• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ruski Tento

Started by andromeda 2, October 13, 2005, 09:10:32 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Ovo je najbitnije "nebesnih teles predstavlja velik užitek".

Bobo

Quote from: "andromeda 2"Lenses. AOTEC binoculars are many steps ahead by offering you a remarkable feature of 28 to 40 times less image distortion, available in Waterproof and Standard Porro type binoculars.


O boze..ali manje od cega??? To me podsjeca na povecanaj od 600x sa 60mm teleskopom :)

Ne kazem ja da je dalekozor los, ali ove price o distorzijama su za malu djecu.

andromeda 2

Bobo, slazem se s tobom! Uopste nemoj da razmisljas o tome. U sustini dvogled je soliidan, lepo izgleda i optika je OK! Kadadanju  gledas kroz njega, mozes da primetis da je srednji deo slike blago ispupcen prema tebi, a krajnji blago savijen, sto mu valjda omogucava da dobije ostrinu na vecem delu vidnog polja. Sve ostalo su decije gluposti.
Takav je recimo bio i ruski stereomikroskop s kojim sam radio, sredisnji deo slike je bio jako izbocen, a krajevi savijeni, ali je zato kompletna povrsina vidnog polja bila jasna. Verovatno je takav metod primenjen i ovde, iako pri krajevima se jasnoca gubi.
Prema tome se ne nerviraj, vec ako ko hoce da ima solidan dvogled za relativno male pare, to je to i nista vise. Pozdrav!

Bobo

To sto si opisao je upravo karakteristika zakrivljenog vidnog polja. Nodobro, lijepo je znati da se za male novce moze dobiti ok dalekozor. To je svakako ohrabrujuce za pocetnike, a i za stare teleskopdzije koji zele nadopuniti svoj arsenal.

Inace malo sam bolje pogledao link koji si poslao (thanks!) i tu nema nista posebno, osim prilicnog truda pisca teksta da nahvali svoga konja, tj. dalekozor :) Prica o AOTEC optici skriva obicne asfericne lece (takve ima i moj Pentax, vjerovatno i drugi dalekozori)..najsmjesnije mi je objasnjenje da 50mm objektivi daju siroko vidno polje :)))

Ovo pisem samo da malo razjasnimo stvari sto se tice specifikacija dalekozora..da ljudima bude lakse interpretirati podatke sa raznih web stranica. Nije mi namjera omalovazavati tvoj izbor dalekozora!

andromeda 2

Nazalost, oni stvarno nisu opisali bitne karakteristike ovog dvogleda i nalupali su gluposti koje si i sam primetio. Moj dvogled ima vidno polje od 6,5 stepeni (provereno!), a kako su to oni opisali na besmislen nacin, ne ulazim u to. Mislim da ti nisam dobro opisao efekat kada danju gledam kroz njega , recimo udaljene zgrade i objekte i polako pokrecem dvogled levo desno, imam osecaj kao da je slika "ispeglana", ne znam ali drugacije nego sto sam video kroz sve dosadasnje dvoglede. I ako su uspeli da smanje efekat distorzije, svakako da to nije na nivou kako su opisali (jer to je verovatno i nemoguce).
Zakljucak, dvogled je za te pare pristojan, lerpo izgleda, ima mogucnost kacenja na stalak, Bak-4 prizme, verovatno full coated optiku...
Medjutim, nije vredan da bi se o njemu nasiroko raspravljalo.
Kupio sam ga jer sam se licno uverio da druge marke binokulara za taj novac izgledaju mnogo losije. Nadam se da ce me dugo sluziti i da necu imati priblema kao sto je imao Bobo sa 15x70.

Bobo

Ako ima toliko vidno polje znaci da imas sirokokutne okulare, kao u mom 15x70 i drugim 10x50 dalekozorima. Pogledaj da li su ti na rubovima vidnog polja ravne linije jos uvijek ravne ili se savijaju. Normalna stvar je kod sirokokutnih okulara u dalekozorima da na rubovima bude svinuto.

andromeda 2

Savijaju se! To je to!

Bobo

Onda definitivno nije flat field  :wink:

andromeda 2

Naravno, rekao sam da je to nesto samo blisko tome, ali da je daleko da je tako! Ima manje savijanje od mojih drugih dvogleda i to je to. Medjutim, moram reci da je prijatno gledati kroz njega. Sve, u svemu, nije vredan rasprave. Voleo bih da pisemo o kvalitetnijim binokularima, kao sto je recimo tvoj.
Ali, znas ono - koliko para toliko muzike. Za pare koje sam dao pesma je pravi hit!

Bobo

Slazem se! Opet kazem, nemoj me krivo shvatiti, evo uz ovu raspravu smo fino odredili karakteristike tvog dalekozora. Za te novce definitivno daje puno!

Sto se tice mog Pentaxa, vec sam ga opisao. Vrijedan je novaca, stvarno kvalitetan, ali mozda preveliki zalogaj za pocetnika. Tek ce iskusniji promatraci uspjeti procjeniti detalje koji ga cine boljim od prosjecnog dalekozora.

Volio bi takodjer baciti pogled kroz skuplje 50mm dalekozore. Stvarno mi nije jasno kako neki mogu kostati po 500-600 USD i vise!

andromeda 2

Vec sam govorio da su mnoge stvari u optici NADUVANE! Sta to nudi neki mnogo skuplji binokular u odnosu na Tvoj i da li to bas toliko vredi! Recimo Olympusov 10x50 sa roof prizmama i punjen gasom kosta duplo vise nego Tvoj. Ne znam da li to vredi tih para.

sashastar

Po meni je nabolji test sta se nocu moze sa pojedinim dvogledima videti a sta ne i kako dotican objekat izgleda .

Bobo

Ako sam do sada ista naucio, to je da kvalitetna optika vrijedi novaca koji se za nju traze. Roof prizme je puno teze kvalitetno napraviti od porro prizmi, bar sto se tice astronomije, pa pretpostavlja da je otud tolika razlika u cijeni. Moj Pentax je takodjer punjen dusikom. Stvar je u tome da sto je veca kvaliteta optike cijena raste ne proporcionalno, vec skoro eksponencijalno. Na kupcu je da odredi gdje je granica isplativosti.

Sto se tice testiranja, volio bi da sljedece godine na Letenci (ili JSP-u) mozemo paralelno usporediti navedene dalekozore i njihovu kvalitetu. Iskreno, mislim da je veci ogranicavajuci faktor kod dalekozora cinjenica koliko se tresu ruke pri drzanju nego kvaliteta optike. Kvaliteta optike bi vise dosla do izrazaja kod dalekozora montiranih na stativ.

sashastar

Bobo ili Andromeda 2 ili bilo ko od znalaca mozda je ovo pocetnicko pitanje
ali ja volim sebe da proveravam ,da ne budem slucajno u nekoj zabludi.
Da li mozes ovo da mi prokomentarises i das svoje misljenje.
Ja na svom dvogledu pri uvecanju (zoomu) od 30x kada gledam pun Mesec
tacno mi zauzima ceo pogled kroz dvogled (ni vise ni manje knap)
Posto je Mesec bar koliko ja znam 0.5 stepena da li to znaci da je pri takvom
uvecanju vidno polje 0.5 stepena.
Samo da podsetim moj dvogled je 10-30 x 60
Da li je to dobro,lose ili je sasvim normalno za tako uvecanje ?

andromeda 2

Ocigledno da ti je vidno polje pri tom uvecanju 0,5 stepeni. mada mi nije jasno jer sam na mom 76 mm reflektoru na istom uvecanju (preciznije 28x) imao vidno polje od 2 stepena. Da nije mozda uvecanje kod tebe vece (a nije oznaceno) jer verujem da pri fokusiranju na maximalnom nivou imas i velik prividan ugao osmatranja.

Bobo, Olympus 10x50, porro prizme, full multicoated kosta kao tvoj, ali nije punjen gasom. U prednosti si i sto se tice vlage. Mada, verujem da mu je optika dobra kao i tvoja.
Da mogu da biram odlucio bih se za Pentax!