• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Osluskivanje ISS

Started by Sima_Strahota, November 01, 2012, 09:49:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Pa ja nista i ne ulazem, u tome je i poenta.
Sve sto treba da ulozim je napor da otkrijem kada ce sledeci prelet i da okrenem potenciometar na uredjaju.
...

Luger

Svojevremeno sam se bavio radioamaterizmom, posjedujem E kategoriju.Dok nije oboren Mir, veliki broj amatera je pratio prelete i uspostavljao vezu sa R0MIR (pozivni za amatersku radio stanicu na Mir-u) putem paket radija. Mogu da se pohvalim da sam jedan od tih koji su uspjeli da uspostave vezu, upute i prime pozdrav :)
Kuriozitet je sto sam uspostavio vezu sa neusmerenom, home made Slim Jim antenom i bez modema, preko zvucne kartice.  8)
Dugo sam cuvao taj Log,dok mi nije pukao hard disk.
Koliko vidim, i na ISS postoji amaterska stanica,ali nema paket radio.
Takodje, pratio sam meteo satelite i, takodje, preko zvucne kartice, dekodirao signale i dobijao meteoroloske slike u realnom vremenu.Ne znam da li je to danas moguce.
Tema je siroka, uz danasnju tehniku, sigurno su moguci daleko bolji rezultati, ukoliko se jos uvijek neko bavi time .



Marcony

Quote from: Sekula on November 02, 2012, 03:43:08 pm
Objasnite mi zašto ne bi energiju i novac upotrebili za neko ozbiljnije radio slušanje i praćenje, kao što sam gore naveo, osim što bi uhvatili frekvenciju ISS?


Sa ovom igrackicom sam slusao i kontrolu, i prilaz i oblasnu...
Medjutim, pravi razlog kupovine je mogucnost analize spektra u radi astronomiji.

Posedujem prijemnik Icom R7000. USB uredjaj povezujem na IF izlaz prijemnika, tako da na kompjuteru "vidim" ono sto cujem na samom izlazu prijemnika.
Istovremeno se mogu slusati frekvencije u rasponu od 3MHz.

U planu je nabavka vece parabole (min 2m), kao i izrada antena za 400MHz i 1420MHz.

Marcony

Sam USB prijemnik nije los za slusanje svega i svacega, ali mu ipak nedostaju ozbiljni bandpass filteri.

Sekula

Šta da kažem momci, šteta.   :-\
Vaše pravo. 
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Marcony

Znaci, radio meteorske refleksije su jedina oblast kojom se neko treba baviti da bi to imalo nekog naucnog smisla?!

Sekula

November 03, 2012, 07:02:56 pm #21 Last Edit: November 04, 2012, 01:05:11 am by Sekula
Quote from: Marcony on November 03, 2012, 06:49:17 pm
Znaci, radio meteorske refleksije su jedina oblast kojom se neko treba baviti da bi to imalo nekog naucnog smisla?!


Ja radio amatere jako poštujem i poznajem dosta njih, čak sam i ja jedno vreme bio aktivan u toj oblasti. To što oni rade je jako korisna stvar i u nekim situacijama je ljudima bukvalno glavu spašavalo. Osim toga, ta zajednica je prilično jaka i ljudi uspostavljaju komunikaciju na raznorazne načine.

Ovo što se ovde potura kao radio amaterski "projekat" je vrlo slabo uporedivo i što je jako bitno apsolutno neupotrebljivo kako za ljude u toj zajednici, tako i van nje tj šire. Naravno, rečenica: "može mi se i hoće mi se" je sasvim dovoljna za sve stvari u životu koje su legalne. Ja samo kažem da takva vrsta izazova nema mnogo smisla a još manje koristi od njega, počev za onoga koji je praktikuje. Ako vi nas ovde pokušavate da ubedite u suprotno, samo izvolite. Možda tu ima nečega što je skriveno, a što se ne uočava na prvi pogled.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sima_Strahota

Hm.
Ne vidim kako je moje bavljenje fotografijom ili moje gledanje kroz teleskop upotrebljivo siroj zajednici ili bilo kome drugom osim meni.
Nije poenta u tome sta je upotrebljivo ili korisno. Poenta je u tome da se neke stvari rade cisto iz hobija i zadovoljstva.
...

Sekula

Quote from: Sima_Strahota on November 03, 2012, 08:01:11 pm
Hm.
Ne vidim kako je moje bavljenje fotografijom ili moje gledanje kroz teleskop upotrebljivo siroj zajednici ili bilo kome drugom osim meni.
Nije poenta u tome sta je upotrebljivo ili korisno. Poenta je u tome da se neke stvari rade cisto iz hobija i zadovoljstva.


Itekako je upotrebljivo, zato što na osnovu tog nekog gledanja ili snimanja uvek možeš nešto novo da otkriješ kao što je kometa, asteroid, promenljivost sjaja zvezde za koju se nije znalo da je promenljiva itd. A ša možeš da otkriješ sa slušanjem povremene i filtrirane komunikacije posade ISS ? Neku tajnu sigurno ne, čak niti spisak potrepština.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sima_Strahota

Recdimo i da je tako. Poenta ostaje u hobiju i iskljucivo licnom zadovoljstvu. Eto, mene zanimaju jos neke stvari koje su 100% beskorisne u "stvarnom" svetu.
...

Sekula

November 03, 2012, 09:09:32 pm #25 Last Edit: November 04, 2012, 01:04:08 am by Sekula
Quote from: Sima_Strahota on November 03, 2012, 08:54:30 pm
Recdimo i da je tako. Poenta ostaje u hobiju i iskljucivo licnom zadovoljstvu. Eto, mene zanimaju jos neke stvari koje su 100% beskorisne u "stvarnom" svetu.


SVe je to stvar slobodnog izbora, ali ako radimo pri tome nešto korisno što nije samo obična hobistika, tj ako se iz tog hobija mogu izvući neki dodatni rezultati onda je naše zadovoljstvo tim veće. To je princip koji kod svih identično funkcioniše. Ja sam kažem da od slušanja ISS jedina korist može da bude ubijeno vreme na ne naročito kreativan način. Njihovi razgovori su užasno retki i pri tome još užasnije dosadni i suvoparni. Povrh svega vi ni na koji način ne učestvujete u svemu tome, osim u nekoj fazi izrade prijemnika. Posle pet minuta slušanja, siguran sam da ćete taj isti prijemnik da okačite o klin, tim pre što teško da ćete imati dovoljno vremena u životu da nahvatate baš taj trenutak kada oni nešto pričaju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

Meni zvuci kao izazov bas zbog svega toga, ali necu da ulazim u raspravu, nema mogucnosti ni znanja da se prikljucim projektu, mada bi sigurno osetio vrstu zadovoljstva kada bi uspeo....   ..Hustone over....