• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
March 29, 2024, 12:32:45 am

SF filmovi

Started by Kizza, November 28, 2012, 09:02:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

November 28, 2012, 09:02:15 pm Last Edit: November 28, 2012, 09:04:04 pm by Sekula
Jel neko pogledao film "Prometej" ?Ja jesam i preporučio bih ga svakome.Evo trejlera: http://www.youtube.com/watch?v=2y3iJKKS62M
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

earthrealm

Ukratko film Prometheus je bez ikakve dubine i znacenja, glup, detinjast, smesan... Ja bih ga preporucui samo ako je nekom extra dosadno i nema nista pametnije da gleda. Odgledajte ga cisto da nebude "Nikad nisam video taj film". Iskljucite mozak i sva ocekivanja koja mozda imate zaostala od filma Alien i progurajte kroz film zadovoljavajuci se lepim bojama, svetlima i animacijom.

Kizza

A lepo mi mama govorila da uvek ima neko ko je pametniji od mene  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Milan Nikolic

Jedva čekam da odgledam taj film. Među mnogim SF filmovima ima stvarno mnogo dobrih.

Accuphase

Quote from: earthrealm on November 29, 2012, 11:39:38 am
Ukratko film Prometheus je bez ikakve dubine i znacenja, glup, detinjast, smesan... Ja bih ga preporucui samo ako je nekom extra dosadno i nema nista pametnije da gleda. Odgledajte ga cisto da nebude "Nikad nisam video taj film". Iskljucite mozak i sva ocekivanja koja mozda imate zaostala od filma Alien i progurajte kroz film zadovoljavajuci se lepim bojama, svetlima i animacijom.


Ajde nam sada lepo biranim rečima, kako i priliči ovom forumu i njegovim članovima, obrazloži šta to suštinski ne valja u filmu "Prometheus" !
http://www.youtube.com/watch?v=1byZkbNB3Jw

p.s.

Uzgred, malo bolji pravopis u vašim postovima je nešto o čemu bi sigurno trebalo da povedete računa, ako ni zbog čega drugog, sebe radi...

tomato011

Ja SF filmove posmatram kao nesto sto treba da probudi mastu, pruzi vizuelni dozivljalj i sl.
Svakako da od SF filmova covek ne moze ocekivati ne znam kakvu dubinu, filozofiju, unutrasnji tok misli i sl.
A cak i ako postoji tako nesto, cesto bude bez veze, deluje jeftino, jer je SF ipak SF.

Meni trejler deluje interesatno. E sad, citao sam u Londonu neki stari The Independent, koji ga je zestoko ispljuvao... medjutim, tacke po kojima ga je ispljuvao su, barem meni, prilicno tanke i bez veze, obzirom na zanr!

Accuphase

Quote from: tomato011 on November 29, 2012, 01:10:43 pm
Ja SF filmove posmatram kao nesto sto treba da probudi mastu, pruzi vizuelni dozivljalj i sl.
Svakako da od SF filmova covek ne moze ocekivati ne znam kakvu dubinu, filozofiju, unutrasnji tok misli i sl.
A cak i ako postoji tako nesto, cesto bude bez veze, deluje jeftino, jer je SF ipak SF.

Meni trejler deluje interesatno. E sad, citao sam u Londonu neki stari The Independent, koji ga je zestoko ispljuvao... medjutim, tacke po kojima ga je ispljuvao su, barem meni, prilicno tanke i bez veze, obzirom na zanr!


Sve, sve... ali da ovako nešto pročitam na ovakvom forumu... je zaista poslednje što sam očekivao !
"Svakako da od SF filmova covek ne moze ocekivati ne znam kakvu dubinu, filozofiju, unutrasnji tok misli i sl.
A cak i ako postoji tako nesto, cesto bude bez veze, deluje jeftino, jer je SF ipak SF."

Šta je s ovim ljudima, šta se ovo dešava na forumu...


Kizza

Pa valjda ovo "vreme" neizvesnosti,ko će ga znati?Zato sam i rekao ko može neka ga pogleda.Šteta što ga je Sekula prebacio na ovu temu jer na kraju filma glumac se pita:"Ako su nas stvorili,ko je njih stvorio?" (neću da upotrbim njihova imena).
Inače sam ga gledao u 3D tehnici i odličan je,ko voli SF  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

earthrealm

November 29, 2012, 03:44:15 pm #8 Last Edit: November 29, 2012, 03:50:09 pm by earthrealm
Quote from: Accuphase on November 29, 2012, 01:04:54 pmAjde nam sada lepo biranim rečima, kako i priliči ovom forumu i njegovim članovima, obrazloži šta to suštinski ne valja u filmu "Prometheus" !
http://www.youtube.com/watch?v=1byZkbNB3Jw

p.s.

Uzgred, malo bolji pravopis u vašim postovima je nešto o čemu bi sigurno trebalo da povedete računa, ako ni zbog čega drugog, sebe radi...


Uff uff... nema potrebe da budes uvredjen. Poslednja stvar koju zelimo je da poljuljamo obozavaoca na "superiornom, gospodskom tripu" :cough:grammar nazi:cough: ;) Ovde dajem svoje misljenje i niko nemora da ga prihvati.

Sto se tice filma, toliko je zaboravan...  ali pokusacu da se setim makar nekoliko glupih scena. Verovatno je SPOILER tako ako niste gledali necitajte dalje.
Odmah da napomenem da je film pristojan sto se tice specijalnih efekata(CGI) ali na tome se zavrsavaju pohvale.

Gde poceti? U filmu su nadjeni crtezi na pecinskom zidu od strane dva arheologa i to je izgleda dovoljan dokaz da se predje pola galaksije i pritom ulozi bogatstvo u potrazi za planetom koju su "ocigledno" ostavili vanzemaljci koji su napravili ljude. Kada glavnu glumicu pitas na osnovu cega izvlaci sve te zakljucke njen odgovor je "I choose to believe (Ja sam odlucila da u to verujem)" sto ce ponoviti nekoliko puta tokom filma, veoma naucno sa njene strane. Kako zna da ce ista biti na planeti na koju idu? Ona ima veru!
A i kako su vanzemaljci stvorili ljude... pa jednostavno. Vanzemaljac je popio "Crnu sluz" iz Dosijea X i razlozio se na osnovne elemente i bum eto ih ljudi. Gde se tu uklapa proces evolucije stvarno neznam. Dovoljno je da spomenem dinosauruse koji su tu bili do pre 65 miliona godina, a ziveli su 165 milliona godina pre ljudi.

Dakle neki matori bogatas je odlucio da sve to finansira i organizuje najveci poduhvat u ljudskoj istoriji. Kao posadu je izabrao grupu "Naucnika" koji, gledajuci film, zakljucujes da su naucnici isto koliko je i Jelena Karleusa naucnik. Ovi naucnici se neponasaju kao naucnici, nepricaju kao naucnici, nedonose zakljucke kao naucnici. Pre bih ih okarakterisao kao gomilu ljudi pokupljenih sa Pinka ili Duge(TV).

Prilikom dolaska na planetu jedva se spustaju i umalo neslupaju brod ali naravno slecu tacno pored gradjevine u kojoj se sve sto traze nalazi. Oblace se u zastitna odela i prilikom ulaska u ovu gradjevinu glavni glumac je video da vazduh moze da se udise i odmah skida masku  ;D Nema veze sto vazduh u sebi moze da ima nepoznate patogene, bolesti, stetne cestice... koje mogu da te dokusure na hiljade razlicitih nacina. Ajde da i razumem da je jedan krelac skinuo masku, ali onda i ostatak tima ga prati i skida njihove maske. Smesno. Ovde vec pocinjes da dobijas zelju da svi do jednog poginu.

Pocinju u secanje da mi se vracaju sve gluposti iz filma i zbog toga te mrzim  :)

Scena u kojoj najzad nalaze mrtvog Inzenjera(vanzemaljac iz filma koji je stvorio ljude) sta mislite koja je reakcija BIOLOGA? Imajte u vidu da je ovo prvi vanzemaljski zivot koji ljudi susrecu, neverovatno otkrice. Biolog je dakle video mrtvog Inzenjera koji tu lezi 2000 godina i njegova reakcija, umesto neverovatne fascinacije, je kompletno mentalno rastrojstvo. Iz nekog razloga, usrao se u gace i sve sto zeli da uradi je da pobegne glavom bez obzira i ako se dobro secam, prati ga covek koji je zaduzen za navigaciju ovim pecinama. Onda se naravno njih dvojica izgube, iako imaju najsavremeniju tehnologiju za navigaciju koja je napravila kompletan, detaljan 3D prikaz prostorija  :o Vec u sledecoj sceni, biolog, koji se preplasio mrtvog inzenjera, sada se susrece sa zivom vanzemaljskom zivotinjom koja lici na ogromnu kobru i umesto da bude jos vise preplasen on se ponasa kao da je video malo kuce. Sada pokusava da bude najbolji prijatelj nepoznatoj vanzemaljskoj zivotinji, pokusava da je mazi i slicno.

U medjuvremenu ostatak tima je odlucio da ponese glavu Inzenjera do broda, zapakovali su je u neku kesu kao kupus, i odneli je na ispitivanje. Posle kratkog dijaloga, koji izgleda kao rasprava izmedju dva sestogodisnjaka, donose veoma smele zakljucke(naravno nepodrzane ikakvim dokazima), i odlucuju da je najbolje da, iz nekog razloga, prikljuce glavu na elektricitet. Posle kratke komicne scene gde glava pod elektricitetom mrda usima i prevrce ocima, glava eksplodira kao zaba stavljena u mikrotalasnu. USPEH!

Posto mi je vec dosadilo da pisem, a i siguran sam da niko nece citati ovoliki post, zavrsicu sa jednom od najglupljih scena iz filma.

Glavna junakinja mora da izvrsi abortus pomocu masine koja radi operacije i izvadi vanzemaljsku hobotnicu iz svog stomaka. Masina je programirana da radi operacije samo na muskarcima(zasto bolje nepitajte) i sada ce izvrsiti abortus za muskarca. Masina u potpunosti preseca kozu i misicna vlakna preko celog abdomena, vadi lignju iz materice, i zavrsava celu operaciju sa par celicnih spajalica  ;D
Nakon ovoga glavna junakinja nastavlja kroz ostatak filma da trci, skace, radi najteze fizicke radnje bez ikakvih problema, uz malo stenjanja tu i tamo.

Film je jedno veliko razocarenje koje nema veze sa vezom. Glupa prica, pracena gomilom kvazi naucnika koji nemaju veze sa zivotom.

Nadam se da ce ovo uci u tvoju kategoriju obrazlozenja. Ako zelis da cujes jos, slobodno pitaj.

Posto ja nisam bas najbolji sa recima nasao sam kratku parodiju koja dotice vecinu stvari koje su i meni bile apsurdno smesne.
TL:DR Za one koji nece da citaju zid teksta samo pogledajte ovaj video http://www.youtube.com/watch?v=RBaKqOMGPWc

kruska

Kad sam video dzinovsku lignju na kraju filma pomislih  "kakva nebuloza od filma"
Tehnicki su ga uradili kako treba, ali film ne moze da zameni ni jedan od aliena.
Ja kad bih pisao scenario drukcije bi pravio film, ne bi bio toliko vezan za korporativni pogled na realnost.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

earthrealm

Quote from: kruska on November 29, 2012, 04:00:43 pm
Kad sam video dzinovsku lignju na kraju filma pomislih  "kakva nebuloza od filma"
Tehnicki su ga uradili kako treba, ali film ne moze da zameni ni jedan od aliena.
Ja kad bih pisao scenario drukcije bi pravio film, ne bi bio toliko vezan za korporativni pogled na realnost.


Sto se tice CGI to je prva klasa. Pisanje scenarija je toliko lose da mislim da nepostoji toliko niska klasa.
Mislim da je ovo film da se udovolji Americkoj publici. Film skroz vuce prema religiskom svetu i veri, sto vecini amera, kao veoma religioznim ljudima, savrseno odgovara, pogotovo starijim amerikancima. Za mladje amerikance tu su lepi efekti i eksplozije.
Mislim da je jedina stvar zbog cega se ovaj film smatra "dobrim" je veliki budzet koji je omogucio dobre efekte i naravno direktor Ridley Scott koji je poznat po filmu Alien. Efekat carevog novog odela, dokle god neko nevikne da je car go svi ce biti ocarani kako je lepo i raskosno njegovo odelo.

Ako se ode u bioskop bez velikih ocekivanja moze da prodje kao zabava i ubijanje vremena bez mnogo mozganja. Ja kao veliki ljubitelj ovakvog tipa filmova, planetarna istrazivanja, svemir... sam usao u film sa prevelikim ocekivanjima da bi bio u potpunosti razocaran. Mozda ce drugi deo biti bolji i donekle izvuci prvi deo.

kruska

prosvetli me sta je to CGI?
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

r2d2

Nekoliko tvojih replika su na mestu, a ostatak nisu. Pazljivo sam citao sve sto si napisao, sjajno i duhovito ali i nekako neobjektivno, po mom misljenju. Film sam gledao dva puta i jos nisam odlucio da li mi se svidja ili ne. Prvi put sam bio odusevljen ali drugi put je to odusevljenje spasnulo. Sada sam neodlucan ali ne zbog ovih stvari koje si ti naveo..  Krenimo redom..

Za efekte si u pravu. Nisu losi, pogotovu ako si film gledao u 3d.

Dakle dva istrazivaca su istrazivali mnoge lokacije na planeti zemlji. Na svim tim mnogim lokacijama su pronadjena nesumljiva astronomska poklanja, cak tamo gde je tadasnja trenutna konstalacija nikako ne odgovara datiranju crteza. Tvoja sumnja u to kao o naucnom dokazu moze biti na mestu ali i ne mora biti. U pitanju je indicija ali ne i cvrst dokaz, ali za naucnike koji su otkrili tu indiciju je prirodno da ceo zivot posvete tako necem i da veruju u to. Zamisli hipoteticki razvoj dogadjaja na primer da si ti taj areholog koji je otkrio poklapanja na mnogo lokacija na zemlji. Da li bi bio indeferentan prema tome ili bi krenuo da trazis dodatne dokaze kako znas i umes ne bi li potvrdio a cak bi bio mozda spreman da ugrozis i svoj autoritet kao naucnika. Kazem zamisli pa onda kometarisi....

Dalje pominjana crna sluz...  ...U pitanju mogu biti i nano roboti ili neka hemijsko-bilosko tehnologija, meni je cak to zgodan pristup u odnosu na stereotip koji srecemo u sf filmovima na istu temu. Vanzemaljska tehnologija ne mora izgledati kao ljudska ili kao to mi ocekujemo, te pominjenje crne sluzi meni ne deluje potresno...   ....Evoluitvni razvoj izgleda kao dobra kritika, ali sta ako nas zemaljski evolutivni pravac je specijalno uslovljen i ide  uvek samo do neintelegntih bica ali ne i do coveka. Znam kazaces da mnogo mastam , ali  zarad uklapanja u scenarijo, mozemo reci da je torijski i to moguce... Da je covecanstvo mocno i da barata sa preciznim poznavanjem manipulacije genima, ono bi na nekoj planeti iskoristilo genetski materijal koji tamo postoji i verovatno bi napravilo kopiju sebe od tog materijala..   ..Priznajem malo nategnut scenario, ali ovo jeste sf...

QuoteDakle neki matori bogatas je odlucio da sve to finansira i organizuje najveci poduhvat u ljudskoj istoriji. Kao posadu je izabrao grupu "Naucnika" koji, gledajuci film, zakljucujes da su naucnici isto koliko je i Jelena Karleusa naucnik. Ovi naucnici se neponasaju kao naucnici, nepricaju kao naucnici, nedonose zakljucke kao naucnici. Pre bih ih okarakterisao kao gomilu ljudi pokupljenih sa Pinka ili Duge(TV).

Isto izvesni i ostvariv scenario. Da neko kaze Miskovicu ili Drakulicu, pred njihov kraj zivota - daj celo svoje bogastvo a za uzvrat dobices tajnu vecnog zivota, verujem da se ovi ne bi razmisljali. Ama ne bi ni trepnuli. Ne samo oni vec mnogi drugi...   Sto se tice karakterizacije naucnika, dajem ti za pravo potpuno bedno odradjeno, ali sa druge strane pravi naucnici po karakteru i nisu zanimljivi za film. Zato i mrzim istorijske filmove jer dramatizacija dogadjaja i karaterizacija likova upropasti i ono zrno istine u filmu, Ipak bez obzira na sve u pravu si. Nadam se da si primetio da se kao najmanje inteligentan vodi upravo pilot svemirskog broda...

r2d2

November 29, 2012, 05:18:36 pm #13 Last Edit: November 29, 2012, 05:34:02 pm by r2d2
QuotePrilikom dolaska na planetu jedva se spustaju i umalo neslupaju brod ali naravno slecu tacno pored gradjevine u kojoj se sve sto traze nalazi. Oblace se u zastitna odela i prilikom ulaska u ovu gradjevinu glavni glumac je video da vazduh moze da se udise i odmah skida masku  ;D Nema veze sto vazduh u sebi moze da ima nepoznate patogene, bolesti, stetne cestice... koje mogu da te dokusure na hiljade razlicitih nacina. Ajde da i razumem da je jedan krelac skinuo masku, ali onda i ostatak tima ga prati i skida njihove maske. Smesno. Ovde vec pocinjes da dobijas zelju da svi do jednog poginu.

Ponovo se slazem, nelogicno... Isto sam pomislio...
QuoteScena u kojoj najzad nalaze mrtvog Inzenjera(vanzemaljac iz filma koji je stvorio ljude) sta mislite koja je reakcija BIOLOGA? Imajte u vidu da je ovo prvi vanzemaljski zivot koji ljudi susrecu, neverovatno otkrice. Biolog je dakle video mrtvog Inzenjera koji tu lezi 2000 godina i njegova reakcija, umesto neverovatne fascinacije, je kompletno mentalno rastrojstvo. Iz nekog razloga, usrao se u gace i sve sto zeli da uradi je da pobegne glavom bez obzira i ako se dobro secam, prati ga covek koji je zaduzen za navigaciju ovim pecinama. Onda se naravno njih dvojica izgube, iako imaju najsavremeniju tehnologiju za navigaciju koja je napravila kompletan, detaljan 3D prikaz prostorija  :o Vec u sledecoj sceni, biolog, koji se preplasio mrtvog inzenjera, sada se susrece sa zivom vanzemaljskom zivotinjom koja lici na ogromnu kobru i umesto da bude jos vise preplasen on se ponasa kao da je video malo kuce. Sada pokusava da bude najbolji prijatelj nepoznatoj vanzemaljskoj zivotinji, pokusava da je mazi i slicno.

O reakcijama u stresnoj situaciji odredjeni  psiholoski profili se razlicito ponasaju i nekad se same reakcije ne mogu predvideti.  Mada i tu se generalno slazem sa tobom. I sa gps-om se mozes izgubiti na trenutak zar ne...

Danijel

Meni je osobno taj film smeće, prekrasni efekti i to je sve. Radnja je upropaštena glupim scenarijem koji nema logike, previše se vremena trošilo na nepotrebne scene i slično. Dooooosadaaaaan je. Najgore što mi se može dogoditi je da gledam film, a razmišljam o nečemu sasvim desetom. I onda se zapitam, zašto dovraga gubim vrijeme buljeći u ekran i maltretiram se? Onaj koji je to sve režirao bacio je novac i napravio - potpuni promašaj.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT