• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ateizam

Started by kostur, December 22, 2012, 08:18:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tomato011

Sve u svemu, vedro nebo nad Beogradom, treci put posle x dana...

Odoh malo da gledam "Jupitera" ovim mojim nesretnim dvogledom, pa da se pakujem polako :)

Za Novu idem na jedno mesto, na kome cete da mi zavidite :) kad okacim slicice :)
Na zalost, ne verujem da cu imati prilike da iskoristim sve prednosti tog mesta, jer ne idem sam ali samo prisustvo na tom mestu ce biti vise nego lepo iskustvo, za mene koji sam ceo zivot proveo u Beogradu i nikada nisam  video normalno zvezdano nebo.

Pozdrav svima i sretna vam Nova godina i mnogo vedrih noci :)

Sima_Strahota

Sve u svemu, obzirom na broj poruka, cini se da je ova tema ipak zanimljiva i da clanovi foruma zele da raspravljaju o tome :)
...

Kizza

Malo je teško diskutovati o Ateizmu a da ne "povredimo" ponos onih drugih.Slažem se da je ovo naučni sajt i da sem arheologije i pisama nemamo neke dokaze.Zanimljiv je i stav Alberta Ajnštajna pred sam kraj života.Mada i tu postoji kontradiktornosti.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

kostur

U prirodi ateizma je ismevanje nelogičnosti bilo koje religije. Poenta ateizma je prekidanje nelogičnosti svog života i prihvatanje NAUKE kao svoj izbor prosvetljenja.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Kizza

Pa za njih je Sveto Pismo nauka!Svima bi bilo lakše kada bi pročitali neke pasuse i malo razmislili o čemu se tu priča.Na žalost već smo pričali o tome a kada bi krenuli da naučno sagledavamo činjenice dobili bi katanac (znaš već od koga).Ja još uvek imam knjigu "Otvoriše se nebesa" od J.F.Blumricha,zamisli vodeći raketni naučnik iz NASE(nije Denikov brat),koji je analizirao NAUČNOM metodom sretanje proroka Jezikilja sa,znaš već kime,i došao do nekog logičnog zaključka.Pošto na poslu imam dosta vernika uporedio sam tekstove sa našim Svetim pismom i tekst je potpuno isti.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Nije nikakav problem kada naučnici prihvate religiju i analiziraju je da li sa verskog, da li sa naučnog stanovišta. Problem je kada religija počne da negira nauku, što se u poslednje vreme sve češće dešava i ima sve veću (nažalos pozitivnu) medijsku pažnju.

Ovde na ovom našem konkretnom forumu, problemi su uvek nastajali oko tog kontriranja religije nauci. Nisu naučnici prozivali religiju, već je religija prva počela da proziva nauku, a onda se počinjalo zakuvavati. Religiju inače niko ne bi ni spominjao jer sa stanovištva astronomije i većine nauka (sem možda sociologije i sličnih društvenih nauka) religija nije bitna. Ne kontam uopšte zbog čega se ona toliko često spominje na ovom forumu?!?

frugorski

Objasnio je lepo Milan svojevremeno.Ja bih to ovako rekao:Svaka mentalna i duhovna disciplina mogu da daju odgovore samo u svom segmentu.Sve vrhunske naucnike odlikuje sirina i tolerancija:Stiven Hoking, Ajnstajn, K G Jung.Ekstremisticke navijacke grupe ni ovde ne mogu da donesu nista pozitivno.Covek je osudjen na vecno traganje i niko nema apriori monopol na istinu.A do istine se dolazi kroz bezbroj zabluda.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Sekula

Quote from: NShappy on February 27, 2013, 07:22:24 am
Nije nikakav problem kada naučnici prihvate religiju i analiziraju je da li sa verskog, da li sa naučnog stanovišta. Problem je kada religija počne da negira nauku, što se u poslednje vreme sve češće dešava i ima sve veću (nažalos pozitivnu) medijsku pažnju.

Ovde na ovom našem konkretnom forumu, problemi su uvek nastajali oko tog kontriranja religije nauci. Nisu naučnici prozivali religiju, već je religija prva počela da proziva nauku, a onda se počinjalo zakuvavati. Religiju inače niko ne bi ni spominjao jer sa stanovištva astronomije i većine nauka (sem možda sociologije i sličnih društvenih nauka) religija nije bitna. Ne kontam uopšte zbog čega se ona toliko često spominje na ovom forumu?!?


Nema problema oko religije i kontriranja nauci ovde na forumu jer to nikada nije bilo dozvoljeno posto je samo po sebi besmisleno, vec ima problema povremeno sa pojedinim smutljivim forumishima koji nemaju sta drugo da pricaju ovde osim da troluju. Kako je forum otvorenog tipa, nismo u mogucnosti da proveravamo odmah kakve namere imaju svi oni koji se i prijave. Srecom, takvi su malobrojni. Naravno, oni se prepoznaju izmedju ostalog kao dezurni i pre svega samoproglaseni strucnjaci za metafizicku problematiku, onostrano i sve ostalo.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Accuphase

Quote from: frugorski on February 27, 2013, 05:41:31 pm
Objasnio je lepo Milan svojevremeno.Ja bih to ovako rekao:Svaka mentalna i duhovna disciplina mogu da daju odgovore samo u svom segmentu.Sve vrhunske naucnike odlikuje sirina i tolerancija:Stiven Hoking, Ajnstajn, K G Jung.Ekstremisticke navijacke grupe ni ovde ne mogu da donesu nista pozitivno.Covek je osudjen na vecno traganje i niko nema apriori monopol na istinu.A do istine se dolazi kroz bezbroj zabluda.


Taj isti Milan, koji je "sve lepo svojevremeno objasnio", nam je takođe ovde na forumu, dao i sugestiju da idemo na "ovo"...
http://www.pouke.org/forum/page/index.html

kostur

Nisam razumeo sad ovo za Milana, može mala pomoć? Bilo kako bilo, najjači razlog mog odlaska nauci je njena logičnost i istinitost. Sve činjenice impliciraju na istinitost nauke. Naravno, ima svojih rupa, ali kako se čovek razvija i rupe se popunjavaju. Najveći problem je - religija. I istina je, daleko češće religija negira nauku.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Accuphase

Quote from: kostur on February 27, 2013, 09:40:34 pm
Nisam razumeo sad ovo za Milana, može mala pomoć? Bilo kako bilo, najjači razlog mog odlaska nauci je njena logičnost i istinitost. Sve činjenice impliciraju na istinitost nauke. Naravno, ima svojih rupa, ali kako se čovek razvija i rupe se popunjavaju. Najveći problem je - religija. I istina je, daleko češće religija negira nauku.


Upravo onako, kako je i napisano gore, u mom prethodnom postu !
Uostalom, neka gospodin Milan izvoli, pa neka nam naknadno objasni "šta je pisac time hteo da kaže"...

Milan Nikolic

February 28, 2013, 03:45:15 am #71 Last Edit: February 28, 2013, 03:55:32 am by Milan Nikolic
@Accuphase

Na tom forumu ateisti i hrišćani se zdušno bore protiv kreacionizma. Taj kreacionizam je jednostavno bolest jer meša religiju i nauku. Postoje i evolu-kreacionisti koji su druga krajnost šestodnev-kreacionistima. (Svi oni hoće religiju da strpaju u nauku, ili nauku u religiju.)

Reč je o forumu (i sajtu) Kruševačke eparhije gde stoluje perspektivan Episkop savremenih pogleda. Na forumu su prisutni ljudi svih konfesija (uključujući ateiste) i mogu da razgovaraju o svemu na kulturan način.

frugorski

Radi se o Milanu Nikolicu i raspravi na ovu temu ,koja je vodjena jesenas.
Dragi prijatelju,nije najveci problem religija,nego projekcija.Svaki covek projektuje mracne (potisnute) aspekte sopstvene licnosti na spoljasne objekte ili sadrzaje.Na taj nacin on ne resava ni jedan sopstveni problem,ali zato produkuje nove.Klasican primer je kad dete dobije slabu ocenu pa kaze:"mrzi me nastavnik".A nece da prizna da nije naucilo lekciju.Kad se neko busa u grudi govoreci da obozava nauku a mrzi religiju, ne doprinosi njegovom naucnom razvoju ni statusu i takodje je iracionalna stvar ,kao i religija.Dakle,naukom i naravno astronomijom se treba sto vise baviti,teorijski i prakticno.Evo ,na primer ,sinoc i jutros se prilicno mucim da bih prepravio pc kameru u digit okular.Na dobrom sam putu,mada uspeh nije zagarantovan.Vedro nebo i vedra dusa !
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

NShappy

Milane, dobro je što ima i takvih Episkopa, ali je jadno što SPC npr. uopšte nema zvaničan stav o takvim temama, kreacionizmu i nauci. Dojmim se da je mišljenje o takvim temama prepušteno na slobodnu volju svakom pojedincu, predstvaniku ove naše zvanične crkve. Aj za sada, briga nas za druge što sekte što samostalne bibliotumače.

Zbog toga i imamo, bar ovde na ovo forumu toliko blesavih posetilaca.

Veroučitelja po školama ima i takavih što otvoreno pljuju po bilogiji. Ok, ima i sasvim razumnih i normalnih predavača, ali je očigledno i njima prepušteno na slobodnu volju kako da se odnose i deci pričaju o takvim temama.

S' druge strane, imamo i ovde nekoliko njih koji su preterano netrpeljivi prema religiji, što je opet posledica spomenutih kreacionista i strpavanja svih njih u isti koš.