• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Rusi imaju klopku za asteroide i manje komete

Started by Sekula, February 06, 2013, 08:07:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

February 06, 2013, 08:07:29 pm Last Edit: February 06, 2013, 10:33:28 pm by Sekula
Jeste da Rusima trenutno ne ide baš najbolje u astronautici, ali je ovo svakako zanimljiva informacija:

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/366436/Rusi-napravili-klopku-za-asteroide
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Accuphase


Ygor2000stargazer

Šta reći,lepo izgleda. Mada ja mislim da je bolje da se asteroidi odguraju,jer bi svi ti fragmenti mogli pogoditi satelite. Ali svemirski tegljači koštaju...ako ništa drugo,"ruska tehnika"spašava dan.

Accuphase

Quote from: Ygor2000stargazer on February 06, 2013, 09:20:58 pm
Šta reći,lepo izgleda. Mada ja mislim da je bolje da se asteroidi odguraju,jer bi svi ti fragmenti mogli pogoditi satelite. Ali svemirski tegljači koštaju...ako ništa drugo,"ruska tehnika"spašava dan.


Ja iz članka u blic-u ne vidim na koji bi to oni način uradili, sem što tvrde da imaju s čim i mogu...
http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/366436/Rusi-napravili-klopku-za-asteroide

Ygor2000stargazer

Znam ja,video sam. To je samo ideja koja je bezbednija i ne tako rizična(ako ima rizika) i ja verujem da je bolja,osim za finansije.

Accuphase

Quote from: Ygor2000stargazer on February 06, 2013, 10:07:16 pm
Znam ja,video sam. To je samo ideja koja je bezbednija i ne tako rizična(ako ima rizika) i ja verujem da je bolja,osim za finansije.


Pa prepričaj je onda i nama, nismo svi videli o čemu je reč...

Ygor2000stargazer

Čovječe,pričam za sebe. Ništa o tome nije na blitz-u,kažem da je to bolje,možda se ne slažeš,ali meni jeste.
A što se tiče ideje...ovako,da se dogovorimo...sada moram na spavanje,pa kada se vratim iz škole,eto moje ideje.
Pozdrav i laku noć ;)

Sekula

Quote from: Ygor2000stargazer on February 06, 2013, 10:22:29 pm
Čovječe,pričam za sebe. Ništa o tome nije na blitz-u,kažem da je to bolje,možda se ne slažeš,ali meni jeste.
A što se tiče ideje...ovako,da se dogovorimo...sada moram na spavanje,pa kada se vratim iz škole,eto moje ideje.
Pozdrav i laku noć ;)


Čekaj, šta si video, ovo što se u članku tvrdi da Rusi imaju kao tehnologiju?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

February 07, 2013, 09:39:20 am #8 Last Edit: February 07, 2013, 09:45:03 am by r2d2
QuoteČovječe,pričam za sebe. Ništa o tome nije na blitz-u,kažem da je to bolje,možda se ne slažeš,ali meni jeste.
A što se tiče ideje...ovako,da se dogovorimo...sada moram na spavanje,pa kada se vratim iz škole,eto moje ideje.
Pozdrav i laku noć

Pa nemoj onda pominjati ako neces da pricas. Ili jesi ili nisi lav! Ovako samo ispadas neozbiljan...   Da nece neko da ti naudi ako bi pricao?  Nadam se samo da to sto si video je blizu tvoje skole kada se naspavas.
QuoteZnam ja,video sam.

;D ;D ;D ;D

skyfly

rusi....
stare su to siledzije :D

Mislim da "miniranje" objekata treba da bude zadnja linija odbrane....

Yagodinac

Ruski akademici... ;D
Ne verujem ni Amerima ni Rusima - naročito kad pričaju o nuklearnom oružju. Tačnije klasifikujem u vodka-brain-storming pojave: ovo je čist politički marketing koji nema šanse da uspe ali zato ima velike šanse da napravi štetu ako se ikad stavi u pogon.

* Prvo; ko se iole razume u nuklearne stvari zna da se asteroid od npr 1.5 km najbolje rastura iznutra, a ne bojevim glavama gađajući spolja. Nije problem razneti planinu ali nikako postavljajući bombu spolja. Za detalje pogledati istorijat nadzemnih i podzemnih nuklearnih proba.

* Drugo pitanje je pouzdanost njihovih interkontinentalnih projektila. Znam da imaju mnogo problema u svom astronautičkom programu, zato bi me i interesovalo kolike su šanse za otkaz.

* I najbitnija stvar bi bila šta ukoliko dođe do dezintegracije rakete u postupku lansiranja. Kontam da bi aktivacija bojevih glava bila malo verovatna; treba postići nadkritičnu masu a tek potom upaliti; ali opet ostaje pitanje širenja  jednog dela plutonijuma kroz atmosferu. A ako dođe do otkaza u visokim slojevima atmosfere zagađenje može još brže da se proširi na celu planetu - nije neka velika količina zračenja ali upravo zato su i zabranjene sve nadzemne probe svojevremeno.

* Takođe me interesuje do koje distance bi te ICBM mogle da gađaju asteroid. Nešto mi se čini da raketa pravljena da sprži San Francisko iz Moskve ne može nešto daleko da ode u svemir, tj da bi moguće bilo gađati samo veoma bliske ciljeve. Tu onda može naprosto biti kasno i ako pogodite metu.

* Ostaje pitanje međunarodne regulative - u svemiru je zabranjeno detonirati nuklearne uređaje, upravo zato što ne možemo da predvidimo sve posledice koje bi proistekle.

* Čak i ako pogodite asteroid od kilometar ipo, male su šanse da ćete ga dezintegrisati i to malo veze ima sa količinom kilotona/megatona. Veće su šanse da ćete ga skrenuti, pa umesto u Moskvu on ode... U pregrađe Moskve.

* Rastureni asteroid, tj komadi od 40m itekako mogu da prođu atmosferu i da naprave disperziju po celom kontinentu. To bi bio pravi pokolj, imajući u vidu da su komete porozne i da brzo sagorevaju jasno je da su asteroidi čvrste stenčuge i samim tim nijedan eventualni komad nije za potcenjivanje. Mali milion meteorita se čuva u muzejima širom sveta; nešto mi se čini da nijedan nije imao 40m u prečniku kad je ulazio u atmosferu.

Accuphase

E ali šta ako "ruje" već imaju(a mi o tome pojma nemamo), nuklearne projektile na satelitima u orbiti ?
Samim tim što poleću iz orbite a ne sa tla, mogu da odu dalje u svemir, ne samo u susret "nezvanim gostima" kada su već u našem dvorištu...

p.s.

Neka mi moderacija ne zameri, post je samo šala, nisam mogao da odolim !

NShappy

To oko "rešenja" komete ili asteroida nuklearnom bombom je naravno bzvz. Prilikom nuklearne eksplozije u Svemiru, nema nikakvog udarnog talasa. Udarne talase koje smo viđali prilikom nadzemnih nukl. eksplozija na Zemlji su zapravo samo "pomeranje" vazduha od epicentra eksplozije. Snažni, razarajući udarni talasi se šire kroz vazduh. U bezvazdušnom prostoru nema šta da se "pomera" tj. da prenosi udarne talase te i nema šta da potisne, pomeri ili razori napasnika iz svemira.

Dakle, naša nuklearna naprava bi mogla ili da bljesne na samoj površini asteroida, ili u njegovoj unutrašnjosti, te bi samo isparavanje njegovog materijala moglo uticati na njega. A kakav će taj uticaj biti, to se ne može predvideti.

Rešenje bi moglo biti mnogo manjih nukl. ekplozija uvek sa iste strane asteroida i to tokom dužeg perioda, tokom njegovih ranijih orbita oko Sunca. Ili neki tegljači koji bi ga polako pomerali sa trajektorije. Al' to samo ako ga otkrijemo mnogo ranije. Ako se iz dubine Svemira pojavi neki neočekivani, nema nam spasa.

orion310591

Quote from: Yagodinac on February 07, 2013, 12:44:15 pm
Ruski akademici... ;D
Ne verujem ni Amerima ni Rusima - naročito kad pričaju o nuklearnom oružju. Tačnije klasifikujem u vodka-brain-storming pojave: ovo je čist politički marketing koji nema šanse da uspe ali zato ima velike šanse da napravi štetu ako se ikad stavi u pogon.

* Prvo; ko se iole razume u nuklearne stvari zna da se asteroid od npr 1.5 km najbolje rastura iznutra, a ne bojevim glavama gađajući spolja. Nije problem razneti planinu ali nikako postavljajući bombu spolja. Za detalje pogledati istorijat nadzemnih i podzemnih nuklearnih proba.

* Drugo pitanje je pouzdanost njihovih interkontinentalnih projektila. Znam da imaju mnogo problema u svom astronautičkom programu, zato bi me i interesovalo kolike su šanse za otkaz.

* I najbitnija stvar bi bila šta ukoliko dođe do dezintegracije rakete u postupku lansiranja. Kontam da bi aktivacija bojevih glava bila malo verovatna; treba postići nadkritičnu masu a tek potom upaliti; ali opet ostaje pitanje širenja  jednog dela plutonijuma kroz atmosferu. A ako dođe do otkaza u visokim slojevima atmosfere zagađenje može još brže da se proširi na celu planetu - nije neka velika količina zračenja ali upravo zato su i zabranjene sve nadzemne probe svojevremeno.

* Takođe me interesuje do koje distance bi te ICBM mogle da gađaju asteroid. Nešto mi se čini da raketa pravljena da sprži San Francisko iz Moskve ne može nešto daleko da ode u svemir, tj da bi moguće bilo gađati samo veoma bliske ciljeve. Tu onda može naprosto biti kasno i ako pogodite metu.

* Ostaje pitanje međunarodne regulative - u svemiru je zabranjeno detonirati nuklearne uređaje, upravo zato što ne možemo da predvidimo sve posledice koje bi proistekle.

* Čak i ako pogodite asteroid od kilometar ipo, male su šanse da ćete ga dezintegrisati i to malo veze ima sa količinom kilotona/megatona. Veće su šanse da ćete ga skrenuti, pa umesto u Moskvu on ode... U pregrađe Moskve.

* Rastureni asteroid, tj komadi od 40m itekako mogu da prođu atmosferu i da naprave disperziju po celom kontinentu. To bi bio pravi pokolj, imajući u vidu da su komete porozne i da brzo sagorevaju jasno je da su asteroidi čvrste stenčuge i samim tim nijedan eventualni komad nije za potcenjivanje. Mali milion meteorita se čuva u muzejima širom sveta; nešto mi se čini da nijedan nije imao 40m u prečniku kad je ulazio u atmosferu.



Prosto ne mogu da se suzdrzim i da ti ne odgovorim. Tvoji odgovori su smesni.

Lepo si ti uzeo primer od 1.5km i objasnio svoje znanje, ali...

Analize Američke agencije za aeronautiku i svemirska istraživanja - NASA - ukazuju da moguću opasnost za stanovnike naše planete predstavlja oko 47.000 asterioida prečnika od sto metara.
Takvi asteroidi se sada nalaze na rastojanju manjem od osam miliona kilometara u odnosu na Zemlju. U 21. veku teorijski je moguće 11 sudara, od toga četiri mogu da se dese do 2050. godine.


jel ti ovaj deo vesti promako? ja kolko shvatam recenicu, 47k komada od (oko) 100 metara. A ne 15x veci.

Drugo, jel si ti svestan da uporedjujes astronauticki program s vojnim programom?
Dal ti mislis da je njima prioritet astonautika?
Dal ti mislis da su oni takvi da sve vojno koriste i javno u astronautici?

Pouzdanost - Jel se secas mozda kad je rusija pre neku godinu, uspesno testirala ICBM raketu, koja je preletela celu rusiju sa zapada ka istoku i pogodila cilj u sibiru, ili nisi upucen?

Dezintegracija rakete u toku lansiranja - ovo mi ne pada na pamet da komentarisem za ICBM, nije to papirni avion da se tako napravi i baci pa ako pukne puklo je.

Medjunarodna regulativa - dal ti mislis da ce Rusi da pitaju nekoga za regulativu ako imaju spremne rakete i imaju vremena da reaguju i uvereni su da ce da rese problem?

Ovo za 40m, ispade da si ti leteo s asteroidom dok je leteo kroz atmosferu pa znas koliki je kad koji bio...

Moram priznati da ovakav odgovor od tebe nisam ocekivao...

pozz





Accuphase

Nema nam Ygora, no dobro sutra je vikend te nema škole, možda svrati...