• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Rusi imaju klopku za asteroide i manje komete

Started by Sekula, February 06, 2013, 08:07:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Accuphase

Quote from: Ygor2000stargazer on February 13, 2013, 10:36:48 pm
Znaš kako Accuphase,razmišljao sam o tome i neću ništa odgovarati.Dodji ti lepo kod mene pa da pričamo jer ovako preko ove moje
drndave tastature i ultra sporog kompjutera nigde nećemo stići. Samo bi pričao stvari koje bi drugi članovi verovatno ispljuvali jer ne mogu da objasnim preko tastature koja ne može pokazivati rukom moju ideju. Da sam mogao da ispričam,onog jutra bi sve ispričao. Ovako bi izgledalo kao da sam potpuni idiot koji ne zna šta priča. To je nedostatak svih fourma,onemogućeno je pričati i pokazivati i objašnjavati uživo i jednostavno. Ko se ne slaže sa mnom,ne mora,jer je ovo ipak virtuelno komuniciranje putem tastature(uh, malo
sam ugnjavio ).


Ne nisi me(mene barem) ugnjavio, ali baš zato i služe forumi, da "pričamo kuckajući se", budi maštovit i niko ti verujem neće zameriti !
Ili "zadrži priču za sebe" i razočaraćeš nas sve(mene sigurno)...

Accuphase

Quote from: Ygor2000stargazer on February 13, 2013, 10:38:04 pm
I još jedna stvar,ne zovi me Ygor,nego Igor


Sorry Igore, neću te više zvati Ygor, obećavam !

NShappy

Quote from: Ygor2000stargazer on February 13, 2013, 10:36:48 pm
Znaš kako Accuphase,razmišljao sam o tome i neću ništa odgovarati.Dodji ti lepo kod mene pa da pričamo jer ovako preko ove moje
drndave tastature i ultra sporog kompjutera nigde nećemo stići. Samo bi pričao stvari koje bi drugi članovi verovatno ispljuvali jer ne mogu da objasnim preko tastature koja ne može pokazivati rukom moju ideju. Da sam mogao da ispričam,onog jutra bi sve ispričao. Ovako bi izgledalo kao da sam potpuni idiot koji ne zna šta priča. To je nedostatak svih fourma,onemogućeno je pričati i pokazivati i objašnjavati uživo i jednostavno. Ko se ne slaže sa mnom,ne mora,jer je ovo ipak virtuelno komuniciranje putem tastature(uh, malo
sam ugnjavio ).


Igore, ne razumem tačno o čemu se radi. Ti imaš neku ideju za skretanje asteroida, ili znaš za neke druge ideje drugih svemirskih agencija?

Ygor2000stargazer

Nemojte misliti da se ljutim :) ne ljutim se,nego mi je komplikovano da objasnim. Ne znam,prosto mi je komplikovano. Gledao sam jednu emisiju i shvatio sam kada se recimo svemirski brod približi asteroidu, pošto nema gravitacije, oni počinju jednog drugog da privlače. I onda što se svemirski brod odaljava, to ga asteroid "prati" jer su međusobno "povezani" gravitacijom i tako se lakše može odvući. Ne znam da li bi to funkcionisalo,ali sam ipak naglasio da je to ideja nastala emisijom (malo glupo,ali šta se može).

NShappy

E, to jeste jedna od predloženih metoda....

Ali za njega, asteroid mora biti otkriven mnogo ranije pre udara, bukvalno decenijama, i ne bi pomoglo za kilometarske asteroide. Dalje, asteroid bi takođe privlačio našu letelicu te ona sve vreme mora imati neki pogon koji će je držati na određenom rastojanju od asteroida. Dakle, letelica bi praktično lebdela snagom svojih motora na par stotina metara od asteroida i sve vreme bi ostvarivala mali ali merljiv gravitacioni uticaj na tu kamenčugu. A pogone koji rade godinama tek sada počinjemo praktično da koristimo. Mislim na jonske pogone.

Bolje bi bilo da letelica sleti na asteroid te uključi jonski pogon i usmeri ga u najpovoljnijem pravcu za skretanje asteroida i tako će to verovatno da se radi ukoliko asteroid NE rotira oko neke svoje ose. Međutim, ako rotira, tada će morati neka varijanta sa ovim privlačenjem.

I ako uspemo ovako da polako skrećemo asteroid sa putanje, biće potrebne godine neprekidnog rada tog našeg jonskog pogona da se veliki asteroid skrene dovoljno da promaši Zemlju. Verovatno će se ići na više letelica koje bi se smenjivale na svakih nekoliko meseci.

Najlogičnije bi bilo da se iskoriste sve metode kojih se iko seti i koje može da realizuje. Osloniti se samo na jednu mi ne uliva poverenje.

Naravno, sve ovo ako pretnju otkriju godinama i godinama ranije. Ako se odjednom pojavi neka kamenčuga negde iz dubine Svemira, nema nam spasa.

Accuphase

February 14, 2013, 12:35:20 pm #35 Last Edit: February 14, 2013, 01:11:27 pm by Accuphase
 A ovakav pristup, recimo... laserskim oružjem sa površine Zemlje li iz orbite ?


Zokikac

Ne da imaju klopku nego ekstra,evo jutros su ulovili jednog  :)))

Kizza

Da Ja imam klopku upotrebio bih je na većoj visini i mnogo pre!Evo i citata iz "Blica":-
"Sajt televizije "Raša tudej" citira nepotvrđene izvore, prema kojima je ruska vojska presrela meteor raketom ispaljenom sa zemlje u blizini sela Uržumka kod Čeljabinska. Portal prenosi inoformaciju lokalnog lista "Znak", koji se poziva na vojne izvore, da je raketa presrela meteor na visini od 20 kilometara. 

Rusko Ministarsvo za vanredne situacije demantovalo je kasnije ove navode."

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/367875/Od-pada-delova-meteorita-povredjeno-1200-osoba-stete-u-deset-rejona-Celjabinska
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: Accuphase on February 14, 2013, 12:35:20 pm
A ovakav pristup, recimo... laserskim oružjem sa površine Zemlje li iz orbite ?

[


Pa ne znam ali da te pitam da li bi više voleo da te pogodi jedno zrno  ili cela patrona sačme ??? Nije baš neki izbor.
Što se eventualnog lasera koji bi u potpunosti ispario neki veći kamen ....... teško da to tako može, mislim da bi u zemaljskoj varijanti bilo lakše ispariti atmosferu nego asteroid.

Quote from: Kizza on February 15, 2013, 10:17:38 pm
Da Ja imam klopku upotrebio bih je na većoj visini i mnogo pre!Evo i citata iz "Blica":-
"Sajt televizije "Raša tudej" citira nepotvrđene izvore, prema kojima je ruska vojska presrela meteor raketom ispaljenom sa zemlje u blizini sela Uržumka kod Čeljabinska.


Tek to ne pomaže. Mislim raketa služi da se nešto obori na zemlju/more, meteoriti već idu u tom pravcu tako da nije pametno skretati ih sa putanje ili razbijati na manje komade za koje ne znaš gde će posle pasti, a nema te rakete koja će objekat u potpunosti ispariti u atmosferi.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

koči

Nisam sklon olako povjerovati bombastičnim izjavama ali mi je još manje prihvatljivo omalovažavanje tipa "čuvena ruska tehnika". U redu, možda nisu najbolji ali koliko to  ima boljih u astronautici. Možda bismo trebali sebi postaviti pitanje da li imamo dovoljno znanja da osporavamo ne samo Rusku nego i pomenute Sjeverno korejsku i  Iransku tehniku. Vjerovati je u redu isto kao i nevjerovati.
Nisam niti mogu biti nekakav zaštitnik Ruskog znanja. Ne vjerujem da za sada postoji način da se spasimo  ili da nas neko drugi spasi :-[  ako kakva gromada krene na nas ali se svakako neću zbog toga nikome rugati.
Da, u nivi se nećeš nauživati ;) ali će te odnijeti na mjesta za koja nebi  povjerovao da možeš doći automobilom.

NeS

Quote from: koči on February 16, 2013, 04:24:31 pm
Nisam sklon olako povjerovati bombastičnim izjavama ali mi je još manje prihvatljivo omalovažavanje tipa "čuvena ruska tehnika". U redu, možda nisu najbolji ali koliko to  ima boljih u astronautici. Možda bismo trebali sebi postaviti pitanje da li imamo dovoljno znanja da osporavamo ne samo Rusku nego i pomenute Sjeverno korejsku i  Iransku tehniku. Vjerovati je u redu isto kao i nevjerovati.
Nisam niti mogu biti nekakav zaštitnik Ruskog znanja. Ne vjerujem da za sada postoji način da se spasimo  ili da nas neko drugi spasi :-[  ako kakva gromada krene na nas ali se svakako neću zbog toga nikome rugati.
Da, u nivi se nećeš nauživati ;) ali će te odnijeti na mjesta za koja nebi  povjerovao da možeš doći automobilom.

Slazem se u potpunosti.

sale11472

Kakvo omalovažavanje ???
Ovde su malo bocnuti oni koji nektirički veruju u svemoć ruske nadtehnike samo zato što je ruska.

A da Rusi vole da daju bombastične izjave koje veze sa vezom nemaju poput ove klopke. No valjda će ih ovaj poslednji događaj malo osvestiti kad su izjave u javnosti upitanju. Taman smo počeli da diskutujemo imaju li klopku ili ne kad ono Bum Tras i pokazalos se da nemaju ;)

Ja eto lično niti volim niti ljubim bilo čiju tehniku ali sam definitvno alergičan na ovakve izjave koje imaju samo i jedino dnevno političku upotrebu.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: koči on February 16, 2013, 04:24:31 pm
Nisam sklon olako povjerovati bombastičnim izjavama ali mi je još manje prihvatljivo omalovažavanje tipa "čuvena ruska tehnika". U redu, možda nisu najbolji ali koliko to  ima boljih u astronautici. Možda bismo trebali sebi postaviti pitanje da li imamo dovoljno znanja da osporavamo ne samo Rusku nego i pomenute Sjeverno korejsku i  Iransku tehniku. Vjerovati je u redu isto kao i nevjerovati.
Nisam niti mogu biti nekakav zaštitnik Ruskog znanja. Ne vjerujem da za sada postoji način da se spasimo  ili da nas neko drugi spasi :-[  ako kakva gromada krene na nas ali se svakako neću zbog toga nikome rugati.
Da, u nivi se nećeš nauživati ;) ali će te odnijeti na mjesta za koja nebi  povjerovao da možeš doći automobilom.


U suštini sve ja to znam (naročito za nivu koju sam dužio, ganc novu  8)) ali traktor bi te odveo mnogo dalje od te nive ;D Ako tako gledaš IMT je najbolji.
Poenta je kad se generalizuju stvari, tipa Ameri su ovakvi, Rusi i njihova tehnika ovakvi, Koreja je čudo, itd.
Tipične ribolovačke priče, da ne kažem političke. Ja sam pristalica da od svakog sistema treba uzeti najbolje. Kola treba da budu nemačka (hehe), garderoba italijanska a vodka finska. Premda se ne bih bunio ni najmanje da imam ruski Intes, pa nek ide život :)

Ja samo znam da lada niva je oličenje ruske filozofije u tehnici: spartansko ali deluje. Takvi su im i ostali proizvodi - ne najbolji ali u vrhu po onome za šta su namenjeni. Premda mi ponekad smeta što ratuju sa estetikom.