• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jednostavan "jednoruki" barndoor tracker

Started by gile.ms, April 26, 2013, 12:14:49 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

doktor035

Evo i test fotke od juce. Da komsinica nije upalila reflektor pravo ka objektivu sastavio bih vise i napravio fotku kako treba stakiranjem...ali nema veze,bice prilike....bitno da nema nikavog pomeranja prilikom pracenja...kad je prosao test sa 135mm,o 18mm,55mm necu ni da razmisljam :)

Pentacon 135mm
1x60sec
f8
ISO1600


mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

marko

Quote from: doktor035 on February 01, 2014, 07:06:20 pm
Evo moj rad...ali imam problem,pomera se gore dole...pocinje vec da mi ide na zivce,na kraju cu da polijem sve 2L bezolovnim i da upalim  :( :( :( :(





Znači prevladao si dječje bolesti?  ;D

Fotka ti je super, sviđa mi se. Naročito spajkovi.  :)
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

doktor035

@Marko
Hahahaha...jesam  ;D ;D ;D
'fala,ovo je samo proba,tek ce da budu fotke kako treba  :D

marko

March 19, 2014, 09:31:54 pm #49 Last Edit: March 19, 2014, 09:37:57 pm by marko
Ma dobro je to za single frame. Probaj sada okinuti desetak takvih + darkovi pa stackiraj pa obradi.  ;) Gradient Exterminator je naročito dobar plugin za PS. U potpunosti makne LP. Samo nažalost besplatna verzija traje možda mjesec dana a puna košta 70ak dolara. Ali čuda čini.

Ili se nauči raditi u PixInSightu...nađe se LE verzija na torrentima. Ja nikako da počnem učiti. Pixinsight ima integrirano uklanjanje gradijenta.

Također imaš par nečistoća na senzoru. Pa lijepo klikni na spot healing u PS-u da to makneš.

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Odlicno to radi. Iskreno, malo sam sumnjao u stabilnost DC motora, ali, vidim da moze, barem do 60 sec.
Svaka cast!

zozo83

Doco odlicna je ispala slika i bitno je da pracenje radi

Mene buni nesto, da li pri svakom uvecanju objektiva treba da bude ista brzina okretanja, tj. da li je npr 18mm isto i kada snimam na 200mm to me buni.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

johnny984

Uvek ista brzina okretanja, zemlja se okreće uvek isto, ali se nepreciznosti u praćenju više osećaju pri većim uvećanjima, correct me if I'm wrong  :D
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

doktor035

Tako je johnny.
Uvek je brzina ista,a sto veci broj to bolja preciznost treba.

marko

Evo jedan jednostavni regulator za stepper motor kojeg ću koristiti za barn door (budući) i EQ3 (dok ne dođe PicGoto) za praćenje.

Nema mikrokontroler, brzina se regulira potenciometrom, a impulse daje 555 preko CD4017. Možda bi se moglo eksperimentirati da se dobije još manji broj okretaja.
I nema promjenu smjera što je minus.

Stepper je iz faksa. Za barn door će ipak ići manji stepper od ovoga. Ovi stepperi koje imam nisu mi baš neka sreća jer imaju samo 48 koraka po okretaju...


https://www.youtube.com/watch?v=0L5WJOQO8lI


btw: dok sam ga natjerao da radi osijedio sam. Prvo me je namot 4 "sexao" jer je stalno LEDica od tog namota gubila kontakt-lem na spoju mosfeta. Onda me je opet taj isti namot mučio-ovaj put jer je komadić nečega prespojio dva kontakta na 4017.

Pa kada sam to riješio počeo je broj okretaja da oscilira. Počne normalno onda sam od sebe poveća, pa smanji, pa poveća. Ovaj put razlog je bio loš kontakt između podnožja i 555 ili 4017. Izvadi-stavi riješilo je problem.


Zbog svega ovoga odlučio sam izradu PicGoto pločice prepustiti nekom drugom...nema smisla da osijedim mlad.  ;D
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)