• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li su postojali Adam i Eva?

Started by Kizza, August 03, 2013, 11:11:53 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

betelgez

juce sam pricao sa jednom biologom na tu temu. odgovor je bio sledeci. zvi primati znaju da plivaju zato sto su sisari, ali ima nekih koji ne vole vodu i beze od nje, sto ne znaci da ne bi znali da plivaju ako ih bacis u vodu. meni je zanimljivo sto babude ogradjuju vodom i skroz su bezbedni tako da nece pobeci odatle


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD


Kizza

Sad sam se setio onih majmuna koji se kupaju a napolju sneg:  http://www.youtube.com/watch?v=HOuiI9N5miY
Da poželiš da im se pridružiš  8)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Accuphase

August 17, 2013, 11:42:11 pm #18 Last Edit: August 17, 2013, 11:48:58 pm by Accuphase
Quote from: spadej on August 03, 2013, 07:33:30 pm
Tacno je da NG emisije nisu uvek kredibilne ali nije to moj jedini izvor informacija. Ima nesto i u knjigama, na interneti itd.
Sto se tice majmuna i plivanja to nisam znao. Ali tako se pricalo i za macke, one domace, a ja licno video jednu kad su je klinci bacili sa mosta u Dunav i ona isplivala pred mene. Znaci, zna i da leti i da pliva :)

Bilo bi zanimljivo da potkrepis necim tvrdnju da ce covek izgubiti nos. Nekim podacima o nosu kroz istoriju, koliki je bio kod Sumeraca (pre 8000 g), kod Egipcana (4000g), Rimljana (2000g) i danas. Gledajuci neke anticke kipove nisam primetio da su bili nosatiji od nas. Naravno, 10k godina od Sumera do danas je suvise kratak period da bi se bilo sta znacajno izmenilo na coveku.

Teza o ljudskim dlakama takodje nije tacna i to cu licno da dokazem kad se nekad budemo sreli :)


Siguran sam da su ti "nevini & ničim izazvani" klinci, koji "nisu znali šta rade", nego su iz prirodne potrebe ljudskog duha za radoznalošću & istraživanjem, bacili sirotu mačku sa mosta u Dunav, te samim tim jednog dana kad im dođe vreme, stekli pravo da i svoje gene ugrade u evoluciju čovečanstva !
Da se ja pitam...

Kizza

Zapela mi neka dlaka u grlu pa nisam stigao da se uključim u ovu (bar bi tako trebalo da bude) zanimljivu temu.
Verovatno smo se svi nekada zapitali ko smo i kako smo postali ovo što jesmo?Ako je tačna teorija da je jedan gen mutirao,čini mi se kod jedne vrste šimpanzi,evolucija,koja je inače surova i takve greške kod drugih kažnjava,nama je omogućila da postanemo svesni sami sebe i što je najvažnije postanemo dominantna vrsta na planeti.
Mene zanima da li se taj gen preneo,sa jedne jedinke ili sa vise njih?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

kruska

tumacenje istorije u cilju nalazenja "istine" nije bas lako.
Puno raznih da ne kazem laznih I nebuloznih emisija, informacija, podataka moze da unese totalnu zabunu u svaku tvrdnju.
Biblija je jedan od puteva kojim se mogu pratiti tragovi Adama I Eve. I onda dolazimo do potopa. nakon toga se mnogo toga brise iz istorije.
A potop se spominje u dosta razlicitih spisa.
Pretpostavke postoje da su oni ziveli bas "tu negde" oko levanta gde je I biblija "napisana" moze samo da nam kaze da su tamo I ziveli adam I eva.
http://www.biblija.rs/download/biblija.pdf
posto je ovo tema bez pravog resenja pozdravljam onoga ko resi ovaj problem, taman bio sa ovog foruma...
🌠

Kizza

 U ovoj temi se ne priča o bibliskoj verziji ljudi.Ako pogledaš prvu stranu videćeš da je tekst u "Discovey News u" inicirao ovu temu.Mene kopka kako je došlo,ili čime je izazvana,ta mutacija?Zašto se to nije desilo i kod nekih drugih živih organizama?Evoluciju izaziva priroda i okruženje ali,barem ja tako mislim,je nekako ,nemam pravi izraz,ko ljudi "pogodila tačno gde treba".
Ako bi smo to otkrili bio bi to ogroman napredak ka rešavanju bolesti ili čak i produženju trajanja ljudskog života.
Što se tiče raznih TV emisija tu si u pravu.Snimaju kako kome odgovara a i tako šteluju eventualne dokaze samo da bili gledani.   
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

September 20, 2013, 07:23:24 am #22 Last Edit: September 20, 2013, 07:33:06 am by NShappy
Da, lako se moglo desiti da je taj "klik" koji je od nekog pretka stvorio ljude, mogao da ode na dugu stranu, a ne stranu povećane inteligencije i svesti, te da opet prođe par mil. godina do pojave nečeg što se može nazvati civilizacijom. Ili da do toga nikada ne dođe.

Vrlo je moguće da na nekoj planeti prođe celokupan cikus nastajanja, trajanja pa nestajanja uslova života (pa i samog života), a da se uopšte ne desi onaj neki "klik" koji će povesti evoluciju u pravcu inteligantnih stvorenja.

r2d2

September 20, 2013, 12:41:56 pm #23 Last Edit: September 20, 2013, 01:33:23 pm by r2d2
Planeta zemlja je uglavnonom bila bez životinja skoro ceo svoj "radni" vek. Tek pre nekih BEDNIH 850 miliona godina, geolozi i palentoolozi su pronašli fosilne ostatke životinja.

Uporedite to sa 4, 7 milijardi godina na koliko se procenjuje starost zemlje. Ovde je akcenat na pojavi životinja, a ne na pojavi života...  Drugim rečima planeti i evoluciji su trebali eoni da "izmisli" životinje, genetskim mutacijama i promenom okoline... Posle toga je "ubrzo" , u tom geološkom smislu, došla do čoveka, a od pojave samog čoveka gotovo TRENUTNO do same civilizacije...

Što se tiče te same superubrzane evolucije čoveka naučnike poprilično zbunjuje postojanje plovne kožice izmedju palca i kažiprsta, kao i u manjoj meri postojanje "plovne" kožice izmedju drugih prstiju. pojedini bilozi razmišljaju o tome da je prilikom prošlosti čovek bio prinudjen da boravi u vodenoj sredini. Ipak kada pogledamo nožne prste toga nema, što je sveukpno jedna zanimljiva zagonetka...

NShappy

Pa da, ali bi smo se morali složiti da nešto tipa čovek, nije obavezna pojava na planeti sa životom. Bar logike što se tiče.

...mislim, to ako predpostavimo da su naša dosadašnja znanja o evoluciji i nastanku života bar malo tačna, zbog čega uopšte jedna linija od gomile životinjskih uoptše, ikada, mora krenuti ka nečem k'o što smo mi.

kruska

poznata mi je genetika mutacija pogotovu mitohondrijske DNK koja je u zadnje vreme merilo migracija, tj medicina mi je struka.
Da bi uporedili slicnosti izmedju forumasa :) ,  Adama I Eve moras imati I genom Adama I Eve  pa tek onda ....
Ovako pola tih emisija na discovery dozivljavam kao praznu slamu
Skoro sve te emisije dozivljavam da im je stalo da poluistinu(laz) strpaju u sto vecu satnicu svog tv programa.
Drugim recima ja sam odavno prosao kroz torturu gledanja bezveznih emisija u kojima nestrucni ljudi (mozda samo malo strucniji nego na nasim internet novinskim sajtovima) plasiraju poluistinu.
Sve je moralo oko nas nekako nastati najlakse je reci nastalo je pre nekih 6000 godina.
A sto se tice mutacija one nastaju uglavnom spontano zracenjem npr. koje reparativni mehanizmi dnk nisu stigli popraviti.
🌠

Kizza

Radiaktivno zračenje ili neko drugo?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Accuphase

Postoje koliko je meni znano, pretpostavke o "ekspolziji bliske super-nove", pre približno 41.000 godina, čiji su "razorni efekti radijacije" desetkovali ionako tada malu i u svakom pogledu slabašnu "ljudsku populaciju".
Što se pak "okidača za razvoj inteligencije" tiče on je aktivan mnogo mnogo ranije, tim pre što je bilo više linija međusobno srodnih hominida, odnosno predaka čoveka...

S druge strane inteligencija kao takva nije "naš specijalitet" jer postoji i kod drugih viših životinja, možda u drugačijem obliku, ali definitivno postoji.
Opet,  treba imati i "malo sreće", jer da nije bilo asteroidnog udara krajem perioda krede, možda bi danas neki drugi "zemljani" jezdili svemirom i širili se kroz nebrojene galaksije, ali ne ljudi nego potomci dinosaurusa...

kruska

http://en.wikipedia.org/wiki/DNA_repair

da ne bi ja puno pisao pogledati ovaj sajt o mutacijama dnk
I zracenje je obuhvaceno.
🌠

r2d2

September 21, 2013, 07:59:20 am #29 Last Edit: September 21, 2013, 08:22:19 am by r2d2
Ipak, koliko mi se čini, nepravedno ne pominjemo i prirodnu selekciju (uparivinje i izbor uglavnom jakih ili bolje prilagodjenih jedinki) koja strahovito mnogo utiče na evoluciju i na težnju stvaranja superiornijih organizama pa samim tim i organizaciju tih superiornih svesnih stvorenja u ono što zovemo civilizacija.

Često mi pada na pamet dok gledam neku malenu čivavu ili belu pudlicu, da je to nekada bio vuk kojeg je čovek pripitomio i veštačkom selekcijom napravio takava mini stvorenja ili bilo koji drugi oblik rase pasa (i svih drugih rasa domaćih životinja).

Ako je to čovek uradio sa oviliko malo vremena koje je imao, zamislite šta priroda može da napravi sa dovoljno vremena. Naravno ne treba da zamišljamo, već samo da se osvrnemo oko sebe..

Molim Krušku, kao kompententnog, ali i kao našeg prijatelja, ako ima želju,  da prokomentariše nezahvalno poredjenje: prirodna selekcija u odnosu na slučajne i sporadične mutacije...

Ko izaziva veće promene: prirodna selekcija ili slučajna mutacija?

Takodje imam pitanje da li se moj genotip obavezno menja tokom života, tj. da li su moji lični geni pretrpeli neku promenu u odnosu na recimo pre 30 godina?