• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija u Srba kroz vekove

Started by darko76, October 07, 2013, 01:01:25 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

darko76

Pokrenuo bih jednu zanimljivu temu koja mi golica mastu godinama, a nemam bas puno informacija o njoj. Mogli bi je zajednicki ukoliko se slazete pokrenuti na ovom forumiu?

Ko su nasi znameniti astronomi kroz vekove?
Kada je prvi teleskop dosao u Srbiju?
Astronomija u Srba kroz vekove?

Hvala unapred svima koji zele da daju doprinos ovoj temi.

SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

darko76

Evo jednog zanimljivog teksta o Srpskom najstarijem teleskopu, tekst je objavljen u Politici http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Pomracenje-najstarijeg-srpskog-teleskopa.lt.html
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

darko76

Mala ispravka prvog pitanja, da ne stoji ko su nasi znameniti astronomi, vec nasi naucnici koz istorijukoji su se bavili astronomijom a vredni su pomena?
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

orion310591

Quote from: darko76 on October 07, 2013, 01:14:46 am
Evo jednog zanimljivog teksta o Srpskom najstarijem teleskopu, tekst je objavljen u Politici http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Pomracenje-najstarijeg-srpskog-teleskopa.lt.html


Interesantan tekst... nisam znao da teleskop moze da se dobije kao ratna odsteta... cuvan u banci, a sada... eee...
Direktor Milutin Milankovic... jedan od naucnika koji nisu toliko poznati koliko bi trebalo da jesu... ako se dobro secam dokumentarca, covek je radio na svom radu i dok je bio zatvoren u zatvoru...

darko76

Evo jednog njegovog zanimljivog dela http://www.delfi.rs/knjige/2740_kroz_vasionu_i_vekove_knjiga_delfi_knjizare.html

A za pisanje u zatvoru nisam znao, sve u svemu pored Tesle stvarno jedan od najvecih naucnika u Srba koji se itekako zanimao za astronomiju i astronomske pojave.
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Generalno mislim da pre Milankovića i osnivača astronomsko-meteorološke opservatorije Milana Nedeljkovića nije ni bilo astronomije ovde. Društvene prilike su bile kompleksne; država na sve moguće načine pokušava da se otrgne od viševekovnog otomanskog zaostajanja, usvajaju se sve moguće evropske tekovine ali ne ide to tako brzo ni jednostavno.
Otprilike potpuno isto kao i danas  :P

Za vreme turske okupacije ovde nije bilo ničeg (osim povremenih ratova i seoba) a kamoli astronomije. Zapravo, dobar deo stanovništva centralne Srbije je otišao na sever za vreme obe velike seobe, tako da je u jednom momentu ovo bio skoro pust region. Pre toga, odnosno za vreme postojanja srpske srednjevekovne države - a to je bilo pre otkrića teleskopa, mislim da i ako je bilo nekih tendencija da se neko bavi astronomijom, bavio se u manastirima i u sklopu mnogih drugih delatnosti. Takođe, iluzija je očekivati da su o astronomiji sačuvani neki zapisi - mi smo tek pre stotinak godina pronašli grob jedinog srpskog cara (Stefan Dušan), a pre toga se nije sigurno znalo ni gde je bio sahranjen. Srednji vek je ovde bio period neverovatne premetačine, seljenja i spašavanja arhiva u nedogled pa je i ako je postojala srednjevekovan astronomija skoro nemoguće nešto saznati o tome.

vasja

Miroslava Filipovića sam poznavao pre nego što je otišao u Australiju i znam za ovu priču sa teleskopom. Užasno tužno. Astronomija je pre svega posmatračka nauka i svako parče opreme koje skuplja prašinu je u suštini teg za kupus.

Pre par godina sam bio na zvezdari i saznao da u nekoj ogromnoj fioci stoji ogledalo od 65cm - godinama - i skuplja prašinu - jer nema para za montažu, opservatoriju, itd....

Za mene najveći astronom iz ovih krajeva je Milutin Milanković. Njegova teorija ledenih doba je zasnovana prevashodno na astronomiji, odnosno na 3 poznata ciklusa u zemljinom kretanju i preko pola veka je bila nepriznata. U poslednjih 20 godina je doživela ponovno priznanje zbog novonađenih dokaza koji potvrđuju ispravnost njegove teorije. Inače ne znam da li znate da Rumunija i Grčka koriste njegov kalendar.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Accuphase

Quote from: Danijel on October 07, 2013, 09:52:56 am
Krvavi teleskop - nesuđeni Južni srpski teleskop.


"I onda je sve to propalo. Direktor Opservatorije, dr Milan Dimitrijević, je presekao svaku dalju diskusiju. Rekao je: "'Dok sam ja direktor AOB-a taj teleskop neće izaći iz zemlje. On je natopljen krvlju srpskih junaka iz I svetskog rata i zato mora ovde i da ostane!"

Teleskop natopljen krvlju srpskih junaka! Nakon takve izjave nema šta da se kaze. Svi su ućutali. Dr Filipović je zatim ustao, prekrstio se i izašao. A teleskop natopljen krvlju srpskih junaka je ostao da tako zapakovan i dalje krvari u nekom budžaku AOB."

Milan Dimitrijević da tako ograničeno & zadrto reaguje ?
Na predavanjima je ostavljao utisak vrsnog erudite i čoveka širokih shvatanja, zaista žalosno...

NShappy

Čitao sam još davno taj tekst, i zaista mi je teško poverovati da je Milan Dimitrijević zaista rekao tako nešto.

darko76

Gledajuci iz naseg ugla zaita tuzno i malo neverovatno, ali opet covek je verovatno u tom trenutku gledao sasvim drugacije, bas onako kako je i rekao.
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

darko76

Evo puno zanimljivih tekstova na temu astronomije kod Srba.

http://servo.aob.rs/eeditions/CDS/Razvoj%20astronomije%20kod%20Srba/5/html/papers.html
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Sekula

Ceo Balkan je prvog pravog astronoma koji je baratao sa naucnim metodom i cinjenicama imao u Rudjeru Boskovicu u 18 veku. Nakon njega astronomija pocinje da se iole ozbiljnije razvija krajem 19 veka.
Kod svih balkanskih naroda bavljenje astronomijom je bilo na etnoloshkom nivou ili na osnovu crkvenih tumacenja. Tako da do kraja 19 veka treba bolje govoriti o arheoastronomiji iliti etno-astronomiji. Osim dela koje je za sobom ostavio R. Boshkovic, pa tek potom u 20. veku Milankovic i josh neki, mi nemamo nista znacajno da navedemo u svetskim razmerama.

Namerno koristim termin Balkan i balkanski narodi, jer ni jedan od tih naroda nije Bog zna sta iznedrio u delu naucnih dostignuca a pogotovu u astronomiji u odnosu na ostatak sveta. Ma koliko se mi kao mali narodi ponosili ovim ili onim intelektualcem, koji su pre svega bili naucni kosmopolitski umovi, a tek potom pripadnici nekih nacionalnih grupacija, eventualnih verskih konfesija i slicno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Accuphase


r2d2

October 08, 2013, 08:20:28 am #14 Last Edit: October 08, 2013, 08:44:28 am by r2d2
QuoteCeo Balkan je prvog pravog astronoma koji je baratao sa naucnim metodom i cinjenicama imao u Rudjeru Boskovicu u 18 veku.

Obavezan predmet svakog učenog čoveka (ono što se smatralo učenim) u Vizantiji (koja je kao carstvo, trajalo 1000 godina) je pored matematike, Ilijade i Odiseje tj.književnosti i muzike je bila i astronomija (a  pod pojedim carevima i sama astrologija, uporedo sa astronomijom, na sreću samo kratak vremenski period).a Srbija je bila pod šapom Vizantije...

Naravno Sekula je u pravu!

  Tad bilo koja  nauka nije bila odvojena od same dogme crkve, ali zarad objektivnosti se i to mora reći.... (ne mora ali bilo bi lepo,,,)
Sama astronomija u to doba se nije bavila otkrićima, već se zadovoljavala samo posmatranjima neba i ponavljanjem kao papagaj ono naučeno od prethodnih generacija.

Tako da sam doprinos ne postoji osim u samom  kontinuitetu same astronomije koja je bila na većem nivou po tom pitanju nego danas, jer je bila obavezan predmet svako učenjaka...

Astronomija je bila bitna jer je učvršćivala samu crkvu na tronu. Na nebesima je vlado "red", a na zemlji je bio haos,   
Dakle crkva se vešto služila naukom da dokaže svoju moć, tako da nije ni čudo da je atsronomi uglavnom ne vole (ako na trenutak i zaboravimo sve progone)...