• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dvogledi

Started by andromeda 2, November 16, 2005, 07:18:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

gucic

Meni je "kolega" Nenezic, koji je ozbiljan opticar i astronom, preoporucio ciscenje optike sociva (fotoaparata, okulara...) medicinskim benzinom i medicinskom vatom. Brisanje je neizbezno samo ne treba biti grubo. Naravno, ne treba brisati okulare i sociva ako ima samo prasine (sto kaze i Mravic). To je redja pojava kada su u pitanju dodirne povrsi (npr, okom, trepavicom ili kapkom...) jer se onda ostavljaju iskljucivo masne naslage koje ne mozemo nikako ukloniti sem obrisati.
Ta varijanta ciscenja medicinskim benzinom je ona socijalnija ali jako uspesna. Cesto ostaju sarene mrlje  na povrsi sto je zbog taloga u benzinu. Zbog toga se ne treba mnogo uzbudjivati. I naravno, u toku brisanja povrsi, obavezno istovremeno duvati i cistiti da bi benzin sto brze isparavao...
Ko ne zeli da rizikuje sa ovom tehnikom onda bi trebalo da kupi ozbiljan opticarski kit sa profi krpicama i tecnoscu za cisnjenje sto nije jevtino...ali sigurno je kvalitetno.

Ima tu jos par vaznih stvarcica. Ako se koristi dobra opticarska krpica, svakim novim dodirom ostavljamo masnocu prstiju na njoj, a time posle i brisemo opticke povrsine. Pravi ekstremisti ce koristi zato i  tanke hiruske rukavice da se krpica ne bi vremenom umastila. Mislim da je 5 pari (10 rukavica) oko 100 dinara u DM-u. To treba imati pri svakom ozbiljnijem radu sa optikom jer se cesto desava da slucajno ostavite otisak prsta na staklu, ogledalu, itd.

Sich

Uglavnom se ciscenje nekim hemikalijama koristi kad imate otiske prstiju ili neki masni ili tesko skidajuci materijal na optici. Za prasinu je dovoljno produvati optiku. Za mnoge prljavstine koje se lako skidaju uzima se samo vata, ili jos bolje mikrofiber krpica posto vata ostavlja vlakna.
Ako to ne pomaze, za ciscenje je jako dobar alkohol. I etil i metil, s tim sto je metanol otrovan i lako isparava pa treba paziti na to, ali nije toliko tesko koristiti ga bezbedno.
Ako postoji bas neka opasna prljavstina onda je najbolje resenje aceton, s tim sto treba paziti jer on razgradjuje plastiku, pa plasticne delove treba zastititi.

Treba paziti kad se uzima alkohol, benzin, aceton, da oni u sebi nemaju nekih aditiva koji ce ostati na optici kad se osuse. Recimo ja ne bih koristio aceton za skidanje laka, jer cesto se tu nadju jos pride sastojci. Znaci treba biti siguran da imate cistu (ili razblazen vodom) materiju bez nekih aditiva.
Inace ove tecnosti nece ostetiti premazne slojeve na optici (osim ako bas ne ribate optiku pa ih fizicki skinete; podrazumeva se da to treba raditi laganim i neznim potezima). Najbolje je koristiti lagane kruzne poteze oko centra sociva, ogledala ili sta vec cistite.

Ali treba zapamtiti osnovno pravilo. Ne cistiti optiku ako bas ne morate.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Maxscope

Ne diraj povrsinu okulara, optiku a ni trazioca ni sa cime, jer se lako osteti. Okulari i optika se nikada ne ciste samo zbog pukog ciscenja. Malo prasine na okularu nece nimalo uticati na sliku koju vidis kroz njega.
Nikada ne pokusavaj da oduvas prasinu svojim dahom, jer ce kapi iz tvojih usta samo isprskati povrsinu okulara.
Proizvodjaci uglavnom savetuju da se okular cisti samo pod uslovom velike naslage prasine i prljavstine i sto je redje moguce
A i tada je potrebna paznja. Nikada ne koristi tecnost za ciscenje prozora i stakla. Tecnost za ciscenje objektiva foto aparata se moze koristiti ali nije preporucljivo jer moze ostaviti mrlje na staklu okulara.
Mnogi proizvodjaci kao Orion na primer prodaju specijalne stvari za ciscenje okulara. Cetkice od kamilje dlake, kompresovan vazduh, specijalne rastvore i tkanine i sl.
Ako to ne mozes nabaviti a trebas ocistiti okular onda za ciscenje se koristi ISKLJUCIVO medicinski sterilan pamuk. Nikako obican pamuk, higijenske maramice, toalet papir i slicno. Pogotovu ne higijenske maramice koje su natopljene finim rastvorom ulja i mirisa.
Ako na okularu ima mrlja od prstiju i slicne prljavstine, to se otklanja malo natopljenim sterilisanim pamukom u rastvoru od tri case destilisane vode-pola case cistog isopropil alkohola i svega dve ili tri kapi lake tecnosti za pranje posudja i sve to naravno pomesano u izuzetno cistoj posudi.
Sve ostalo ce ostetiti povrsinu stakla a cesto ciscenje ostavlja fine ogrebotine i skida mali sloj coatingsa sa stakla sa svakim ciscenjem.
Zato se preporucuje sto redje ciscenje i samo ako je preko potrebno.
Pored toga imaj na umu da se ogledala i korekciona stakla ciste na razlicit nacin od okulara i leca.
Vremenom sa cestim ciscenjem, slika kroz okulare ce poceti da biva sve mutnija i onda se obicno tvrdi kako okulari ne valjaju.

Durdehack

Pozdrav svima od novog člana

Imam dvogled kao što je već dole navedeno Zenith Tempest 20x50, problem je što se ponaša kao da je 20x20 (baš malo vidno polje)! A jednako malo vidno polje kad pogledam kroz levi kao i kroz desni okular! Kako da ga doštelujem i jel može ili uopšte treba da se šteluje za tako nešto? Jel mogu neke instrukcije? Još bolje ako ima negde neki video snimak štelovanja dvogleda...? Skoro sam ga kupio, sigurno nije fabrički napravljen da daje tako malo vidno polje??? (okulari su mu 15mm)

mravic

To ti je sasvim normalno da imaš tako vidno polje jer dvogledi od 50mm prečnika idu do 10 puta povećenja, ovaj tvoj ima duplo pa sa time i duplo manje vidno polje.
Dvogled se podešava samo ako jedan i drugi deo ne gledaju u istu tačku, a vidno polje se ne može rešiti... i za ovo treba imati jaaaaako velikog iskustva jer može doći do toga da ga više ni majstor ne može popraviti...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Durdehack

Ovaj dvogled je imao malo veće zaštitne gumice oko okulara (izgleda da su nabudžene, ali su izgledale kao da su original njegove) pa su mi zenice bile na tačno 5mm još daljoj razdaljini od okulara što je naravno doprinelo još manjem vidnom polju nego što je inače! a inače je manje zbog velikog povećanja baš kao što si ti mravic napisao, evo sad kad sam uklonio gumice dobio sam veće vidno polje...

fog

Potreban mi je savet. Uskoro nabavljam dvogled, odlučio sam se za uvećanje 12x. Nekad davno imao sam ruski, koji je razbijen igrom slučaja, a posle neke china varijante na koje ne vredi trošiti reči. Dvogled mi je potreban mahom za prirodu i posmatranje ptica, ali i za početak upoznavanja neba (npr. Mesec, poneko sazvežđe i sl.). Izbor sam, prema usudu finansijskog ograničenja, sveo na dva - http://www.teleskop.rs/teleskop/btc-albatros-serija/12x56-albatros-binokular i http://www.teleskop.rs/teleskop/bytrek-serija/12x50-bytrek-binokular. Razlika je očigledna, kvalitet albatrosa je neuporediv, ali ono o čemu razmišljam jeste težina - bytrek je dosta laganiji: razlika je u 326g! U dogledno vreme biće nabavljen i stativ, ali biće dosta situacija kada će biti u rukama. Stabilna slika je naravno bitna. Šta mi vrede premazi i kvalitet optike ako se "drma" slika. Koliko ovih 326g više može bitno da utiče na stabilnost slike? Kakva su vaša iskustva, kako biste se vi odlučili?

Ljubo

QuoteKoliko ovih 326g više može bitno da utiče na stabilnost slike? Kakva su vaša iskustva, kako biste se vi odlučili?


Masa dosta utice na drmanje slike, pa ocekuj da tih dodatnih 326g mogu da povecaju to drmusanje (zavisno od snage vlasnika dvogleda to moze biti vece ili manje povecanje nestabilnosti, ali ce ga svakako biti).

Uzmeš IS dvogled i nemaš problema sa drmanjem slike ;) . Kod mene ne drma na 18x (kada ukljucim IS). Naravno to zadovoljstvo me je i koštalo poprilicno (dijelom i zbog UD stakla+Field Flattener - slika oštra i ravna do ivica), ali ne zalim i cesto ga koristim:
http://www.canon.rs/For_Home/Product_Finder/Binoculars/Optical_Image_Stabilisation/18x50_IS/index.asp

fog

:( Znam, dugo ga "merkam", ali košta oko 1000 evra... Još uvek - mnogo!

Voleo bih da čujem i ostale šta misle o ovoj mojoj dilemi....

sale11472

Quote from: fog on May 09, 2011, 10:31:27 pm
U dogledno vreme biće nabavljen i stativ, ali biće dosta situacija kada će biti u rukama. Stabilna slika je naravno bitna. Šta mi vrede premazi i kvalitet optike ako se "drma" slika.


Heh ja bih to drugačije sročio:

"Šta vredi veće povećanje kad ti se slika drma?"

Mislim da ti je tu tih 12x povećanja veći problem od tih 326 grama...

Sa druge strane ako ćeš dvogled koristiti po danu ni tih 56mm prečnika objektiva ti nije baš neophodno....

Tako da slobodno pogledaj jop šo neki model..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

fog

To sam jedino našao na http://www.teleskop.rs u tom cenovnom rangu. Nisam siguran da znam na kojim mestima mogu još da nađem (osim u Snajperu, gde imaju yucon, ali je za lovce) pristojne dvoglede (da nisu dakle kineski ). Nailazio sam na netu i na olympus 12x50 EXPS, ali izgleda da ga više nema u prodaji.


fog

Ima li još kakvih iskustava, predloga... Izgleda da mi kajanje ne gine :) Ali, ko zna, ako se koliko sutra izvučemo iz krize i plate vrisnu - eto nekog dvogleda sa stabilizacijom :)

fog

Kako su zadovoljni oni koji imaju dvoglede od 12x, kakvo je njihovo iskustvo?

Mihael

       Vidi, koristio sam taj Albatros 12x56, i mogu ti reći da ne samo taj primerak, nego i čitava serija koju sam imao prilike koristiti (7x50, 12x56, 15x70) kao da je od olova izlivena. Dok ih držiš stiče se utisak da su izuzetno robusni. 7x50 Albatros je čak i od ruskog Tenta 7x50 teži, verovao ili ne.  Kad ga uporedim sa Atlas 12x50, ipak mi je slika nekako stabilnija, mada mislim da je to zbog šireg vidnog polja... Lično usuđujem se i sa 15x baciti pogled tu i tamo na nešto iz ruke, ali veruj mi stativ je neophodan. Iako ti je 12x manje drmusaviji, to je veruj mi samo pitanje minuta, i snage tvojih mišića. No, od gore navedena tri dvogleda upravo taj 12x56 mi je ljubimac. Ista svetlosna moć kao 15x70 (izlazna pupila 4.67mm), šire vidno polje, i laganije.
     E sad, posmatranje ptica... Ovi moji ornitolozi (neki su prilično ozbiljni), uglavnom vidim koriste spektive. Poslednji put sam video da uglavnom koriste spektiv 20x80, mada su imali i dvogled. Spektiv naravno samo sa stativa...
     Što se tiče razlike Bytrek / Albatros ima je. Isto kućište, da nema natpisa samo bi ih razlikovao po boji premaza objektiva. Čini se da je glavna stvar u kontroli kvaliteta. Svojevremeno sam uzeo 10x60 Bytrek za drugaricu koja je htela osmatrati njime noćno nebo. Na kraju se ispostavilo da za to nije, ali ga je njen otac - dugogodišnji golubar - sa oduševljenjem "prisvojio".
     Nadam se da sam ti barem malo pomogao...

fog

Super! Hvala puno! Ovakve mi stvari znače