• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dvogledi

Started by andromeda 2, November 16, 2005, 07:18:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

fog

Upućujući se u ovu problematiku, sad mi se javljaju svakave kombinacije. Npr, da uzmem http://www.teleskop.rs/teleskop/ostali-durbini/70525-maksutov-cassegrain-tubus, uz stativ svakako, ili neki dvogled laganiji i manjeg uvećanja u kombinaciji sa ovim ( ili umesto maksutova - http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati/70500-az3-refraktor). Šta mislite?

kulevb

Po mom misljenju od ova dva definitivno refraktor.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

fog

A kavaj uopste ovaj durbin http://www.teleskop.rs/teleskop/ostali-durbini/70525-maksutov-cassegrain-tubus, sta se moze s njim, funkcionise li koliko?

fog

A kakav je (da se ispravim :) ) uopste ovaj durbin http://www.teleskop.rs/teleskop/ostali-durbini/70525-maksutov-cassegrain-tubus, sta se moze s njim, funkcionise li koliko?

fog

Nabaljen albatros 12x56 :)

fog


Mihael

Ne mogu ništa drugo reći osim:čestitam! Nažalost nema nešto čistog neba ovih nedelja, ali ako ubodeš koju noć obraduj nas i napiši review.

fog

Evo me, posle dugog vremena i letnjih pauza...  Ne osećam se sigurno da napišem jedan pouzdani review iz nekoliko razloga, jedan od tih je što se mnogo pitanja otvorilo, a nisu se još zatvorila. Dakle, sve je na nivou utiska, čistih impresija, tako da ne zamerite na nepreciznostima i subjektivnosti.

Dvogled BTC albatros 12x56 je ipak teži za neka duža posmatranja iz ruke, zato je nabavljen fotostativ i napravljen adapter. Stativ je hamin, onaj koji je najčešći po našim marketima i stičem ustisak da je ipak previše lagan, potreban je stabilniji, čvršći jer slika podrhti već prislanjanjem oka i ne smiruje se brzo. Tokom dnevnih posmatranja, zbog kojih je najviše i uzet,  nisam primetio nekakve "aberacije" po krajevima slike, ali mislim da bi sama slika valjalo da bude malo kontrastnija. Široko vidno polje je zaista pun pogodak. Bitno istaći - mnogo bolje, neuporedivo, u odnosu na druge, jeftine dvoglede (optimus i sl.)

Što se tiče noćnih posmatranja, najviše je posmatran mesec. Ali nikako kao pun, tada je previše svetlosti (zabole oči i ne raspoznaju se nikakvi detalji). Mislim da sam uspeo da uočim kratere poput - Cleomedes, Aristoteles, Eudoxus... Više se naslućuju,  za neki "dublji" pogled je ipak potrebno veće uveličanje. Mada je i samim dvogledom fascinanto jer prvi put vidite "uživo" tako nešto.  Za bolje raspoznavanje možda bi dobro došao neki filter da smanji svetlost.... Primetna je, ne znam kako bih to opisao, "zadebljana", "udvojena"svetlost po krugu. Vrlo je lep pogled na onaj deo koji predstavlja granicu vidljivog i nevidljivog dela, čini se kao da se "kruni".

Uočljivo je mnogo više zvezda nego golim okom, tu postaje jasno zašto se insistira na širokom vidnom polju. Ali takvo posmatranje lako remeti npr. svetlosno zagađenje ili jaka mesečina. Uspeo sam, koliko mi je vreme dozvoljavalo, da uočim nekoliko M objekata. Plejade se i golim okom uočavaju, ali bilo je baš lepo posmatrati ih s ovim dvogledom - tu čovek odmah pomisli kako bi izgledalo sa nekim ozbiljnim teleskopim!!! Koliko se objekata vidi u Kasiopeji ili Andromedi, i te tačkice koje okom nisu vidljive deluju za početnika  ushićujuće...

Za jednog amatera u početku možda najviše znači čitava ta atmosfera - izvući se iz grada, biti sam na nekom brdu, livadi, naći pogodnu lokaciju (za neku super pogodnu lokaciju treba putovati i putovati prilično daleko), ispočetka se naježiš na svaki šum, pred zoru osetiš kako je rosa, bre, popadala po tebi, ali kako se oko navikava na mrak postaješ svesniji ogromnog tajanstvenog prostranstva, ima tu istovremeno i nekakvog smirenja, ali i ushićenja. Ponovno otkrivanje prirode.

Treba biti uporan u traženju vremena koje se da izdvojiti za posmatranje, pa onda dobre mape... Uglavnom, uspeo sam da sastavim tek dve-tri večeri za posmatranje van grada i onda treba imati strpljenja za raspoznavanje, ipak se traži malo više vremena dok se savlada orjentacija po nebu ( jedva da dižemo glavu ka krošnjama a kamoli ka vasioni :) ). Našao sam neki vodič za M objekte dvogledom, odštampao i sad čekam pogodne trenutke, pa polako... Tek potom bi mogao da usledi neki pravi review...

Desilo se da sam nekih pola sata kod jednog poznanika posmatrao mesec kroz skywatcher newton 150/750 i to tek deluje fascinantno!!! Sva sreća što sam tih dana bio u maksimalnom minusu inače bi Teleskop centar debelo zaradio na meni. Traženje odgovarajućeg položaja nije teško, ali kako godine budu prilazile treba i o tome voditi računa :)

Uglavnom, mnogo toga postane jasnije -  zašto je bitno široko polje, važnost montaže, okulara i sl., ali i šta i koliko realno ti možeš da daš od sebe za osmatranja.


Posle ovog iskustva želja je jaka i za astronomskim posmatranjima, mada su moja interesovanja vezana pre svega za "terestijalna" posmatranja, ptice i sl., zbog čega sam već u razmišljanjima o "spravi" s većim uvećanjima. Spotting scopes nisu nikakvo rešenje za povremena noćna osmatranja, ali neki refractor tipa skywatcher 80/400 ili 102/500 ili maksutov 90 ili 102 bi mogli odgovarati za oboje... O tome ću već pokrenuti novu temu  :)


sale11472

Lep prikaz nema šta.

Samo bih primetio jednu stvar
Quote from: fog on September 24, 2011, 05:00:45 pm
Plejade se i golim okom uočavaju, ali bilo je baš lepo posmatrati ih s ovim dvogledom - tu čovek odmah pomisli kako bi izgledalo sa nekim ozbiljnim teleskopim!!!


Plejade nikada ni u jednom teleskopu neće izgledati tako dobro kao u tvom dvogledu  ;D

Jednostavno postoje objekti koji su uvek bolji i lepši u dvogledu na malom povećanju nego u teleskopu, pored M45 tu su još i M44, C14 (hi hi hi ha ha ha namerno neću da kažem poznatije oznake za ovo), Cr399 itd itd itd...

Quote from: fog on September 24, 2011, 05:00:45 pm
Posle ovog iskustva želja je jaka i za astronomskim posmatranjima, mada su moja interesovanja vezana pre svega za "terestijalna" posmatranja, ptice i sl., zbog čega sam već u razmišljanjima o "spravi" s većim uvećanjima. Spotting scopes nisu nikakvo rešenje za povremena noćna osmatranja, ali neki refractor tipa skywatcher 80/400 ili 102/500 ili maksutov 90 ili 102 bi mogli odgovarati za oboje... O tome ću već pokrenuti novu temu  :)


Od navedenog, Maksutov 102 je jedino vredno tvog novca i vremena, naravno ako bi mogao da dupliraš budžet i nabaviš model od 127mm to bi bilo još bolje.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

danicic_predrag

Quote from: sale11472 on September 26, 2011, 12:36:06 am

C14 (hi hi hi ha ha ha namerno neću da kažem poznatije oznake za ovo), Cr399 itd itd itd...



smiluj se nama koji pojma nemamo :(

Voyager

Valja li cemu ovaj model i kakav je kvalitet u odnosu na BTC Albatros slicnih karakteristika, posto razlika u ceni nije bas mala  :)

http://www.tehnomanija.rs/katalog/olympus-dvogled-dpsi-10x50.html

Yagodinac

Po stranim forumima je nahvaljen, otprilike vredi te pare sudeći po priči koja se valja. Iskreno, nisam gledao tim Olyem, nadam se da su im dvogledi malo ozbiljniji od fotoaparata  ;)

Voyager

Hvala na odgovoru  :)

Voyager

E ovako  :)
Konacno i posle dosta guglanja ja sam odlucio da za pocetak uzmem neki dvogled jer se upravo oni preporucuju pocetnicama (iako sam prvobitno planirao teleksop)
To mi je i najjeftinija varijanta a i dobar start dok naucim da koristim mape neba i snalazim se u posmatranju (jer sam apsolutni pocetnik sto se toga tice) plus dvogled je lak za poneti i pogodan i za promatranje zemaljskih objekata, ptica, voajerisanje  ;D

Suzio sam izbor na 2 modela koji se otprilike uklapaju u moj budzet

BTC Albatros 5x10 (stranica je na madjarskom ovo je Google translate prevod na engleski, treba samo kliknuti na karakteristike :))

http://translate.google.com/translate?sl=hu&tl=en&js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.tavcso.hu%2F%3Fo%3Dtermek%26id%3D283%26n%3Den&act=url

Olympus 5x10 DPS I Trooper kako ga zovu

http://www.binoculars.com/binoculars/general-use-binoculars/trooper10x50dpsi.cfm

Koliko sam video karakteristike su veoma slicne s tim sto je Olympus osetno jeftiniji
Mene zanima vredi li ovaj Albatros razlike u ceni od 1500din ili te pare dajem na marku i logo?
Olympus je jedno vreme bi na lageru u Tehnomaniji a sada ga vise nema (doduse moze da se proveri mogucnost porucivanja), Albatros ima da se poruci iz Teleskop shopa
Zanima me koji bi ste vi od ova dva uzeli jer ako je Albatros zaista bolji za tu razliku u ceni nije meni bas tolika frka da dam tih 15e vise
Jos jednom hvala unapred  :)

Toma B

Quote from: Voyager on October 19, 2011, 09:03:00 pm
BTC Albatros 5x10

Samo što takav dvogled NE POSTOJI.
Imaš u Teleskop Centru http://www.teleskop.rs/teleskop-katalog/dvogledi/btc-albatros-serija Albatros 7x50 za 7900 dinara ili npr Albatros 10x50 koji košta 9000 dinara.
Lako, brzo i jednostavno....City Express ti donese za 24 sata.
Pozdrav!