• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Amaterske fotke

Started by Amater, November 02, 2015, 10:58:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

Quote from: Amater on May 09, 2016, 02:26:56 pm
Sramota me da kazem ali aparat jeste stojao na stolici


nemoj nikada da te bude sram...nitko od nas nikada nije prerastao "snadji se" metode...uz svu opremu uvijek nesto moras ili pozelis napraviti, kako ti kazes "sa stolicom i krpom"
vrijedno radi dalje i pokusavaj...ispituj sam...malo citanja nece skoditi...imas na www.zvjezdarnica.com besplatnu knjigu o ulasku u svijet astrofotografije sto smo napravili kao grupa autora...mozda ti moje poglavlje bude medju zanimljivijima jer daje natuknice upravo za ovo sto ti sada imas od opreme
i svakako porobaj da skines CHDMK programski paket za tvoj fotic...otvoriti ce ti zabranjene postavke...neces time dobiti HST ali moci ces opakije krenuti u astrofotografiju

PS i pazi na macke, vole nocne aktivnosti...meni je prije petnajstak godina jednom tako maca dosla ispred a60 bas kada sam buljio kroz trazilo..aparat je ostao na kamenom zidicu ali ja sam skoro sjeo na puteljak...nije da sam se jako prepao :) :)
Vidulini Observatory

kruska

@Spadej     nemoj svaku expoziciju ukljuciti u finani stack,
                 nece ni m57 da uvek ispadne super zbog turbulencija vazduha jer je to objekat velike svetline (dovoljno je I 30 sekundi) ali I velike zize
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

spadej

Nista nisam stackirao. To je samo jedna jedina fotka. Cilj mi je bio, i jos uvek je, da sto bolje uvezbam da koristim opremu. Kad budem naucio da uradim jednu fotku kako treba, onda cu lako da ih uradim 10-20, koligo god treba, sa sve dark i flat-ovima, pa sve to da stackiram i obradim ...

Ovakav stav je direktno posledica mog dosadasnjeg nacina rada. Snimao sam potreban broj fotki, ali nisam dobro useveravao teleskop, pracenje je imalo gresku, duvao je vetar, bilo veliki LP... sve sto je moglo da smeta smetalo je. A to bi primetio tek kad potrosim sate i dane pokusavajuci da od neupotrebljivog materijala napravim nesto

VaskoGM

@Spadej, isto je i kod mene i potpuno se slazem. Mnogo je faktora i parametara koji se moraju ispratiti u astrofotografiji i naknadnoj obradi, jedini nacin da se sve to odradi do kraja valjano je
da se udje u rutinu kroz sto vise rada i ponavljanja, polako ali sigurno svaki sledeci put je uvek bolji rezultat.

@Amater, samo guraj i ne sekiraj se zbog improvizacija. To je skroz normalno. ;)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Amater

Quote from: marino on May 11, 2016, 06:57:37 pm
Quote from: Amater on May 09, 2016, 02:26:56 pm
Sramota me da kazem ali aparat jeste stojao na stolici


nemoj nikada da te bude sram...nitko od nas nikada nije prerastao "snadji se" metode...uz svu opremu uvijek nesto moras ili pozelis napraviti, kako ti kazes "sa stolicom i krpom"
vrijedno radi dalje i pokusavaj...ispituj sam...malo citanja nece skoditi...imas na www.zvjezdarnica.com besplatnu knjigu o ulasku u svijet astrofotografije sto smo napravili kao grupa autora...mozda ti moje poglavlje bude medju zanimljivijima jer daje natuknice upravo za ovo sto ti sada imas od opreme
i svakako porobaj da skines CHDMK programski paket za tvoj fotic...otvoriti ce ti zabranjene postavke...neces time dobiti HST ali moci ces opakije krenuti u astrofotografiju

PS i pazi na macke, vole nocne aktivnosti...meni je prije petnajstak godina jednom tako maca dosla ispred a60 bas kada sam buljio kroz trazilo..aparat je ostao na kamenom zidicu ali ja sam skoro sjeo na puteljak...nije da sam se jako prepao :) :)

Imam chdk, i na svakakvim mogucim podesavanjima sam pravio slike. Napravio sam jos 20 fotografija jupitera ali nisu bile dobre,mada je i vidljivost bila slaba, big dipper se jedva primecivao. Niko kog poznajem se ne razume 1% u astronomiju, najvise me nervira kad uhvatim neku galaksiju i pokazem nekome(bratu, sestri) i oni "snimio si belu tacku".
Imam tu knjigu, nisam sve procitao ali uglavnom su svi tutorijali vezani za teleskop.

spadej

Quote from: Amater on May 12, 2016, 07:02:36 pm
Niko kog poznajem se ne razume 1% u astronomiju, najvise me nervira kad uhvatim neku galaksiju i pokazem nekome(bratu, sestri) i oni "snimio si belu tacku".

Dobro dosao u klub.  :) Ne obracaj paznju na okolinu, nikad ih neces promeniti... Neka ti oni budu podsticaj da "svakog dana u svakom trenutku sve vise napredujes".

Kazes da imas problema sa CHDK i aparatom. CHDK ima uputstvo, u kom je opisana svaka funkcija koju taj softver pruza. Skini ga u PDF-u, ako nisi dosada, odstampaj i ukorici u dzepnom formatu. To je prava knjiga, ima prilicno da se cita.

Canon A590 je odlican aparat, i sigurno ces sa njim moci mnogo toga da uradis.  Potrazi na forumu kako da od obicne selne napravis nosac fotoaparata, kako da napravis "montazu" za fotoaparat koja ce ti omoguciti duze ekspozicije itd.

zozo83

Odlicni slikice spadej, samo rokaj, nisam ja nista bolji od tebe.

Amater samo skljocaj i ne stedi to sokocalo
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Amater

May 12, 2016, 09:52:17 pm #52 Last Edit: May 12, 2016, 10:08:09 pm by Amater
Hvala. :) Listao sam jednom od pocetka ovu temu, i vidim da ste mi preporucili da napravim barndoor tracker. I krenem da trazim po googlu sta je to, ne shvatim i odustanem. I istog dana uvece namestim ja ekspoziciju na 10 min, aparat tako stoji ja odem negde i kasnije se vratim i vidim zvezde "otisle" dalje a aparat jos uvek snima. I razmisljam kako se to resava i onda shvatim sta je barndoor tracker bez googla.

Danijel

Barndoor ti je astrograf s vijkom. Opisali smo ga, s uputama kako se izrađuje, u knjizi Vodič kroz digitalnu astrofotografiju.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Amater

Evo i 2 jucerasnje slike:

free image uploading
Ova levo je ona stara, cisto radi poredjenja.

marino

odlicno amater!
samo hrabro...i fotke najvecih opservatorija svijeta su pixeli kada idu na granice tehnike i covjeka...to je to!
Vidulini Observatory

Amater

Jos uvek trazim najbolja podesavanja za slikanje, svaki dan (tj noc) nesto novo testiram. Nego da vas pitam, ovo nisu editovane slike pa me zanima je bi mogao nekim programom da ih malo ulepsam, iako nisu snimane teleskopom?

Amater

May 22, 2016, 11:03:07 pm #57 Last Edit: May 22, 2016, 11:31:50 pm by Amater
Prvi put sam pokusao sa zumiranjem, nije lepo ispalo:

20mb image hosting

A ovo je valjda Mars?

imagur
Nemam bolju poziciju.

spadej

Canon A590 je sasvim dobar aparat i sa njim mozes mnogo bolje slike da dobijes. 

Podigni ISO. Na 400, ili 800,  mozes i vise, eksperimentisi malo. Zatim probaj da slikas, na pr. Jupiter,  sa maksimlanim optickim zumom, bez digitalnog. Treba da dobijes "malu lopticu sa 4 tackice u liniji". Ekspozicija treba da bude mnogo kraca.  10 sec je previse. I fokus postavi na beskonacno, ovde ti stoji na 1,6 metara

Nema potrebe da zumiras i pokusavas da napravis krupne kadrove. Ima vremena za to. Fotografija Jupitera, sa 4 Galileova "meseca", je uvek zanimljiv prizor. 


Amater

May 23, 2016, 03:41:17 pm #59 Last Edit: May 23, 2016, 03:57:11 pm by Amater
Imam jos 30-40 slika jupitera od juce sa svim mogucim podesavanjima, ali nisam hteo da vam dosadjujem. Probacu ova podesavanja veceras.
I ovo vreme je nesto cudno, nebo vedro a uvece nekako sve bude zamuceno i samo se vide one najjace zvezde.