• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Steluj na bilo sta, poanta je da ga namjestis da ti pokazuje tocno ono sto se nalazi u okularu.

dulef90

Uh, vratio sam se!!!
Morao sam da formatizujem diskove ( :shock: ), ali de de... Sada je sve super 8)  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D !

Gucicu, imam neku web kamericu, poslacu ti e-mail -om sliku svega toga, jel' moze?
Na kraju krajeva, ono bitno da funkcionise, a kako to radi nije bitno!!! 8)
Cujemo se!

Maxscope

", a okulare i trazilac mozes pre i posle svakog posmatranja da malo prebrises od prasine i prljavstine."

Velika greska.
Ne diraj povrsinu okulara, optiku a ni trazioca ni sa cime, jer se lako osteti. Okulari i optika se nikada ne ciste samo zbog pukog ciscenja. Malo prasine na okularu nece nimalo uticati na sliku koju vidis kroz njega.
Nikada ne pokusavaj da oduvas prasinu svojim dahom, jer ce kapi iz tvojih usta samo isprskati povrsinu okulara.
Proizvodjaci uglavnom savetuju da se okular cisti samo pod uslovom velike naslage prasine i prljavstine i sto je redje moguce
A i tada je potrebna paznja. Nikada ne koristi tecnost za ciscenje prozora i stakla. Tecnost za ciscenje objektiva foto aparata se moze koristiti ali  nije preporucljivo jer moze ostaviti mrlje na staklu okulara.
Mnogi proizvodjaci kao Orion na primer prodaju specijalne stvari za ciscenje okulara. Cetkice od kamilje dlake, kompresovan vazduh, specijalne rastvore i tkanine i sl.
Ako to ne mozes nabaviti a trebas ocistiti okular onda za ciscenje se koristi iskljucivo medicinski sterilan pamuk. Nikako obican pamuk, higijenske maramice ili toalet papir i slicno. Pogotovu ne higijenske maramice koje su natopljene finim rastvorom ulja i mirisa.
Ako na okularu ima mrlja od prstiju i slicne prljavstine, to se otklanja malo natopljenim sterilisanim pamukom  u rastvoru od tri case destilisane vode-pola case cistog isopropil alkohola i svega dve ili tri kapi lake tecnosti za pranje posudja i sve to naravno pomesano u izuzetno cistoj posudi.
Sve ostalo ce ostetiti povrsinu stakla a cesto ciscenje ostavlja fine ogrebotine i skida mali sloj coatingsa sa stakla sa svakim ciscenjem.
Zato se preporucuje sto redje ciscenje i samo ako je preko potrebno.
Pored toga ogledala i korekciona stakla se ciste na razlicit nacin od okulara i leca.
Vremenom sa cestim ciscenjem, slika kroz okulare ce poceti da biva sve mutnija i onda se obicno tvrdi kako okulari ne valjaju.

dulef90

Uredu, uredu, to je sve tacno, a i ja sam se pogresno izrazio.
Ciscenje i treba obavljati SAMO I ISKLJUCIVO  kompresovanim vazduhom, ali sta ako mu dodje neko drustvo, pa 50-oro njih gleda na isti okular?
:shock:  :?
Gde sa tolikim bakterijama, zar je bolje dobiti kunjuktivit (zapaljenje beonjace i uopste oka) nego skinuti jedan mail sloj molekula.
Na kraju krajeva, uvek ih moze premazati antirefleksnim slojem u nekoj boljoj staklari (u Pancevu?)!

IVAN


mravic

Bas me interesuje ko ce da ti u Pancevu nanese antirefleksni sloj. Oni su vec godinu dana pod stecajem a i dok su radili nisu ga nanosili. :P
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IVAN

:verysad: MOLIM VAS RECITE MI KAKO DA GLEDAM KROZ TELESKOP 70060!!

JA MOGU DA VIDIM LIVADU I UDALJENE KUCE POMOCU H20mm-A PLANETE,KOMETE,ZVIJEZDE I OSTALA TIJELA NIKAKO!!!!!!!!!!!!! :verysad:





P.S.NAPISITE MI SVE O UPOTREBI TELESKOPA 70060!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :verysad:

dulef90

Quote from: "mravic"Bas me interesuje ko ce da ti u Pancevu nanese antirefleksni sloj. Oni su vec godinu dana pod stecajem a i dok su radili nisu ga nanosili. :P

Ja sam stavio "Pancevo?" jer nisam bio siguran, eto pomesao sam nesto.
U principu znao sam neke privatne "staklare" (nabavljace sociva za naocari) u Beogradu koji to mogu.
A ako ni oni to ne mogu, znam ko SIGURNO MOZE :idea:  :idea:  :idea:  :idea:  :idea:  :idea:  :arrow: :
GALEN FOKUS :!:  8)  :D  :D  :D  :D , "preduzece" blizu Hrama sv. Save u ulici koja nosi neko orijetalno ime kao Hadzi ili nesto vec. Oni su strava, imaju sve!!!

Ivane detaljnije mi opisi svoje probleme na e-mail, ja ne bih preko foruma da se dopisujemo za to, jer je sporo!

Djorvoz

Quote from: "IVAN":verysad: MOLIM VAS RECITE MI KAKO DA GLEDAM KROZ TELESKOP 70060!!

JA MOGU DA VIDIM LIVADU I UDALJENE KUCE POMOCU H20mm-A PLANETE,KOMETE,ZVIJEZDE I OSTALA TIJELA NIKAKO!!!!!!!!!!!!! :verysad:





P.S.NAPISITE MI SVE O UPOTREBI TELESKOPA 70060!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :verysad:


Teleskop ima dve rupe. Uperi veću rupu na ono što hoćeš da gledaš a na manju stavi oko. Izoštri sliku korsteći točkiće z to predviđene.

Odgovor na eventualno pitanje: Ne, bolje ne može.

IVAN

nikako ne mogu da gledam u planete..................... :evil:




p.s.samo mogu da vidim objekte udaljene 300m  :oops:

IVAN

HELLP ME!!!!!!!!!!!!!!!! :verysad:  :verysad:  :verysad:  :verysad:  :verysad:


kako da gledam u nebesk tijela sa teleskopom 70060????????



p.s.hitno je!!!!!!!!!!!!!

sashastar

Dobro dosao na forum  :D
Jel to tebi doneo Deda Mraz teleskop  :D
Znas mislim da nemozes da gledas zato sto je oblacno  :wink:
Izvini salio sam se  :)

Pomoci ce ti nasi Maheri teleskopa  :)

mravic

Mislim da si trebao doci na ovaj forum pre nego sto si kupio taj teleskop.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

Vecina planeta se vidi i golim okom. :wink:  :D  :lol:
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sich

a i dobar broj zvezda. :)

inace, gledas kroz okular, svetlost tih tela treba da prodju (odbiju se) kroz objektiv, prodju kroz okular do tvog oka

e, sta te jos zanima :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter