• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

awesome!
zena mora da dozvoli ovakvu teleskopcinu u kuci.
jos jedno pravilo: biraj zenu prema tome koliko tolerise astroopreme u kuci ako ona vec tebe nije izabrala  ;D.

zize od 1500 -2000mm su cilj svakog zvezdoznanca, nek te sa srecom sluzi i da imas ekipu koja ce to nositi umesto tebe(zena na prvom mestu, deca)
🌠

Bosi72

Hvala svima na dobrodoslici,
Ma tolerise zena :) nego se razmisljam gde da ga stavim a da ga deca ne cackaju. Ne usudjujem se da ga ostavim u decijoj sobi, spavaca je puna ko sibica, tako da je za sada u dnevnoj sobi.
Sinoc mi se ponovilo "vau" prilikom posmatranja Omega Kentauri klastera. Neverovatno !
Malo kasnije sledi cela prica.
Pozdrav
Bosi

Yagodinac

Ooooovaj...
A odakle si ti to gledao taj Omega Centauri?
;D

Bosi72

Pa iz dvorista sam gledao:)

I ne samo Omegu nego i mnoge druge objekte vidljive sa juzne hemisfere. U subotu sam bio na Messier Star Party, nekih 150km od Melburna, u organizaciji Astronomskog drustva Viktorije, gledao kroz 25" dobsona, a preko dana Sunce kroz refraktor sa hidrogen alfa filterom.

Sto je jos vaznije druzio sam se sa ljubiteljima astronomije uz flasu crnog vina do kasno u noc. Taj dan je bilo nesto ispod 40 stepeni C i celu noc je bilo toplo tako da teleskopi na trenutke nisu davali najcistije slike, ali je dozivljaj stvarno bio potpun.

Preko dana organizovana je nagradna igra sa pitanjima iz astronomije, i tim u kojem sam ucestvovao je osvojio 4-to mesto (bilo je gusto). Kasnije, kada je pao mrak, Perry Vlahos (poznat na ovim prostorima) je odrzao predavanje pod otvorenim nebom savetujuci nam sta i gde da gledamo tokom veceri. Svideo mi se savet za kupovinu dvogleda gde savetuje da niposto ne kupujemo skupe 8x50 ili 10x50 dvoglede, jer nema razlike izmedju onih jeftinijih i skupljih. Inace par nedelja ranije sam kupio Bushnell 10x50 za 50-ak $ na ebay.

Elem, oko 2 ujutro moje komsije Dmitri (poreklom Grk), Margaret (poreklom sa Tajvana), Ken (domaci) i ja stukli smo flasu domaceg crnog vina (ja pravio) i usput naucili kako se kaze ziveli, kako si na mandarinskom, grckom i srpskom. Nesto pre pola 4 se naoblacilo sto je znacilo da treba da se pakujemo. Spavanje u satoru i sutradan polazak kucama. Sve u svemu fenomenalno vece, druzenje ali i gomila informacija za jednog totalnog pocetnika kakav sam ja.

Fotografije sa zurke se nalaze ovde
http://www.nikolic.com.au/star_party_feb_2012

Mika

Eh u Australiji i ne treba teleskop nebo je fantastichno.. bio prosle godine 2 meseca..
U Melburnu sam bio i na international Air Show video jednu od retkih  Lockheed Constellation "Connie" koja je letnom stanju. Observatorija u Canberi je bila ostecena od poplave ili neke oluje pa nisam isao da je obidjem...

kostur

prvo,decko, teleskop ti je ocajan. kupi dvogled, uci sazvezdja i objekte, pa tek onda neki pristojan teleskop. zasto sam ovo rekao? i ja imam ooptisana, i pritom sam bio zadovoljan saturnom, a onda sam shvatio,,ma goni ga".ako hoces planete uzmi mac ili slicno, ako hoces dso uzmi reflektor, a apo  uzmi sto pre i uzivaj u posmatranju ko covek, a ne da lomis i krivis kicmu sa tom igrackom.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

skleper

Zdravo svima. NIkad do sada nisam imao teleskop, sto znaci da sam totalni amater. Vec nedeljama gledam razne forume, citam o teleskopima, zvezdama, planetama ... Inace moj decacki san je bio i ostao da jednog dana sebi nabavim teleskop. Nisam u nekoj zavidnoj ekonomskoj situaciji tako da mi treba vasa pomoc oko kupovine. Ne nameravam da kupim nesto tipa 70/900 refraktor ili 114/500, 114/900 reflektor. Zelim nesto malo vece! Nesto od 130/650 do 150/750. Znam da je pozeljno da teleskop ima f/5 svetlosnu moc, zbog boljeg kontrasta . E sad kod nas u Srbiji je izbor teleskopa siromasan, pa sam ja ostavio par linkova onih koje sam pronasao za odprilike iste novce ( koliko ja mogu da izdvojim ). Pogledajte pa mi napisite sta vi mislite o tome. HVALA!!!

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/130900-eq2-skywatcher
http://www.teleskop.rs/teleskop/newton-ota/150750-sw-black-diamond-newton-tubus ( pa da sam pravim dobson montazu)
http://www.takolako.rs/user/teleskopi/teleskop-mira-130-dobson-skywatcher/44_827_20440_1_0_0/item.jsp
http://www.tehnomanija.rs/katalog/celestron-astromaster-teleskop-130eq.html ( i kolika je razlika izmedju njega i prvog teleskopa, odnosno njemu slicnog 130/650 skywatcher koji je za 5000 din skuplji)

Predrag

Ako već imaš mogućnosti da napravis dobson montažu, svakako je najbolji izbor sada već standard kod nas:

http://www.teleskop.rs/teleskop/newton-ota/150750-sw-black-diamond-newton-tubus
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

ashbringer

Evo neka pitanjca "na brzinu". Interesuje me vase iskustvo sa barlow socivima. Da li je primetna degradacija prikaza, pri cemu mislim pre svega na vizuelno posmatranje, astro foto ce malo da priceka da moj dzep pocne da se puni.

Kolika je razlika u praksi izmedju ahromatskih i APO barlow-a? Da li je degradacija jednaka kod razlicitih uvecanja, ili se povecava? (barlow x2,x3,x5 itd)
Da li je bolje gledati kroz okular od 5mm ili okular od 10mm + 2x barlow, pod uslovom da su okulari istog kvaliteta?

Ovo vas pitam da bi napravio strategiju kupovine i dobar odnos izmedju okulara/barlowa, jer finansije nisu najsjajnije bas u ovom trenutku. Trenutno (tacnije, od sutra) posedujem samo jedan maede okular od 26mm, sto mi daje 30x uvecanje i lep pogled na dobar deo DS objekata i verujem da ce me drzati zauzetim neko vreme, ali kada su vec saturn i mars u povoljnom polozaju za posmatranje... zasto da ne?
Skywatcher reflector 150/750 | Meade 26mm | Nastavice se...

Yagodinac

Moja iskustva:
Degradacija primetna kod SW 2x barlow (onog najjeftinijeg) u smislu pada oštrine (na velikim uvećanjima, tipa 1.5-2x apertura u mm) i hromatske aberacije.
Apo-barlow 2.5 (Saletov) je dao zaista apo sliku, bez lažnih boja, ali sa nešto tamnijom slikom planeta, što je i logično.
Uvek je bolje gledati kroz 5mm planetary okular umesto 10mm + 2x najkvalitetniji barlow. Pritom ako imaš baš kvalitet (npr powermate) onda je degradacija kvaliteta prosečnom posmatraču nevidljiva.

Po meni taj apo barlow 2.5 iz teleskop centra uopte nije loš, ali nek se još neko izjasni sa više konkretnijih iskustava.

ashbringer

Hvala lepo na odgovoru, tako sam i mislio nesto u glavi, ali posto nemam iskustva moram da pitam... Mislim da ce onda da padne neki dobar APO barlow pre svega, pa cu onda da pocnem sa popunjavanjem kolekcije.
Skywatcher reflector 150/750 | Meade 26mm | Nastavice se...

kruska

pitanje za vlasnike montaza.
Jeste li odrzavali svoju montazu, podmazivali je rasklapali?
primetio sam da mi dec motor slabo hvata i pokrece montaazu
otvorio sam deo montaze i motor radi ali slabo hvata glavu osovine..
🌠

kruska

izservisirao sam ga, nauljio i sad klizi ko spageta u tanjiru a videcemo da li radi kad se razvedri
🌠

Yagodinac

Koliko znam opasno je menjati mast za podmazivanje iz montaže. Zapravo, opasno je staviti neodgovarajuću mast. Zato i nisam dosad ništa tamo otvarao.
Pogledaj malo po netu šta savetuju na tu temu za tvoju montažu; mislim da bi jedini benefit bio bolje ponašanje na niskim temperaturama.

kruska

prilikom upravljanja sa kompjutera kad sam pomerao vidno polje radi centriranja objekta
u pravcu west- east je uvek isao dobro.
medjutim u pravcu north-south mu je trebalo vremena
sto se odrazavalo i na guiding
DEC mode mi je tesko isao dok sa RA uopste nisam imao problema
motori rade ali ponekad nece da uhvati
nisam skidao mast svu ali sam dodao nekakvo motorno ulje ;D
sad mi deluje da radi a isprobacu ga cim dozvole uslovi
moguce je da je balans teleskopa bio problematican...
🌠