• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maxscope

Quote from: "dulef90"Uredu, uredu, to je sve tacno, a i ja sam se pogresno izrazio.
Ciscenje i treba obavljati SAMO I ISKLJUCIVO  kompresovanim vazduhom, ali sta ako mu dodje neko drustvo, pa 50-oro njih gleda na isti okular?
:shock:  :?
Gde sa tolikim bakterijama, zar je bolje dobiti kunjuktivit (zapaljenje beonjace i uopste oka) nego skinuti jedan mail sloj molekula.
Na kraju krajeva, uvek ih moze premazati antirefleksnim slojem u nekoj boljoj staklari (u Pancevu?)!


Onda bi verovatno bio prvi koji je dobio konjuktivitis preko okulara.
Za to jos nisam cuo, niti sam to negde procitao.
Sto se tice samog okulara, nesto bas i ne verujem da je antirefleksni premaz koriscen u staklari isti premaz koji se koristi na okularima, pa makar to bio i osnovni magnezijum fluorid premaz.
Znas, okulari su veoma razliciti od prozora i naocara.
Osim toga premazi na okularu nisu samo za odbijanje refleksije vec uticu i na bolju transmisiju svetlosti kroz okular, bolji kontrast, kao i na anuliranje lazne slike u okularu.

dulef90

Zato sam i spomenuo Galen fokus 8)  - to nije staklara, ti ljudi prodaju i popravljaju mnoge opticke instrumente, od njih sam nabavio Canada balsam, ali oni imaju sve.
Samo su malo nepoznati, koliko mogu da vidim :!:  :arrow:

stefan

Ivane imam isti teleskop pa se vidi Saturn,Mars,Venera itd.
Kako da nadjem (i gledam)meteore, ako je to moguce.

stefan

Quote from: "Sich"a i dobar broj zvezda. :)

inace, gledas kroz okular, svetlost tih tela treba da prodju (odbiju se) kroz objektiv, prodju kroz okular do tvog oka

e, sta te jos zanima :)

Tacnije,vidi se oko 2000 zvezda golim okom(naravno kada je veoma vedro i daleko od svetla).

dulef90

Quote from: "stefan"Ivane imam isti teleskop pa se vidi Saturn,Mars,Venera itd.
Kako da nadjem (i gledam)meteore, ako je to moguce.

Mozda si mislio da gledas komete ili meteorske potoke.
Za to pitaj ove poluprofesionalce :wink:  (samo im jos doktorat iz astrofizike ili astrometrije fali do profesionalaca, a nemaju para za studiranje :idea: ).
Inace ako si mislo da lovis pojedinacne meteore pre nego sto izgore u nasoj atmosferi, o ho ho... To kad bi moglo!
Sada ti Stefane i ti Ivane mozete malo da saradjujete, da se potpomazete i da se konsultujete medjusobno oko posmatranja i slicno. :wink:  :idea:


dulef90

Quote from: "Maxscope"
Onda bi verovatno bio prvi koji je dobio konjuktivitis preko okulara.
Za to jos nisam cuo, niti sam to negde procitao.
Quote

Nije tacno, dobro mi je poznato da onaj ko ima ovo zapaljenje moze da ga prenese drugima preko okulara :!:
Na kraju krajeva, ako mi ne verujes, dovedi nekog ko ima konjuktivit kuci, nek ti bleji u okular, a onda ti malo blej, pa ces da vidis, ili si ti medicinski fenomen koji ne moze da oboli od ove infekcije :)  :P  (salim se :wink: ).
Na casovima biologije, kada se uci gradja mikroskopa, nastavnik savetuje da se okulari brisu PAMUCNOM KRPICOM ILI VATOM KOJA JE NAKVASENA ALKOHOLOM OD NAJMANJE 50%, PA SE TO OSTAVI DA SE MALO OSUSI!!!
Kakvo ja imam pamcenje, e kada sam ja bio u osnovnoj skoli... :roll:

stefan

A el normalno da se kroz barlow lens 3x na Saturnu ne vide prstenovi. :?:

mravic

Ako neznas da nadjes planetu danas ti je prilika. Odmah pored meseca ti se nalazi planeta Mars.
Inace u barlow moras da utaknes i okular.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sashastar

Stefane kad posmatras Saturn pokusaj da uocis i Titan.
On se sad vidi kod pogledas tek malo ispod juznog pola Planete.

mravic

Pa on ne moze da nadje ni Saturn, a pogotovo ne Titan.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sashastar

Jeste da Stefan tek uci ali ja verujem da je barem ovo osnovno video
Mislim na Saturn,Mars.....

mravic

Neznam dali on vidi ista kroz taj teleskop. Dali vidi zvezde kao tackice ili se vide nekako drugacije. Dali mu je mesec ostar i dali sa tim barlowom 3x moze da gleda mesec.
Ajde odgovori na ova pitanja.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sashastar

Znam dobro sta hoces da kazes iako nemam teleskop znam u cemu
su problemi i muke.
Ta pitanja njemu postavi pa neka ti on odgovori.

mravic

Ja se nisam dobro izrazio. I mislio sam da on odgovori na ova pitanja, a ne ti.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk