• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zvijezda HR 8799

Started by bokacm, January 27, 2017, 09:07:37 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bokacm

Video koji je napravio student astronomije sa Berklija, kretanje planeta oko zvijezde udaljene 129 sg od Zemlje:

https://www.youtube.com/watch?v=KVgKidAuf4o

Nisam odavno ništa bolje vidio na netu :D

spadej

Nisam znao da je moguce teleskopima sa Zemlje videti planete oko drugih zvezda. Neverovatno!

Maki

koliko ja znam i nije...tek webb teleskop ce to omoguciti, a njega lansiraju za par godina. šta je ovo tačno?

http://www.manyworlds.space/index.php/2017/01/24/a-four-planet-system-in-orbit-directly-imaged-and-remarkable/

Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Night Walker

Nisam ni ja znao da je to moguće teleskopima sa Zemlje. Evo već 30. put gledam.
"Svakoga dana u svakom pogledu...." (važi samo za astronomiju :) )
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Postoje direktni snimci planeta koje kruže oko matične zvezde. Npr. postoji snimak planete "super-Jupiter" koja kruži oko zvezde Kappa Andromedae, a postoji i snimak celog sistema od valjda 4 planete, ali ne znam koja je beše zvezda u pitanju. Moguće da je neka iz misije Kepler, ali nisam siguran.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

spadej

Direktni snimci "vanzemaljskih" teleskopa su OK, ali tako nesto sa Zemlje... to mi je cudno.
Atmosfera i ostala ogranicenja...

vlaiv

Ovo moze objasniti toliko dobru rezoluciju:

http://newatlas.com/magao-adaptive-optics-highest-resolution-astronomical-images/28801/

Stvarno je fascinantan snimak, nisam uspeo zapaziti, ne znam da li je neko pronasao negde, o kojim velicinama se radi u videu? (u smislu arksekundi rastojanja izmedju objekata)?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Vlaiv me preteče...
Današnja ugaona rezolucija Keck-a je oko 30-60 milisekundi, zahvaljujući adaptivnoj optici. Bez toga rezolucija tog istog teleskopa teško da bi prešla jednu sekundu a razlika je jedno dvadesetak puta  ;D
Mi sa amaterskim nebom i teleskopima retko kad imamo rezoluciju ispod dve sekunde, što onda znači da sa bilo kojim DSLR-om nemam ni približne šanse da izvučem više detalja sa bilo kojim većim teleskopom od 150/750. Ovo naravno važi za deepsky astrofotografiju i duge ekspozicije; planetarna fotografija dovoljno govori u prilog suprotnom.

spadej

Ako sam dobro razumeo tekst na linku koji je postavio Maki, ovo nije "snimak uzivo" vec animacija, sastavljena od razlicitih materijala i zestoko kompjuterski obradjena.

Svakako da je i to neverovatan uspeh ali nije ono sto sam u prvom trenutku pomislio da jeste. Moracemo izgleda jos da cekamo da bi direktno videli sta rade "komsije".

bokacm

Quote from: spadej on January 27, 2017, 04:18:24 pm
Ako sam dobro razumeo tekst na linku koji je postavio Maki, ovo nije "snimak uzivo" vec animacija, sastavljena od razlicitih materijala i zestoko kompjuterski obradjena.


Da, da video je napravljen od višegodišnjih materijala. Ali je svakako impresivno vidjeti nešto ovakvo. Na njegovom kanalu se može naći još jedan video koji je isto dobar.

vlaiv

Kako to mislite nije uzivo?

Ako mislite na to da nije ta orbitalna brzina u realnom vremenu - onda to svakako. Ima dole levo "kalendar" koji prikazuje vreme - znaci video prikazuje jedno 7 godina (pocinje negde 2009 a zavrsava 2016) - i napravljen je od 8 originalnih fotografija interpolacijom frejmova - znaci fotke (ovih 8 komada) jesu snimljene "uzivo".

Cisto da stavimo u perspektivu - razmak izmedju zvezde i najblize planete je nesto manji od 20AU, po skali sa videa. Zvezda je 129 svetlosnih godina daleko od zemlje.
Znaci da tih 20 AU na nebu predstavlja oko 0.5 lucnih sekundi ( arctan( 10 / 129 * 63241) * 2) - mi amateri standardno snimamo planete u rangu 0.1"-0.3"/pixel - znaci na nasoj slici bi razmak izmedju zvezde i planete da snimamo "planetarno" bio oko 2-5 piksela. Posto sa adaptivnom optikom na velikim teleskopima moze da se postigne 0.025"/pixel - to znaci da na je njihovoj slici razmak izmedju zvezde i planete - oko 20 piksela. Tako otprilike i izgleda na videu (jeste da je smoothovano zbog povecanja i animacije, al nivo detalja je otprilike tu oko 20 piksela izmedju).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

spadej

Jeste Vlaiv, u pravu si.  "Live View" je u pitanju.

Necu vise da pratim forum na poslu. Ili je mozda bolje da prestanem sa radom dok citam forum. Prevideo sam danas kljucnu rec - GPI. Tj. tri kljucne reci : Gemini Planet Imager.

GPI nije od juce, u funkciji je vec 3 godine (Cerro Pachon, Chile, The Southern Gemini Telescope ). Nije mi samo jasno kako do sad nisam cuo za to? Jesmo li uopste pricali o tom cudu ovde na forumu? Eh, kakve sve "prazne slame" mlatimo a ovako nesto nismo ni pomenuli, bar ja nisam nisam nasao bilo sta o tome .   

Upravo citam na planetimager.org :"GPI will detect DIRECTLY the light from an extrasolar planet ..." .

A pre nesto manje od 40 godina, kao osnovac, u casopisu Covjek i Svemir sam citao da i sa najvecim teleskopima zvezde uvek moci da vidimo samo kao svetle tackice.  Neverovatno...kakav ogroman skok, za samo 4 decenije ...



Danijel

Osim toga, sjaj same zvijezde je zaklonjen kako bi se vidio slabašni sjaj planeta.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

Quote from: vlaiv on January 27, 2017, 08:45:05 pm
Kako to mislite nije uzivo?

Ako mislite na to da nije ta orbitalna brzina u realnom vremenu - onda to svakako. Ima dole levo "kalendar" koji prikazuje vreme - znaci video prikazuje jedno 7 godina (pocinje negde 2009 a zavrsava 2016) - i napravljen je od 8 originalnih fotografija interpolacijom frejmova - znaci fotke (ovih 8 komada) jesu snimljene "uzivo".

Cisto da stavimo u perspektivu - razmak izmedju zvezde i najblize planete je nesto manji od 20AU, po skali sa videa. Zvezda je 129 svetlosnih godina daleko od zemlje.
Znaci da tih 20 AU na nebu predstavlja oko 0.5 lucnih sekundi ( arctan( 10 / 129 * 63241) * 2) - mi amateri standardno snimamo planete u rangu 0.1"-0.3"/pixel - znaci na nasoj slici bi razmak izmedju zvezde i planete da snimamo "planetarno" bio oko 2-5 piksela. Posto sa adaptivnom optikom na velikim teleskopima moze da se postigne 0.025"/pixel - to znaci da na je njihovoj slici razmak izmedju zvezde i planete - oko 20 piksela. Tako otprilike i izgleda na videu (jeste da je smoothovano zbog povecanja i animacije, al nivo detalja je otprilike tu oko 20 piksela izmedju).


kakva racunica!
znaci i amateri bi mogli slikati blize zvezde..
koliko vidim njena magnituda je 5.9 sto znaci da je i vidljiva skoro golim okom tako da hmmm ima i blizih zvezda...
🌠