• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć oko izbora Teleskopa

Started by lucky, July 08, 2017, 02:12:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lucky

Pozdrav svima iz Skoplja :)

Novi sam na forumu, odavno želim da kupim teleskop. Sada konačno malo sam sakupio neki novac pa hteo bi da vas pitam za amater kao što sam ja koji teleskop preporučujete. U Skoplju i nemamo neki veliki izbor za kupovinu uglavnom svi su Celestron marka. Pa možete li mi reći između ova tri teleskopa koji je bolji.  Naravno ako gledamo po cenama 60 az je najeftniji ali kakvi su performanse.

1. SkyWatcher Explorer-130/900 EQ2 Telescope - Nažalost ovaj ga nemamo u MK ali naručio bi ga preko interneta

2. Telescope Celestron PowerSeeker 60AZ - Cena je oko 120 eura

3. Telescope Celestron PowerSeeker 70AZ - Cena je oko 200 eura

Hvala :)
130/650 Dobson Skywatcher FLEX




sarajevo

mozda razmisli prvo o nekom dobrom dvogledu: https://alancatovic.wordpress.com/2016/04/28/dvogled-prvi-astronomski-instrument/

Teleskop kad uzimaš uzmei neki solidan. Meni ovi ne izgledaju spektakularno. Postolje ti je vrlo bitno.

lucky

130/650 Dobson Skywatcher FLEX

lucky

Opet ja :) Jednostavno u MK nemamo SkyWatcher. A zbog carine od 40% i mi se ne isplati bas da uzimam u inostranstvo. Pa molim vas jel imao neko iskustva sa :

Celestron PowerSeeker 127EQ dali daje slicne performanse kao SkyWatcher 130/900 Explorer EQ-2. Oba su reflektora. Cena je slicna kao SkyWatcher 130/900 oko 250e.
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

vlaiv

Licno nemam iskustva sa Celestronom, tako da ne mogu reci iz prve ruke da li su iste klase.

Ono sto sam na brzinu uspeo da nadjem na internetu je sledece:

Dosta "review"-ova koji zapravo nisu pravi astro amaterski review-ovi opreme, vec vise "reklamni" tekstovi kako je to odlican pocetnicki teleskop (sto samo po sebi ne znaci ni da je dobar ni da je los, jer takve izvore ne smatram kredibilnim).

Nasao sam jedan thread na stranom forumu gde je pitanje bilo upravo: Astromaster vs Skywatcher, i neki od odgovora koji su dati su:

- SW Astromaster je bolji od Celestron PowerSeeker-a (mehanicki u svakom slucaju EQ2 vs EQ1)
- Jedan od komentatora preporucuje da se zaobidje Celestron PowerSeeker - imao ga je za prvi teleskop i gotovo da ga je odvratilo od astronomije ("I would stay well clear of the 127 EQ. It was the first scope I owned and it nearly turned me off astronomy!")

- vecina odgovora preporucuje da se ide na SW 130p
odnosno ovaj:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1036_Skywatcher-Explorer-130P---130-650-mm-parabolic-Newton-on-EQ2.html

Doduse zato sto je clan koji je zapoceo diskusiju naveo da bi mozda bio malo zainteresovan za astrofotografiju, takodje diskusija je iz 2012 tako da postoji mogucnost da ljudi pricaju o "starom" modelu SW 130/900 koji je imao sferno ogledalo, navodno naknadno su ga zamenili parabolicnim ogledalom (oprecne informacije na internetu vezano za tu temu, ja sam malo istrazivao kada sam imao 130/900 i bio sam ubedjen da je moj sa parabolicnim ogledalom, ali bez temeljnih dokaza za to, u danasnje vreme svuda na sajtovima za prodaju uz 130/900 stoji da je ogledalo parabolicno).

Koliko sam sad uspeo da nadjem, izgleda da Powerseeker ima sferno ogledalo.

Ja licno mislim, na osnovu ovo malo informacija koje sam nasao, da ne bih preporucio kupovinu Celestrona (uz ogradu da je u pitanju malo informacija, i radije bih to proverio iz vise izvora).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Pozdrav Lucky i dobroosao na forum. :)

PS 127eq je f8, sto znaci da mu je zizna duzina ~1000mm. Tubus kod 127eq je ~500mm, sto znaci da ima jos jedno korektivno socivo (ili, kako se vec zove) na optickom putu, sto mu umanjuje performanse. To je prvi razlog zbog kojeg bih ja odustao od 127eq.
Kod SW to nije slucaj, 130x900 je i dugacak oko 90cm, nema nista od tih sumnjivih dodataka. Malo je veci, ali mnogo bolji, po meni.

Ako imas u ponudi Celestron 130/650eq, bolji je od 127eq, vjerovatno i nesto skuplji, ali ces i kod njega morati da intervenises da ga dovedes u prihvatljivo stanje. Problem prave debeli nosaci sekundarnog ogledala (spajderi) toliko da posmatranje planeta predstavlja glavobolju.
Mitja je pisao o tome:
http://forum.astronomija.org.rs/atm/modifikacija-spider-na-astromaster-130/msg67837/#msg67837

Znam da ti predstavlja problem sto u MK ne mozes naci Skywatcher, ali bi jos gore bilo da kupis nesto neadekvatno, pa da ti se smuci astronomija.
  A, upravo to bi ti se desilo da kupis teleskope pod tackama 2. i 3.   :-\

lucky

Hvala vam puno momci za sve informacije. I ja sam sumnjao o Celestron PowerSeeker 127EQ. Ali ipak bolje da vas pitam. Nista jednostavno svuda sam trazio u MK ali samo Celestron prodaju. Izgleda da cu da idem u Srbiji pa pokusacemo da prodjemo bez carine :) Javim vam se i postavicu slike od SkyWatcher 130/900 Explorer EQ-2 nadam se :D
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

Yagodinac

Evo i ja da dodam koju: čini mi se da je od svih ponuđenih SW 130/900 najprikladniji za početnika i generalno najbolji teleskop. Zašto, ne zato što ga imam (i ne, nije na prodaju!) već zato što je:
1) f7 a ne f5 - ovo mnogo znači početniku zbog manjih muka oko kolimacije, jednom namestiš i ne diraš godinama, takođe kad je blago raskolimiran f7 daje i dalje dobru sliku dok je f5 veooooma zahtevan što se tiče kolimacije. Osim toga, možda sam ja jedini (a možda je i do kolimacije) kome je 130/900 davao bolju sliku planeta na 150-200x od 150/750.
2) nije 130/900 sad neki vrhunski teleskop nego su svi ostali koji su nabrojani kao konkurencija ispod njega.
3) ahromat za početnika koji će teleskop prvo da usmeri u Mesec i planete? Može ali samo za nekog ko prihvati hromatsku aberaciju - ja je ne prihvatam  ;D S druge strane komu i sfernu aberaciju rado prihvatam, tako da je jasno od početka kom tipu teleskopa naginjem. Inače npr u f5 ahromatu kad gledaš Jupiter na stotinak puta onda pored njega stoji još jedan Jupiter u lažnim bojama, eto toliko je to izraženo... Naravno da je to sad manje izraženo kod PowerSeeker-a (zbog većeg f-a) ali to je i dalje ahromat. U poređenju sa reflektorom ahromat je nešto kontrastniji na planetama ali je slika u reflektoru bez i jedne lažne boje, ako se negde nešto i pojavi to je vrlo minimalno (zbog možda nekvalitetnog barlow-a ili disperzije kad je objekt niže na horizontu) i po pravilu nije hromatska aberacija od samog teleskopa.
4) kada bejah mlađani MMaratonac ja, sa 130/900 je bilo moguće videti apsolutno sve M-objekte, dobro, moguće je videti ih i manjim teleskopom pa čak i većim dvogledom, ali imadoh priliku da gvirnem i kroz gomilu tuđih teleskopa. Rezultat i mojih i tuđih zapažanja je bio vrlo koherentan: dobro kolimiran 130/900 daje fenomenalnu sliku u klasi ispod 150mm, da ne kažem da je miljama ispred bilo kog 130/650 ali recimo da je ispred - uglavnom zbog kome i kolimacije.
5) ogledalo je sferno što je po meni prednost za jeftinu klasu teleskopa - sferno ogledalo na f7 je veoma lako napraviti da bude dobro, kolimacija nije kritična kao kod paraboličnog i jedina realna mana je sferna aberacija. E ali kad bi ovaj teleskop bio f5 onda bi bio drastično lošiji od paraboličnog f5.

Mane 130/900:
1) montaža EQ2 je dobra za fotoaparat, za teleskop baš i ne;
2) fokuser je očajan ali je to ionako nebitno jer teleskop nije ni namenjen astrofotografiji - sa DSLR-om nema fokusa na beskonačno.
3) tražilac 5x24 je zapravo skinut sa dečijih igračaka i u principu je neupotrebljiv - 6x30 sa 150/750 je takođe slab ali je mnogo upotrebljiviji u realnom radu.

lucky

Hvala vam puno da nije bio ovaj forum i vasa pomoc sigurno bi se zeznuo i kupio bi neki teleskop ko bi mi ubio zelju za astronomiju, a to ne bi hteo jer moja zelja za astronomiju je jos od kad sam bio dete. Dosta sam naucio citajuci objasnjenja o teleskopima bas na ovom forumu. Nakon ove informacije jedva cekam da kupim Sky Watcher 130/900. Kao sto sam ja pocetnik amater u astronomiji ovaj teleskop i finansijski i u pogledu performanasa za pocetak meni je dovoljan. Tako da moja zelja iz mog ranog detinjstva konacno bice ostvarena ovaj period :)
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

Maki

Lucky, odakle uvoziš ili kupuješ? Koji ti je budžet?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

lucky

Pozdrav Maki! To je meni najveci problem sto Sky Watcher nema u MK samo Celestron, a jednostavno nakon puno tekstova sto sam procitao i pomoc od clanova ovde odlucio sam se za Sky Watcher 130/900. Tako da budzet mi je oko 250 eura. Pa sad pokusavam da pronadjem najbolju opciju da nabavim ovaj teleskop iz susednih zemalja.
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

Maki

Ja bih ti ipak preporucio ovo https://www.firstlightoptics.com/dobsonians/skywatcher-skyliner-150p-dobsonian.html
Kada se odbije VAT kostao bi te sa porezom i carinom taman toliko. Ili se odvezi do Soluna i kupi ga u Planetiriu, mada bi te benzin izasao koliko i transport.
Dobson od 6 inca je odlicna stvar, najvise za najmanje para.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/