• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

DSO u H-alpha

Started by Luger, July 24, 2018, 02:31:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Za sada, sve radi kako treba, a kad bolje useverim, malo cu se pozabaviti grafikom u PHD.

Kad sam birao koji filter da uzmem, presudno je bilo sto sa moje lokacije ne vidim sjevernjacu, pa je useveravanje uvijek diskutabilno, samim tim i vodjenje.
Plasio sam se da bi sa uzim filterom bilo nemoguce ista uraditi iz prostog razloga sto bi exp. morale biti znatno duze od ovih koje  mogu postici.
Cak ni sad, kad sam se sa ovih 12nm dobro upoznao, nisam siguran da mi 6-7mm ne bi zadavali glavobolju.
A, zelim ih jako.  ::)

Luger

NGC2244, Rosette Nebula,
Exp: 2h30min
EOS1000D mono modifikovan, Ha 12nm, ED80
17.03.2019. Zemun

ngc2244 Rosette nebula by Luger, on Flickr

Boki Aristarh

Čudo jedno šta sve ti snimiš iz Zemuna...
Ranije je to bilo nezamislivo, ali sada uz pomoć Ha filtera i vešte ruke...
Bravo!
Naravno vidi se uticaj svetla na pozadini fotke i mislim da ti flat nije bio baš OK jer su krajevi ostali "vinjetirani"...
U svakom slučaju u ovom defivitu i postu od astro radova na forumu jedno veliko BRAVO za tebe.
Vedro nebo.

vlaiv

Dobra fotka!

Kako ti se cini sad posle belt moda, da li su zvezde zategnutije?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Quote from: Boki Aristarh on March 18, 2019, 08:33:29 am
Čudo jedno šta sve ti snimiš iz Zemuna...
Ranije je to bilo nezamislivo, ali sada uz pomoć Ha filtera i vešte ruke...
Bravo!
Naravno vidi se uticaj svetla na pozadini fotke i mislim da ti flat nije bio baš OK jer su krajevi ostali "vinjetirani"...
U svakom slučaju u ovom defivitu i postu od astro radova na forumu jedno veliko BRAVO za tebe.
Vedro nebo.

Hvala Boki! :)
Fletovi ne valjaju iz prostog razloga sto su od Njutna, a ja snimao sa ED80. I to se desava. :) Negdje sam zagubio originalne.
Svetla ima puno, a i Mjesec je sinoc bio na 60-70%.

@Vlaiv, mislim da jesu, ako sam dobro razumio pojam zategnutije, jer ih obradom nisam bas previse razvalio.  To je svakako zasluga i Ha filtera, ali i boljeg pracenja. Cak je sinoc PHD pokazivao 1rms Total, sto je za mene najbolji rezultat ikad.

VaskoGM

Ruža ti je stvarno super ispala! Lep stak, pravilne zvezde, odlicni detalji, histogram...
Iksreno sam odusevljen s ovakvim rezultatom iz grada + Mesec. Wow

Jedino oci bode taj tamni gradient oko magline s prelazom u svetli vinjet... Ili je definitivno zbog pogresnog fleta u tvom slucaju ili je izaziva Automatic Background Extraction (ABE) u Pixiju.

Ako je u pitanju ovo drugo, bolje je korsititi Dynamic Background Extraction (DBE). On nece napraviti ovaj problem.
ABE moze da odradi posao s gradientima ok kod kompaktnijih objekata, ali kod velikih difuznih maglina koje se lagano stapaju s pozadinom i ne bas, bar ne bez naknadne korekcije s DBE.

Moja preporuka je samo DBE ili eventualno ABE+DBE.
Posto korekciju gradienta s DBE ili ABE radimo samo s pozadine, u slucajevima kada je maglina preko celog kadra, odnosno kada pozadine i nema, najpametnije je i potpuno zaobici ekstrakciju gradienta.

A sto se tice nekog naknadnog i brzog poboljsanja ove fotke (bez ponovnog vracanja u obradu u pixinsight) probao sam u fotoshopu korekciju vinjete (Filter/Lens Correction) i dobio prilicno zadovoljavajuc rezultat.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Hvala VaskoGM na ovom objasnjenju,
I ABE i DBE su fantasticni alati. U pravu si, koristio sam samo ABE. Na ovoj slici sam, doduse na jpg uradio DBE i rezultat je mnogo bolji. Uradicu je jednom kako treba.
Mislio sam da rade istu stvar, ali, ocigledno nije tako. Steta, ABE je automatski.  ;D
ngc2244_Rosette_nebula-1 by Luger, on Flickr

A, sinoc sam, samo sto sam dosao sa puta morao da iskoristim vedro vrijeme i snimio Seagull Nebulu (IC2177)
Exp je 2h30 min, EOS 1000D mono + Ha 12nm, Heq5 Pro
Fletovi su, takodje, neadekvatni, oni isti od njutna. Bio sam umoran, bas nisam mogao da ih radim.
Stekirano u DSS, obrada PS6 i samo DBE u Pi1.8. Suma ima dosta, nisam uspio da se izborim sa njim, vjerovatno sto je objekat jako taman, pa je i dva i po sata malo.
IC2177 - The Seagull Nebula by Luger, on Flickr

spadej

Bravo majstore! Obe fotke su prelepe.

Luger

M8, The Lagoon Nebula,
Exp: 1h5 min
EOS1000D mono modifikovan, Ha 12nm, ED80
19.08.2019. Zemun


Messier 8 (The Lagoon Nebula) by Luger, on Flickr

Yagodinac

Kako samo to bešumno izgleda... Koliko snimaka ušlo u stack?

Luger

Izvinjavam se, nisam dobro napisao parametre.

Ekspozicija je 13x5min, ISO800.
Fletovi po 21kom, bias 100kom.

Svi frejmovi su tu.
Kad radim u Ha nema odbacivanja losih frejmova. Ustvari, nema ih uopste. Konacno mi i guiding radi kako treba, konacno sam useverio kako treba, iskopao rupe na podu  :-[ i to funkcionise super.
Takodje, suma nema mnogo, eto, kad se i ja izborim sa njim. Hladio sam dslr, ali svega 15 stepeni ispod ambijenta da mi ne zaledi.

Luger

Ovo je snimak od 15.02. 2020. dok sam jos mogao da vidim HH sa pendzera.
IC 434,
Exp: 120min (12x10min), Iso 800
Ed80, Heq5, Canon 1000d Mono, Ha 12nm
Zemun

Horse Head (Ic434) Ha 12nm by Luger, on Flickr

Luger

NGC 2244, bolje reci samo fragment jer je krop u pitanju
Exp: 9x5min, Iso 800
Newton SW 150/750 Eos 1000d Mono, Ha 12nm primarni fokus
10.04.2020. Zemun

ngc2244-ha (crop) by Luger, on Flickr

vasja

Luger svaka čast. Ti iz tog Canona izvlaćiš maksimum.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Kako se upečatljivo vide tamne magline...