• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc HEQ5 Polarni trazilac

Started by dedskin114500, September 18, 2020, 06:09:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Quote from: dedskin114500 on September 19, 2020, 09:31:24 pm@Vlaiv

Ne radi se bro o tome dal ja tebi verujem , ja tebi verujem   , ali postupak o kome govoris dolazi posle uspostavljenog paralelnog odnosa RA ose i Polarnog Trazioca .

A te ose se provere tako sto vrtis RA osu  i slika ne sme da se pomera  uopste ,ako se pomera znaci da Polarnio trazilac ne stoji u lezistu kako treba .

Taj ja problem imam.

Hajd opet, taj postupak o kojem govorim jeste uspostavljanje paralelizma između RA ose i polarnog tražioca.
Pogledaj link koji sam postovao gore.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Quote from: dedskin114500 on September 19, 2020, 09:31:24 pmA te ose se provere tako sto vrtis RA osu  i slika ne sme da se pomera  uopste ,ako se pomera znaci da Polarnio trazilac ne stoji u lezistu kako treba .

Taj ja problem imam.

Ti nemaš problem, tražilac i treba da se pomera kad vrtiš RA osu jer, kao što Vlaiv reče, Severnjača nije u severnom nebeskom polu već skoro jedan stepen van. Treba rotirati tubus na odgovarajuće mesto i postaviti Kasiopeju i Veliki Medved na svoje mesto i to je jako bitno. A najbitnije je da koliko god dobro useveriš, uvek ćeš imati grešku montaže na 30-60sec, jer nijedna montaža bez enkodera nije toliko precizna da radi bez korekcije. Možda odradi jednom perfektno, ali će sasvim sigurno zeznuti ostale fotke - zumiraj maksimalno i videćeš mikroskopski pomak skoro uvek.

dedskin114500

Ne bi da budem nezahvalan u swvakom slucaju , planiram autoguider da nabavim svejednom pa nije to ni od dolikog znacaja ,
nego bi bas da probam da Zategnem taj Trazilac .

Sto bi se reklo Super Tunujem Trazilac  da imam poverenja u njega .
Izes trazilac koji Wobbluje okolo kao chigra u svom lezistu
Ko da je decija igracka .
Pa to mora da bude zategnuto , kakav Wobble

OVa prica da ce pomeranje nisana da prodje to je marketing , jer je ocigledno ovaj Super Tune malo iznad klasicnog potrosackog nivoa , nece ljudi ovo da rade .

Da gura ruke u cev trazi neke sarafe , prikljuci na kompjuter plate solvuje i vozdra ..

Al meni se bas radi... ja sam od tih sto vole sve svojim rukama , da ja to vidim..


Al to na kradju dovede do dobrih rezultata, mislim takav stav , nebitno dal je covek momentalno upravu ili ne .

dedskin114500

September 20, 2020, 01:31:27 am #18 Last Edit: September 20, 2020, 01:40:18 am by dedskin114500
@Yagodinac

Cekaj , zar i ti mislis da bi slika trebalo da se pomera ili da je to ok ako se pomera  kad vrtis RA osu.

Zaboravi na trenutak bilo sta oko useveravanja , nego cisto mehanicki posmatrano kao dvogled .

Meni to ne ide u glavu, ovako skupa sprava da ne moze da drzi mali teleskop i da ga vrti potpuno neopterecena , a da ne moze da ga drzi centriranog.NEgo da slika ide levo desno.

Znaci skinuo sam  onu lecu , Nisan, znaci pricam samo o tom monokularu.

Po meni ne bi to trebalo da se pomera , mora da bude rock solid , da ne mozes da izvalis da se uopste nesto pomera kad vrtis RA osu naciljanim traziocem na recimo krov neki.


Zezate me  da je to tako?

Ne mogu da kazem za ekspoziciju dal je normalno 45-60 sekundi.
Nisam ni PEC trenirao
Nisam ni teleskop balansirao.

Ima mesta za napredak ali bez obzira hocu da ako moze ovaj trazilac dok vrtim RA osu bude kao kamen , nesme da se pomera .  po meni.

CyberianIce

Nemam iskustva sa SW mehanikama, ali mislim da razumem problem. Nemam ni odgovor na tvoje pitanje ali imam komentar na sve ovo gore sto je ispisano, pa mozda nesto moze pomoci.

Sto se tice poravnavanja trazioca sa RA osom, u tvom slucaju vise ne mozes samo resetovati RA i DEC na nulti polozaj i onda poravnati teleskop i krstic na traziocu, jer trazilac se rotira tokom godine a krstic si vec ispomerao. Zabuna moze da nastane jer u ovoj fazi to zapravno i moze biti privremeno resenje za svako pojedinacno koriscenje. Uzmimo kao analogiju upucavanje snajpera na karabinu. Ako upucavas snajper tako sto ces koristit tockic za bocnu korekciju na optici (koja samo pomera nitni krst levo-desno), snajper ce raditi korektno. Ali ako ga skines i okrenes za 180 stepeni, imaces duplo veci bocni pomeraj u suprotnu stranu (mada to tamo nije problem jer optika na karabinu se ne rotira). Sa druge strane, ako je nitni krst centriran sa optikom, mozes slobodno rotirati celu optiku i on ce uvek ce biti na istom mestu.

Kod GEM mehanike se polarni trazilac rotira i neophodno je poravnati kuciste polarnog trazioca sa RA osom kao sto si i sam zakljucio, ali sad vise to ne mozes uraditi tako sto ces poravnati njegov nitni krst sa teleskopom jer si ga vec rastelovao - to pomeranje nitnog krsta nisi trebao ni da diras jer u ovoj fazi to samo dodatno komplikuje problem koji imas. Prvo treba da centriras nitni krst u traziocu, pa tek onda da poravnas kuciste trazioca sa RA osom onom metodom od gore, jer kada je nitni krst u centru trazioca, mozes bez problema njega da koristis za poravnavanje trazioca i RA ose, u suprotvnom pravis jos veci problem. E sad, kako se centrira nitni krst polarnog trazioca? To je dobro pitanje, nisam siguran da je to izvodljivo bez posebnog alata. Trebalo bi da dolazi fabricki centriran i da su ti imbusi zafarbani, ali avaj, SW... Mozda da nadjes drugu HEQ5 mehaniku, ispravnu i useverenu, pa prebacis svoj trazilac u nju i tako centriras krstic. Onda ces imati ispravan trazilac pa bi mogao da ga vratis u svoju i konacno poravnas njegov nosac sa teleskopom tako sto ravnas krstic i nulovan teleskop... Znam, stap i kanap, ni meni se ne svidja ova metoda... I to sve pod pretpostavkom da je teleskop savrseno legao na svoje mesto i da su nulti polozaji na osama zaista to za sta se izadju. I to je proverljivo i podesivo ali mukotrpan repetetivni proces, da ne komplikujemo jos vise...

Ako imas mogucnosti predji na QHY PoleMaster ako ti je bas stalo do brzog, lakog i perfektnog useveravanja.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Dedskin, ne treba da se pomera ako ga drndaš rukom, to je valjda jasno  :P Ali ti nisi tako opisao.
Dakle, kad namestiš polfajnder prema severu, otkočiš RA i kreneš da rotiraš u potrebnu poziciju, meni recimo sad u jesen tubus se rotira za 180 stepeni, odnosno teleskop visi dole a tegovi gore; da, prilikom TE rotacije Severnjača treba da se rotira. Treba da se pomera dok vrtiš RA i to je normalno; slika se menja u smislu rotacije i promene položaja Severnjače. Nakon te rotacije je potrebno ponovo da smestiš Severnjaču u njen kružić.
Možda je zabuna u tvom opisu, da te citiram "A te ose se provere tako sto vrtis RA osu  i slika ne sme da se pomera  uopste..."

dedskin114500

 @Cyberianlce

 Bravo! konacno da me neko skapira.

Nisan se pomera  i na pusci i na teleskopu tek  kad se optika postavi kako treba ,
NE upucavas pusku sa nakrivljenom optikom.

 E to je to .

 Tehnicki mogao bi ako nisan moze dovoljno da se pomeri , ali ne radi se tako.

Pa sam ja onda rastavio Polarni trazilac , i nadjem unutra jos 3 sarafa za podesavanje ose , iza ova 3 za podesavanje nisana.

Pa racunam, ako su vec stavili te sarafe nisu ih ni zbog cega stavili.

Onda sam uzeo Polarni trazilac i stavio ga uspravno na ravnu povrsinu.

I pomeram te sarafe sto sam pretpostavljao da su za podesavanje ose .

I stvarno osa se pomera .

znaci to je to .

Al je situacija vrlo cudna , nigde niko ne govori o tome , pa cak ni sam Skywatcher u Manualu koji sam citao, i po netu trazio niko ne pominje te sarafe .

Kao da ne postoje .

Vrlo cudno.

Al se eto nadam da cemo nas par kolega doci do resenja . Tj zelim da namestim Polarni trazilac tako da kad Vrtim RA Osu , tj njega u krug, da mi se slika ne pomera tj da je centriran lepo.

E sad dal ce to dovesti do duze ekspozicije, mozda i nece , ali cu ja biti sigurniji u njega , jer deluje traljavo da vidis da to nije centrirano jer se slika pomera , bas ti ne daje pouzdanje u preciznost useveravanja .

dedskin114500

Ajd Da bi svi bili na istoj stranci napravio sam ovaj VIDEO https://youtu.be/zO6UWu64RmU

Gde objasnjavam o cemu se radi , da sam nasao negde ovo ne bi pravio video.

Ovo je neka moja logika , mislim da je tacna jer ja nisam znao da su sarafi tu
nego sam tom logikom isao i stvarno nasao te sarafe .

Pa verujem da ima tu nesto ,al ako nema nije problem,ako gresim gresim.

Bitno je da se to namesti da ne wobluje , da bude centrirano.