• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem teleskop

Started by Dare, October 07, 2019, 07:41:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dare

I meni je 250 mm upravo na prvom mestu, mislim d je i cena prihvatljiva... Samo neznam d li je taj teleskop iste boje kao i u teleskop centru 🧐 vidim da je beo pa mi nije nekako logično 😁

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: Predrag on June 22, 2020, 12:34:11 pmJa sam dvoumio između 200 mm na EQ5 montaži i 250 mm na dobsonovoj i nakon pomoći ovde na forumu i kalkulisanja odabrao sam dobsona. Nisam se pokajao. Imao sam ranije 150/750 na eq3 i mislim da je eq montaža za posmatrače robija.
Između 130 mm i 250 mm razlika je ogromna.


Sve potpisujem.
U principu samo treba sebi da odgovoriš da li si vizuelac ili astrofotograf. Sa dobsonom možeš Mesec, Sunce i poneku planetu da uhvatiš, a EQ montaže po meni imaju smisla tek u astrofotografiji, za klasično osmatranje su pomalo overkil. Deset inča je, sa tamne lokacije, vrhunski instrument - ceo život da tražiš jedan po jedan NGC objekat, trebalo bi ti nekoliko života da sve odgledaš šta taj instrument prikazuje. A sa ovom trenutnom klimom i više.

Danijel

Montaže s motornim praćenjem trebaju imati svi vizualci koji žele koristiti velika povećanja ili žele duže vrijeme gledati željeni objekt. Bez praćenja objekt će ti brzo otići iz vidnog polja, pogotovo kod većeg povećanja i morat ćeš ga ručno tražiti, a to onda podrazumijeva da će ti sve vibrirati, tresti će se slika i bježati iz okulara. To onda dovodi do frustracija i nezadovoljstva. Dakle, treba voditi računa i o tome. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

June 22, 2020, 09:44:47 pm #34 Last Edit: June 22, 2020, 09:53:14 pm by Predrag
Quote from: Danijel on June 22, 2020, 08:53:19 pmMontaže s motornim praćenjem trebaju imati svi vizualci koji žele koristiti velika povećanja ili žele duže vrijeme gledati željeni objekt. Bez praćenja objekt će ti brzo otići iz vidnog polja, pogotovo kod većeg povećanja i morat ćeš ga ručno tražiti, a to onda podrazumijeva da će ti sve vibrirati, tresti će se slika i bježati iz okulara. To onda dovodi do frustracija i nezadovoljstva. Dakle, treba voditi računa i o tome. ;)

Da i to. Kod dobsona 250/1200 i pored pomeranja nema mrdanja slike. Maksimalno je stabilno. Jeste da na većim uvećanjima treba često pomeranje teleskopa, ali nije ni toliko strašno. Vremenom se savlada tehnika.
Mada veća uvećanja su potrebna za Mesec i planete, dok za DSO nema potrebe i objekat je dugo u vidnom polju. Ipak će se ovim dobsonom znatno češće posmatrati DSO.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Sa EQ5 montažom i tubusom od 200 mm će biti dosta vibracija.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dare

Hvala ljudi na savetima i odgovorima 🙂  danas je poručen 130/650 eq2 skywatcher iz teleskop centra 🙂 dugo sam razmišljao šta mi u ovom trenutku najviše odgovara, i sa obzirom da nisam iskusan u ovom polju i da trebam da učim i da lutam po mestima bez svetlosnog zagadjenja ipak sam se odlučio za manju teleskop za sada... Lako ću ja da uzmem kasnije neku gromadu od teleskopa kada budem bio malo iskusniji... Tražiću još savete od vas u vezi okulara za njega, barlow sam pazario 2,5 puta apohromatski 🙂 e sad ako neko ima neki savet
U vezi okulara ili još bolje ako ima neko viška pa da mi proda 🙂 nadam se da će od danas biti malo vedrije, jer već sutra stiže "mašina" 😁

Predrag

Znači produžava se nestabilno vreme još mesec dana :)

Čestitam!

Posmatrao sam u više navrata tim teleskopom i sasvim je solidan izbor. Mnogo toga se može videti sa njim. Sigurno ćeš biti zadovoljan. Montaža jeste malo slabija, ali ni tubus nije previše težak tako da se lako nađe neka sredina.

Postavi neku sliku kada ga namontiraš.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dare

Hvala hvala 🙂 nadam se da ću sa njim da se nagledam svačega, pogotovo mislim da će od sutra krenuti vedro vreme taman kad stigne 😁 malo za promenu 🙂
A što se slika tiče, to se podrazumeva, čim stigne slikaću i kako je zapakovan,i timelapse kako sam ga sklapao 🙂 očekujte slike sutra već, ako stigne 🙂

Yagodinac

Čestitke na teleskopu i želim ti da ga brzo prerasteš.

Dare

Hvala hvala, potrudiću se da ga što više koristim da bi ga što pre prerastao 😁

Luger

Cestitke! Uzivaj u njemu, pa da kupujemo veci!  :)

MilosM

Quote from: Predrag on January 04, 2020, 10:45:59 pmZa samo 8000 din preko može da se uzme teleskop kojim će se videti mnogo više i koji se neće ljuljati na vetru jer ima stabilnu dobson montažu u odnosu na eq2. Klinac može da stoji i posmatra a tati će odgovarati da sedi na stolici i uživa.

Kažem samo 8000 din jer se mnogo dobije u posmatračkom smislu.

Mislim na dobson 150/1200.

8000 za taj teleskop? Kad bih to našao odmah bi kupio. Ja sad isto hoću da kupim teleskop neki manji, nešto do 25 000 dinara. Jel ima neko savet? Nov sam na forumu, jel bolje da otvorim novu temu ili da postavljam pitanja ovde? Do sad sam koristio neki mali koji sam platio 4000 dinara, i kasnije Meade ETX 70. Meade više nemam, i sad bih uzeo nešto da je makar malo bolje od tog.

vlaiv

Quote from: MilosM on August 04, 2020, 12:52:28 am
Quote from: Predrag on January 04, 2020, 10:45:59 pmZa samo 8000 din preko može da se uzme teleskop kojim će se videti mnogo više i koji se neće ljuljati na vetru jer ima stabilnu dobson montažu u odnosu na eq2. Klinac može da stoji i posmatra a tati će odgovarati da sedi na stolici i uživa.

Kažem samo 8000 din jer se mnogo dobije u posmatračkom smislu.

Mislim na dobson 150/1200.

8000 za taj teleskop? Kad bih to našao odmah bi kupio. Ja sad isto hoću da kupim teleskop neki manji, nešto do 25 000 dinara. Jel ima neko savet? Nov sam na forumu, jel bolje da otvorim novu temu ili da postavljam pitanja ovde? Do sad sam koristio neki mali koji sam platio 4000 dinara, i kasnije Meade ETX 70. Meade više nemam, i sad bih uzeo nešto da je makar malo bolje od tog.

Za 8000din preko cene teleskopa o kojem je bilo reči.

Originalno je bila priča o ovom teleskopu:

http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati-sa-montazom/90900-eq2-skywatcher-refraktor

I on košta 29900 din a preporučen je ovaj:

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/1501200-dobson-skywatcher

koji košta 38900 din pa je izveden zaključak da za samo 8000 din se može dobiti dosta bolji teleskop. Sada je razlika 9000 din a to je pisano u Januaru 2020.

Što se tiče teleskopa za do 25000, ja tu jedino vidim ovaj:

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/130650-dobson-skywatcher-flex

No dosta zavisi i od načina posmatranja i željenih meta. Da li teleskop treba da bude mali i prenosiv ili može i veći. Da li treba da bude za sve ili prvenstveno planete ili objekti dubokog neba?

Malo više informacija svakako pomaže, mada je 25000 dosta limitiran budžet.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

MilosM

August 04, 2020, 10:37:17 am #44 Last Edit: August 04, 2020, 10:43:25 am by MilosM
Quote from: vlaiv on August 04, 2020, 01:29:57 amZa 8000din preko cene teleskopa o kojem je bilo reči.

Originalno je bila priča o ovom teleskopu:

http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati-sa-montazom/90900-eq2-skywatcher-refraktor

I on košta 29900 din a preporučen je ovaj:

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/1501200-dobson-skywatcher

koji košta 38900 din pa je izveden zaključak da za samo 8000 din se može dobiti dosta bolji teleskop. Sada je razlika 9000 din a to je pisano u Januaru 2020.

Što se tiče teleskopa za do 25000, ja tu jedino vidim ovaj:

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/130650-dobson-skywatcher-flex

No dosta zavisi i od načina posmatranja i željenih meta. Da li teleskop treba da bude mali i prenosiv ili može i veći. Da li treba da bude za sve ili prvenstveno planete ili objekti dubokog neba?

Malo više informacija svakako pomaže, mada je 25000 dosta limitiran budžet.

Sad mi je jasno, hvala na objašnjenju. Oko 25000 gledam ali nije mi problem da malo predjem. Prvobitno sam hteo da dam i do 70000, ali zašto bih se zaletao. Ne volim da pravim velike skokove, prelaz sa ETX70 na bilo šta malo veće će mi biti dovoljno. Mada s obzirom da nemam teleskop uopšte već par godina, biće mi dobar i neki u tom rangu. Takođe mi nije problem da žrtvujem automatizaciju za nešto skroz ručno ali sa boljom slikom.

Evo od 1 do 10 šta mi je bitno.

8/10 Apertura
8/10 Lakoća održavanja
8/10 Lakoća korišćenja
7/10 Planete
5/10 Deep sky
5/10 Automatsko praćenje
4/10 Astrofotografija
3/10 GoTo

Zbog toga što mi je bitno da je lak za koristiti i održavati, neki refractor bi mi možda bio najbolji, ali tu moram da žrtvujem aperturu onda. Taj dobson što si mi preporučio ne izgleda loše. Hvala na preporuci. 130mm za te pare je dobra opcija. Brine me samo kolimacija, nadam se da nije preveliko cimanje. Astrofotografiju planiram da radim, imam i aparat za to, ali nije mi hitno, posmatranje mi je bitnije.