• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.

Kupujem teleskop

Started by Dare, October 07, 2019, 07:41:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dare

I meni je 250 mm upravo na prvom mestu, mislim d je i cena prihvatljiva... Samo neznam d li je taj teleskop iste boje kao i u teleskop centru 🧐 vidim da je beo pa mi nije nekako logično 😁

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Yagodinac

Quote from: Predrag on June 22, 2020, 12:34:11 pmJa sam dvoumio između 200 mm na EQ5 montaži i 250 mm na dobsonovoj i nakon pomoći ovde na forumu i kalkulisanja odabrao sam dobsona. Nisam se pokajao. Imao sam ranije 150/750 na eq3 i mislim da je eq montaža za posmatrače robija.
Između 130 mm i 250 mm razlika je ogromna.

Sve potpisujem.
U principu samo treba sebi da odgovoriš da li si vizuelac ili astrofotograf. Sa dobsonom možeš Mesec, Sunce i poneku planetu da uhvatiš, a EQ montaže po meni imaju smisla tek u astrofotografiji, za klasično osmatranje su pomalo overkil. Deset inča je, sa tamne lokacije, vrhunski instrument - ceo život da tražiš jedan po jedan NGC objekat, trebalo bi ti nekoliko života da sve odgledaš šta taj instrument prikazuje. A sa ovom trenutnom klimom i više.

Danijel

Montaže s motornim praćenjem trebaju imati svi vizualci koji žele koristiti velika povećanja ili žele duže vrijeme gledati željeni objekt. Bez praćenja objekt će ti brzo otići iz vidnog polja, pogotovo kod većeg povećanja i morat ćeš ga ručno tražiti, a to onda podrazumijeva da će ti sve vibrirati, tresti će se slika i bježati iz okulara. To onda dovodi do frustracija i nezadovoljstva. Dakle, treba voditi računa i o tome. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

June 22, 2020, 09:44:47 pm #34 Last Edit: June 22, 2020, 09:53:14 pm by Predrag
Quote from: Danijel on June 22, 2020, 08:53:19 pmMontaže s motornim praćenjem trebaju imati svi vizualci koji žele koristiti velika povećanja ili žele duže vrijeme gledati željeni objekt. Bez praćenja objekt će ti brzo otići iz vidnog polja, pogotovo kod većeg povećanja i morat ćeš ga ručno tražiti, a to onda podrazumijeva da će ti sve vibrirati, tresti će se slika i bježati iz okulara. To onda dovodi do frustracija i nezadovoljstva. Dakle, treba voditi računa i o tome. ;)

Da i to. Kod dobsona 250/1200 i pored pomeranja nema mrdanja slike. Maksimalno je stabilno. Jeste da na većim uvećanjima treba često pomeranje teleskopa, ali nije ni toliko strašno. Vremenom se savlada tehnika.
Mada veća uvećanja su potrebna za Mesec i planete, dok za DSO nema potrebe i objekat je dugo u vidnom polju. Ipak će se ovim dobsonom znatno češće posmatrati DSO.

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Predrag

Sa EQ5 montažom i tubusom od 200 mm će biti dosta vibracija.

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Dare

Hvala ljudi na savetima i odgovorima 🙂  danas je poručen 130/650 eq2 skywatcher iz teleskop centra 🙂 dugo sam razmišljao šta mi u ovom trenutku najviše odgovara, i sa obzirom da nisam iskusan u ovom polju i da trebam da učim i da lutam po mestima bez svetlosnog zagadjenja ipak sam se odlučio za manju teleskop za sada... Lako ću ja da uzmem kasnije neku gromadu od teleskopa kada budem bio malo iskusniji... Tražiću još savete od vas u vezi okulara za njega, barlow sam pazario 2,5 puta apohromatski 🙂 e sad ako neko ima neki savet
U vezi okulara ili još bolje ako ima neko viška pa da mi proda 🙂 nadam se da će od danas biti malo vedrije, jer već sutra stiže "mašina" 😁

Predrag

Znači produžava se nestabilno vreme još mesec dana :)

Čestitam!

Posmatrao sam u više navrata tim teleskopom i sasvim je solidan izbor. Mnogo toga se može videti sa njim. Sigurno ćeš biti zadovoljan. Montaža jeste malo slabija, ali ni tubus nije previše težak tako da se lako nađe neka sredina.

Postavi neku sliku kada ga namontiraš.

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Dare

Hvala hvala 🙂 nadam se da ću sa njim da se nagledam svačega, pogotovo mislim da će od sutra krenuti vedro vreme taman kad stigne 😁 malo za promenu 🙂
A što se slika tiče, to se podrazumeva, čim stigne slikaću i kako je zapakovan,i timelapse kako sam ga sklapao 🙂 očekujte slike sutra već, ako stigne 🙂

Yagodinac

Čestitke na teleskopu i želim ti da ga brzo prerasteš.

Dare

Hvala hvala, potrudiću se da ga što više koristim da bi ga što pre prerastao 😁

Luger

Cestitke! Uzivaj u njemu, pa da kupujemo veci!  :)
SW 80/600 ED, SW150/750 BD, HEQ5 Pro Synscan,
Canon 550D, Canon 450D full spectrum, Canon 450 Mono, Canon 1000D full spectrum, Canon 1000D Mono.