• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Покушаји израде телескопа

Started by DraganTesic, June 11, 2020, 09:55:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DraganTesic

Убедљиви сте, изгледа да нема ништа од мог широког угла.

Yagodinac

Quote from: vlaiv on June 21, 2020, 12:17:57 amBilo koji 60mm dvogled će ti dati bolju sliku. Uzmi neki 60mm x10 uvećanje i dobićeš to što ti treba mnogo jeftinije.

Skrećem s teme ali samo nemoj onaj 10x60 iz Lidla, ja uzeo iz zezanja i odmah ga otvorio radi kolimiranja kad ono truba, prizme zalepljene nekakvim lepkom na metal i nije predviđeno nikakvo kolimiranje. Dvogled, naravno, razrok. Bolje i najgori kinez 10x50 ali da bar ima šrafčiće za kolimaciju.

DraganTesic

Нећу га купити, мада сам на прескок погледао неки клип где га неки човек баш нахвали, као оно за те паре... Имам довољно двогледа, још пар година ће ми бити довољни да "одрадим" дугорочне планове посматрања. 

Желим својеручно направљен Њутнов телскоп. Долази јесен, зима, доста ми је теорије, мало да уживам у практичном раду.

vlaiv

Kad je već tema "Pitanja i odgovori", imam ja jedno pitanje.

Quote from: DraganTesic on June 21, 2020, 11:26:57 amЖелим својеручно направљен Њутнов телскоп. Долази јесен, зима, доста ми је теорије, мало да уживам у практичном раду.

Pitanje je možda škakljivo / lične prirode, unapred se izvinjavam. Da li je želja za svojeručno pravljenim teleskopom motivisana limitiranim budžetom?

Pitam ovo pitanje prevashodno zbog toga da bih istakao da se u današnje vreme to ne isplati. Ručno pravljen teleskop će po pravilu biti skuplji od masovno proizvedenih modela.

Takođe je prošlo vreme kada je ručno pravljen teleskop boljeg kvaliteta optike od masovno proizvedenih modela. Još uvek stručnjaci mogu da proizvedu i proizvode bolju optiku - ali to su pojedinci sa velikim iskustvom u toj oblasti. Početnik će po pravilu proizvesti ogledalo koje je verovatno lošije ili bar istog kvaliteta kao masovno proizvedena ogledala.

Sa druge strane, u potpunosti razumem želju za ručno pravljenim teleskop-om. Velika je satisfakcija koristi nešto što je čovek svojeručno napravio, pogotovu ako radi dobro.

U tom slučaju se opet ne bi ograničio na ovu jesen/zimu. Mislim da nije dobro postavljati takav rok i da izrada teleskopa može da traje i godinu - dve dana. U tom slučaju je pametnije uzeti jedan "kupovni" model da se zadovolji potreba za posmatranjem, a posvetiti se izradi svog teleskopa kada se ima vremena i kad je napolju recimo oblačno :).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DraganTesic

Нема потребе да се извињаваш. То је једно од питања које се поставља када се неко упушта у градњу и то питање иде под руку са питањем о исплативости. Некима је новац важан, сетио сам се Добсона. Ја га себи нисам постављао јер сам имућан. Тренутно ми такав телескоп није потребан, не правим га због тога. Имам довољно инструмената који су ми потребни.

Лично познајем човека који прави копију савременог пиштоља, а могао би одмах да га у продавници купи. Када га једног дана направи коштаће га ко зна колико пута више од куповног. Упознао сам, преко форума, другог који прави штап за мушичарење од бамбуса, а себи може да приушти веома скуп модел од угљеничних влакана. Имам другаре планинаре који су пешке отишли до Хиландара, а лакше би им наравно било аутомобилом и бродом. И тако даље. То што сви они раде није рационално, али мислим да је дубоко људски.  Мислим да човек не сме себи дозволити да се претвори у читача "Потрошачког гласника", да прелистава којекакве каталоге производа и да се упознаје са детаљима робе, да сваке сезоне пожели и купује нови модел, једноставно да буде само потрошач. Ако си гледао  "Борилачки клуб" главни јунак је у почетку био такав, на то мислим. То није човекова природа.

О квалитету. Можда ће, у почетку, квалитет бити лошији, али зашто бих то прихватио, бацићу и почећу изнова, макар га никада не направио. У сваком случају пуно ћу новог научити, већ сам научио, то ми је довољно.

На јесен само почињем са израдом, а трајаће ... Времена имам у изобиљу, а звезде посматрам само три недеље у години.



 




vlaiv

Quote from: DraganTesic on June 21, 2020, 05:11:40 pmНема потребе да се извињаваш. То је једно од питања које се поставља када се неко упушта у градњу и то питање иде под руку са питањем о исплативости. Некима је новац важан, сетио сам се Добсона. Ја га себи нисам постављао јер сам имућан. Тренутно ми такав телескоп није потребан, не правим га због тога. Имам довољно инструмената који су ми потребни.

Лично познајем човека који прави копију савременог пиштоља, а могао би одмах да га у продавници купи. Када га једног дана направи коштаће га ко зна колико пута више од куповног. Упознао сам, преко форума, другог који прави штап за мушичарење од бамбуса, а себи може да приушти веома скуп модел од угљеничних влакана. Имам другаре планинаре који су пешке отишли до Хиландара, а лакше би им наравно било аутомобилом и бродом. И тако даље. То што сви они раде није рационално, али мислим да је дубоко људски.  Мислим да човек не сме себи дозволити да се претвори у читача "Потрошачког гласника", да прелистава којекакве каталоге производа и да се упознаје са детаљима робе, да сваке сезоне пожели и купује нови модел, једноставно да буде само потрошач. Ако си гледао  "Борилачки клуб" главни јунак је у почетку био такав, на то мислим. То није човекова природа.

О квалитету. Можда ће, у почетку, квалитет бити лошији, али зашто бих то прихватио, бацићу и почећу изнова, макар га никада не направио. У сваком случају пуно ћу новог научити, већ сам научио, то ми је довољно.

На јесен само почињем са израдом, а трајаће ... Времена имам у изобиљу, а звезде посматрам само три недеље у години.

U potpunosti razumem pravljenje teleskopa i iz hobija a i da se nešto nauči. Bitno mi je bilo da ukažem na to će pravljenje teleskopa verovatno biti skuplje nego kupovina, ali ako novci nisu problem, onda naravno, u potpunosti podržavam plan i napor.

Ono za jesen/zimu sam napisao baš iz tog razloga - ako je posmatranje cilj (ili jedan od ciljeva) - možda je bolje kupiti teleskop za ovu sezonu dok glavni teleskop bude u izradi.

Posmatranje će samo dati podsticaj da se glavni teleskop završi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Pa da; prvo čovek treba da odgovori sebi na pitanje šta je on u suštini - posmatrač, astrofotograf ili tehnički genije.
U prvom slučaju ti si klinac koji je zurio u nebo i sanjao o prvom pravom teleskopu, makar i durbinu, a dvogled je predstavljao tovarnu mazgu za svakodnevno upoznavanje sa nebesima i kukanje u stilu "što nemam malo veće uvećanje". Ništa nije važno sem gledanja u nebo - takvi ljudi danas kupuju teleskope i matematika ih ne zanima.
U drugom slučaju čovek danas shvati da film od pre neku deceniju nije više preskup i da digitalija ima i svojih čari, pa se baca na (još skuplji) hobi. Ništa nije važno sem slike koja se na kraju dobije - takvi ljudi danas kupuju teleskope i kamere i matematika ih ne zanima.
U trećem slučaju garaža biva poprište ljute bitke, a rezultat je nebitan - bitno je dobro se zabaviti i nešto napraviti. Ništa nije važno sem rečenice "pusti sad štelovanje karburatora, vidi, napravio sam teleskop" - takvi ljudi danas prave teleskope i sve ih živo zanima.

I to sve tako ide dok te žena ne istera iz kuće i dok se ponovo ne oženiš.

spadej

Dragane, u potpunosti te podrzavam. Samo napred, i podeli sa nama...

Jer..nema nista lepse i sladje nego kad nesto napravis sam. I sto je veci stepen improvizacije, to je vece zadovoljstvo. Ne mogu svi da razumeju takve nagone i potrebe...


DraganTesic


Yagodinac

Quote from: spadej on June 22, 2020, 09:40:27 amDragane, u potpunosti te podrzavam. Samo napred, i podeli sa nama...

Jer..nema nista lepse i sladje nego kad nesto napravis sam. I sto je veci stepen improvizacije, to je vece zadovoljstvo. Ne mogu svi da razumeju takve nagone i potrebe...



Ma ja razumem, nego mi pravljenje nešto ne ide. Imporovizujem ja kad baš moram ali ni približno dobro kao neki drugi ljudi za koje je očigledno da su tehnički talentovani.

Luger

Ja takodje podrzavam DIY u svakom obliku. Ali u ATM se nisam oprobao, cini mi se da je za manje aperture neisplativo.
Svakako, podrska ako se upustis u to. Svakako, ima sta da se nauci!

dedskin114500

@DraganTesic

Pozdravljam odluku kolega , i odma da ti kazem nece da bude lako ali imas moju , a verujem i nasu podrsku , mi se ovde medjusobno pomazemo jer nas je malo pa se tako mora.

Elem , i ja sam isto mislio a BLANK ne mogu da nadjem

Ako budes nabavljao i ako sta skontas vidis , javi mi se da vidimo jel mozemo u dvoje .

Ako si za , mislim necu da te teram ja nista naravno.

Samo sam mislio i ja da uzmem jedan , da pravim recimo 200mm Newtna za vizuelno i foto kad se moze i treba .

DraganTesic

Дедскине,
ја намеравам да почнем од самог почетка, од комада прозорског стакла. Набавио сам приручнике, стакло, абразив, конзерву, даску, летвице и само чекам хладније време.

Наравно да сам за све врсте сарадње, али немам неко практично искуство, пуно сам тога прочитао, па ако ти треба неки приручник, нацрт или тако нешто, ту сам. Или да и ти кренеш од почетка?

DraganTesic

Па да почнем.

ИСЕЦАЊЕ  ДИСКОВА

Довољан је и само један, али са два је, сви кажу, лакше, а ја ћу све лакше. Дебљину стакла сам одредио по формули: пречник огледала на квадрат подељено са 1250. Формула важи за пирекс стакло, а ја користим обично прозорско? Такође се, у тој формули, подразумева ослањање главног огледала у три тачке и то је добро јер никада не бих успео да направим  ослонце у шест или девет тачака.

Цеваста бургија (крунско сврдло) је конзерва. По ивици сам тестерицом направио урезе. Неки кажу да треба да буду пар милиметара дужи од дебљине стакла (претпостављам да би кашица абразива слободно улазила у канал у стаклу), а неки опет да је довољан укупно један милиметар?

Абразив је кварцни песак, лако га је наручити, а друге опције набавке моћнијих абразива су ми биле неприхватљиве или компликоване. Узео сам 0.17мм, ливачки, а ситније фракције ћу касније издвајати декантацијом од претходно истрошеног. Надам се да ћу га тако добити довољно, не бих волео да га морам ситнити у некаквом авaну и слично.

Справу за исецање сам овако направио, класика са троуглом:

https://drive.google.com/file/d/1Kvr6Sz16YYEmRJDVzi3DNeQ81rF4okCx/view?usp=sharing




vlaiv

Koliki je teleskop planiran?

Nešto mi to staklo deluje prilično tanko. Da li se uzima u obzir fokalna dužina teleskopa, jer od tog zavisi koliko će se ogledalo morati "izdubiti" a samim tim to utiče i na debljinu stakla.

Koliko vidim, svi preporučuju odnos 1:6 do 1:8 za ogledalo "pune debljine" (tanka ogledala moraju u ćelije sa više tačaka oslonca). To bi značilo za ogledalo od 130mm, debljinu od oko 15-20mm. To bi otprilike bilo ispravno - ako se dobro sećam, moje ogledalo od 130mm je bilo bar 12-15mm debelo.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC