• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem teleskop

Started by Dare, October 07, 2019, 07:41:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Uran da, mala bledoplavičasta kuglica bez ikakvih detalja; Neptun baš i ne. Odnosno za trećinu manjeg prečnika, boja slična; ponekad Mars i Merkur budu približno sitni kao ova dvojica pa se de facto vidi da nije zvezda na 100-200x, ali svakako bez ikakvih detalja. Barem u mom teleskopu koji je uporediv s tvojim (reflektor 150/750).

Ono što možeš bez problema sa tvojim teleskopom i Uranom to je da ga nađeš, nacrtaš mapu zvezdanog polja sa planetom u centru, dođeš sutra i uporediš i gle čuda - Uran se pomerio. Ako baš budeš uporan možeš po razmaku među pojedinim zvezdama i da izmeriš koliko se pomerio, mada za ovo treba malo više guglanja i upoređivanja.

MilosM

Definitivno ću probati da nađem Uran, hvala. Nego da nema neko polovan barlow da proda? Da mogu bar da pojačam uvećanje više od ovih 65x, trebaće mi za Mars kontam.

ubootwaffe

Svako od nas ko je nakon velikih očekivanja bleštavih, spiralnih, (HABL) full color galaksija i objekata dubokog neba doživeo razočaranje, a nije spakovao svoj teleskop i zauvek prestao da se interesuje za ovaj čaroban hobi, otkrio je koliko zapravo male, zamagljene, mutne fleke na nebu mogu da donesu radosti i sreće.

Jedan od mojih prvih postova i prvih posmatranja sa SW Dob 200/1200 je upravo bio šok što sam od one grandiozne, fascinantne Andromede video samo belu fleku!  :o  :o  :o

Sinčić kada je video, zamalo me nije gađao ciglom, a da ne pričam kako sam pomislio, Bože, na šta sam spiskao 500 eura...

Onda polako počneš da gledaš druge objekte. Nađeš druge galaksije, magline i sama pomisao da si jedan od ne tako brojnih ljudi koji ima tu privilegiju da lično vidi ta zrnca svetlosti koja su stigla do tvog oka nakon više hiljada, više stotina hiljada ili više miliona godina putovanja je ono što ovaj hobi čini čudesnim.

Možda prelomni momenat, u mom slučaju su bile galaksije M81 i M82...

Još ako ti aparatura dozvoli da vidiš obe odjednom, verujem da ćeš samo pojačati ljubav prema ovom hobiju.

SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

Danijel

Quote from: ubootwaffe on August 23, 2020, 01:21:15 amSvako od nas ko je nakon velikih očekivanja bleštavih, spiralnih, (HABL) full color galaksija i objekata dubokog neba doživeo razočaranje, a nije spakovao svoj teleskop i zauvek prestao da se interesuje za ovaj čaroban hobi, otkrio je koliko zapravo male, zamagljene, mutne fleke na nebu mogu da donesu radosti i sreće.

...

...sama pomisao da si jedan od ne tako brojnih ljudi koji ima tu privilegiju da lično vidi ta zrnca svetlosti koja su stigla do tvog oka nakon više hiljada, više stotina hiljada ili više miliona godina putovanja je ono što ovaj hobi čini čudesnim.
...

Da, da, netko je jednom rekao, (a ja to preuzeo kao slogan za zvjezdarnicu Apollo  ;D  )

Zemlja je jedan veliki svemirski brod, a tako je malo onih, koji se usude pogledati kroz prozor. :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

goran.nikacevic

Quote from: MilosM on August 16, 2020, 12:06:44 amTakođe uzeo bih i neke bolje okulare ako bi pomogli. Jel ima neko ovaj isti teleskop? Zanima me kakvi su ovi što su došli sa njim, i da li bi vredelo uložiti u neke bolje.

Cao Milose,

Ja imam isti taj teleskop. Nemam ga nesto previse dugo, od aprila. To mi je prvi teleskop, tako da nisam nesto iskusan. U svakom slucaju, ja sam zadovoljan. Mali i lako se prenosi.

Kupio sam par dodatnih okulara, tako da mogu postici veca uvecanja nego ta koja imas sa 2 okulara koji idu uz teleskop. Ti sa tim 10mm okularom imas uvecanje od 65x, i za planete i mesec svakako da mozes i treba da ides preko toga. Ja imam barlow 3x, zoom celestron 8-24mm i BST StarGuider od 3.2mm. Imam i alat za kolimaciju, ne znam da li si to sredio.

Stavio sam traku u fokuser, da to pomaze. Ovaj zoom bas i nije najbolji za ovaj teleskop posto brkas uvecanje i fokusiranje (oba su na okretanje), ali kad se naviknes bude ok, lepo je moci menjati zoom.

Sto se tih vecih uvecanja tice, mislim da tu oko x200 je u redu za ovaj teleskop. Probao sam i ovaj od 8mm na 3x barlow, sto je oko x240. Pa fino je na planetama, vide se krupnije :) Sad, da li to moze ostrije da se vidi, ne znam, nemam dovoljno iskustva. I za mesec je to sasvim lepo, super se vide krateri. Tako da definitivno nabavi nesto sto uvecava oko ~200.

Sto se DSO tice, nisam primetio da se sa ovim celestronom nesto bolje vidi u odnosu na ovaj sto sam dobio uz teleskop. Sto rekose ljudi, to zavisi puno od tvojih ocekivanja. Ja sam nekako bio srecan samo sto sam uopste uspeo da nadjem M13 :) Prvi put kad sam trazio, sat vremena sam gledao i nisam uspeo. Iz drugog puta, uz bolju pripremu, uspeo :) I ja sam bio srecan, znao sam sta da ocekujem tako da se nisam razocarao. Nekako taj osecaj da gledas nesto tako udaljeno je meni bas super. Ali da, bledi oblacic na nebu, razumem da nisu svi ljudi uzbudjeni zbog toga :) Deci ili drugarima koji nisu ljubitelji astronomije nije bas nesto bilo zanimljivo. Mesec je ocigledan i naravno svima zanimljiv.

Voleo bih da probam i sa nekim kvalitetnijim okularom od ~20mm, da vidim ima li razlike u odnosu na ovaj fabricki. Verovatno je potrebno i iskustvo da bi se te razlike uocile. Ali ne bih ocekivao nista spektakularno razlicito u odnosu na taj sto vec imas. Mislim da su za pocetak dovoljni, s'tim sto bi trebalo da nadjes nesto sa vecim uvecanjem, cisto zbog planeta i meseca.

Negde si pomenuo da si iz Vojvodine. Ja sam iz NS, obicno posmatram tu kod Tise blizu Zrenjanina, tu ima tamnih mesta, obicno idem tu blizu Zablja. Nije bas toliko tamno, ali dobar je put pa se brzo stigne. Ako znas neko bolje mesto, rado bih probao. Ako nekad zelis, mozemo se naci pa da probas ove okulare koje imam. Javi mi se privatnom porukom ako zelis, pa mozemo probati. Samo ne u naredne 2 nedelje, ova ambrozija me kolje, dzaba mi cisto nebo kad su mi suzave oci :)
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

mboskovic

Quote from: vlaiv on August 14, 2020, 01:05:34 pmPratiti prognozu naravno. Ne ovu domaću nego aerosol na 550nm.

https://atmosphere.copernicus.eu/charts/cams/aerosol-forecasts?facets=undefined&time=202008140,3,2020081403&projection=classical_south_east_europe&layer_name=composition_aod550



Ako je iznad obeleženog - ne očekivati previše. Kad naleti pesak iz Sahare - ništa se ne vidi.

Ima i dobra aplikacija za iOS i Android kao i sajt: https://www.windy.com/
gde takođe (između gomile drugih pokazatelja) ima i aerosol mapa.

MilosM

Quote from: ubootwaffe on August 23, 2020, 01:21:15 amSvako od nas ko je nakon velikih očekivanja bleštavih, spiralnih, (HABL) full color galaksija i objekata dubokog neba doživeo razočaranje, a nije spakovao svoj teleskop i zauvek prestao da se interesuje za ovaj čaroban hobi, otkrio je koliko zapravo male, zamagljene, mutne fleke na nebu mogu da donesu radosti i sreće.

Jedan od mojih prvih postova i prvih posmatranja sa SW Dob 200/1200 je upravo bio šok što sam od one grandiozne, fascinantne Andromede video samo belu fleku!  :o  :o  :o

Sinčić kada je video, zamalo me nije gađao ciglom, a da ne pričam kako sam pomislio, Bože, na šta sam spiskao 500 eura...

Onda polako počneš da gledaš druge objekte. Nađeš druge galaksije, magline i sama pomisao da si jedan od ne tako brojnih ljudi koji ima tu privilegiju da lično vidi ta zrnca svetlosti koja su stigla do tvog oka nakon više hiljada, više stotina hiljada ili više miliona godina putovanja je ono što ovaj hobi čini čudesnim.

Možda prelomni momenat, u mom slučaju su bile galaksije M81 i M82...

Još ako ti aparatura dozvoli da vidiš obe odjednom, verujem da ćeš samo pojačati ljubav prema ovom hobiju.



Ja sam već prošao kroz to sa planetama, ali nisam sa daljim objektima. Verujem da ću uspeti zimi i bolju sliku da dobijem. Tako sam se na primer razočarao što nisam video detalje na Jupiteru sa starim teleskopom, da bi posle nekog vremena ugledao šare kao da sam promenuo teleskop. Ustvari su se razni uslovi poklopili i dobio sam bolju sliku. Ovih noći me Andromeda fascinira, stalno je gledam. Što duže gledam, to se bolje vidi.

MilosM

Quote from: goran.nikacevic on August 24, 2020, 12:51:56 pmSnip

Meni je možda veće razočarenje jer sam već koristio druge ali manje teleskope. Pre ovog sam imao neki od 70mm, pa sam mislio da će skok na 130mm više da se primeti. Kontao sam ako sam već video fleku sa 70mm aperturom, a uspevao sam i sa dvogledom, onda bi 130mm trebalo da bude mnogo bolje. Uzeo sam inače Barlow 2x, koji radi posao, ali verovatno ću uzeti i 3x kasnije.

Ja sam iz ZR, tako da Žabalj nam dođe na pola puta negde. Planiramo ja i drugar na Frušku goru da odemo, ali nikako da se organizujemo. Što se tiče kolimacije, to mi je isti taj drugar sredio. Onaj red dot finder je inače odlična stvar, i veoma je precizan.

Hvala na javljanju i izvini što kasno odgovaram, nikad da stignem da napišem duži post.

Javiću ti se i u PM kasnije.

goran.nikacevic

Vazi. Za vikend je kamp na Letenci, posto sam iz NS necu kampovati, ali cu svakako svratiti. Bicu tamo cetvrtak i petak predvece, ako kojim slucajem dolazis, javi se pa se mozemo i tamo videti. Ja cu svakako poneti moj teleskop i okulare, nadam se da cu tamo uloviti nekog ko je spreman da mi pomogne, da proveri da li sam dobro kolimirao ili to moze i bolje :)

A za zajednicko posmatranje tu oko ZR, super, treba mi neko sa kim mogu popricati oko svega ovoga obzirom da sam pocetnik a ne poznajem nikog ko se isto ovim bavi, pa mi fali neko da me posavetuje i razmenimo iskustva. To moze bilo kad, cimni me u PM i nesto cemo ugovoriti :)
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

dedskin114500

@Dare

Poz
Hteo sam ti dati savet tj reci sta ja radim trenutno a ti vidi sta tebi odgovara.

Ja imam HEQ5 montazu i ED80 , prilicno skupo , ali sta zelim reci
slikam sa objektivima . Dovoljno uvelicaju.

Cak ima Canon objektiva od 700e koji kidaju Deep Space .

Moze covek da krene sa EQ3 , sa motorima ili go to

i bez teleskopa , da se ne trosi dzaba para

Bolle  to sve u montazu  .


Eto ja imam da kazes i dobar teleskop da stavim na to srecom, al opet patim se .
Treba to naciljati.

KAd posle toga sidjes na objektiv , pa bude ti milina koristiti.


PA mislim da je to najbolje resenje za Ulazak u pricu a 130mm Newton , ili vec sta moze  i kasnije .


Ima svasta da se uci. Ja godinama to sve ucim i kapiram.  Mozda nisam najsjajnija zvezda na nebu al opet , ima svasta .