• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

celestron dvogledi

Started by , June 07, 2004, 06:10:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

cola

ja mislim da na vojnom otpadu imas dobre dvoglede ja sam mislio da se prosetam.znam jednog lika koji je tamo pazario zadovoljan je bio na posmatranjima neba. to su 10x50 uglavnom...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

Jel jos neko ima iskustva s takvim dvogledima,kako da znam da je dvogled ok prilikom kupovine, jel ima nekih trikova,mnogi od njih nisu ni korisceni(na te pucam) ali opet.To bi valjda trebala biti ruska optika ???
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Ja sam kao klinac imao ruski 8x32 i bio je ništa spram gusarskog ruskog 20x50 durbina koji su mi kupili kad sam pošao u školu. Jeste da dvogledom vidiš stereo ali treba andromedu pogledati u durbinu! I sad ponekad pogledam durbinom, premda nemam stalak... Veselo

Ljubo

Ima puno caka s dvogledima na koje treba paziti.
Prvo ono što se vidi je kvalitet izrade - mora biti solidan, čvrst, sa dobrim finišem.
Drugo, optika mu mora biti koliminisana i dobro uparena - pri gledanju  kroz oba oka treba da daju što savršeniju stereo sliku. Ovo možeš probati postepenim gledanjem naizmjenično sve daljih, pa sve bližih objekata - stereo vision morao bi ti biti manje više isti i konzistentan.
Treće, oštrina slike, kontrast, izlazna pupila i vidno polje trebaju biti optimalno što veći, jer će time astronomska posmatranja biti jednostavnija i ljepša.
Četvrto, optika treba biti sa što manje nedostataka - u prvom redu sferna aberacija da mu je zanemarljiva pri upotrebi, hromatska aberacija takodje, a koma ne bi nikako smjela biti prisutna. Transmisija takodje mora biti odlična, što u prvom redu zavisi od vrste (a kvalitet slike ka rubovima i od veličine) prizme koja se koristi, ali i od antirefleksionih slojeva (premaza) koje bi poželjno bilo da imaju barem sve air-to-glass površine. Prepoznaju se po prelivima u crvenkastoj, zelenkastoj, tirkiznoj ili ljubičastoj boji kada se posmatra prednje staklo pod većim uglom.
Peto, kvalitet optike koji treba da zadovolji dvogled za astronomska posmatranja je toliko diskriminišući, da provjeru jedino možeš obaviti ako posmatraš zvijezde dvogledom iz tamnog mjesta prije kupovine. Neki na zapadu to rade tako što ponesu laptop u radnju, otvore planetarijumski softver sa ekranom punim zvijezda,  udalje se desetine metara od ekrana pa upere optiku u njega i posmatraju kako se ona ponaša.

Igor

Ja sam počeo sa dvogledom 7x50, u proleće '92. da bi u jesen dobio taj ruski durbin 20x50. Za mene se tada, otvorilo nebo. Još se živo sećam Jupitera i njegovih satelita koje sam posmatrao narednog proleća...

Yagodinac

I ja se sećam Jupitera ali za Saturn mi je naknadno stigao Zrak 40x42 koji vrvi od hromatske aberacije. Nema veze, klincu veće uvećanje znači i veća radost.

mravic

Ja sam takodje imao vojni, ako se ne varam 6x30 Zrak Sarajevo, perfektan, sa velikim vidnim poljem, slika osta savrsena, i ja ga menjao za raskolimiran ruski Tento 20x60 ako se ne varam, i kolimirao ga ali nisam bio zadovoljan i jos uvek se kajem sto sam ga trampio.
Ako ima bilo kakvih vojnih dvogleda verovatno su ili ruski ili Zrak Sarajevo.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Eladza

Imam pitanje za strucnjaka...Kad koristim dvogled, rasirim ga maksimalno, i ako posmatram neke udaljenije objekte slike se razilaze, mislim kad bih mogao bar jos malo da rasirim okulare da bi se slika sjedinila...Pa kontam mozda bi se nekako mogla podesiti sociva, kako bi se ove kuglice u izlanim pupilima malo rasirile....Mislim da ce me pravi strucnjaci razumjeti...
HVALA

Eladza

Ustvari, sta utice na stvaranje dupliih slika ?

mravic

Ako se dosta razilaze, onda je dvogled udaren i pomerena je najmanje jedna prizma, ima ih cetiri u dvogledu.
Mozes pokusati da okrenes prednje socivo jedno od ta dva, ali zajedno sa tubom, obicno se to moze na svakom dvogledu ali to samo ako se malo razilaze. Dali si to primetio na nekoj zvezdi ili objektu u dalini? Ako je ovo drugo, onda na zvezdi ce biti jos primetnije i videces sve duplo. Onda najverovatnije da se pomerila prizma sto ti ne bih savetovao da popravljas sam jer ces posle moci da bacis dvogled. Prizme se obicno isprljaju od dodira prstiju u najboljem slucaju a u nekim su dvogledima i zalepljene nekim kao gipsom i pokusavajuci ih namestiti moze doci i do pucanja istih.
Ako ti je dvogled iole kvalitetan, a ne uspes to da sredis, posalji ga meni i ja ti to namestim za dž. Ali ako je neki jeftin kinez onda ga daj deci da se igraju rata.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Eladza

Dvogled je extra kvaliteta, kupljen u Americi 150 $ placen, kad sam ga koristio prije mjesec dana bilo je ok, posle mene neznam ko ga sve koristio, sad je tako, pokusat cu nesto sam da uradim, naravno necu ga otvarati, ako ne budem fiksiro kontaktirat cu tebe...
HVALA
I naravno ta ti usluga nebi bila dzaba !!!

kocha

Kad smo kod dvogleda, trebaju mi 25 komada (istih karakteristika) ali da nisu kinezi. Posto organizujem Evropsko prvenstvo raketnih modelara u avgustu. Uz njih mi trebaju stativi naravno i oni moraju biti isti.

Potrebna mi je informacija!

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: kocha on March 19, 2009, 07:21:18 pm
Kad smo kod dvogleda, trebaju mi 25 komada (istih karakteristika) ali da nisu kinezi.


Ovaj a šta fali kinezima ???
Oberwerk, Garrett, TS, Celestron, Burgess Optical, Astro-physics itd itd itd
Sve su to KINEZI rođeni u Kunmingu
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Quote from: mravic on March 19, 2009, 03:56:56 pm

Mozes pokusati da okrenes prednje socivo jedno od ta dva, ali zajedno sa tubom, obicno se to moze na svakom dvogledu ali to samo ako se malo razilaze.


Hmmmm uz svo poštovanje prema Jankovom iskustvu ja dirao objektive ne bih.... preferirani način za kolimaciju dvogleda je podešavanje prizmi za šta na skoro svakom iole normalnom dvogledu (sem valjda plastičnih sa buvljaka) postoje šrafovi..... nije to neka babaroga za obaviti ( link 1 i link 2 ) ... ali ako nisi siguran prepusti to nekome iskusnijem..... Loša vest je da ako je do poremećaja došlo zbog pada ili (jačeg) udarca vrlo je verovatno da ni posle podešavanja dvogled neće "držati" kolimaciju (no gledajmo stvari sa pozitivne strane .... postaćeš "ekspert" za kolimiranje dvogleda ;D )

Nego palo mi je u oči...
Quote from: Eladza on March 19, 2009, 12:00:25 pm
...Kad koristim dvogled, rasirim ga maksimalno...


Zašto ga raširiš maksimalno zato što ti je veliki razmak između zenica ili zato što "misliš da tako treba" ???
Podešavaj malo širinu između okulara i ako ti je na nekoj od njih slika u redu onda jednostavno toliko raširi dvogled da bi posmatrao to je upravo tvoj lični razmak i ne treba ti kolimacija....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D