• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

celestron dvogledi

Started by , June 07, 2004, 06:10:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

mravic

Ovo sa podesavanjima prizmi je ok, ali mora svi da znaju da se sarafom prizme samo guraju ali ih ne mozes i povuci nazad. To moze da upali ako je samo malo raskolimiran ali uglavnom ne ide. Treba obratiti paznju i na to da se sarafi tako lako zavrcu jer moze se desiti da prizma sa druge strane naleze na kuciste dvogleda sto moze dovesti do pucanja iste...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Pa nazad ih vraća drugi šraf.... Odnosno da budem precizniji pomenutim šrafovima se menja nagib prizmi i to je najbezbolniji način za popravak kolimacije (nije idealan ali za nešto bolje ti treba kolimator koji je nama običnim smrtnicima nedostupan)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

marino

ima jos jedan nacin - jos bezbolniji i puno laksi - odvrnuti ili zavrnuti objektive, ako nije jako teska situacija to pomaze...dodati kapljicu boje da se ne odvrne slucajno i dalekozor je ko nov..

m
Vidulini Observatory

sale11472

Quote from: marino on April 02, 2009, 11:15:49 am
ima jos jedan nacin - jos bezbolniji i puno laksi - odvrnuti ili zavrnuti objektive,


YMMV .. al ja to ne bih radio .... kada sam skidao objektive zbog onog nesrećnog čišćenja samo teko sam se zlopatio da to sve lepo namestim a koliko vidim i po netu svi preporučuju isključivo podešavanje prizmi...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

marino

ne vidim problem sale!?
ako je dalekozor ok - ne diraj, to je pravilo i s tim se slazem
ali ako je dalekozor neispravan - onda nemas sta izgubiti...da ces se napatiti manje ili vise to je tocno, ali podesavanje prizmi ipak je malo slozenije od odvrtanja-zavrtanja objektiva za krug lijevo ili desno

m
Vidulini Observatory

sale11472

Pa kao što rekoh YMMV moje iskustvoje takvo da mi ne bi palo napamet više da diram objektive dok je podešavanje prizmi posao do par minuta i voila kolimacija (mnogo kvalitetnije ... ;D
No ja sam sa druge strane imao takvo (horor) iskustvo da sam odmah počeo sa prizmama.... hmm možda i nije tako loše da prvi dvogled ne bude nešto preterano skup ... da sam npr sa Pentaxom (koga ću da kupim jednog dana ;D ) doživeo da mu prvog dana okrenem leđa i čujem udarac dvogleda o beton  :o :'( :o :'(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

marino

Quote from: sale11472 on April 04, 2009, 01:13:56 pm
Pa kao što rekoh YMMV moje iskustvoje takvo..
.... hmm možda i nije tako loše da prvi dvogled ne bude nešto preterano skup ...

:) joj ja sam imao neku prakticu falcon 7x50 koji je to bio shit od dalekozora za vise od 100eur (prije 7-8 ) godina..nije ni Zlatko iz Optimusa pomogao :(

ja se slazem s ovime..iako neki iz nasih krugova predlazu odmah u startu dobar dalekozor da se ne "razocaras"..jeftiniji dalekozor je dobar put (po meni) za uvod u kemijanje s opremom i ucenje kako se prema njoj ponasati...kasnije uvijek nekgdje posluzi objektiv i okular i tako to :)
m
Vidulini Observatory