• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Daje se na znanje ...

Started by vlaiv, Yesterday at 03:46:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Pa sad ide onaj bubnjar kroz selo i svima poručuje ...

Naredna 3 dana, počevši večeras od oko 21h - biće manje više idealno vreme za posmatranje objekata dubokog neba - tačno kada je galaktičko jato u Devici idealno pozicionirano.

Mesec izlazi kasno, posle 01h, a Lav i Devica su na jugu oko 23h

Vremenska prognoza je: vedro i izuzetna transparentnost.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

nemars

Jel neko zainteresovan sutra (ponedeljak na utorak) za posmatranje? Mi smo mislili do Povlena ili Deliblatske, al mogu da proverim da li nam i Letenka odgovara.
SW Newton 130/900 EQ2

PavleR

U poredjenju sa proslom sezonom, kraj ove zime i dosadasnji deo proleca su bili zahvalni za posmatranje. Ja sam se bio toliko istraumirao od prolog proleca da sam vec u drugoj polovini februara usao u ''Sezonu galaksija''. Noci sredinom februara su bile perfektne, gde je kulminacija bila noc 17/18-ti februar, jedna od najboljih noci koje sam doziveo za galakticka posmatranja. Tih noci se oko 1:00 smenjivalo zimsko i prolecno nebo, posmatrao sam do kasno u noc. Znam da sam u tri noci vezao oko 20 sati posmatranja. Mart je bio solidan ali ne tako transparentan i sa losijim seeingom, dok je noc 8/9 april (mislim) ponovo bila izuzetna, suva kao barut i odlican seeing. Medjutim, evo ponovo dobrog prozora za posmatranje.

Ja cu biti na pozijiciji sigurno, potrudicu se da budem i sutra, ali preksutra sigurno. Nadam se da ce se prognoza opravdati na terenu.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter