• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prava priroda sirenja svemira?

Started by TenMonGaKuSha, June 08, 2006, 11:19:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TenMonGaKuSha

THE NATURE OF THE EXPANSION

An inability to see that the expansion is locally just kinematical also lies at the root of perhaps the worst misconception about the big bang. Many semi-popular accounts of cosmology contain statements to the effect that 'space itself is swelling up' in causing the galaxies to separate. This seems to imply that all objects are being stretched by some mysterious force: are we to infer that humans who survived for a Hubble time would find themselves to be roughly four metres tall? Certainly not. Apart from anything else, this would be a profoundly anti-relativistic notion, since relativity teaches us that properties of objects in local inertial frames are independent of the global properties of spacetime. If we understand that objects separate now only because they have done so in the past, there need be no confusion. A pair of massless objects set up at rest with respect to each other in a uniform model will show no tendency to separate (in fact, the gravitational force of the mass lying between them will cause an inward relative acceleration). In the common elementary demonstration of the expansion by means of inflating a balloon, galaxies should be represented by glued-on coins, not ink drawings (which will spuriously expand with the universe).

(Cosmological Physics, J.A.Peacock)

Prema ovom tekstu svemir se siri na velikoj skali ali ne i na maloj. Ovde kao da se krije paradoks. Ako 'sirenje samog prostora' nije uzrok udaljavanja galaksija, niti se one krecu 'kroz prostor' kako zamisliti samo sirenje i njegov uzrok?

Ovo je odlomak iz jedne od najboljih knjiga (udzbenika) kosmologije iz sekcije 3.2 Common big bang misconceptions.

deus

Neznam na sta si mislio pod tim "maloj skali". Ja koliko sam razumeo text ne vidim nikakve kontradiktornosti. Samo su hteli da ukazu na neku zabludu za koju mi je skroz nelogicno da je neko i bio u njoj ali ajde.

NemanjaM

QuotePrema ovom tekstu svemir se siri na velikoj skali ali ne i na maloj. Ovde kao da se krije paradoks. Ako 'sirenje samog prostora' nije uzrok udaljavanja galaksija, niti se one krecu 'kroz prostor' kako zamisliti samo sirenje i njegov uzrok?

Ovo je odlomak iz jedne od najboljih knjiga (udzbenika) kosmologije iz sekcije 3.2 Common big bang misconceptions.


Mislim da nisi zapravo shvatio o cemu se radi u ovom tekstu. Prilicno je idiotski.

Naime, kod Amera u javnosti (citaj, ponekim filmovima) se provlaci da sirenje kosmosa znaci da se sve siri (!). Ko sto kaze u tekstu  'space itself is swelling up', pa su mnogi to pogresno shvatili, tako da mozes da cujes u filmovima kako mora da su dinosaurusi bili manji od jednog metra ili nesto slicno ili da ce ljudi posle nesto duze vremena biti visoki 4 metra zbog toga (ko sto rece u tekstu) - ma glupost sve u svemu.

TenMonGaKuSha

THE EXPANSION PROBLEM

Even the most obvious fact of the cosmological expansion is unexplained. Although general relativity forbids a static universe, this is not enough to understand the expansion. The gravitational dynamics of the cosmological slace factor R(t) are just those of a cannonball travelling vertically in the Earth's gravity. Suppose we see a cannonball rising at a given time t = t(0); it may be true to say that it has r = r(0) and v = v(0) at this time because at a time {delta}t earlier it had r = r(0) â€" v(0) {delta}t and v = v(0) + g {delta}t, but this is hardly a satisfying explanation for the motion of a cannonball that was in fact fired by a cannon. Nevertheless, this is the only level of explanation that classical cosmology offers: the universe expands now because it did so in the past. Although it is not usually included in the list, one might thus with justice add an 'expansion problem' as perhaps the most fundamental in the catalogue of classical cosmological problems. Certainly, early generations of cosmologists were convinced that some specific mechanism was required in order to explain how the universe was set in motion.

:!:

Jedan od razloga zasto su stvoreni inflatorni modeli pocev od Alana Guta 1980. Medjutim, zar to ne podseca na cuvene epicikle iz doba Ptolemeja?

TenMonGaKuSha

Quote from: "deus"Neznam na sta si mislio pod tim "maloj skali". Ja koliko sam razumeo text ne vidim nikakve kontradiktornosti. Samo su hteli da ukazu na neku zabludu za koju mi je skroz nelogicno da je neko i bio u njoj ali ajde.


Evo kako sam ja to zamislio. Ako se svemir siri kao celina to znaci da bi i prostor sobe u kojoj se nalazis trebalo da se siri, samo sa mnogo, mnogo manjom stopom. Ako je to tacno tada se kondenzovana materija odrzava upravo zahvaljujuci izuzetno malom sirenju na maloj skali (kao sto su dimenzije sobe) pa cestice imaju vremena da se "amortizuju", tj. da im fizicke dimenzije ostanu konstantne i pored sirenja prostora. Medjutim, sta onda biva sa galaksijama koje su mnogo vece? One se ocigledno ne sire (to onaj prvi tekst iz knjige i govori) ali sta se onda siri? Medjugalakticki prostor?

maxydelanoche

I deferente... Ali mnogi nisu bili bas odusevljeni Njutnovom gravitacijom, tako da...

Krizanthem

Ekspanzija univerzuma bi podrazumijevala i ekspanziju prostora ( i vremena) kojom bi proporcionalno bila pogodjena i velika i mala skala!

Sich

ali nije tesko uvideti sta ima veci uticaj na malu skalu, sirenje prostora ili prirodne sile :)
a nije tesko ni videti koliki je odnos tih dejstava.
Sirenje svemira na nas kao posmatrace pri maloj skali nema nikakav efekat
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Krizanthem

I hipoteticko sirenje univerzuma  bi se desavalo po nekoj prirodnoj sili  :) e sad je druga prica jesui li ove "silice" s male skale jace od one ( ili onih) s velike skale.

I koja je to vrst sile koja bi sirila univerzum? Je li to neka osma sila? Ako: peta sila je elektroslaba, sesta bi bila GUT-sila, sedma bi bila jedinstvena sila ( obje posljednje doduse hipoteticne).

Jethro

Veliki prasak.Imamo Å¡irenje materije u svim pravcima, znaci sferno. Imamo jaku silu Velikog praska koja upravlja materijom koja se siri.
Posle izvesnog vremena pridruzuje joj se sila vakuuma, koja tezi da zaustavi sirenje materije i vrati je nazad ka centru eksplozije.
Pitanje je: Gde se eksplozija dogodila?
U potpuno praznom kosmosu sa samo jednom "grudvom" materije koja se sazimala do eksplozije ili  
u jako velikoj pukotini kosmosa u čijem centru je "grudva" materije koja se sazimala do eksplozije.
U pvom slucaju imamo dosadasnje shvatanje kosmosa koji je velicine precnika 13-14 mlrd svetlosnih godina, a u drugom je (i moje) shvatanje da je nas Veliki prasak samo lokalni prasak u jednom enormno vecem kosmosu.

Dakle, filozofija ipak još nije dosadna javascript:emoticon(':P')!

Dr.Zoidberg

pre neku godinu otkrili su onu galaxsiju koja je bila navodno starija od samog univerzuma!

Ima li nekih vesti o tome ? ja imam neku ideju ali neka prvo neko kaze sta je sa tim bilo.

Jethro

I ovog leta negde sam procitao jednu kratku vest o objektima cija je udaljenost procenjena na 16 mlrd s.g.
Znaci tamo nije bas prazno!
Sirenje materije naseg lokalnog kosmosa ide ka necemu.
Idemo najpre sa 2D primerom: Na stolu se razvlaci kora za gibanicu. Stvara se pukotina. Ona je kruznog oblika i testo je na rubu pukotine zbijenije.
Sada 3D primer: mehurići sundjera ili bilo kakve pene. Svi su sfernog oblika sa jasnom i nesto cvrscom ivicnom povrsinom od ostale mase.
Ono sto ne valja u ovim primerima je sto se oni desavaju na Zemlji i pod uticajem jake zemljine gravitacije.
Sta se desava sa materijom u kosmosu - potpuno uredjenom kosmosu - kada se red narusi? Negde se mora stvoriti pukotina,a nema drugih sila, osim dve: one koja materiju vuce ka rubu pukotine i njenu suprotnost silu vakuuma koja ce jedan deo materije otkinuti i odvuci ka centru pukotine. Ova sila vakuuma je po meni gravitacija?!
Nastavi ce se...

Jethro

Znamo za dvojne zvezde, otkrivene su planete koje se okreću oko nematerijalnog gravitacionog centra, znači u nezvezdanom sistemu planeta, Pluton i Haron su nešto slično samo kao sateliti.
Kako je nastao taj nematerijalni gravitacioni centar?!
U našem, Sunčevom, sistemu raspored planeta po gustini nije baš neuobičajen u svemiru.
Najpre, do zvezde, čvrste planete, pa asteroidni prsten, pa gasovite planete, pa onda opet pojas čvrstog, malog i malo većeg kamenja.
Da li je ovakav raspored posledica dejstva dveju suprotnih sila? Linije sila se seku u nematerijalnom gravitacionom centru, drugim rečima u centru sferne pukotine u svemiru.
Da li neko telo ima jaču gravitaciju zato što ima veću masu, ili je njegova gravitacija posledica veće sferne pukotine, koja je ka svom centru pokrenula veću količinu materije?!

Filozofija nije još dosadna! :P

Dr.Zoidberg

a sta je sa crnim rupama koje imaju ulaz i izlaz ?

mislim da se zovu crvotvorine ili nesto tako.

e sada kada svetlost na udaljenom delu galaxije udje u ulazi i izadje na kraju koji je recimo nama ispred nosa [ispred nase galaxije] to znaci da bi mi u sadasnjem vremenu gledali nesto u buducnosti [ ili cak same sebe] ?

sashastar

A ko kaze da crne rupe imaju izlaz.