• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prava priroda sirenja svemira?

Started by TenMonGaKuSha, June 08, 2006, 11:19:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

Neke stvari koje me zbunjuju su plod nepoznavanja osnova pa eto mozda zato ne umem da postavim pravo pitanje. E posle malo raspitivanja, moje kljucno pitanje vezano za pravu prirodu sirenja svemira bi izgledalo ovako:

Da li je pozadinsko zracenje stacionarno polje (termalno ili toplotno svejedno)?
Da li je pozadinsko zracenje indicija da mi ipak jesmo u Kauzalnom kontaktu?


r2d2

Quote from: Krizanthem on June 26, 2006, 02:18:45 am
I hipoteticko sirenje univerzuma  bi se desavalo po nekoj prirodnoj sili  :) e sad je druga prica jesui li ove "silice" s male skale jace od one ( ili onih) s velike skale.

I koja je to vrst sile koja bi sirila univerzum? Je li to neka osma sila? Ako: peta sila je elektroslaba, sesta bi bila GUT-sila, sedma bi bila jedinstvena sila ( obje posljednje doduse hipoteticne).



predpostavaljam da;
iz ovog mog ultraskromnog znanja,
zakoni o odrzanjima ne dozvoljavaju da se sirenje na subatomskom nivu  realizuje ikada, kao sto izgleda da se dogadja na makroskopskom . evo nekih razmisljanja i lu....
 
dali bi to bi znacili da cestica W+ i W- ZO i dalje /daklen pored tog sirenja/ moraju da postuju zakon o ocuvanju energije jer njihova masa bi bilo kakvim promenama rastojanja / ono sto bi nazvali sirenjem/ rasla zbog zakona ocuvanja implusa i momenta implusa.posto su te cestice prenosioci necega sto zovemo slaba sila cije rastojanje dejstva je negde oko 10na-19m.bez povecanje mase dejstvo ovih cestica bi ostalo umanjeno i na kraju bi poceli da gubimo dejstvo slabe sile, a dalje  jedne po jedne sile  jer sve poznate sile su vezane za rastojanje .znaci sirenje jeste moguce ali sa ogromnim pumpanjem energije.a to bi zgledalo tako sto bi za postojonje ovog svemira bilo potrebno  stalni priliv kompletnih drugih svemira tj njihovih celih energija od stvaranja sadasnjeg odnosa cestica i energije/neposredno posle vp-a/  pa sve  do sada, kako zele da predstave neke od teorija inflacije.
  priroda i bog ipak nisu bas toliki rasipnici sto mozemo videti po zakonima fizike. 
a di nam je energija za povecanje mase.....

a isto tako bi znacilo da sila izmeðu naelektrisanja koja se  menja obrnuto srazmerna kvadratu rastojanja izmedju njih bi tokom vremena postajala sve manja. da bi se taj zakon odrzao morali bi povecavati naelektrisanje pa samim tim spinove i momente implusa za svaku cesticu. ako kazemo da je naelektrisanje uvek ceo broj  a predpostavimo da postoji sirenje svemira na tom ultrasitnom nivou onda bi barem sudeci po naelektrisanju morao biti za sav svemir trenutan  i celobrojan da bi se ocuvalo ovako ustrojstvo bez raspada nama poznatih cestica.ono sto mozemo videti je da se svemir ne kruni cak i ako se prividno siri.
a di nam celobrojno naelektrisanje za svaku cesticu/ili koja bi to inflacija bila koja bi odjednom citavmom svemiru dala ravnomerno + i - nalektrisanje/.....


e sada ako cak predpostavimo da se sirenje svemira odvjiva /naravno na onom subatomskom nivou/ proporcionalno uzimajuci u obzir tackasti kvark i rastojanje izmedju njih zanemarujuci na trenutak taj doliv enrgije koji nezam odakle bi nam dosao, mi ne bi videli ama bas nista jer bi zbir bio dodan sa oba dve strane jednakosti i samim tim bi se potirao. na zalost to bi se isto dogadjalo i da se svemir skuplja. sve bi ostalo proporcionalno isto. situacija je slicna kao kad bi izasli iz svemira i posmatrali svemir soplja, jer tacka je uvek tacka a sve je uvek sve.nema promene.

ako postoji sirenje ili skupljanje svemira ono mora biti posledica jedne sile koja se najblaze receno mora opsiati kao sveprozimajucu/u onom kontekstu nama znanog svemira/ i za koju ne vaze klasicni zakoni koje znamo.

predpostavljam da je nasa nemogucnost da shvatimo vise dimenzije, nijihovu relativnost i njihv odnose izmedju njih nam ne dozvoljava da bolje vidimo nacin funkcionisanja svega.
citava kvantna nauka koja je zaista fascinantna i hiruski tacna - samo je relativnost izmedju dimenzija koje raumemo i one koje naslucujemo.
mislim da ajnstajn ne bi potrosio toliko svoje energije na kraju zivota uludo i iz dosade.



r2d2

Zao mi je sto su izgleda svi koji posecuju ovaj forum, izneli neka svoja krajnja razmisljanja o ovoj temi. Priznajem, osecam se malo trulo dok usamljeno  pisem postove koji se odnose na pravo sirenje svemira. Ipak imam pitanje koje me intresuje. Pitanje bih verovatno mogao uz malo vise muke i sam da odgonetnem jer postoje formule, ali se to ne usudjujem jer moje iskustvo je minorno, mogucnost pogresnog racunanja ogromno kao i zbog jedinica koje ipak samo predpostavljamo.

Podsecajuci se o prvoj i drugoj kosmickoj brzni na: http://www.astronomija.co.rs/astronautika/brzine/brzine.htm
pitam se sledece:

1.Da li je prva kosmicka brzina dovoljna da se   svetlost otisne sa oboda sveukupne materije posle velikog praska (tacnije u trenucima koji su nastupili posle 300 000 godina od trenutka big bena) ?

2. Da li prva i druga kosmicka brzina celog svemira dozvoljavaju u ovom trenutku da se svemir siri?
Bilo  na obodima,  bilo kao celina s obzirom na masu celokupnog svemira (predpostavljam da se tu ne moze primeniti klasicane njutnove formule zbog toga sto svemir ipak nije homogena cvrsta materija)

3. Zasto tamna materija deluje samo unutar galaksija? Ako uporedimo ono sto je Vera otkrila za zvezde i njihovu brzinu i primenimo to isto sa  kompletnim galaksijama i njihovom brzinom dobijamo sta? Da galaksije se udaljuju sa podjednakim brzinom u odnosu na daljinu od nas. Tu je kljuc kako meni izgleda.  (ili  smo stvarno mi (nasa galaksija) stvarno u centru svemira  ;))?  Te dve cinjenice su povezane.

4. Ko je za akciju posumljavanja meseca?

Kizza

Pokusacu da ti odgovorim ali danas sam video knjigu Stivena Hokinga sa podnaslovom:Dopunjeno izdanje sa novim otkicima u Svemiru.
Mislim da ma kakvo znanje imali stalno ce se dopunjavati jer sto dalje gledamo shvatamo da smo nesto propustili.
1.Gravitacija ne moze biti toliko jaka da zaustavi fotone,moze samo da ih skrene,jer oni nemaju masu.Cak i kod Crnih rupa ne moze nista da izadje ali na obodu Horizonta moze, iako je on najblizi?
2.Svemir se siri sve brze i brze i ne vidim ko ce ga zaustaviti?Teoretski mogu politicari ali oni su zauzeti ozbiljnim stvarima.......
3.Po nekum teorijama Tamna materija je svuda,Ja u to ne verujem,valjda bi se to nekako pokazalo, a za sada njen uticaj se jedino vidi na Galaksijama
4.Pitacu sefa da me pusti pa cu ti javiti
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

February 06, 2008, 05:31:07 pm #199 Last Edit: February 06, 2008, 05:43:22 pm by r2d2
Quote from: Kizza on February 06, 2008, 05:08:32 pm
1.Gravitacija ne moze biti toliko jaka da zaustavi fotone,moze samo da ih skrene,jer oni nemaju masu.Cak i kod Crnih rupa ne moze nista da izadje ali na obodu Horizonta moze, iako je on najblizi?
2.Svemir se siri sve brze i brze i ne vidim ko ce ga zaustaviti?Teoretski mogu politicari ali oni su zauzeti ozbiljnim stvarima.......
3.Po nekum teorijama Tamna materija je svuda,Ja u to ne verujem,valjda bi se to nekako pokazalo, a za sada njen uticaj se jedino vidi na Galaksijama
4.Pitacu sefa da me pusti pa cu ti javiti


1. Moze kizo moze, ne procita ti kjnigu.
2. Pa gravitacija! Ona je nekako kriticna zamisli po nekim modelima, ne procita ti kjnigu ...
3. Jeli? Procitaj ponovo sta napisah i opet ne procita ti kjnigu!
4. Moze!
5. Najdublje ti se zahvaljujem sto si neka moja pitanja iskasapio na ovako lep nacin. Da ne radis ti za neku robotsku organizaciju koja  nadzire naucnu misao. Pitam se samo, posto vidim da te nauka i ne intresuje (naravno to je samo sala,  :D) ? I ako bas oces ajmo u podrum pa da se siti ispricamo, ako nemas ideja o pravoj prirodi sirenja svemira.

Kizza

1.Prva kosmicka brzina=Brzina koju telo treba da ima da bi se oslobodilo od Zemljine grevitacije
2.Ako foton ima masu kolko ona iznosi?
3.Niko ne zna pravu prirodu sirenja Svemira,pa ni Ja!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

^^
1. NETAČNO!

Ovo na konto onoga što sam pitao Kizzu šta je to prva kosmička brzina u onoj temi. U stvari, o tome da se neke stvari koje se znaju samo površno ne mogu uzimati zdravo za gotovo i dok se detaljno ne prouče ne vredi o njima raspravljati. U stvari, ne vredi rasparvljati sa onima koji određenu materiju nisu dovoljno proučili.

Koliko ja znam, prva kosmička brzina je ona koja je potrebna da se neko telo održava u orbiti. Primer koji se spominje u školi je dat za visinu od oko 2m. A to ima i opisano na sajtu astronomije. I pri prvoj kosmičkoj brzini telo NIJE oslobođeno Zemljine gravitacije i bla. bla. bla. A kojom brzinom telo treba da krene sa površine Zemlje da uđe u orbitu opet zavisi da li je krenulo sa ekvatora ili pola i pod kojim uglom u odnosu na površinu Zemlje i da li u pravcu istoka ili zapada i bla. bla. bla.

Ovaj forum pratim ali slabo učestvujem jer su teme o kojima se diskutuje meni zanimljive ali ipak imam malo znanje o tome da bih bio i aktivni učesnik. Ali znam koliko ne znam. A forum malo guše oni koji to ne znaju. Nažalost, nema se vremena da se te teme prate i na drugim mestima.

To je nekako ono što mi malo smeta na ovom forumu. Pojedinci koji imaju neko elementarno znanje o nečemu a smatraju da je to u stvari SVE što treba da se zna o određenoj oblasti.

Sorry na OT.

Nele

Kada su pitali Teslu kako to da je postigao više od Edisona, on je odgovorio da je Edison sjajan naučnik, ali da bi bio znatno bolji kada bi malo više proučavao umetnost i duhovnost. Ljudi su se pitali kakve to veze ima sa naukom?

Dakle ukoliko se govori o širenju svemira, ono što je prvi problem, jeste što svi upotrebljavamo pojmove koje znamo iz onoga što nam je servirano. Trebali bismo da se vratimo malko unazad, te da pretpostavimo za jedan jedini trenutak, da ništa od svega toga nije objašnjeno, te da mi treba da damo SVOJE mišljenje, bez upotrebe tih kauzalnosti koje čitamo u udžbenicima. Otud mi se pitanje rešenja širenja svemira čini na neki način preuranjeno, jer nismo odgovorili na mnoga druga, koja bi možda, gledajući čak i filozofski, trebala biti redovan sled stvari, kao što je na primer: poreklo fizičkih zakona?

Dalje od toga, nešto što sam u naučnom radu sretao kao već postulat, a to je da ne smemo dozvoliti da se dosadašnji naučni zakoni jednostavno zalepe za nas, jer to znači da ograničavamo svoj um, na delotvornost nekolicine principa. Potrebno je udaljiti se na sekund od svega toga, pa uvideti kako ideje rastu.
Znači ja ne govorim da su prirodni zakoni večni i transcedentni, ali ih i uvažavam. Njutnov zakon o gravitaciji je tačan, ali je Ajnštajn unapredio taj zakon. On i dalje važi, njega i dalje koristimo da bismo izbacili rakete u svemir. Ali je na neki način evoluirao. To je prava stvar. Dakle sada treba isto učinit sa Ajnštajnovim.

Činiće vam se da ova tema nema puno veze sa širenjem svemira. Ali nije baš tako. Pročitajte početak pisanja o Tesli.

U laboratoriji, ja sam pre nekog vremena uspeo zakriviti električnu munju i to za 90 stepeni. Mogu to učiniti toliko, da se zakrivi potpuno. Uređaj kojim sam radio to, trošio je svega oko 360W!! A zamislite, nisam napravio crnu rupu.

Dakle, šta se krije iza experimenta? Ko zna. Umara me već misao o tome kroz sve ovo vreme. Takođe, nisam siguran da li znate da se laserska svetlost, može napraviti samo plazmom? Činjenica je.

Naizgled neobjašnjive stvari koje sam video kroz experimentalno-teorijski rad, naučile su me jedno, a to je da granice nema i da se trenutni zakoni mogu dopuniti čitavom serijom novih, za svaki slučaj posebne vrste, te time dobiti daleko potpuniji rezultat u merenju. Na primer, nakon sagledavanja nekih rezultata koji nisu logični, ja posežem za knjigama, raznim drugim bazama podataka, u nadi da ću pronaći deo odgovora na efekat koji sam primetio. Hvatam sebe, nakon nekog vremena, da snažno zaklapam knjigu i govorim sebi tiho, kako u njoj jednostavno - nema odgovora na ono što tražim.

Ali da se na trenutak vratim na prirodu širenja svemira: da li ste razmišljali o jednoj stavci, koja je možda jako bitna u prirodi svemira, a to su longitudinalni talasi?? Elektromagnetske longitude i to najrazličitije frekvencije. Mi eto, imamo aparaturu uglavnom za detekciju, snimanje i analizu transvertzalnih talasa, ali experimenti pokazuju, da se njima vidi samo "pokorica" onoga što se zaista nalazi u "realnom" svetu. Za ono gde se transverzalni EM talasi muče, longitudinalni se osećaju "kao riba u vodi". Dakako, oni su takođe jedini kandidati po meni, za talase koji putuju brže od svetlosti... i ne samo to, već možda i prečicama.
Bez analize longituda, ne možemo reći da znamo sve činjenice.
Eto primera: mi famozni "Pi" skraćujemo na dve decimale, a broj ne gotovo neograničen... kako možemo reći da poznajemo svet, na nivou samo dve decimale? I otkud to pravilo u matematici??

Svim ovim, nadaleko, želeo bih reći samo, da bi trebalo krenuti redom. Jer se već vrtimo u krug :)

r2d2

May 27, 2008, 07:36:58 am #203 Last Edit: May 27, 2008, 08:07:42 am by r2d2
Quote from: Nele on May 15, 2008, 11:53:42 pm

Ali da se na trenutak vratim na prirodu širenja svemira: da li ste razmišljali o jednoj stavci, koja je možda jako bitna u prirodi svemira, a to su longitudinalni talasi?? Elektromagnetske longitude i to najrazličitije frekvencije. Mi eto, imamo aparaturu uglavnom za detekciju, snimanje i analizu transvertzalnih talasa, ali experimenti pokazuju, da se njima vidi samo "pokorica" onoga što se zaista nalazi u "realnom" svetu. Za ono gde se transverzalni EM talasi muče, longitudinalni se osećaju "kao riba u vodi". Dakako, oni su takođe jedini kandidati po meni, za talase koji putuju brže od svetlosti... i ne samo to, već možda i prečicama.
Bez analize longituda, ne možemo reći da znamo sve činjenice.
Eto primera: mi famozni "Pi" skraćujemo na dve decimale, a broj ne gotovo neograničen... kako možemo reći da poznajemo svet, na nivou samo dve decimale? I otkud to pravilo u matematici??

Svim ovim, nadaleko, želeo bih reći samo, da bi trebalo krenuti redom. Jer se već vrtimo u krug :)


Koliko se secam Tesla je mnogo polagao na samoj vizualizaciji em polja. Moje isuvise skromno znanje mi ne dozvoljava da o tome dalje pisem, ali bih rekao sledece, a da ne izlazim iz domena meni znanog:
Celokupni svemir zamisljam kao jedno celo koje se sastoji iz svih nama znanih i neznanih elemenata. Kako se siri tako nastaje novo prostor-vreme u odnosu na nista. 
Ako se svemir ravnomerno siri, kao balon, i ako uzmemo u obzir da  sirenje svemira u samim krajnjim granicama sirenja je uvek elektromagetne prirode (sirenje talasa pa tek ondak materije jer je materija mnogo sporija od samog zracenja) slobodan sam da predpostavim da se svemir siri na isti nacin kao i svetlost tj em ili bilo koje drugo zracenje - Transvezalno (ili i lonigtudno u isto vreme) ???
U tom delu novonastalog prostora i vremena postoje samo talasi koji jesu napravili iza sebe prostor-vreme ali verovatno nehomgenizvano zbog prirode sirenja. Materija koja posle eona dodje na to mesto  moze li trpeti zbog te pocetne nehomgenosti.
Da li je moguce zamisliti kako kako izgleda obod celokupne sfere svemira koji se stalno siri ?
Eh, da podsetim ja sam skromnog znanja o nauci uposte i razmisljam na zadatu temu sa malo poznatih cinjenica koje posedujem kao tacne.
Pozdrav svima...



Nele

U svakom slučaju, zanimljivo razmišljanje. Dakako moram napomenuti: i ja sam potpuni amater u svemu tome, te samo iznosim neka razmišljanja, potaknuta onim o čemu se piše.

Naime, moja pretpostavka o širenju, nije uopšte širenje. Nakon nekih skromnih računica i izmerenog, shvatio sam da se svemir uopšte ne širi. On pulsira. Dakle ono čega smo svedoci, jeste trenutno širenje, koje će na kraju poreći u skupljanje. Polemisao sam o tome sa Hokingom pre nekog vremena.

Otud, ono što poznajemo kao elektromagnetsko zračenje, jeste samo jedna vrsta zračenja koju vidimo (osetimo). Otud naravno i bezbroj efekata koje možemo primetiti kao patern, ali im ne nalazimo odgovora (kao što su bikomunikacije na primer).

Upravo zato je Tesla interesantan. Jer on je prvi radio astronom. Konstantno je govorio o novoj prirodi talasa koji se kreću daleko većim brzinama od brzine svetlosti - nehercijanskim talasima. Na njima se zasniva i njegov princip bežičnog prenosa, a ne na onim koje danas koristimo kao nuspojavu njegovih osnovnih (transverzalne).
On je u to vreme koristio čitavu planetu kao antenu radio teleskopa (ovo radi samo za longitude, nikako za transverzale). I zaista, to je najbolji i najosetljivji uređaj tog tipa koji mi možemo izraditi na zemlji.
Ono što je primio sa parčetom žice, bili su talasi planeta sunčevog sistema. Ali poredeći njegovu tehnologiju sa današnjom, mi ulažemo daleko veće napore da bismo detektovali samo deo onoga što je on slušao na svom kohereru.

Primetio sam, radeći godinama sa njegovim oscilatorima, da postoji i uticaj na prostor i vreme, kao i na gravitaciju. Ukoliko postoji šansa da se učini nešto više na tom polju, onda će jedan od kandidata, biti longitudinalni elektromagnetski talasi (koji još uvek ne postoje... nismo ih genrerisali).
Ono što je novo kod longituda, jeste da se one ne šire uopšte. Ne u klasičnom smislu. Poremećaj nastaje na jednom mestu, ali se ne širi poput klasičnog kalasa, već upravo pobuđuje materiju (elemente u njoj, eter... itd), tako da čestice pobuđuju jedna drugu, te se tako talas širi u prostoru (slično Faradejevom "delovanju na daljinu").
Elektromagnetski talas ovog tipa, jeste isto što i zvučni, samo što je elektromagnetski. Čudi me da niko ne radi na tome da se on generiše, kao i da se načine antene za primanje takvih talasa.
Na analizatorima spektra, za razliku od osciloskopa, mi vidimo ne samo napon kroz vreme, već i frekvenciju i napon kroz vreme, dakle sve tri ose, X,Y i Z (3D), u odnosu na osciloskop (2D).
E sad: slična je situacija i kod talasa... longitude bi bile četvrta dimenzija transverzalnim talasima. No, da ne ulazim u kompleksnost svega toga, biće predugačko.

Dakle, svemir može biti oscilujuć entitet, koji dalje širi svoju energiju u unutrašnjost, verovatno principom dielektrikuma u električnom polju. Obod svemira o kojem govoriš, može biti sfera (recimo sfera, jer oblik nije bitan trenutno), koja pulsira, bez širenja. Samo što je amplituda suviše duga za nas, te trenutno vidimo širenje. Smislio sam način da se izmeri (slično Doplerovom efektu), da će se svemir smiriti kroz neko vreme, tj doći će do vrha amplitude, kada će se vratiti nazad. Koliko sam primetio, nekoliko naučnika je dalo matematičke predikcije toga, na koje sam dodao samo to, da će se početi skupljati. Njihova predikcija, odnosila se na to da će svemir prestati sa širenjem, te je sve naučnike uhvatila panika nakon izrečenog, jer to znači kolabiranje. Međutim, njegovo ponovno skupljanje, znači i ponovno širenje, pa možemo biti relativno mirni po pitanju života svemira, jer će njegovo skupljanje značiti da će ostati u stanju kretanja još veoma dugo vremena.

Smatram da bi se ovo moglo direktno izmeriti, radio teleskopom za snimanje longitudinalnih talasa, koje svemir svojim širenjem i skupljanjem i generiše. Otud sam i počeo sa naporima da se tako nešto ostvari.

Ko zna, možda i grešim. Vreme će pokazati. U svakom slučaju, podržavam tvoje tvrdnje.

r2d2

May 27, 2008, 01:51:55 pm #205 Last Edit: June 01, 2008, 11:17:47 am by r2d2
Quote from: Nele on May 27, 2008, 12:51:25 pm

Dakle, svemir može biti oscilujuć entitet, koji dalje širi svoju energiju u unutrašnjost, verovatno principom dielektrikuma u električnom polju. Obod svemira o kojem govoriš, može biti sfera (recimo sfera, jer oblik nije bitan trenutno), koja pulsira, bez širenja. Samo što je amplituda suviše duga za nas, te trenutno vidimo širenje. Smislio sam način da se izmeri (slično Doplerovom efektu), da će se svemir smiriti kroz neko vreme, tj doći će do vrha amplitude, kada će se vratiti nazad. Koliko sam primetio, nekoliko naučnika je dalo matematičke predikcije toga, na koje sam dodao samo to, da će se početi skupljati. Njihova predikcija, odnosila se na to da će svemir prestati sa širenjem, te je sve naučnike uhvatila panika nakon izrečenog, jer to znači kolabiranje. Međutim, njegovo ponovno skupljanje, znači i ponovno širenje, pa možemo biti relativno mirni po pitanju života svemira, jer će njegovo skupljanje značiti da će ostati u stanju kretanja još veoma dugo vremena.

Smatram da bi se ovo moglo direktno izmeriti, radio teleskopom za snimanje longitudinalnih talasa, koje svemir svojim širenjem i skupljanjem i generiše. Otud sam i počeo sa naporima da se tako nešto ostvari.

Ko zna, možda i grešim. Vreme će pokazati. U svakom slučaju, podržavam tvoje tvrdnje.


Veoma zanimljivo.Pozdravljam zelju za rusenje uobicajenih i inertnih nacina razmisljanja i observacije.
Samo ondak resavamo i problem kaluzalnog kontakta i obavezno uvodimo ponovo teoriju o etru jel kolko vidim (opet kazem jedva imam i srednju skolu (teskom mukom zavrsenu)) nema oslonca na gravitaciju kao silu za taj scenario skupljanja svemira sa toliko velikom vremenskom amplitudom.
Iz onoga sto sada znam Elektro magnetna, nuklearna,  elektroslaba, bilo koja osim gravitacione nemoze zavrsti taj posao sazimanja, tj pulsacije  zbog dejstva na daljinu, mada neka jos neotkrivena (kako predpostavljas) moze  ko zna?
Kada si poneuo Hokingsa jako me je dojmilo njegova strela vremena koja ide unazad prilikom sazimanja svemira. On i je pomenuo tri scenarija od kojih onaj sa dovoljnom kriticnom  masom podseca na tvoju zamisao, mada sa gravitacijom kao silom zamajca ...

Pozdrav

r2d2

Izuzetno sam zaintresovan da saznam na koji nacin se manifestuje uticaj em polja na prostor  na vreme i gravitaciju iz tvog iskustva koje kazes da si primetio. Jasno mi je da su to finese koje se mozda tesko opisuju, ali se ti na srecu sluzis jasnim objasnjenima, pa ipak ima sanse da razumem.
Pozdrav...

Nele

Ovo je tema koja na žalost izlazi iz domena klasične astronomije, i spaja.... pa, bar nekoliko naučnih oblasti.

Ja sam radio na tome u laboratoriji i primetio da postoji neverovatan uticaj koji stvaraju sve mašine koje danas posedujemo (neke više, neke manje), na prirodu vremena.
Ovde sada neću puno dužiti, priča će se razviti već sama od sebe. Jedno je sigruno: primećeni efekti govore u prilog tome, da veoma mali uređaji enormne snage, mogu pružiti veliko zakrivljenje u proticanju "realnog vremena". Sve je ovo teško definisati, jer nije u pitanju "protok", kao ni "realno".
Primer je i Teslin kalem, koji je veoma mali uređaj i koji pokazuje dilataciju vremena veoma jasno (i to ne malu), kao i delovanje na gravitaciju. Ovo govori da magnetizam, gravitacija i elektrostatika, stoje u tesnoj vezi.

Ono što se malo zna, jeste da sam zajedno sa prof.dr.Jovanom Đurićem, uspeo dokazati da su gravitacija i magnetizam skoro identični. Postoji između njih tesna veza.
Đurić se bavio tom teorijom dok je radio kao profesor na Univerzitetu u New Mexico, ali je naišao na niz problema u toku svog rada (najviše ljudski faktor), koji je podržavao preko 30 godina već.
U skorije vreme, ja sam načinio uređaj, koji nedvosmisleno pokazuje da je njegova teorija tačna, pa smo zajednički napravili malu seriju eksperimenata, koji pokazuju da je to možda najznačajnija teorija danas.

Sve to zvuči lepo, ali začudili biste se koliko je naš naučni establišment bio nezainteresovan za sve to, ne želeći da se kompromituje: imamo teoriju, imamo uređaj koji pokazuje da je ona tačna, a ljude to jednostavno ne zanima.
No međutim, treba shvatiti da nauka radi "na duge staze", pa se nadamo da će i ovo izaći na videlo. "Vreme" će pokazati.

Dakle, moji experimenti pokazuju (bez praznih teorija), da se na vreme može uticati. Poznata je Hokingova izreka "ako postoji vremeplov, kako to da name navale turista iz budućnosti?" Početak naših priča je počeo tako što sam mu poslao odgovor na to "a ko kaže da ih nema??" :)

O ovome ću govoriti još kasnije.... tema je sve više, ali eto, mogu ti priznati da postoji tesna veza između EM polja i vremena (koje nema "strelu", već je više u pitanju "kretanje čestica" određenim putem... teško mi je ovako objasniti, jer terminologija za to ne postoji, ali potrudiću se).

Vratiću se kasnije sa linkovima gde se može pronaći Đurićeva teorija, kao i podaci za mašinu koju sam razradio (radeći na nečem sasvim drugom), a koja pokazuje neverovatnu stvar, a to je da dijamagnetični materijal, jeste isto tako magnet, kao i svaki drugi :) Ovo je nemoguće po zakonima fizike, ali... zar nisu oni tu, kako bismo ih dopunjavali?
Treba se dobro zamisliti nad zakonima, koji leže eonima negde u svemiru i čekaju da mi pronađemo aparat koji će iz probuditi.

Kizza

Problemi sa otkricem prof.dr.Đurića Ja lično razumem ,jer i Ja sa mojim pronalaskom imam problema a zašto je to tako nema logičnog objašnjenja!Ima puno primera iz zivota.
Da budem iskren ne vidim vezu između magnetizma i gravitacije?
Setio sam se snimka JABUKE koja LEBDI iznad SUPERPROVODNIKA ali kako sam Ja to razumeo to je zbog vode ili grešim?
Kakva je to VEZA?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Nele

Ne treba da nas čudi što nam ideje "propadaju". U osnovi, nije tako. Neko sve to brižljivo prati i priprema. Ma koliko se nama žurilo, kako kaže Njegoš: "sve su stvari vezane, okovima reda". Šta misliš da je ovaj forum (bez uvrede adminima :) )?
Naime, eto, pričajući sa jednim elektro-inženjerom iz UK koji mi je nabavljao neke elemente koje nisam mogao pronaći ovde, živo se interesovao za moju mašineriju, govoreći kako do sada nije uradio kao student ništa i kako će kao inženjer piskarati, a nikada neće uhvatiti lemilicu u ruke.
Ovo je istina na žalost. Upoznao sam jako mnogo inženjera i onih za višim zvanjima, koji su pokazivali dirljivo neznanje iz osnovnih osobina prirode, a pod famu misterioznog, stavljali znanje osnovne škole. Za ovo nemam samo jedan primer.
On mi je rekao na kraju, da osnovno znanje dolazi od ljudi na internetu, kojima to nije profesija, već ih redovno - samo interesuje. Iz nekog čudnog razloga, najbolje radimo stvari koje radimo "usput" (klasična psihologija rada bez pritiska).
Otud, mnoge stvari koje ćeš pronaći na mreži, delo su ljudi koji su se za to interesovali. Primer je radio, gde su najveća dostignuća urađena od strane ljudi koji su radio-amateri (primera je bezbroj), u pokušajima da jednostavno načine bolju mašineriju za svoj posao (jer ko je razume bolje od njih?).
Zato, ne treba ići "protiv struje", već pustiti da stvari teku svojim koritom. Neke od njih nećemo dočekati, ali to je naš skroman doprinos ovoj planeti kojoj ih ostavljamo u amanet.

Što se tiče gravitacije i magnetizma... hehe... dragi prijatelju, gravitacija i magnetizam su jedna ista stvar :)

A u vezi jabuke: u materiji uopšte, koja je celovito gledano vibratorne prirode, jedan deo oscilovanja je pravilan, dok je drugi deo potpuno haotičan. Onaj deo koji osciluje pravilno, zaslužan je za strukturu koju još uvek nismo videli i taj deo oscilovanja još uvek nije detektovan (kao što su "druge" vrste moždanih talasa u odnosu na ove do sada, na primer).
Onaj deo koji osciluje nepravilno, mi danas uzimamo kao osnovu materije, tj bez njega bi materija kolabirala. U toku procesa superprovodnosti na tretiranom elementu, čestice od kojih je načinjen, jednostavno se stavljaju u pogon kao sinhrone, dakle nije više u pitanju haotično oscilovanje, već je ono kod svakog elementa koji čini materiju sada usmeren (slično kao kada čelik podvrgneš magnetnom polju, pa se molekularizacija dipolarizuje).

Pogledaj primere vezane za najveće i najmisterioznije sile koje poznajemo u prirodi: uzmi udžbenik i pogledaj formulu za gravitaciju (poznatu Njutnovu), zatim jednačinu za elektrostatiku (poznatu Kulonovu), te jednačinu za megnetizam.... primećuješ li sličnost??? :)

Ovo je link koji sam obećao. Na njemu se nalazi kompletna teorija i kratka objašnjenja o mom uređaju koji je podržava (nedvosmisleno dokazuje). U pitanju je unifikacija gravitacije i magnetizma. Tekst je jako dugačak, ali... strpljenje je vrlina :) Možeš i preskočiti deo sa jednačinama, ali nemoj pismo koje je on uputio našem naučnom establišmentu. Na pitanje da li je bio pregrub, odgovorio sam da je bio jednostavno iskren. Neka ljudi to shvate kako god žele.

http://jovandjuric.tripod.com/

Ovo je najveća teorija koja danas postoji (po mom saznanju), a svi naši pokušaji da se eksperimenti još prošire, naišla je na potpuno neinteresovanje. Jer bolje je zabiti cenjenu zadnjicu u fotelju i održavati stvari kakve jesu za našeg života, nego nešto zaista RADITI!

O samom uređaju kasnije...