• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pluton planeta - Da ili Ne?

Started by Skyw@lker, August 15, 2006, 08:18:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Verovatno je neko mozda primetio ovaj apsurd televizijski
koji se granici sa neukusom, neznanjem i ko zna sa cime jos.
Na vestima naseg prvog programa govorili su upravo o ovom
medunarodnom sastanku Astronoma u vezi planeta i pritom
su prikazli dva intervjua jedan od naseg Astronoma a zatim
potpuni apsurd jedan komentar od jedne astrologinje.
Zar je moguce da je potreban komentar jednog astrologa povodom
ove vazne svetske odluke o planetama.
Ovo je stvarno sramota imati ovakvu televiziju
koju pritom jos i placamo.
Sa ovakvim prikazivanjem astrologija se izjednacava sa Astronomijom.
I kako onda da uticemo na ljude da razgranice nauku od ................

Vrlo razocaravajuce  :x

Marcony

S obzirom da nisam gledao tu emisiju, moze li se znati sta je "odvalio" taj astrolog?

sashastar

Rekla je astrologinja da bilo kakva odluka nece utucati na
nauku astrologiju jer oni sve to znaju........................

Sta dalje reci

SrdjanP

Quote from: "sashastar"Zar je moguce da je potreban komentar jednog astrologa povodom ove vazne svetske odluke o planetama.


Kakvo skrnavljenje nauke.
Voleo bih da znam email adresu tog "novinara".

Maxscope

Definitivno planeta.
Na stranu detalje o gravitaciji Plutona i slicne "tehnicke" karakteristike, Pluton ne zasluzuje da izgubi status planete koji ima vec 76 godina a ni zbog samog Tombe.
Tomba je proveo zivot sa saznanjem da je upravo on pronasao dugo trazeni objekat i zasto bi mu sada oduzeli tu titulu,.... i to upravo na stogodisnjicu Tombinog rodjenja.
Sta onda raditi? Prestampati sve knjige i enciklopedije gde se Tomba navodi kao pronalazac devete planete, Plutona?
Kako bi se osecao da je jos uvek ziv? Ne zasluzuju to ni on, ni Lowell ni Pluton.
Uostalom, bez razlike na odluku IAU, Pluton ce za mene zauvek ostati planeta.

Sich

Puno ljudi svoj ceo zivot posvete jednoj stvari. Vecina njih ne budu uspesni, ali to ne znaci da ima treba da nesto odredjujemo na taj nacin samo da neciji trud ne ni bio uzaludan.
I Piazzi je smatrao da je otkrio nedostajucu planetu kad je otkrio Ceres, ali to nije nikog sprecilo da Ceresu da status asteroida zbog Piazzijevih osecanja ili ubedjenja.

Inace ono sto je interesantno je da ce Ticijus-Bodeovo pravilo mnogo bolje funkcionisati ako se Ceres proglasi planetom.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Skyw@lker

Ticijus-Bodeovo pravilo? Mozes pojasniti?  :?
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."


SrdjanP

Friske vesti sa danasnjeg zasedanja IAU.

Rezolucija o redefinisanju pojma "planeta" nije prosla na danasnjoj zustroj debati kod planetarnih naucnika. Alternativna varijanta je pobedila zvanican predlog sa 60% prema 40%. Ovo je bilo interno glasanje, videcemo sta ce biti 24. avgusta.

Info na:

http://www.astro.uni-bonn.de/~dfischer/mirror/300.html

A evo i slika sa tog glasanja (dodao 20.08.)

Daphne

... 24 je valjda konacno glasanje? Videcemo.
Meni je interesantno sto su smislili pojam dvostruke planete, a i dopada
mi se nova "vrsta" planeta - plutoni.
Mora da je i Plutonu i Ceresu sada mnogo drago - raspravljaju o tome
da li da im dodele visu titulu!  :P

Sto se tice nase televizije - odavno na to nemam komentar.
Da li je neko primetio na 2 Dnevniku, kada su najavljivali pomracenje Sunca, da je voditeljka procitala: U Beogradu ce biti organizovano posmatranje pomracenja od strane ASTROLOSKOG drustva Rudjer Boskovic!!
Mogu misliti astronome iz Rudjera....

gucic

Quote from: "Daphne"
Sto se tice nase televizije - odavno na to nemam komentar.
Da li je neko primetio na 2 Dnevniku, kada su najavljivali pomracenje Sunca, da je voditeljka procitala: U Beogradu ce biti organizovano posmatranje pomracenja od strane ASTROLOSKOG drustva Rudjer Boskovic!!
Mogu misliti astronome iz Rudjera....




Zasta mi placamo 300din mesecno...

Maxscope

Tacno tako...vecina njih ne budu uspesni, ali to nije slucaj sa Tombom niti mozes u njegovom slucaju rezonovati na taj nacin.
Tomba je otkrio objekat koji vec 76 godina ima status i koji se naziva  planetom. To pise u svakoj knjizi, i svako zna da je Pluton planeta.
IAU jednostavno nema ni snagu ni moc da to izbrise iz ljudske svesti.
Poredjenje sa Piazziem takodje nema osnova, jer je on (kao sto si i sam napisao), SMATRAO da je nasao objekat koji je planeta. Ceres nikada nije ustanovljen kao planeta vec kao asteroid, pa se o nekim Piazzievim osecanjima ne moze govoriti, jer mu niko nista nije uskratio bez razlike na njegova licna ubedjenja. Osim toga nakon Ceresa je pronadjeno jos preko 35.000 asteroida.
Tombi je pronalazak planete koja je dobila ime Pluton priznat od pocetka. Od trenutka kada je usao u kancalariju observatorije sa recima: "Dr. Slipher, I have found your planet X" pa do svoje smrti, jos uvek aktivno osmatrajuci svoju planetu zapisujuci u osmatracki log:...Sure enjoyed looking at many objects, especially Pluto, the Hercules cluster, Whirpool M 51 spiral structure, also M13 was superb, but poor little Pluto was  so faint, unimportant looking....".
Za mnoge ljude Pluton i Tomba imaju sentimentalnu tezinu koja je mnogo veca od Ticijus-Bodeovog pravila, uticaja Neptunove gravitacije i ostalog. To je i razlog zasto se mnogo ljudi zalaze da Pluton ostane planeta i da se Tombi ne oduzme pronalazak planete nakon 76 godina.
Ja licno takodje ne bih zeleo da IAU oduzme Plutonu status planete. A totalno mi je svejedno niti me je briga da li ce ako Pluton ostane planeta po njihovoj definiciji, i Ceres pored jos dvadeset drugih objekata dobiti status planete.

SrdjanP

Nemojte da se iznenadite ako ovaj predlog bude odbijen.

stameni

Može li ko da me podseti šta je bilo sa Sednom i Quaoarom? Nisu planete...?

SrdjanP

Quote from: "stameni"Može li ko da me podseti šta je bilo sa Sednom i Quaoarom? Nisu planete...?


Jesu, ali su na listi cekanja dok im se fizicke osobine ne odrede sa nekom prihvatljivom greskom.

Svi objekti koji su na granici (ima ih desetak) su na listi cekanja.