• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pluton planeta - Da ili Ne?

Started by Skyw@lker, August 15, 2006, 08:18:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Dr.Zoidberg ovakvo ponasanje i vredanje nece moci na ovom forumu
Ako mislis da komentarises gledaj da to bude ipak
srazmerno jednog postovanja , tolerancije i uvazavanja
velikih umova nase nauke koje cenimo.
Tvoje negodovanje izrazi primernim recima jedne opste kulture.
Ili cu morati da otkrijem tvoj psiholoski profil koji je vec uraden
i koji ti se nebi nimalo dopao.
Zato pripazi sta pises.

Sasa

1. Sashastar = u pravu. Molimo za pristojnost.

2. Ova definicija koja se navodi u vesti B92 je cudna, zar ne?


sashastar

O ovoj definiciji zaista se da mnogo razgovarati kao sto su i oni
to cinili danima i drzali nas u neizvesnosti.
Jedino sto mi se ne svida a to je razjedinjenost Astronoma.
Dve te Astronomske struje ili grupe s razlicitim stavovima
i mogu ponekad da budu pozitivne poput
trke na mesec izmedu Rusije i Amerike 60tih godina.
Samo mi se cini da sada ovaj put to nije pozitivno.
Umesto da ceo Astronomski svet bude sada ujedinjen da bi se
napredovalo jer su sada mogucnosti veoma velike oni eto
nemogu ni da se dogovore oko jedne definicije skojom nisam siguran
da Astronomija dobija mnogo samo u nekoj klasifikaciji i nista vise.
Od ovoga se samo moze dobiti jos veca Astronomska grupasenja
koja nikako nece biti korisna za Astronomiju.

gucic

U svakom slučaju mi je žao Klajda koji je umro sa ubeÄ'enjem da je pronaÅ¡ao devetu planetu.

Sich

Da, cudna je ova definicija sa b92 jer je to ona definicija prema proposalu koji nije ni otisao na glasanje, vec je on promenjen u one 2 rezolucije o kojima se ustvari glasalo.

Rezolucija 5A je usvojena, ona se sastoji od 3 dela i 3 fusnote (jer je za vreme samog glasanja promenjena odluka i odluceno je da su i fusnote sastavni delovi definicije).
Ova rezolucija nam govori da u Suncevom sistemu (jos jedna vazna karakteristika ove definicije da je ne zanimaju exoplanete) postoje 3 vrste objekata: planete, patuljaste planete i mala tela Suncevog sitrema. I ovaj predlog je prosao sa ogromnom vecinom za.
Kada je prosao Pluton je ispao kao planeta. Ali...

Potom je usledila kontroverzna rezolucija 5B koja je trebala samo da ispred reci planeta ubaci pridev klasicna. Time bi se predhodna definicija znacajno promenila. Odnosno u Suncevom sistemu bi postojale 2 grupe objekata: planete i mala tela Suncevog sistema. A grupa planeta bi se delila na 2 podkategorije: klasicne planete i patuljaste planete. Time bi Pluton ostao planeta, i toj grupi se pridruzile i ostali objekti koji spadaju u patuljaste planete, a uskoro ce ih biti nekoliko desetina. Ova rezolucija je odbijena sa vise od dvotrecinskom vecinom (predsednik je odlucio da ni nije potrebno prebrojavanje).

Donesena je i 6A rezolucija kojom se u mala tela Suncevog sistema dodala jos jedna grupa, koja je podgrupa trans-neptunskih objekata, a prototip joj je Pluton. Oba podgrupa jos uvek nema ime jer je rezolucija 6B odbijena po kojoj bi se ti objekti zvali plutonski objekti (plutonian objects). IAU ce naknadno odluciti o imenu ove vrste objekata.

Evo kako je bilo u Pragu

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

SrdjanP

Ja ne znam sta treba da se dogodi pa da nasi mediji korektno prenesu vesti iz astronomije. Gledam TV i pravilo je: sto kraci prilog to manje gresaka. Pozeli covek da samo kazu: "S. sistem ima osam planeta." I kraj.

A danasnje novine... Pa majku mu, to kao da su debili pisali. Malo se isticu Vecernje novosti jer u prvom delu citiraju Filipovica i Zorkica, ali posle pisu o tome kako se tek 2020 planira Pluto Expres, misija ka Plutonu (btw, NH je vec na putu) i, naravno, trazi se misljenje astrologa koji se redovno ismevaju astronomima jer oni (astrolozi) sve to znaju odavno.

Najgori je Blic koji pise da se u Pragu okupilo 2500 astrologa..

Motka!  :x

sashastar

Veliki je uticaj astrologije na ljude i na medije.
Zamislite gataru koja gleda u pasulj da je pitaju
za njeno misljenje o poljoprivredi
ili o hibridima i vrstama pasulja.
Oni upravo to i cine sa Astronomskim dogadajima.

A kako ocekivati i da mediji pisu ili izvestavaju pravilno
kada doticni novinari prvo pogledaju horoskop
a onda treba da pisu nesto o Astronomiji.

Potrebno je medijima izgleda da se nacrta gde da
se informisu u vezi Astronomije.
A i tu postoji problem ako se recimo na B92 govori
o meteorskim pljuskovima a ovde na forumu ili
na glavnom sajtu AM o tome nema nista.
Onda je i to problem.

Daphne

... sva sreca sto ne kupujem Blic!
Pa to je zaista strasno!
Ovakve stvari odlicno govore o opstoj kulturi nasih "novinara" - svaka cast izuzecima - i ovo je vec ko zna koji put da se tako nesto desava.
Znam da je razlika samo u dva slova - ali ponekada dva slova cine ogromnu razliku.
Mrzi me sada da pisem primere...

Dr.Zoidberg

mozda i nije primerno ali sta sada ???

da nece mozda da promene 70 god. ljudske istorije ??

ako imas neki bolji predlog ti slobodno reci ?

Skyw@lker

Dr. Zoidberg ne radi se uopste o menjanju istorije vec o tome sta je pravilno, a sta ne....
Ja sam se iznenadio kada sam veceras na B92 u vestima video astrologa koji komentarise o tome da li ce sada horoskop biti drugaciji kada Pluton nema vise status planete  :shock: !!! Strasno!!! Umesto da vest saopste onako kako treba oni prikazuju misljenje astrologa koje je skroz irelevantno... Bas sam se razocarao u nase medije ali nije prvi put...  :verysad:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Jethro

Pluton se okrece oko Sunca i to mu daje pravo da bude planeta, ali ipak on se okrece i oko vanplanetarnog gravitacionog centra, sto nije slucaj sa preostalima planetama koje rotiraju oko sopstvene ose (koja doduse malo seta, ali zanemarljivo), pa sa tog stanovista ne bi trebalo da je u istoj klasi objekata.

Gugi


Dr.Zoidberg

hehe misljenje astrologa & horoskopa :)

P.S gugi extra su slicice  :lol:

Sasa

Sad sam i ja video taj clanak iz Novosti. Imajte na umu da je u pitanju bilo caskanje preko telefona i da je novinarka sama skrojila citate, a sa Filipovicem uopste nije razgovarala - nego je samo po secanju prenela ono sto sam joj ja pricao.

Zasto ovo uopste pominjem? Pa zato da znate da novinari cesto po svom nahodjenju i shvatanju oblikuju tudje izjave. Ako procitate da je neko rekao nesto sto vam se ne svidja, prvo ga pitajte da li je to zaista rekao.