• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pluton planeta - Da ili Ne?

Started by Skyw@lker, August 15, 2006, 08:18:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyw@lker

A sta je sa planetama koje su zaista "lutalice" i koje putuju svemirom bez svog zvezdanog sistema? Ima i takvih scenarija sigurno...  :?:

Inace, mozda ako bi uzeli "najblazu" mogucu varijantu, planeta bi trebalo da je svako kosmicko telo loptastog oblika koje nije sposobno da samo zapocne termonuklearnu reakciju i postane zvezda...

Naravno tada bi sve ono sto smo rekli o ekliptici, orbiti i Plutonu palo u vodu...  :roll:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

stameni

Dakle, charlie, ravan Sunčevog ekvatora i ravan ekliptike se poklapaju, ako sam dobro shvatio? Mislim, to i deluje nekako logično, samo do sada nisam o tome vodio računa.

sashastar

Mozda ce se na ovo neko nasmejati ali STAR TREK ima sjajnu
klasifikaciju Planeta (Mozda Astronomi mogu nesto nauciti i od SFa)
Ovakvoj podeli nije ni potrebna definicija.

STAR TREK KLASIFIKACIJA
http://www.ccdump.org/planetclass.html

charlie

Quote from: "Skyw@lker"A sta je sa planetama koje su zaista "lutalice" i koje putuju svemirom bez svog zvezdanog sistema? Ima i takvih scenarija sigurno...  :?:

Takvih scenarija nema!!!! Sve se gravitaciono privlaci, te lutalice ne mogu da nastanu kao takve. U slucaju da dodje do odvajanja od ustaljene orbite, pri cemu se onda neko telo ne pridruzuje nekom drugom sistemu nego kao "luta" po svemiru... ubrzo bi ga neko telo (zvezda bilo koje vrste, jos vece telo) privuklo.

Ravan suncevog ekvatora je blizu ravni suncevog ekvatora. Skoro se poklapaju. Ne znam koliki je nagib, ali cu saznati.

stameni

Quote from: "charlie"Ravan suncevog ekvatora je blizu ravni suncevog ekvatora. Skoro se poklapaju. Ne znam koliki je nagib, ali cu saznati.


:)

Heh, da ne znam šta si mislila svašta bih mogao da pomislim ;)

Ima li taj nagib - ugao - neko ime?

marino

...ima par dana da je na www.spaceweather.com postavljena anketa-peticija o
statusu plutona, pa tko zeli dati svoj glas ZA ili PROTIV evo linka
www.plutopetition.com
m
Vidulini Observatory

charlie

Quote from: "stameni"
Heh, da ne znam šta si mislila svašta bih mogao da pomislim ;)

Ima li taj nagib - ugao - neko ime?


Hvala na skretanju paznju  :) . Mislila sam na nagib izmadju eklipitke i suncevog ekvatora (ukratko).
Ne znam da li taj ugao ima ime i nesto mi se cini da nema, jer za tim nema specijalne potrebe.

Sasa


charlie


Skyw@lker

Quote from: "charlie"Takvih scenarija nema!!!! Sve se gravitaciono privlaci, te lutalice ne mogu da nastanu kao takve. U slucaju da dodje do odvajanja od ustaljene orbite, pri cemu se onda neko telo ne pridruzuje nekom drugom sistemu nego kao "luta" po svemiru... ubrzo bi ga neko telo (zvezda bilo koje vrste, jos vece telo) privuklo


Ne nisi me dobro razumela... Pre svega u nauci "nikad ne reci nikad"  :wink: Salu na stranu, naravno da se sve gravitaciono privlaci, nego sama si rekla postoji period kada planeta prelazi iz jednog gravitacionog sistema u drugi zbog nekog razloga (eksplozija maticne zvezde, prolazak neke druge zvezde blizu itd...) pa i tada ta planeta ima jako izduzenu putanju (ekscentritet ako se tako naziva  :P ), tj. cudnu orbitu... U tom kontekstu sam mislio. Eto kao kada bi jednog dana npr. utvrdili da neki objekti iz Kujperovog pojasa nisu nastali u nasem Sun. sistemu nego zu zahvaceni grav. iz nekog drugog! Sto da ne?! Isto je i sa kometama...
U svakom slucaju citao sam negde da postoje planete jupiterovog tipa cija je putanja oko zvezde takva da putanja po kojoj se krecu prelazi maltene od jako izduzene elpise u parabolu!!! Proracuni tako pokazuju...Na takav grav. sistem ne moze da se primeni model nastanka naseg Suncevog sistema.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

U medezvezdanom prostoru postoje mnostvo razlicitih objekata.
Od prasine do vecih nebeskih tela.
Astronomiji je veoma tesko da ih uoce i samim tim i utvrde
njihovu velicinu a i samo poreklo koje moze biti nadasve raznoliko.
A i to ce se jednog dana dogoditi.
Ti objekti ce kad tad biti privuceni gravitacijom obliznjih zvezda.
E sada kako ce oni zauzeti putanju to je vec veoma diskutabilno.
Tako i nase Sunce mozda upravo zarobljava ili privlaci svojom gravitacijom
ko zna kakve sve objekte polako koje traju hiljadama ili milionima godina.
Gde i kada ce oni zauzeti neko mesto ili poziciju u Suncevom sistemu
je veoma na granici pojmljivog.
Kao sto se da primetiti sve dalje i dalje van nase recimo Planetarne granice
koja je recimo negde do Plutona sve se vise i vise otkrivaju objekti
i samim tim i siri granica naseg Suncevog sistema a dokle ce to ici......
Verovatno do nama prvih obliznjih zvezda.
Koje isto to cine kao i nase Sunce.

Djorvoz

Bez obzira na brojeve i studije, sa odabranim bojevina koji služe da sitaknu jednu ili drugu stranu priče, Pluton će za mene ostati planeta. Ljudi su ga imenovali planetom desetine godina. Pobogu čak je i plutonijum dobio ime po njemu. Ima li smisla "oduzimati mu status" planete posle toliko dugog zivota kao planeta. Mislim da se IAU malo zanela u želji da sve podvrgne omnia in numero et mensura. Na svetu postoji previše udžbenika, najmanje kojiko je ljudi, koji nabrajaju Puton kao poslednju planetu. To je i više nego dovoljan razlog da Pluton zadrži status makar iz počasti i poštovanja prema njegovom dosadašnjem životu kao planeti.
Ovako ispada da IAU ispravlja decenijsku zabludu. Meni lično do sada a i sada ne izgleda da je davanje ili oduzimanje statusa planete stvar samo profesionalnih astronoma. To je nešto što se tiče svih ljudi na svetu. Ali ipak vidimo mali broj ljudi kako odlučuje kako će čovečanstvo nešto ZVATI zaboga. To je najmanje astronomski što može da se zamisli, oni kumuju!: hoće li pluton biti planeta ili neće. Trebali su da odluče kako će se zvati novopronadjeni objekti da ne bi deca učila 200 planeta. Umesto da naprave red oni su uneli pometnju i svemu davali epilog na CNN i BBC.

Daphne

Ne bih bila toliko iskljuciva. Uopste se ne radi o tome da IAU ispravlja decenijsku zabludu, vec se radi o tome da se ukazala potreba za novim klasifikacijama zbog sve veceg broja novootkrivenih nebeskih tela, koje se po svojim osobinama ne mogu ubrojiti u postojece klase (ili vrlo klimavo ispunjavaju dosadasnje "uslove") da bi smo ih zvali planeta ili slicno.
A sto se tice napisanih udzbenika i knjiga, dovoljno je procitati bilo koju knjigu koja se bavila problemima npr. kosmologije od pre SAMO dvadesetak godina i danas, i vec cemo uociti OGROMNE promene i razlike.
Ljudska poimanja svemira neminovno se menjaju srazmerno kolicini novih saznanja. Ne znam sta je tu toliko cudno...
Mi smo barem (sa ovih prostora) navikli na promene naziva.
Primer: Kraljevina Jugoslavija, FRJ, SFRJ, RJ, Srbija i Crna Gora, Srbija...
Ko zna, mozda za koju godinu nasa drzava dobije jos neko novo ime!
"Drzava Patuljak" je moj predlog  :evil:

Skyw@lker

Nisi uzela dobro poredjenje. Ti govoris o teorijama koje se menjaju. Pluton kao nebesko telo je isti, zvali ga mi planetom ili nekako drugacije... Posle nekog razmisljanja i pracenja svega sto se desava u vezi sa doticnom temom i ja sam takodje za to da Pluton idalje nazivamo planetom. Jel ce to nesto bitno uticati na neku teoriju ili na nase poimanje Suncevog sistema ili na nesto trece? Nece.

Najbitinije je da razumemo prorodu stvari, a kako cemo nesto zvati je marginalna stvar koja nam samo olaksava da se snalazimo u moru podataka...

P.S. Ok, nekad je jako bitna klasifikacija i podela, ali sa ovim samo komplikuju stvari...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Daphne

Apsolutno se slazem da promena naziva uopste ne menja cinjenicu da je
Pluton bas ono sto jeste.
A da li ce iskomplikovati stvari... ostaje da se vidi.
Mene ustvari malo nervira sto se toliko zahuktala rasprava o tome, a zaista smatram da je to irelevantna stvar.
No, mi ljudi zaboravljamo da to KAKO mi nazivamo neku stvar ni malo ne utice na ustrojstvo svemira...  :D
Neko je rekao (ne secam se tacno ko):
"Ne uzbudjuj se. Svemir ni ne zna da postojis."