• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska


comet 2009 P1 garrad crop resize bw single exposure 20 sec

ostatak kad stekiram slike           ..izasao mesec...

rendermaxa

Evo jos od mene. Za prve pokusaje valjda nije lose.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

cola

August 21, 2011, 04:34:36 am #1727 Last Edit: August 21, 2011, 04:43:25 am by cola
Evo i mene nakon nekog vremena, ziv sam i idalje se bavim astronomijom, nisam bio na AK Letenka ni na raznim drugim astro aktivnostima u protekla dva meseca, propustio sam cak Perseide.  :-X
Oko 3:00h sam uzeo malo da fotkam M45, pre toga, od nekih 22h, sam nesto eksperimentisao sa promenljivom Z Uma, isprobavao adapter za 1,25" na f11-ici to se pokazalo kao da vredi,  posle malo Jupiter, Mesec...
Pa sam odlucio da mapiram Vlasice:



mozda nije Bog zna sta, ali s obzirom da je digitalas od 110e, mislim da i te kako moze da motivise ;D

teh. podaci:
SW (BD) 150/750 NEQ3; exp:1" ; ISO:800 ; Nikon S 3000; RegiStax2 

Astronomski pozdrav ;)
Filip
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Bravo Chola; svaki rad je za pohvalu. Ovako kad zatreba lakše je da pogledam tvoju fotku nego Wiki.

Rendermaxa: to je odličan teleskop i za vizuelnu i za astrofoto upotrebu - sasvim sigurno će lepo da te posluži. Inače, fotke uopšte nisu loše a obzirom da je to početak...  ;D

rendermaxa

Quote from: Yagodinac on August 21, 2011, 09:54:20 am
Rendermaxa: to je odličan teleskop i za vizuelnu i za astrofoto upotrebu - sasvim sigurno će lepo da te posluži. Inače, fotke uopšte nisu loše a obzirom da je to početak...  ;D


Veceras cu brobati da slikam iste objekte sa dosta tamnijeg mesta pa cu da upeoredim kolika je razlika u odnosu na moju terasu gde vidim samo parce zapadnog neba i na srecu polaris. Ima li ko ideju kako da sa dslr-om slikam sa malo vecim uvecanjem? M 57 deluje mnogo sitno kroz aparat, a na 100% crop bude malo mutnjikava.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Ljubo

August 21, 2011, 02:37:17 pm #1730 Last Edit: August 21, 2011, 02:48:41 pm by Ljubo
Cestitke Render na odlicnim pocetnim snimcima!

QuoteIma li ko ideju kako da sa dslr-om slikam sa malo vecim uvecanjem? M 57 deluje mnogo sitno kroz aparat, a na 100% crop bude malo mutnjikava.


Generalno, ima dva rješenja:

Prvi, i onaj koji je najpriblizniji onom što tebi treba, je EF 1,4x II Tele-Extender. Proizvodjaca ima vise, treba traziti onaj "L" klase, najbolji je, naravno, onaj Canonov (za tvoj aparat). Ja sam takvim jednim dosta uspješno snimao M104 kroz Orion 120ED refraktor.

Drugi, je nabavka Barlow sociva. Tebi bi najviše odgovarao 1,5x Barlow, ali obavezno 2 inca u precniku, jer onaj od cola i cetvrt ima vinjetiranja kol'ko hoces na APS senzoru!

Takav barlow ja nisam koristio, a ovi 2x koje imam bi u principu bilo prejako za tvoju konfiguraciju, mada dok ne probas ne znaš. Za kratke ekspozicije koje sada praviš, sve je moguce. Ipak, prava astrofotka trazi 5-6 minuta single-exposure na DSLR, pa cemo vidjeti da li je uopšte to moguce izvuci s tom opremom (cisto sumnjam).

Inace, problem s kojim se susreces, amateri riješe (a to je i najbolja opcija) tako što uzmu nekoliko komada optike, za razlicite objekte posmatranja. Zato ovaj hobi i jeste tako skup. ;)



rendermaxa

Quote from: Ljubo on August 21, 2011, 02:37:17 pm
Cestitke Render na odlicnim pocetnim snimcima!

QuoteIma li ko ideju kako da sa dslr-om slikam sa malo vecim uvecanjem? M 57 deluje mnogo sitno kroz aparat, a na 100% crop bude malo mutnjikava.


Generalno, ima dva rješenja:

Prvi, i onaj koji je najpriblizniji onom što tebi treba, je EF 1,4x II Tele-Extender. Proizvodjaca ima vise, treba traziti onaj "L" klase, najbolji je, naravno, onaj Canonov (za tvoj aparat). Ja sam takvim jednim dosta uspješno snimao M104 kroz Orion 120ED refraktor.

Drugi, je nabavka Barlow sociva. Tebi bi najviše odgovarao 1,5x Barlow, ali obavezno 2 inca u precniku, jer onaj od cola i cetvrt ima vinjetiranja kol'ko hoces na APS senzoru!

Takav barlow ja nisam koristio, a ovi 2x koje imam bi u principu bilo prejako za tvoju konfiguraciju, mada dok ne probas ne znaš. Za kratke ekspozicije koje sada praviš, sve je moguce. Ipak, prava astrofotka trazi 5-6 minuta single-exposure na DSLR, pa cemo vidjeti da li je uopšte to moguce izvuci s tom opremom (cisto sumnjam).






Ja imam barlow 2.5x apo, ali nema navoj za T-2(cudno ali nema). Koliko sam se ja raspitao ova moja montaza sa fabrickim guidingom moze da radi ekspozicije do 1 minut bez nekog veceg razmazivanja. Mislim da mi je to dovoljno za pocetak. Za te duze sam planirao
http://www.skywatcher.com/swtinc/product.php?id=177&class1=5&class2=512
cim nagrebem para, a radi bez laptopa.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Ljubo

August 21, 2011, 03:13:27 pm #1732 Last Edit: August 21, 2011, 03:23:14 pm by Ljubo
Dobro, vidjecemo kako ce to ici, SYNGUIDER treba "steady view" da bi normalno pratio zvijezdu (imam slican autoguider, sa istim cipom, marke LVI), u suprotnom, nakon nekog vremena, pocne da pišti i ispisuje "Star not found!"

Gledaj obavezno da ti prateci teleskop bude što lakši!! Mozda cak da probas off-axis varijantu, ali to je tesko nafokusirati bez problemcica na brze njutne.

QuoteJa imam barlow 2.5x apo, ali nema navoj za T-2 (cudno ali nema).

Ima nastavaka koji se ubace u taj barlow, a na drugom kraju imaju T2 - to su ti obicno extenderi za snimanje okularnom projekcijom (mislim da ih ima i u Teleskop Centru, Subotica). Moze cak i da se napravi kod nekog metalostrugara, probaj tako na kraju krajeva. To je, pretpostavljam, 1,25" barlow? Ako jeste, vinjetiranje na rubovima snimka ce biti veliko, što i nije greda za M57, jer ces kropovati, ali za neke vece objekte jeste problem.

Mada, 2,5x je prejako za deep-sky tvojim teleskopom, nece se dobiti baš neki prejaki rezultati. Opet, s druge strane, a ti probaj, pa cemo vidjeti.

digitalex

Evo koje bi velicine, odprilike, bili neki objekti kroz teleskop koji poseduje "rendermaxa", u kombinaciji sa aparatom Canon EOS 500D (koji cu veceras pozajmiti coveku da se ne muci sa 350D, bez barlow-a i slicnih pomagala)
Samo da napomenem, slike sam preuzeo iz programa Stellarium

M31

M42

M51

M57

M97 & M 108

M101

rendermaxa

Quote from: Ljubo on August 21, 2011, 03:13:27 pm
SYNGUIDER treba "steady view" da bi normalno pratio zvijezdu (imam slican autoguider, sa istim cipom, marke LVI), u suprotnom, nakon nekog vremena, pocne da pišti i ispisuje "Star not found!"



Na sta mislis "steady view" za normalno pracenje?
Inace moj barlow jeste 1,25" inca.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

rendermaxa

Quote from: digitalex on August 21, 2011, 03:29:20 pm
Evo koje bi velicine, odprilike, bili neki objekti kroz teleskop koji poseduje "rendermaxa", u kombinaciji sa aparatom Canon EOS 500D (koji cu veceras pozajmiti coveku da se ne muci sa 350D, bez barlow-a i slicnih pomagala)
Samo da napomenem, slike sam preuzeo iz programa Stellarium



Pa za m31, m42 i m57 deluje sasvim dovoljno veliko, a ovo ostalo je sitno poprilicno, bar meni tako deluje.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

digitalex

Quote from: rendermaxa
Pa za m31, m42 i m57 deluje sasvim dovoljno veliko, a ovo ostalo je sitno poprilicno, bar meni tako deluje.


Videcemo veceras kad budemo uslikali, pa sta nam Bog da

rendermaxa

Quote from: digitalex on August 21, 2011, 04:04:01 pm
Quote from: rendermaxa
Pa za m31, m42 i m57 deluje sasvim dovoljno veliko, a ovo ostalo je sitno poprilicno, bar meni tako deluje.


Videcemo veceras kad budemo uslikali, pa sta nam Bog da


Jeste itekakao :)
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Laci

Quote from: rendermaxa on August 21, 2011, 04:14:56 am
Evo jos od mene. Za prve pokusaje valjda nije lose.


Ovo se zove visok start ;) Odlične fotke :D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

rendermaxa

Evo pokusaja od sinoc digitalex-a i mene. 200/1000 heq5   canon eos 500d   10-ak fotki po 30 sec iso 1600. Mislim da bi bilo bolje sa duzom expozicijom, ali nismo bili u take mogucnosti :)

SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5