• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sekula

Quote from: Yagodinac on August 12, 2011, 11:35:33 am

@Sekula:
Odličan snimak, koja ti je to logitech quickcam (puna oznaka)? Ja sam kupio neku svojevremeno ali je CMOS i ne može da snima raw. I jel barlow upotrebljen?


Kamerica je Logitech Quickcam Pro 3000 i odradjena je modifikacija. Od programa za snimanje koristima SharpCap. Naravno, za obradu sve ostalo počev od Registax-a.

Mogu reći da sam bio vrlo prijatno iznenadjen kako se pokazala. Jedino je do sada nisam testirao za guiding preko PHD programa. Mada iskreno rečeno mislim da je mnogo bolje (i definitivno skuplje rešenje) ona Lacerta ili onaj drugi sistem koji sam video.

Nije upotrebljen barlow. Kod Sunca i Meseca shodno žižnoj daljini teleskopa na 1000 mm možeš samo fragmente da snimaš osim ako nemaš neki focal reductor. Što se planeta tiče, tu barlow igra samo tako.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |


digitalex

Evo i od mene jedne slike galaksije Andromeda M31 i galaksije M33.

http://dl.dropbox.com/u/4612261/Astrofoto/Andromeda%201.jpg

Oprema:
Canon EOS 500D + Objektiv Helios 58mm F/2

cenicfilip


Kizza

Evo i jedne fotke Meseca sa mog prozora.Iznad njega je avion i njegov trag.Na žalost nisam video ni jedan meteorit a i kako bi pored ovakvog svetlosnog zagađenja  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

August 15, 2011, 10:02:15 pm #1700 Last Edit: August 15, 2011, 11:01:47 pm by Kizza
Au al je zagađeno  nebo od aviona  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Дејан Корцеба

Evo mene opet. U podforumu ''Oprema'' na temi ''Pomoćna oprema za početnike (a i one koji to nisu) ....'' postavio sam slike držača fotoaparata koji sam napravio na osnovu linka koji je postavio sale11472, a evo i nekih slika koje sam uslikao pomoću ovog držača.

Na prvoj fotografiji se vidi prelet ISS kroz sazvežđe Labuda, i fotografisano je u Srbobranu (kao i sve ostale slike), 14.08.2011. u 21:39. Fotoaparat Fujifilm S 5600, ekspozicija 15s, otvor blende F6.4, ISO200, bez zuma. Slika je malo tamnija, pa me interesuje da li je trebalo da povećam ISO ili otvor blende (i u jednom i u drugom slučaju fotografija bi bila svetlija pa me interesuje u čemu je razlika)?

Na drugoj fotografiji je pun Mesec, 14.08.2011. u 23:25. Igorov teleskop dobson 200/1200, okular Plossl 25мм. Fotografisano Canon IXUS55, ISO50, smanjena osetljivost na svetlost na -1 (vrednosti -2 do +2) nešto optičkog zuma, single frame.

Na trećoj fotografiji detalj Meseca, 14.08.2011. u 23:41. Isti teleskop, isti fotoaparat, ista podešavanja, samo je okular 12.5mm.

A na četvrtoj fotografiji je Jupiter sa Iom od noćas, 16.08.2011. u 3:46. Isti teleskop, s tim da je okular od 6mm, isti fotoaparat ali snimano u avi formatu, 3x opt. zoom, smanjena osetljivost na svetlost na minimum. Ovaj snimak sam stakirao i malo obradio u RegiStax-u zahvaljujući linku koji je postavio Sekula, na čemu sam mu izuzetno zahvalan.

Nije loše za početak, ja sam zadovoljan.

Pozdrav!

digitalex

Dejane, slike su super!
Moj savet: Pokusaj da prezalis stotinak eura za neki dslr, i neces se pokajati.
Kao sto rece Yagodinac u nekom postu (sad ne znam gde) Canon EOS 350D je strasno zahvalan aparat, a nije skup

Дејан Корцеба

Hvala!

A što se tiče fotoaparata ne vredi mi da kupujem ništa kad ni teleskop nemam (ovaj koji koristim je Igorov), a osim toga već imam Fujifilm S5600:
http://www.amazon.com/Fujifilm-Finepix-S5200-Digital-Optical/dp/B0007GIXSI/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1313508019&sr=1-1
Samo što imam problem što je na njemu objektiv mnogo širi od okulara na teleskopu, pa kad fotografišem onda mi snima i izvan okulara pa ne može da izoštri sliku. Isti slučaj je i sa ovim aparatom koji si mi preporučio. Kako se to rešava? Mislio sam da mu suzim otvor objektiva nekim kartonom ili nešto slično, ali nisam siguran da li će to vredeti. Svakako sam hteo da postavim to pitanje ovde. Ako to uspem da rešim, onda bih uspeo da slikam i objekte dubokog svemira (bar neke) jer mi taj aparat ima ekspoziciju do 15s, dok ovaj Canon-ov uopšte nema mogućnost podešavanja ekspozicije, ali mu je objektiv uži, samo zato ga koristim.

digitalex

Kod dslr aparata koji sam ti preporucio, objektiv se skida. A onda lepo sklonis i okular sa teleskopa, i nakacis telo aparata direktno na teleskop. Znaci, teleskop ti bukvalno dodje kao objektiv. Ali, mnogo mocan objektiv :)

digitalex

Evo kako to izgleda, i oprosti zbog loseg kvaliteta slike, jer je slikano mobilnim telefonom

http://dl.dropbox.com/u/4612261/Astrofoto/16082011007.jpg

http://dl.dropbox.com/u/4612261/Astrofoto/16082011008.jpg

Naravno, Canon EOS 350D nema LiveView mod, pa si ostavljen na milost i nemilost fokusiranja preko trazioca fotoaparata. Zato modeli 450D i noviji, imaju opciju LiveView + zoom, i mnogo je lakse fokusirati sliku. Samo iz tog razloga ja koristim 500D, inace, koristio bih jos uvek 350D koji sam prodao za 200 eura sa objektivom 18-55IS, u izvanrednom stanju

Дејан Корцеба

Hvala ti na trudu. Pretpostavio sam kako bi to izgledalo, ali kupovina novog fotoaparata mi trenutno nije moguća opcija, pogotovo što ću uskoro vratiti Igoru teleskop - još par meseci ili godina (joj, što će se obradovati kad ovo pročita :) )
Probaću nešto da nabudžim na ovaj moj. Ako uspem nešto, stavljam slike.

Yagodinac

Quote from: Дејан Корцеба on August 16, 2011, 03:43:39 pm
Slika je malo tamnija, pa me interesuje da li je trebalo da povećam ISO ili otvor blende (i u jednom i u drugom slučaju fotografija bi bila svetlija pa me interesuje u čemu je razlika)?


Na kompaktima ISO ima smisla do 400 ili 800, blenda bi trebalo da bude (ako može da se podešava, tzv aperture priority opcija koju retko koji kompakt ima) oko 5. Ispod te blende javlja se hromatska aberacija a iznad je slika tamna. Nakon toga lepo u PS-u probaš malo da je posvetliš (ali malo) a za to postoje najmanje tri načina...  ;D
U svakom slučaju eksperiment je majka veselja tako da probati i ne košta previše.
Pozz

Charuga77

Quote from: Дејан Корцеба on August 16, 2011, 05:30:03 pm
Hvala!

A što se tiče fotoaparata ne vredi mi da kupujem ništa kad ni teleskop nemam (ovaj koji koristim je Igorov), a osim toga već imam Fujifilm S5600:
http://www.amazon.com/Fujifilm-Finepix-S5200-Digital-Optical/dp/B0007GIXSI/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1313508019&sr=1-1
Samo što imam problem što je na njemu objektiv mnogo širi od okulara na teleskopu, pa kad fotografišem onda mi snima i izvan okulara pa ne može da izoštri sliku. Isti slučaj je i sa ovim aparatom koji si mi preporučio. Kako se to rešava? Mislio sam da mu suzim otvor objektiva nekim kartonom ili nešto slično, ali nisam siguran da li će to vredeti. Svakako sam hteo da postavim to pitanje ovde. Ako to uspem da rešim, onda bih uspeo da slikam i objekte dubokog svemira (bar neke) jer mi taj aparat ima ekspoziciju do 15s, dok ovaj Canon-ov uopšte nema mogućnost podešavanja ekspozicije, ali mu je objektiv uži, samo zato ga koristim.


Svoj Canon možeš nabudžiti tako da imaš mogućnost duže ekspozicije. CHDK je u pitanju!
http://chdk.wikia.com/wiki/SD450

Imam IXUS 70 pa sam svom produžio eksp. preko 60 sek. A mozda mogu i više, tek sam počeo proučavati CHDK.

digitalex

Da! CHDK je zanimljiv, ali je po malo komplikovan za rad ljudima koji nisu bas upuceni, i naravno, radi samo na Canon aparatima.
E sad, za dobru astro-fotografiju potrebna je dobra montaza i pracenje. Uzalud vam 60.sec expozicije ako nemate dobro pracenje