• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pluton planeta - Da ili Ne?

Started by Skyw@lker, August 15, 2006, 08:18:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Skyw@lker

Ne znam da li ste culi ali, opet je ovih dana aktuelno ovo pitanje (a kada nije bilo). Izgleda ce se narednih dana odlucivati o "sudbini" Plutona. Sta vi mislite o tome?
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Daphne

... bilo je i na kampu neke price oko Plutona. A samim tim i ostalim planeticama koje pronalazimo. Ocigledno je da astronomi vape za novom klasifikacijom, a cini mi se da ce toga u buducnosti biti sve vise. Cinjenica je da se dragi nam Pluton veoma razlikuje od ostalih planeta - i od jovijanskih i od terestricnih, pogotovo svojom orbitom.
Glasala sam da Pluton NIJE planeta, mada sve zavisi od definicije.
Pozdrav svim astronomima!

Sasa

U Pragu je danas pocelo zasedanje IAU, a jedna od velikih tema bice bas definicija planeta. Dakle, ocekujemo sta ce astronomi konacno da odluce. A odluka mozda i nece biti spektakularna. Ipak da sacekamo.

sashastar

Mislim da zbog istorije a izbog New Horizontsa Plutonu ce pronaci
takvu definiciju da ce ostati kvalifikovan kao Planeta.
Ali moguce su i promene.

Dr.Zoidberg

ja glasam za da jer ako se drzi skoro 90 god. valjda nebi trebalo da kvarimo itd.  

i kroz sta je sve mali pluton prosao to nijedna planeta nije prosla :)

sashastar


SrdjanP

Quote from: "sashastar"Izgleda da je sve reseno

Dobrodosle nam nove (stare) Planete


Polagano.. Nije sve gotovo. Na Letenkci smo culi neke insajderske informacije koje govore suprotno. Za nedelju dana je glasanje, sacekajmo..

Sich

Da, bas tako. Ovo je i dalje proposal. Sad stvar ide na "big jury"

Ja i dalje mislim da Pluton nije planeta. Ipak je gravitaciono previse zavisan od Neptuna

Inace ovim predlogom http://www.iau2006.org/mirror/www.iau.org/iau0601/iau0601_resolution.html dodaje se jos jedna vrsta planeta. Znaci pored planeta Zemljinog i Jupiterovog tipa, postojace i planete plutonovog tipa, odnosno Plutoni (Plutons).
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

gucic

Quote from: "Dr.Zoidberg"ja glasam za da jer ako se drzi skoro 90 god.....


Malo manje. Pluton je otkriven 1930. Opet, i ja sam za to da Pluton ostane planeta.
vise u AM-u.

http://www.astronomija.co.rs/suncsist/planete/Pluton/otkrice.htm

Dr.Zoidberg

moje izvinjenje nesto sam bio u zurbi i nekakvoj zbrci pa sam pomesao sa pocetkom otkrivanja nove planete tj. plutona 1905 god.

sashastar

Sve je meni jasno samo da vam kazem.
Kada je u svetu a narocito kada je u necem dominanantna Amerika
bilo nekog smanjivanja ?
Samo je bilo prosirivanja i slicno.
Tako ce biti i sa Planetama svidalo se to nekom ili ne.

sashastar

Sredu, 16. avgust, neki su nazivali i «velikim praskom», poÅ¡to je «komitet za definisanje pojma planete» objavio nova pravila o tome Å¡ta spada meÄ'u ta kosmička tela. Rezultat cele uzbune bi mogao da bude novi raspored planeta u Sunčevom sistemu.

Svaki osnovac na Zemlji zna da ima 9 planeta. Ipak, taj broj mogao da postane i 12. Komitet astronoma raspravlja o ovom pitanju već 2 godine. Iako su neki želeli da Pluton skinu sa liste planeta, zbog male veličine, odlučeno je da se promeni definicja pojma «planeta».

Nil De Gras Tajson, iz "Hejden planetarijuma" kaže da je kriterijum prost "ako je telo okruglo, onda je planeta".

To znači da sada meÄ'u planete spadaju i tri sitna nebeska tela, za koja se verovalo da su previÅ¡e mala.

Evo kako bi izgledala lista - Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Ceres â€" koji je bio asteroid, zatim Jupitaer, saturn, Uran, Neptun, Pluton, Haron â€" najveći Plutonom mesec i na kraju misteriozno malo telo poznato kao «Zina». Ukupno 12 planeta.

Sve knjige i svi naučni filmovi, koje smo gledali kao klinci, moraće da budu prepravljeni. Nije baÅ¡ tako dramatična situacija kao uvoÄ'enje novog slova u abecedu, ali ako se astronomi â€" koji su se okupili u Pragu â€" saglase - Nil De Gras Tajson ima sledeću poruku:

«Za sve koji su učili da je u Sunčevom sistemu 9 planeta â€" žalim, to je bilo pogreÅ¡no.»

gucic

Ni mediji nisu ostali ravnodusni:

17.08.2006. "Politika":

'Presuda stize iz Praga'

Da li Pluton prestaje da bude planeta?

SrdjanP

Glasao sam protiv Plutona, mada sam veoma zadovoljan odlukom komiteta. Ovim ce se broj planeta tokom godina prosiriti na preko 100.

Zanimljivo je da je tim naucnika koji je otkrio ovu, sada 12-tu planetu ubedjen da objekata vecih od Plutona ima na stotine. Misle da ce pronaci daleko u Kajperovom pojasu (a i dalje) i planete velicine Marsa a mozda cak i Zemlje.
Sjajna stvar.

Ipak, iznenadila me odluka da sve sto je okruglo i vece od 800 km bude planeta. Ko ce pamtiti tolike planete.

Daphne

...imace decica tusta i tma da uce o svim planetama Suncevog sistema.
Ako se, kao sto je poznato, dobro prosvrlja po Kajperovom pojasu, cenim
da ce imati jos stosta da se doda u udzbenike :D
Iako smatram da Pluton nije bas neka planeta, drago mi je sto mu je ostala titula - makar iz sentimentalnih razloga.
Al' ko sto kaze Sich - orbita mu je diskutabilna.
Mada mi je Ceres veliko iznenadjenje - puf! pa odjednom planeta!