• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Globalno zagrevanje Zemlje 2007

Started by sashastar, January 05, 2007, 12:43:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

gucic

Quote from: Dušan on June 02, 2007, 11:46:20 pm
Da su svi (politicari, ti direktori multinacionalnih kompanija, vlasnici fudbalskih klubova, televizija, pa i vodeci "mafijasi" i ostali) ulagali u nauku mi bismo sada imali teraformiran Mars (ovaj mi je primer prvi pao na pamet) i jos mnogo sta ...


Da. vidis o tome nisam razmisljao. Sigurno bismo vec imali tako nesto ako ne i vise!
Opet, zar bi jedan Abramovic dao novac za svemirsku sondu opremljenu za Mars ili Jupiter? Sa samo 10% njegove imovine on bi mogao da finansira ogromna istrazivanja ne samo u astronomiji vec i u medicini..
Kako da ocekujemo od takvog coveka pomoc svetu? Samo njegova jahta bi nahranila dobar deo jadnog naroda u Africi i Aziji (zvuci papteticno ali je istinito). Svi ti jadni bogatasi me podsecaju na film Lice s oziljkom (Scarface). Uglavnom su to nikogovici pohlepni za sto vise novca. Nemaju meru..ni dusu.

Stojanov

Jos ovo pa da sa odjavim za danas.
Za teraformiranje Marsa treba mnogo, mnogo vremena. Jedino sto moze da covek uradi sa Marsom u toku jedne generacije je da i ono malo atmosfere radioaktivno zagadi.
A o bogatasima: da li oni mogu da spakuju nesto malo astroopreme , odu u planinu , legnu u travu i sacekaju dok se ne pojave zvezde. Ne mogu.

flintviking

kako god, nadrljali smo.
Samo ima li resenja za ovo,
mozda je jedno od resenja bas tema koju sam, da budem neskroman, ja postavio, o alternativnim izvorima energije.

Samo nemoj neko ono alternativni da shvati pogresno, jer kod nas jedva cekaju nesto alternativno
pa da nam predlazu jogi letace umesto koriscenja prevoznih sredstva

Hej dobra ideja, kako se toga nisam setio, jogi letaci, sta ce nam letelice samo treba svi da se uhvatimo za ruke i meditiramo.
I poletecemo, samo gde...

sashastar

Istraživači laboratorije kosmičkih istraživanja čuvene ruske opservatorije Pulskovski prvi put su ustanovili dvovekovnu cikličnu promenu svetlosti Sunca koja, po misljenju astronoma, utiče na promenu klime na Zemlji.

'Uspeli smo da ustanovimo da je tokom nekoliko milenijuma postojala nesumnjiva direktna veza između dvovekovnih cikličnih varijacija solarne svetlosti i promene globalne temperature na Zemlji', izjavio je šef laboratorije za kosmička istraživanja Habibulo Abdusamatov, preneo je ruski magazin 'Priroda i život'.

Naučnici Pulkovske observatorije istraživali su i uticaj 11-godišnje ciklične varijacije svetlosti Sunca na promenu klime na Zemlji.

Rezultati istraživanja pokazali su da uticaj kratkoročne promene svetlosti na klimu praktično se ne opaža zahvaljujući termičkoj inerciji Pacifika.

Sasa


flintviking

Da li su onda te varijacije objasnjenje za promenu klime a ne globalno zagadjenje, staklena basta....

flintviking

Ljudi, kako da ne dodje do ovih pojava,
evo danas, ja jedan, samo jedan covek, stavio sam praznu kesu u kantu za djubre, i samo u vreme dorucka je napunio raznim glupostima... koje kada sam posao na posao , poneo sam da bacim, i kada sam razmislio ,,, eto, napunih kesu raznim ambalazama, otpacima...
samo jedan covek je vec veliki zagadjivac... a ima nas .... mnogo...vise i ne brojimo,
razmislimo samo o ovoj prostoj cinjenici, koliko plastike i ostalih zagadjivaca smo danas bacili.

sashastar


flintviking

Kao u filmu tesna koza, japanci to jedu, da da malo sutra.... nesto dok ne vidim ne verujem u to.
:(

sashastar

IH to sto je pocelo kao neki doprinos ocuvanju priode i smanjivanju
nekog emitovanja stetnih gasova  i bla,bla,bla.
I to menjanjem plasticnih kesa za papirne kese.
A od cega se pravi papir barem o tome netreba pricati.
Reciklaza je donekle resenje ali opet i tu su ulaganja velika a
profiterima i to itekako smeta.



flintviking

A sta kazes na akciju tipa, jedan covek jedno drvo,
Recimo da svaki stanovnik na planeti zasadi po jedno drvo svakog meseca recimo,
sest milijardi stabala svakog meseca, regeneracija pluca nase planete
samo treba podici svest. A i treba to organizovati, ja recimo nemam pojma da zasadim drvo,

sale11472

Nista lakse nego zasaditi drvo eto ja oko kuce imam bar 5-6 jelki koje sam licno saodi posle svake  Nove godine (e a posto se polako javlja nedostatak prostora prelazim na vestcku jelku, secene ne dolaze u obzir i tacka) plus neki orah koji sam zabo u zemlju i sad je visok ko kuca (od kako je olistao znatno manje mi smeta  ulicna svetiljka  ;) )

Problem je nedostatak prostora i bahatost ljudi koji bi na javnim povrsinama to polomili pre nego sto bi se primilo :(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

Ja se godinama nosim sa tom mislju, nije problem, mogu se zasaditi i van gradova, a lljudi jesu bahati.
Pa da osnujemo neki pokret mladih gorana kao istureno odeljenje astronomskog magazina.. ;)

sashastar

Na nedavnom skupu gradonačelnika velikih gradova, poslovnih ljudi i boraca za zaštitu životne sredine u Njujorku, posvećenom promeni klime, u središtu rasprave su bile posledice zagađivanja atmosfere ugljenikom, odnosno ispuštanja ugljendioksida. Šta gradovi planiraju da urade u vezi sa tim?

Gradonačelnici, obasjani jarkim suncem u Central parku, obećali su da će se zauzeti da im gradovi budu zeleniji, uz pomoć nacionalnih vlada ili bez nje.

«Složno smo odlučili da se izborimo sa izazovima promene klime», rekao je gradonačelnik Njujorka.

Gradonačelnici su tokom četvorodnevnog samita razmatrali načine smanjenja gasova koji izazivaju efekat staklenika, takozvani ugljenički profil gradova. Jedna od mera koju razmatra nekoliko gradova je smanjenje ugljendioksida - naplaćivanjem saobraćaja. Njujorški gradonačelnik je nedavno predložio uvođenje takozvane takse na zagušenje, koju bi plaćali automobilisti prilikom ulaska na Menhetn tokom radnog vremena.

London već ima nešto slično. Britanski vozači od 2003. moraju da plate otprilike 16 dolara za ulazak u centralni deo Londona.

Ken Livingston, gradonačelnik Londona, sad želi da proširi taj program i na okolne opštine, jer se pokazalo da je veoma koristan - u centru.

«Četrdeset šest odsto dolazaka u London je automobilom. Sada se to smanjilo na 42 odsto. A to znači smanjenje ispuštanja ugljendioksida u centralnoj zoni za 20 odsto, smanjenje azotnih oksida za više od 10 odsto...», kaže Livingston.

Na osnovu Blumbergovog predloga, ulazak na Menhetn od 6 ujutru do 6 uveče bi koštao 8 dolara. Za kamione bi se plaćao 21 dolar. Međutim, Njujorčani nisu mnogo oduševljeni tom idejom.

«Mislim da je strašno još više opterećivati Amerikance koji teško rade i plaćaju svoju porezu. U ovoj državi se plaćaju najveće poreze u celoj zemlji», kaže stanovnik Njujorka, dok njegov sugrađanin podseća da će veoma brzo da spadne na sirotinjski štap, s obzirom da je taksi  - kako kaže - veoma skup.

Neprofitna organizacija Transportne alternative promoviše vožnju biciklom, pešačenje i javni transport. Njen stav je da je nova taksa pravo rešenje. Na osnovu Blumbergovog predloga, 31 milijarda dolara - koliko se procenjuje da bi se prikupilo od ove takse za tri godine - upotrebila bi se za poboljšanje javnog saobraćaja, kaže Pol Stili Vajt, izvršni direktor Transportnih alternativa..

«Čak će i oni koji budu plaćali ovu taksu, imati koristi, jer će brže da saobraćaju. Ako ste građevinski radnik, ili vodoinstalater ili električar, bićete mnogo efikasniji, jer ćete stići da uradite jedan ili dva posla više», kaže Vajt.

Ipak, pojedini Njujorčani kažu da će ti poslovi više biti neophodni, jer će cene da se povećaju.

«Moraću svojim mušterijama više da naplaćujem, što se na posletku pretvara u začarani krug. Ako budem morao da platim više, moraću i da naplatim više, tako da će na kraju svi da plate», kaže ovaj Njujorčanin.

Po ugledu na London, Singapur i Stokholm su već uveli programe naplate saobraćaja. Međutim, moguće je da neki od nezadovoljnika po kojima je Njujork poznat, spreče uvođenje ovakvog programa.




Dušan

Svasta padne ljudima na pamet kad dodje do toga da postoji opasna pretnja o unistenju planete... Ne samo planete, vec i svega ostalog... vezanog za njihov zivot (pojedinaca, drupe, nacije...)  ;)