• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija br. 31

Started by sale11472, May 14, 2008, 12:41:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Izašao novi broj pa je red da otvorimo temu o njemu ;)
Dakle juče sam kupio novu Astronomiju (i ovaj put kopajući kroz gomile Astrološkog beeeeep >:() i samo sam stigao da je prelistam uz par kraćih članaka koje sam pročitao na brzinu. Stručni dodatak nisam stigao da pročitam ali mi teme deluju jako interesantno i dobro odabrano, nema razloga da mislim da i kvalitet samih članaka nije na najvišem nivou...Naročito mi je interesantna tema Marinovog članka o dvojnim zvezdama (malo poznata i potpuno nebitna činjenica, moj maturski rad iz 1990-te je imao naslov ........ "Dvojne zvezde"..... ;D ) imam utisak da ću u istom posebno uživati. Jankova rubrika je pun pogodak kao neka vrsta redovne kolumne i mislim da je tema stalaka za dvoglede pun pogodak i sudeći po klincima koji su na MM došli "naoružani" upravo dvogledima mislim da bi ta tema mogla da dobije i neki duži članak a možda čak i da se objave jednostavi planovi za izradu istih, jedina zamerka je na opis paralelograma koji možda jeste najkomplikovaniji ali ja daleko od komplikovanog za napraviti (čak sam i ja uspeo da napravim dva funkcionalna primerka) što bi se moglo pomisliti iz opisa...
I inače ima samo jednu malu zamerku ne na sadržaj nego na sam raspored članaka, mislim da bi malo "oštrija" podela časopisa na tematske celine bila jako dobra stvar ovako mi ovaj broj deluje malo izmešano....

Nastavak kada "izbistrim" sve članke ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Članke za str. dodatak su pisali oni koji dobro poznaju odnosnu materiju i verujem da su ti članci najbolji koje smo na te teme mogli da dobijemo sa ovih naših prostora. Ne znam da li je iko kod nas pisao toliko detaljno o orbitama.

I ja sam zadovoljan Jankovom rubrikom, samo on, Janko, tek treba da se opusti i "razmaše" u pisanju. Za tu rubriku je bilo problema sa slikama, jer su sve jako male (ne mogu sad da se setim da li je na jednoj tvoj paralelogram).

Sa tvojom primedbom o rasporedu članaka se slažem.

Ovog puta je izostala Galerija jer Nataša Stanić nije stigla da je odradi (tj. nisu joj stigli obećani snimci). Inače ideja je da te stranice u svakom broju neko drugi uredi.

Meni su se naročito dopali članci Simulirana realnost i Civilizacije, a i članak o CERNU. Hmm i ostali  :)

Na žalost, ovaj broj nije dobro odštampan. Stranice o opservatorijama na Mauna Kei su morale biti mnogo atraktivnije. Na ekranu su daleko lepše nego ovako na papiru.


sale11472

Nema mog paralelograma ni na jednoj fotki (eh čak i ja imam samo fotke koje su drugi slikali), BTW ne samo da Janko treba malo da se "razmaše" u svojoj rubrici nego bi možda bilo dobro posle njegove rubrike ubaciti i stranu dve sa nekim konkretnim planom/projektom naravno ako se ima nešto takvo u trenutku štampanja....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ovih dana treba da uradim jedan paralelogram jednom prijatelju, pa bih mogao to da slikam, kao ono ...paralelogram u stripu. Od cevi do montaze.
Ako ste zainteresovani, moze...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Danijel

Pa naravno da smo zainteresirani, što više članaka iz praktične astronomije, toga uvijek nedostaje :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

moki

a meni se i ucinilo danas da sam video negde br 31  ;D, ali nisam mogao da poverujem svojim ocima. . .

Sasa

Da, izasla je Astonomija. Nadam se da sledeci broj nece kasniti. Ovaj je malo kasnio zbog izbora - velik posao za stampare.


sale11472

Quote from: mravic on May 15, 2008, 09:33:51 pm
Ovih dana treba da uradim jedan paralelogram jednom prijatelju, pa bih mogao to da slikam, kao ono ...paralelogram u stripu. Od cevi do montaze.
Ako ste zainteresovani, moze...


Aha eto koliko znači kad ga malo poguramo u pravom smeru ;D
BTW i ja sam to planirao ali .... ma biće biće ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D