• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Laičke ideje o kosmologiji

Started by Advokat, September 15, 2008, 08:04:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Advokat

O.K. Jesam laik, ali ipak ne totalni. Tacke na lopti ne moramo da crtamo jer one objasnjavaju koncept koji mi je jasan. Interesuje me kako je dokazan.

Predragovo objasnjenje je zapravo matematicki prikaz doplerovog efekta odnosno crvenog pomaka uslovljenog medjusobnim udaljavanjem dva izvora svetlosti i to je takodje o.k.
Ali u knjizi upravo pise da crveni pomak nastaje ne usled kretanja galaksija odnosno njihovog udaljavanja (ili bar ne iskljucivo od njega) vec i zbog sirenja samog prostora - "rastezanja ulice" kako je to Stameni lepo uporedio. I to mi je potpuno jasno.

Ono sto me interesuje je sledece - u knjizi se za sve pojave navode jasni dokazi (pocev od cuvenog jedrenjaka na pucini kao dokaza da je zemlja okrugla). Jedino se fenomen sirenja prostora navodi kao dokazan a bez navodjenja bilo kakvih dokaza (samo se kaze da je Habl to dokazao). Obzirom da je u pitanju fenomen koji nije bas tako ocigledan, niti ga je lako tek tako intuitivno uociti i prihvatiti, voleo bih da mi neko objasni kako je to Habl dokazao sirenje prostora ili da me uputi na literaturu.

sale11472

Hmm nisam čitao pomenutu knjigu ali ako znaš engleski pogledaj link koji sam dao u prethodnom postu tamo je to detaljnije objašnjeno....
Sa druge strane bih se usudio da kažem da je stav da je Habl dokazao širenje prostora ipak prejak izraz (uostalom ni sam Habl nije delio to mišljenje) ja bih pre rekao da je tvrdnja o širenju prostora najverodostojnije tumačenje Hablovih rezultata .... OK OK OK ima tu još podosta "kockica" koje se uklapaju u takav model ali za detalje ipak pogledati navedeni link ... engleski jezik je nažalost već postao manje više neophodan bar dok neko ne prevede sve što je na njemu napisano ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Predrag

U vreme kada je Habl poceo posmatranje, bila je popularna teorija o stacionarnom kosmosu! Kada je otkrio da sve galaksije u odnosu na nasu imaju crveni pomak nije ni on odmah poverovao! Kasnija posmatranja su to potvrdila i slazem se sa saletom da je tvrdnja o sirenju prostora tumacenje hablovih rezultata! Po teoriji velikog praska u pocetku nisu postojali ni prostor ni vreme, pa su tek posle velike eksplozije nastali! A posto se to sirenje nastavlja i danas, moze da se zakljuci da se udaljavanjem dve galaksije siri i prostor izmedju njih, upravo kao posledica velike eksplozije! Tako da, ako se na ovakav nacin ovo posmatra, nije ni potreban neki poseban dokaz o sirenju prostora, jer se on sam namece preko teorije velikog praska!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Advokat

Izgleda da sam konacno uspeo da jasno kazem sta me interesuje :). Hvala Sale i hvala Predraze, to su upravo odgovori koji su mi bili potrebni.

Inace, sto se tice engleskog, snalazim se ali su mi problem strucni termini, no to je problem koji se da resiti. Jos jednom, hvala.