• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Klimatske promene na Zemlji

Started by Kizza, January 04, 2009, 10:20:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bear

Quote from: Kizza on February 24, 2009, 08:58:31 pm
Kad ste spomenuli reke setio sam se jedne priče od pre otprilike četrdeset godina.Moj Teča ,kada je doputovao u Beograd dvadesetih godina prošlog veka,zaposlio se kao LAĐAR na Dunavu.Rado je pričao priče iz svog života i jednog dana mi je objašnjavao kako se pravi riblja čorba.Bilo mi je zanimljivo ali nije mi bio jasan jedan detalj ,citat-"Najbolja riblja čorba se sprema u vodi u kojoj je riba uhvaćena!" Na moje pitanje da li se šali,jer Dunav je mutan,on mi je odgovorio "Kada sam Ja plovio Dunav je bio PLAV!Tako je i nastao valcer NA LEPOM PLAVOM DUNAVU!"
Tad mu nisam poverovao i izgleda da sam pogrešio!


Uh, plava boja vode/reke/mora/cegagod dolazi od plavetnila neba. Tako da je i Palic plav kada je lepo vreme i kada ga gledas izdaleka (=pod malim uglom), ali kada pridjes vidis da je to nesto u cemu bi i bubasvaba uginula... Tako da je Dunav sigurno bio cistiji (s tim da tu treba uracunati i rezultate regulacije toka) ali da je bio providan/plav kao more ili kao brdski potocic sasvim sigurno nije bio. Ni Zuta reka nije prozvana zuta jer sada turaju sve i svasta u nju vec je bila zuta i pre 2000 godina.

bear

Quote from: Predrag on February 26, 2009, 02:03:24 am
Slazem se ja da je velik, ali 57 metara dodamo na sadasnji nivo po celoj zemaljskoj kugli je vise nego mnogo.
E sad, verovatno je, ako uzmemo led i iznad i ispod vode, mnogo masivnije nego sto na, recimo karti, izgleda.
Ali koliko? To su sve procene, ali mozda su i tacne.
Ipak tako kazu naucnici! ;)


Gledaj, ta debljina omotaca na pojedinim mestima ima i vise kilometara (!). Tako da ako to krenes da razmotavas, ima dosta da se prekrije :) Cifre se razlikuju utoliko sto samo racunaju sadasnju povrsinu ili i onu koja bi bila novopokrivena vodom, kao i pitanje sta bi bilo sa delom antarktike koji se trenutno nalazi ispod nivoa mora a prekriven je ledom.

Predrag

Quotekao i pitanje sta bi bilo sa delom antarktike koji se trenutno nalazi ispod nivoa mora a prekriven je ledom.


Pa sa onim sto je ispod vode ne bi bilo nista.
Jer je poznato iz fizike da je nivo tecnosti uvecan za zapreminu tala uronjenog u tu tecnost.
Tako da taj deo Antarktika ispod vode nece bitno uticati na povecanje nivoa mora, jer je vec uronjen!
I bez obzira na razliku gustine izmedju vode u cvrstom i tecnom stanju. Jer nije tolika da bi nivo mora bio povecan toliko.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

bear

Quote from: Predrag on February 26, 2009, 11:40:31 am
Quotekao i pitanje sta bi bilo sa delom antarktike koji se trenutno nalazi ispod nivoa mora a prekriven je ledom.


Pa sa onim sto je ispod vode ne bi bilo nista.
Jer je poznato iz fizike da je nivo tecnosti uvecan za zapreminu tala uronjenog u tu tecnost.
Tako da taj deo Antarktika ispod vode nece bitno uticati na povecanje nivoa mora, jer je vec uronjen!
I bez obzira na razliku gustine izmedju vode u cvrstom i tecnom stanju. Jer nije tolika da bi nivo mora bio povecan toliko.


Eeek ! Wrong ! :) Uopste nije sigurno hoce li ostati uronjen, deo Zemljine kore koji ostane bez tako masivnog ledenog pokrivaca uvek naraste kao kvasac (a pitanje je samo koliko ce da poskoci). Napr na severu Evrope se zemljiste podiglo za vise stotina metara, neki delovi skandinavije se i dan danas izdizu oko 1cm godisnje (!) - za vreme ledenog doba finska je bila prakticno ispod nivoa mora.

Predrag

E sad, sta je sigurno a sta nije. 8)
Dobro, znamo da se neki delovi kore uzdizu, ali se paralelno sa njima neki delovi spustaju!
Kao i obala Jadranskog mora i slicno!
Tako da to nije neko merilo.
Ali je cinjenica da je komplikovano za odredjivanje.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

bear

Quote from: Predrag on February 26, 2009, 01:38:57 pm
Dobro, znamo da se neki delovi kore uzdizu, ali se paralelno sa njima neki delovi spustaju!
Kao i obala Jadranskog mora i slicno!
Tako da to nije neko merilo.


Problem je u tome sto kora zemlje nije fluid, pa se ne moze reci ako se tu nesto izdiglo onda negde mora da se spusti da bi zapremina bila konstanta. Zamisli to kao da je sama kora zemlje na magmi kao led na vodi. Ako izdignes jedan komad leda ne znaci da ce se ostali spustiti, eventualno mogu da kliznu ispod, ali to je onda opet druga prica.

Predrag

QuoteProblem je u tome sto kora zemlje nije fluid, pa se ne moze reci ako se tu nesto izdiglo onda negde mora da se spusti da bi zapremina bila konstanta. Zamisli to kao da je sama kora zemlje na magmi kao led na vodi. Ako izdignes jedan komad leda ne znaci da ce se ostali spustiti, eventualno mogu da kliznu ispod, ali to je onda opet druga prica.


Nismo se razumeli. Nisam rekao da je nuzno da ako se neki delovi uzdizu, drugi moraju da se spustaju. Vec da se neki delovi uzdizu a neki spustaju i ne mora da zavisi jedno od drugog.
Razumem sta si hteo da kazes.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Za slucaj da je nekom promaklo. Novi rezultati istrazivanja o povecanju temperature na Zemlji:

http://astronomija.co.rs/sunev-sistem/planete/zemlja/291-pakleno-vrue-godine.html
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Nakon sastanka naučnika u Kopenhagenu,koji prate klimatske promene,dato je saopštenje u kojem su izneli najnovije procene da će nivo mora PORASTI do kraja VEKA od 18 do 59 centimetara!To je duplo više u odnosu na ranije procene na osnovu efekta "Staklene Bašte" i čak postoji mogućnost da narastu do 1 metra!Očigledno da se ne smanjuju emisije ispuštanja gasova koje dovode do sve bržeg zagrevanja Planete  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Loše vesti !Još jedna ledena ploča na Antartiku se,usled klimatskih promena,već istopila,a druga nestaje,dok se glečeri tope brže nego što je iko mogao da predvidi,upozorili su američki naučnici!Ledena ploča "Vordi" je potpuno nestala,dok severni deo ploče " Larsen" više ne postoji, više od 8300 kvadratnih kilometara leda odvojilo se od nje od 1986.godine.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Još loših vesti!Prema NASI-nim zadnjim posmatranjima led se sve više topi i prema njihovim podacima nikad nije bio tanji  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

LAZOVI AUSTRALIJANCI !!!

Ice core drilling in the fast ice off Australia's Davis Station in East Antarctica by the Antarctic Climate and Ecosystems Co-Operative Research Centre shows that last year, the ice had a maximum thickness of 1.89m, its densest in 10 years. The average thickness of the ice at Davis since the 1950s is 1.67m.

A paper to be published soon by the British Antarctic Survey in the journal Geophysical Research Letters is expected to confirm that over the past 30 years, the area of sea ice around the continent has expanded.

http://www.news.com.au/story/0,27574,25348657-401,00.html

goranm

Nemojte brkati kolicinu natalozenog leda na nekim podrucjima i povecanje temperature. Ocekivano je da kolicina padavina na polovima raste u pocetku sa povecanjem globalne temperature, medjutim mnogo je interesantnije povlacenje leda na rubnim delovima polarnih oblasti, to treba da nas brine.

bear

Samo hocu da kazem da ljudi cesto zele TOPI SE - NE TOPI SE odgovor, ali je stvar daleko komplikovanija od toga.

Kizza

Evo izveštaja naučnika o globalnoj temperaturi,na žalost RTS je sa svo sajta "skinuo" NAUKU ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?