• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

150/750EQ3 vs 150/1200EQ3 vs 200/1000HEQ5

Started by cola, April 04, 2009, 04:24:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Lepo je  vreme da razmislja o kupovinni teleskop,dolaze vedre noci  :D pa sta vi mislite koji je bolji,svako ima neke svoje prednosti(cena,laka prenosivost,prikuplanje svetlosti itd...)Jel ste vi imali kontakt s nekim od gore navedenih teleskopa.Na ime meni se najvise dopao(po svojim karakteristikama,jedina mana je cena,ali kad vec cekam ovoliko da pristedim jos koji mesec nije problem) 200/1000 na EQ5 sad me jos i interesuju neke stvari koje Lajos nije naveo da li ima fino podesavanje,mogucnost motora itd,uzgred koliko moze da kosta motor za (H)EQ5?Stedelo se na detaljima na teleskop.rs-u pa sad moram malo vas da smaram ;) .Naravno ako imate neki predlog za slicne pare prokometarisite :) .Mene zanima sve po malo planete,M-ovi,Sunce,malo kasnije i neka astrofotografija...

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

Uzmi HEQ5 Syntrek ako ćeš snimati. Na njega stavi 150/750 Njutna i dobijaš odličnu kombinaciju za snimanja kojom možeš fotografisati čitav niz godina (kasnije uzmeš koma korektor koji nije skup).
Ovo govorim iz iskustva, jer ako uzmeš EQ3 i budeš poželio da snimaš, njen limit je vrlo nizak - brzo ćeš shvatiti da ti treba bolja montaža.
Trebalo bi da Lajoš može da ti ovo ponudi i dobavi od svog distributera.

POSEYDON

Da mislim da je Ljuba u pravu...to i ja imam u planu ako budem imao novaca za HEQ5 Syntrek jednog dana.

Ljubo

POSEYDON, pusti mi broj mob. na private, doći ću za Uskrs u Bgd, pa ako stignem možemo malo da gledamo s tvoje "opservatorije" ;)

mravic

Naravno da sam glasao za najveci jer imam velik gepek. ;D
Salim se...losa ponuda pa sam izbirao najbolji, mada kao sto kaze Ljubo, montaza je preslaba za taj teleskop, pogotovo ako hoces da snimas, a to ces sigurno pozeleti kad-tad.
Najbolje je resenje najmanje HEQ5 pogotovo sa go-to, jer ce trebati za astrofoto, onda barem 150/750 ali po mogućnosto black diamond, gledao sam preksinoc kroz njega i ima bolji fokuser od običnog. Naravno koma korektor, on je oko 150e, baaderov, onda u najgorem slucaju okular kofer koji je oko 150-170e, a u boljem slucaju APO barlow, obavezno, i dva tri Hyperiona... sto zajedno izadje oko 500e. :o

EDIT: Sve izadje oko 1500e i to je za jednog amatera super setup...Na zalost to se kupuje jedno po jedno jer smo svi sa malim budžetom, ali za dve tri godine se da skupiti.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

April 05, 2009, 12:42:10 pm #5 Last Edit: April 05, 2009, 02:49:50 pm by cola
Ili da uzmem DOB 200/1200 pa da onda polako stedim za EQ6 sa motorima,kao sto su mi preporucili Sale i Dragan??Na dobsonu je dobar fokuser(krajfordov),koji cemi dobro doci za astrofotografiju jednog dana?
Cinimi se da neko ima ovaj teleskop na forumu,kakav je?
Dopunjeno!!!
Janko koliko bi me izasla EQ6 s motorima,i teleskop preko tebe(200/1200 DOB)U Subotici je on 180e skuplji nego u Nemackoj,tj kod Lajosa je 478e a u Nemackoj 299e  :o ,za te pare mogu da kupim i blekdajmon ili kofer okulara :( ....
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Ne znam sta je u SU 478e, ali...montaza EQ6 je u Nemackoj 750e znaci kod nas najmanje 850-900e,
Ja sam imao GSO 200/1200 i bio sam sa njim prezadovoljan, On je mozda te pare koje si spominjao, ali ovaj GSO se moze nabaviti za nekih 400e kod nas, mozda i malko manje...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

April 05, 2009, 02:46:26 pm #7 Last Edit: April 05, 2009, 02:58:26 pm by cola
Skajvocer 200/1200 dob je u Subotici(teleskop centru) tih 478 evra
( http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/teleskop_dob.html )
Ovaj nije GSO,nego skajvocer,jel to nije neka razlika u kvalitetu?
Nesto sam gledao i ovaj GSO je nesto slabije eocenjen u odnosu na skajvocera a pri tome je i  skupliji(GSO)...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Pre par godina su se Ameri dobro izražavali o GSO optici (ali je to možda za njihovo tržište!) mada vidim da po Evropi preovlađuju stavovi da je Scywatcher maaaaaaalo bolji optički - što naravno umnogome zavisi od slučajnosti, tj koji ti se zalomi.
Inače i meni su padali slično orijaški tripovi o 250/1200 dobsonu i HEQ6 syntrack ali još nisam odlučio. Naprosto brinem da 150/750 na EQ5 syntrack neće dati dovoljno dobre rezultate na tamnim galaksijama. Zapravo 250/1200 ima 3x veću površinu i u odnosu na cenu smatram ga povoljnom kupovinom.

cola

Sto vece to bolje :D
A ciji si mislio da uzmes 250/1200 dob(koja marka?)??
Pazi 250mm ce ti sigurno biti bolje za tamne galaksije,pritom imas i mogucnost veceg uvecanja(na ovom 250/1200).
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Momci iz Kragujevca imaju takodje 250/1200 GSO i sa njime su prezadovoljni, a i ja nikada nisam gledao kroz bolji teleskop. Mislim, jesam skuplji ali za te pare je ipak odlican.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: cola on April 05, 2009, 12:42:10 pm
Ili da uzmem DOB 200/1200 pa da onda polako stedim za EQ6 sa motorima,kao sto su mi preporucili Sale i Dragan??


Čisto da ne bude zamene ja sam pominjao i drugu varijantu tj SW 150/750 Black Diamond i HEQ5 ako hoćeš odmah da snimaš ili dob 200/1200 ako ćeš za početak da posmatraš a nemaš pare za (dovoljno) jaku montažu na početku....

Quote from: mravic on April 05, 2009, 06:26:58 pm
Momci iz Kragujevca imaju takodje 250/1200 GSO i sa njime su prezadovoljni...

odličan teleskop ali... još nisam video neku fotku koju su slikali KROZ njega znam da se žale da im je montaža slaba za astrofotografiju...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Ljudi, nema potrebe uzimati velike teleskope za deep-sky objekte ako nemate prilično tamno nebo. A trebaće vam poprilično tamno - LVM 5 ili još bolje 5,5 (za teleskope s malim F brojem). Sve preko toga je traženje u mutnom, ali bukvalno, posebno kada se radi o slabim objektima.

A tek koliki su zahtjevi za snimanje takvim grdosijama, to tek ni ne možete zamisliti (ako niste probali). Ali....
Dakle, za posmatranje GSO 250/1200 Dobsonian je optimalan maksimum za ozbiljniji početak, a ako se želi i snimati i gledati, onda je optimalan početak SW 150/750 Black Diamond i HEQ5.
Smatram da nećete pogriješiti ako tako postavite prioritete. Jeste da je upadljiva razlika u veličini teleskopa kod ova dva setapa, ali otprilike je tolika i razlika u zahtijevnosti po pitanju praćenja koje ćete vršiti kada posmatrate (u prvoj varijanti) ili slikate (u drugoj).
Kasnije se može još toga dokupiti, sve zavisi kolike su vam aspiracije.

Yagodinac

Kopajući po netu nalazim svašta pa nekako sklapam kockice mozaika. Prva opcija je 200/1000 na HEQ5 Syntrack (spartanski) koji ga koliko-toliko dobro nosi (ljudi kažu da su išli do 15min exp) i to ovde kod nas izađe na 1200 Eura. Druga opcija - Ljubo u pravu si za tamno nebo, još uvek se premišljam - je 250/1200 na HEQ6 i to bi trebalo da dobro služi za oko 2000 eura.
Naravno da tu nisam računao okulare, polarfinder, modul za takoreći goto ni slr ali nebitno. Prva opcija se kasnije da prodati i zameniti drugom.
Treća opcija je modifikacija prve za one kojima se baaaaaaš žuri a to je 200/1200 dobson kojim se gleda dok ne stignu prstenovi i montaža. Jeste da je f6 ali ajde, verujem da če i to neko u praksi uraditi...

Što se tiče marke blagu prednost dajem Skywatcheru mada su slični sa GSO, dobar Skywatcher (ako se naleti) ima dosta dobru optiku i bolje trpi veće uvećanje od ekvivalentnog GSO za isti f i aperturu. Tako bar ljudi pišu. A tu je i pyrex koji svi hvale zbog hlađenja mada ne znam da li opravdava razliku u ceni od 1/4 u odnosu na BK7 na kome GSO isključivo insistira. Mada kažu da je i GSO dobar za ostale sitnice - fokuser itd, naravno 1:10 verzije.

Iz ovoga se vidi da ni sam ne znam šta ću uzeti?!

cola

Ja imam tu (ne)srecu da zivim u centru grada,da mi je veliki deo neba prekriven zgradama(cak mi  ni krov nije ravan,pa da se popnem gore :( ) tu je i svetlosno zagadjenje :( ,tako da ne znam da li uopste da jos kupujem teleskop.Mislim strasno bih zeleo ali se bojim da ga necu iskroristiti jer nemam mogucnost da cesto idem van grada....
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com