• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kraj Astronomije

Started by Predrag, September 23, 2009, 12:33:37 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

Ne vredi se nervirati. A ni psovati.

---------------------------------------------------------------------------
Ako možeš da sačuvaš razum kad ga svi oko tebe gube i osuđuju te;

Ako možeš da sačuvaš veru u sebe kad svi sumnjaju u tebe,

Ali ne gubeći iz vida ni njihovu sumnju;

Ako možeš da čekaš, a da se ne zamaraš čekajući,

Ili da budeš žrtva laži, a da sam ne upadneš u laž,

Ili te mrze, a da sam ne daš maha mržnji;

I da ne izgledaš u očima sveta suviše dobar ni tvoje reči suviše mudre;

Ako možeš da sanjaš, a da tvoji snovi ne vladaju tobom,

Ako možeš da misliš, a da ti tvoje misli ne budu cilj,

Ako možeš da pogledaš u oči Pobedi i Porazu

I da, nepokolebljiv, uteraš i jedno i drugo u laž;

Ako možeš da podneseš da čuješ istinu koju si izrekao,

Izopačenu od podlaca u zamku za budale.

Ako možeš da gledaš tvoje životno delo srušeno u prah,

I da ponovo prilegneš na posao sa polomljenim alatom;

Ako možeš da sabereš sve što imaš

I jednim zamahom staviš sve na kocku,

Izgubiš, i ponovo počneš da stičeš

I nikada, ni jednom reči ne pomeneš svoj gubitak;

Ako si u stanju da prisiliš svoje srce, živce, žile

Da te služe još dugo, i ako su te već odavno izdali

I da tako istraješ u mestu, kad u tebi nema ničega više

Do volje koja ti govori: ,,Istraj! "

Ako možeš da se pomešaš sa gomilom i da sačuvaš svoju čast;

Ili da opštiš sa kraljevima, a da ostaneš skroman;

Ako te, najzad, niko, ni prijatelj ni neprijatelj, ne može da uvredi;

Ako svi ljudi računaju na tebe, ali ne preterano;

Ako možeš da ispuniš minut koji ne prašta

Sa šesdeset skupocenih sekundi,

Tada je ceo svet tvoj i sve što je u njemu,

I što je mnogo više, tada ćeš biti Čovek, sine moj.

POSEYDON

Stvarno tužno...u ovoj nazovi državi ništa što je vredno,ne može da opstane...ali važno je da su počeli kao što reče jedan član foruma,razne TV zajebancije u vidu "rialiti" mazanja oči narodu i još više da odvuku mlade i decu od nauke...jel što bi se neko zajebavao posmatranjem kosmosa,pravljenjem maketa, i da sad ne nabrajam i pri tome razvija svoj intelekt i mozak,kad može da bulji u televizor,komunicira isključivo preko facebooka i tone u još veću glupost!!!!

Stojanov

Emotivni postovi , sta drugo reci :-[. Ali,  kako znamo ko smo i sta mozem kada hocemo , treba da ostanemo optimisti .Po meni, ne tako dalekog dana , pojavice se jedna nova "Astronomija" koja ce pored ,dobro nam znanog urednika imati jos nekoliko saradnika . A da bi bilo tako , moramo  i mi da se potrudimo. Casopis ne moze da radi samo jedan covek : da uredjuje, prevodi , slaze , dogovara se .... a odmara se tako sto uredjuje  Astronomski magazin  :). A sve zbog toga da bi se smanjili troskovi. Danas vidimo da to tako vise ne ide. Uprkos "svesrdnoj pomoci nadleznih vladinih institucija za promovisanje i popularizaciju nauke u Srbiji" kako doticni znaju da kazu na nacionalnoj TV. A da ih ne stigne bruka - da to nije tacno - odresice malo vise kesu, taman koliko treba da se dotira.
Ovaj nasilni prekid treba iskoristiti i pripremiti se za takvo vreme kada ce jedan casopis kao sto je Astronomija biti nesto normalno, nesto sto se samo po sebi podrazumeva .
Da bude tako , zavisi i od nas samih . U tom slucaju necemo morati da dugo cekamo .   

SrdjanP

Najtuznije od svega je to sto drzava Srbija ne vidi interes u popularizovanju nauke.
Jako mi je zao casopisa, ali sam siguran da su bolja vremena pred nama.

NShappy

Ja nisam!

Ajdačić je najbolje primetio: "...u gašenju Astronomije vidi mnogo opasnije pokazatelje urušavanja domaće nauke."

Eh da, koliko je reality šoova počelo na tv u poslednjih par nedelja? A okolina me smatra čudakom što me ni jedan ne zanima a ne znam ni koji su ni šta su. Vadim se da nemam vremena da ih gledam. Još sam veći čudak ako objašnjavam da vode ka još većoj retardiranosti populacije.



^^ Preuzeto sa sajta Blic-a

Predrag

Tačno je da televizija pušta pogrešne stvari. A ovaj ili onaj šou je za svaku kritiku. Ničeg, ama baš ničeg dobrog nema u tome.
Deca stiču pogrešan utisak o vrednostima nauke ili vrednostima uopšte. A i kod starijih nije bolje. Pa lakše da slušaju ove pevačice i ostale poznate, sa ne mnogo znanja o bilo čemu ( ne bi da imenujem, znamo ih svi, a ima ih mnogo) kako pričaju o državnim problemima i šire mudrosti, nego da čitaju Astronomiju. Jer da bi čitali Astronomiju potrebno je neko predznanje. Tako da ako se ovako nastavi ni današnja deca neće imati to predznanje i sve će ići u krug, a ovakvi naučno popularni časopisi i knjige neće imati zasluženu prolaznost kod i onako dovoljno neobrazovanog stanovništva.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

I meni je jako zao, znam da se Sasa dosta mucio i da je bilo dosta problema. Sasa stvarno ti svaka cast (naravno i svim saradnicima) sto si i do sada uspeo da izguras sa Astronomijom...

Kojoj drzavi treba veliki broj pametnih ljudi? Narodu to jos vise odgovara, kao da imaju kocnicu(u jednom smeru, kad treba da se ide na bolje, misli se na narod)) ne mozes da ga poguras al ce zato sam da padne. Malobrojni ljudi koji se bave nekom naukom su ludaci manijaci, pederi jer ne gledaju fudbal i sta sve vec... Sve ostalo je suvisno jer mislim da svi imamo slicna shvatanja... A za rialiti sov je sve suvisno
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Sasa

Hvala, naravno Astronomija je delo velikog broja saradnika. Sad idemo dalje:

Vidim da neko pita za razloge. Mislio sam da su oni jasni pa zato nisam objašnjavao. OK, još pre nekoliko godina na ovom forumu se pričalo o tome zašto A. ne plaća honorare, pa je bilo i nekih oštrih kritika. Astronomija je uvek bila na ivici da se ugasi a izdržala je ovoliko zahvaljujući baš tom velikom volonterskom radu. Praviti Astronomiji nije bilo ni malo lako. Bilo je puno nervoze, besanih noći, puno intelektualnog, pa i fizičkog napora. S druge strane, pravljenje Astronomije je bilo veliko zadovoljstvo i neodoljiv izazov. Ponosan sam što sam učestvovao u stvaranju tog časopisa.

Ali on se evo ugasio. Pa recimo da gornja ilustracija slikovito govori zašto. To je naš nivo kulture. Jednom mi je Zoran Živković rekao da je problem što u Srbiji čita 5% ljudi. Zato su tiraži smešno mali, zato novine podilaze najnižim nagonima, zato se pojavljuju senzacionistički članci itd.

Astronomija je imala mali tiraž, ali je imala jednu reklamu, PMF iz NS je plaćao još jednu, a Ministarstvo za nauku je davalo jedno 200 ili 300 hiljada dinara godišnje. Sve je to bilo tek da se preživi, a onda je i to ukinuto. I dalje nije moglo. I pored volonterskog rada ne mogu se novine poput Astronomije praviti bez para. Pa neko mora da plati Internet, telefon, štampanje, put u drugi grad, oglas, plakat, piće u hotelu kad se pravi intervu, poklon u znak zahvalnosti i pažnje, toner za štampač, papir za štampanje, disk računara kad pukne, mikrofon, diktafon itd. itd. ima još puno. Na kraju je ispalo, ne samo da radimo besplatno, nego treba još za to da i plaćamo. E pa mnogo je.

Zato se ugasila Astronomija.


marino

sasa..naveo si razloge i odgovorio na pitanja..no ovo je samo tehnicki dio..sve ovo sto si rekao svodi se na rijeci stojanova...svi mi radimo (da, da RADIMO!) satima i satima na dan, a nerijetko i 18sati na dan RADIMO na astronomiji (ne mislim sada samo na casopis - vec na astronomiju u sirokom smislu aktivnosti svaoga od nas ponaosob)
MORA doci vrijeme kada ce se nas rad platiti! ne zato jer marino ili slavko ili sasa ili danijel ili ljubo ili mravic ili sale ili cola ili bobo ili radan ili ljubinko ili XYZ hoce pare za svoj rad - VEC zato jer se gomila, mamutska hrpetina neartikuliranih budalastina i neandertalskih mozgova (znan znam, ovo je uvreda za neandertalce ali oprostiti ce mi praljudi) vec desetljecima uhljebila na idiotsko-nazadnim poslovima zaglupljivanja javnosti i pravim agresivnim holokaustom na mozgove nase djece...milijuni milijuni i milijuni, milijarde dinara, kuna, eura, dolara odlaze na tako prozirne stvari a da nitko ni prstom ne mrdne...stotine milijuna eura, milijarde kuna potrosene su za namakanje nezasitnih usta probisvjeta i hohostaplera koji se kurče (ne, po prvi puta na nekom forumu necu napraviti autocenzuru ovakve rijeci) pred narodom svojom ispraznoscu..namecu ju kao ideal drustva, kao nesto sto mladi moraju dostici, koga briga za znanje o oblacima, morima, atmosferi, pomorskoj navigaciji, poznavanju svijeta-vremena-prostora u kojem zivimo...bitno da imas jahtu i hrpetinu kreatura koji se gologuzi setuckaju na njoj i vrijedno skupljaju kriticnu kolicinu UV zracenja za kancerogena oboljenja koje ce usljediti za deset, dvadeset godina...ZNANJE JE SRAMOTA ZA DANASNJU DJECU! moja kcer marina ima 14 godina i u skoli se nema s kime druziti, kaze mi ovako; "tata ja se druzim s mojim vrsnjacima ali moram se psihicki pripremiti na njih da samu sebe iskljucim u vrijeme dok razgovaramo o glupostima!"...dijete se zaista spremi na stvarnost i kada se vrati kuci mora se odmarati od toga...neki sam dan slucajno cuo komentar jedne marinine kologinice dok su svrljale po sobi...."pa sta ti citas knjige?!"
to je strasno, prestrasno - EJ aloo! "PA STA TI CITAS KNJIGE!!!!???"

iako ovo naizgled nema veze s Astronomijom - ima itekako.

ja godisnje pisem preko 500 clanaka na podrucju popularizacije znanosti, velika vecina njih je iz svijeta astronomije i astronautike...dio njih citate i ovdje na stranicama astronomskog magazina...od tog posla i sveg drugog posla u i oko astronomije (a dnevno na tome radim najmanje 10-tak sati) uspijem platiti racun za mobilni telefon i mozda za internet!

vrijeme je da se to promijeni i kod mene osobno ALI I KOD ASTRONOMIJE

NOVA Astronomija MORA da bude PLACENA...ne zato jer marino ili ma koji drugi autor clanaka ili urednistvo ili urednik hoce zaraditi nego ZATO jer se taj posao mora platiti..ako treba ispljuvati sve one koji bi tu trebali vidjeti interes za drustvo a ne vide ga...da se ne bi krivo razumjeli ja, a vjerujem i svi mi, cu i nadalje napisati 1000 clanaka besplatno i sa zadovoljstvom da ih neko dijete (mozda poput marine ili slicnih) cita...i casopis M111 se pravi u nadi da ga neko malo dijete na ovoj planeti - CITA!
JEDNO MALO DIJETE!

casopisi, novine, magazini (mada ne zasluzuju da se tako zovu) s golim tetama ili promasenim napucacima lopte dobijaju dobre place za svoje nakaradne bedastoce - u tom smislu Astronomija i posao oko astronomije (u sirokom smilslu rijeci) MORA IMATI najmanje istovjetan tretman...

marino

Vidulini Observatory

Danijel

Potpisujem sve ovo što je rečeno, društvo nam je otišlo u k...c, više ne gledam ni dnevnik, niti vijesti, niti čitam novine, ne zato što me to ne zanima, već zato što su ta emisije prepune skandala, kriminala, žutila, nigdje jedne lijepe vijesti, riječi, ništa pozitivnoga... Jer to NISU vijesti ako u njima nema političara, mafijaša i ostalih KRETENA >:(

Djeca iz škola izlaze NEPISMENA, razina znanja se srozala, tko god vrijedi grebe rukama i nogama da pobjegne odavde, oni koji ostanu propadaju i intelektualno, i financijski i ... Ljudska prava se tumače kako god kome padne na pamet, baš kao i pojam demokracije, netko smije sve, drugi ništa, nema pravde, nema prava, nema istine, samo ispraznost na svakom koraku... I kome je onda u interesu podržati i ulagati u znanost. Čima nastupi kriza, prvo kome će zatvoriti kasu je znanost i obrazovanje. Političari imaju preveliku vlast i toliko su glupi i nazadni u svojim idejama da to graniči sa zdravom pameti. Od njih nikada ništa korisno nećemo doživjeti, oni su tu da VLADAJU, a ne da RADE na tome da nas uvedu u društvo naprednih civilizacija i zemalja. To njima nije u interesu jer sami nisu na tom civilizacijskom nivou. Za posljedicu imamo to što imamo, zaglupljen narod željan ne znam ni ja čega, jer to neće doći samo po sebi. Nitko ne cijeni znanje jer živimo u svijetu u kojemu se znanje ne može naplatiti, znanje je beskorisno, cijeni se (politička) podobnost, ne moraš biti pametan, samo radi onako kako ti se kaže, bez razmišljanja, i biti ćeš uspješan. Oni koji pokušavaju sami svojim snagama nešto promijeniti su neprijatelji ovog društva, čudaci, budale i kako li ih ne zovu. Uglavnom, nema za njih podrške, naprotiv, treba ih poniziti, obeščastiti, zgaziti i uništiti. Tako funkcionira ovaj nakaradni sustav u kojem živimo. I što sada možemo napraviti?
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mmilan

Još jedna posledica krize medija, stradao je još jedan časopis :( Jedina razlika je što ostali imaju gomilu para i stalno se žale i traže još, a evo ko, kako i koliko dobija http://www.e-novine.com/srbija/srbija-tema/30276-Mobilni-sajt-B92---kvalitetan-doprinos-kulturi.html

QuoteNajviše novca iz budžeta dobila je medijska korporacija B92 za svoj projekat novog sajta za mobilne platforme - 1.789.400 dinara


Neću da analiziram mnogo, ali skoro 2 miliona iz budžeta za sajt. Ko je ovde budala ?!? Ne kažem da neki sajtovi ne koštaju toliko, čak i više, ali to sigurno nije nešto što treba finansirati iz budžeta!

Na žalost vreme je takvo da se sve zasniva na vezama, uticaju, muvanju, traženju. Kvalitet ne obezbeđuje sredstav već marketing i reklama. U takvom svetu i takvim ljudima Astronomija nije imala mnogo toga da ponudi. Da ne prepričavam, tekst je kod mene na sajtu.

Moram da pomenem još nešto, krivcu za probleme u astronomiji i nauci uopšte ne treba prebacivati samo u tuđe dvorište. Astrolozi i njima slični nisu krivi zbog toga što su mnogo popularniji i što je njihov posao isplativiji. Odavnu su nas porazili u medijskom ratu, ali treba naći načina (a možda i učiti od njih) da se stanje promeni.

Na žalost Astronomija je nestala ali moramo da iskoristimo ono što imamo, što znamo i što niko ne može da uzme - Internet je tu, sajtovi i blogovi su tu. Ko želi da piše i utiče na druge može da počne, na postojećim ili novim sajtovima. Kome je potrebna pomoć bilo kakve vrste neka se javi. Uskoro treba da krene i centralizovan agregat vesti pa ako ima nekog ko je raspoložen za saradnju da otvaramo novu temu :)

ps. Ako se dobro sećam jedan od najvažnijih distributera Astronomije bila je Futura. Skoro su ih veliki izdavači prozvali i bojkotovali. Da li situacija ima neke veze i sa njima?
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

mmilan

Evo ga primer onoga o čemu pričam, na Internetu. Google nisu platili astrolozi, ali ako tražite Jupiter i Saturn završavate kod njih. Takvih primera je bezbroj. (ispred su astronomski sajtovi, na engleskom)

Pogledajte i http://www.google.rs/#hl=sr&q=planete+jupiter+saturn&meta=&fp=a6f7bcd6e32632c7

AM, dva teksta iz Vikipedije i Arxiv (eng) na prvoj strani a sve ostalo astrolozi....

Jedan čovek, jedan sajt to ne mogu da promene, ali više ljudi može i mora.

http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Predrag

September 24, 2009, 01:48:52 pm #27 Last Edit: September 24, 2009, 01:54:12 pm by Predrag
Ma kad moram da kazem da je vecina naseg naroda blago receno glupa. Kao bre da nije zavrsilo ni osnovnu skolu, a neki imaju i fakultet.
Sto rece Milan:
QuoteNa žalost vreme je takvo da se sve zasniva na vezama, uticaju, muvanju, traženju


To je tacno i svi se oslanjaju na to. A neki roditelji tese decu "samo ti sine zavrsi, diploma je bitna". A obicno i bude tako. Zavrse, nadju in dobru vezu, plate tu vezu i svi srecni. Onda na poslu budu kao slepci i svi ih pljuju, jer ne znaju. Ali njih to ne zanima jer su jos u skoli i na fakultetu naucili da budu muvare i da se snalaza bez znanja, tako sto im drugi zavrsavaju (mama, tata...), a kad njih vise ne bude bilo, e pa oni do tad savladaju neko osnovno gradivo.
Takvi (a ima ih vecina) nece citati astronomiju, jer je ne razumeju. Zato astrologiju cepaju.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

NShappy

A polako dolazimo u situaciju da su spomenuti postali mainstrem i da su u stvari ismevani oni koji imaju i traže znanje...

bear

Kamo srece da je polako, to je kontinualno stanje raspada u poslednjih skoro 20 godina. Secam se svojih sada vec davnih fakultetskih dana, vec tada vecina ljudi jednostavno nije uspevala mentalno da sklopi sliku zasto bi neko a) isao uopste na fakultet (osim u slucaju da je s ciljem lakse emigracije), b) ako se ide, zasto na tako neke prirodne nauke 'koje su teske i nema koristi od njih'.

S obzirom da imam prosvetare u familiji imam uvid i u srednje obrazovanje... strava i uzas. Vise od polovine ucenika najbukvalnije ne procita ni jednu jedinu (!) knjigu tokom svog skolovanja (cak ni lektire - bas nista). Nazalost nije pausalna procena u pitanju, ovo je bilo istrazivanje zavrsnih razreda u jednoj ekonomskoj srednjoj skoli pre 2-3 godine. I sta onda da ocekujemo kasnije ?

Knjiga, nauka, a plasim se polako i zdrav razum postaje 'hobi' uskog kruga ljudi koji sada vec ne da ne spadaju u 'mainstream', nego jos malo pa ce biti 'underground'.