• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kraj Astronomije

Started by Predrag, September 23, 2009, 12:33:37 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

djordje

Moram da priznam da sam bio zatecen kad sam procitao vest. Nije da nisam znao, odnosno pretpostavljao sam, da jedan ovakav casopis mora imati probleme oko finansija ali sve u nadi da manjak pokrije neka administracija odozgo lokalna, republicka nebitno.

Ima tu dosta problema. Cinjenica je da velicina dupeta prodaje ne samo periodicne casopise nego i dnevne novine i da je tako je vec godinama. Dobro/lose? Pa onaj ko vec cita ovaj forum sigurno zna pravi odgovor. Slazem se sa svim komentarima iznad povodom toga.

Ne sme se negirati internet. Sad ce mnogi reci pa nije tako. Ko pokusava da negira internet?
Ajde da ne krijemo istinu. Astronomija i internet idu zajedno mnogo vise nego li astronomija i AM.
Svi oni kaji su makar malo upuceni znaju kakva je dinamika desavanja na polju astronomije i bliskih nauka. A onda valja naglasiti i obrazovanje ljudi koji su sada vec citali AM. Ne verujem da imaju bilo kakvih problema oko racunara ili oko net-a. Da ne ostanem nedorecen, povodom AM a ovakav kakav je, ovde je kraj mozda i prirodan.

mmilan

Promenio sam naslov teme u "Kraj Astronomije", AM je još uvek tu i niko ga ne dira.

Inače, stigli smo do toga da i neki astrolozi žale zbog Astronomije i zanemarivanja nauke :) ili :( odlučite sami....
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Peca

Uprvao sam se vratio u civilizaciju, i prvo sto sam docekao je ova vest, kada sam seo za net... jeste bedak, ali nemojte da ocajavate previse da nije bilo Astronomije ja verovatno ne bi bio danas sa vama ne bi vas smarao sa glupim pitanjima jednom recju AM ma je "navukao " na astronomiju i mnogo cemu naucio... Tako da ipak ipak nije bilo uzalud.. a inace verujem da je ovo samo privremeno ... Trebalo bi ( naj kasnije na Letenci da krenemo u neku " akciju " njenog obnavljanja)

r2d2

September 24, 2009, 07:52:54 pm #33 Last Edit: September 24, 2009, 08:00:41 pm by r2d2
Bah, možda je oduvek bilo tako, samo su nam se sada "otvorile oči" kada su ukinuli ovu crkavicu. Ej bre, za tako kvaliten časopis toliko malo para, ma Sašu predložiti za ministra finansija kada je uspevao i ovoliko da je održi ...Petnicu zamalo zatvoriše, a sada i ovo.Bez logike.  
Pa čak i sa stanovišta suve ekonomije ulaganje u  nauku donosi mega-profit zemlji. To jako dobro znaju razvijene zemlje i forsiraju je. A i mi lično smo nekako pasivni, pesimisti, ubujeni u pojam, čekamo nešto.
Niko stvarno nije kriv, ali svako nosi još uvek delić odgovornosti. Razmislimo bez čega još sve možemo ostati u budućnosti ako smo ovako pasivni.

spadej

U pravu si r2d2, svi smo odgovorni za ovo. Valjda smo, istrazujuci nebo, zaboravili na zemaljske probleme. Nevolje sa Astromomijom (zasto neki stalno pominju AM !!???) nisu od juce. Sada su samo kulminirale.

Ponekad je neophodno napraviti korak nazad da bi se krenulo napred. Gasenje casopisa, mada bih radije rekao privremena  hibernacija, je korak od 7 milja. Treba da isplaniramo jedan zestok protivnapad. I odbranu za ubuduce.

Ovaj forum ima 512 registrovanih clanova. Mozda gresim, ali bar jos toliko ljudi prati forum "u ilegali". To je skoro 1000 ljudi. Da ne racunam dalje, verujem da bi bar 5000 ljubitelja nauke aktivno podrzalo neku dobro organizovanu akciju. Svega par stotina ljudi drugacije seksualne orijentacije izazvalo je onoliku medijsku i politicku, i svaku drugu paznju.

"Najvise dobijaju oni koji sami uzimaju. Zatim oni koji najvise traze. A tek ono sto ostane posle njih deli se onima koji zasluzuju" (Dusko Radovic).

Udruzimo snage i ideje, kontaktirajmo sve koje poznajemo, ubedimo one koji ne misle kao mi. Angazujmo poznate licnosti da lobiraju, ne za nas, ne za casopis, vec za buducnost ove zemlje i regiona. Medju nama ima profesora, doktora, lekara, novinara... ljudi koji prirodom svog posla komuniciraju sa mnogo sebi slicnih osoba iz drugih zemalja. Ako bi svako poslao samo po jedan mail, prica bi se brzo rasirila sirom sveta. I eto medjunarodne podrske... Casopis Astronomija je i tako imao internacionalni karakter.

" Ako imamo vere, vrata ce se uvek otvarati pred nama. Mozda ne ona koja smo zamislili, nego ona koja ce na kraju biti najbolja za nas" (Arcibald Kronin).



     

Filip Leskaroski

Mislim da je ovo što se dogodilo prava katastrofa za magazin i našu zemlju. Hvala gospodinu Zorkiću za telefonski intervju radiju Studio B, bila je emisija o astronomiji prošlog utorka. Realizovali su je studenti Fakulteta političkih nauka, tako da verujte da ima mnogo zainteresovanih za ovu oblast nauke. Šta raditi? Samo lampica za uzbunu ostaje izgleda. Sprema li neko iz redakcije ili od urednika slanje pisma ministarstvu?

Sasa

Ne, ne sprema niko nikakvo pismo ministarstvu u ime Astronomije, jer takvo pismo nema svrhe. Naši političari reaguju samo na velike brojke: na 10 000 ili više ljudi, na milion dolara itd.
Ministrima i ministarstvima je sasvim svejedno da li će Astronomija da izlazi ili neće.
Uostalom ministar Đelić je znao da će se časopis ugasiti. Ali je verovatno to istog trenutka i zaboravio (taman toliko ga je to potreslo).
Ne krivim političare: oni su izdanak ovog naroda i bolji ne mogu da budu.
Nekada je bilo donatora. Recimo Ilija Kolarac. Danas bogati ljudi ni za Crveni krst ne daju prilog.


aviss

Imam želju i sam da izrazim žaljenje zbog gašenja Astronomije i pridružujem se predlogu da se ne predajemo već da se udružimo u cilju povratka jednog takvog časopisa.

Filip Leskaroski

Treba pokušati na sve načine vratiti časopis na kioske. Mislim da je jedino rešenje preko medija. Drugačiji put ne vidim.

aviss

TVNS uzimam na sebe.Saša, pripremi se!

spadej

Pored medija mislim da je neophodno pronaci investitore, jer casopis ovog tipa tesko moze biti profitabilan. Ne verujem da bi Sasa ikad dao i jedno slovo prostora astrolozima i prorocima iako se to dobro placa. Potpuno se slazem sa njim.
Oglasi za astro opremu su nedovoljni. Mozda bi trebalo traziti saradnike na polju fotografije, reklamirati fotoopremu, objavljivati tekstove ... Zasto ne prosiriti casopis na ostale grane nauke, biologiju, medicinu, fiziku? I tako je astronomija spoj svih tih disciplina.
Mozda bi se novci mogli naci i kod nasih (a sto ne i stranih?) IT kompanija, ili bar neka pomoc u opremi i sl. Mislim da nema bolje reklame za proizodjace racunara od primene istih u astro istrazivanjiima.

Pisem i brisem ovaj post vec pola sata, siguran sam da vecina mojih predloga pre lici na SF. Ali, ako svi kojima je stalo do casopisa budemo razmisljali i predlagali, naci cemo resenje. Samo od sebe nece pasti s'neba.

r2d2

October 25, 2009, 07:21:02 pm #41 Last Edit: October 25, 2009, 09:46:05 pm by r2d2
Evo obavezujem se da u roku od mesec dana dostavim jednu polovnu p4 (sa crt 17' monitorom) Sasi na trajno rapolaganje, a vezano za tvoj predlog kojeg podrzavam. Mozda i nema potrebe ili ne znaci mnogo ali se tako nesto uvek moze iskoristiti. Jasno mi je da moj potez nece ni malo pomoci ponovnom izlazenju Astronomije, ali je jedino sta mogu uciniti u ovom trenutku.

Sasa

Znate šta je potrebno da izlazi Astronomija? Menadžer! Jedan vredan, talentovan menadžer. Neko ko će nalaziti načine da obzbedi novac, neko ko će nabavljati oglase, reklame i ko će organizovati mrežu saradnika koji će časopis prodavati po školama itd.

Astronomiji je samo malo falilo pa da posluje sa dobitkom i to solidndim, tolikim da pokrije sve troškove i da zaradi dovoljno da plaća saradnike.



cola

To sa skolama ne znam koliko je izvodljivo, za to sve uvek moras da imas dozvole direktora i profesora itd... Misim da bi bilo najbolje da se ide preko nastovnog profesora, tj fizike/matematike (u zavisnosti od uzrasta). Opet ko ce se baviti necim a da za to nista ne dobija? A ako se ide preko skole onda bi se dobio i neki pano i slicno... Mislim da vredi probati i to vise po osnovnim skolama...
Cestitke r2d2, ja bih mogao pomoci oko nekih clankova :)
Eto predlazem British council, oni se kao bave nekom popularizacijom nauke. Mada si i oni u nekoj frci, ja sam tamo bio 2 godine, sad su se zbog troskova preselili iz BG-a u NS i Nis valjda...
A za oglase bi mogli neki institu(ako ima privatnih to je verovatno bolje), vojska (mislim da se za te stvari daju pare), astronomska drustva(za ovo ne verujem mnogo ali ajde), cak bi mogle da prodju i neke sijalice ako eko kampanja protiv LP-a... Sad lako nam je da nebrajamo ali nista dok se ljudi ne dogovore i okupe, pitaju itd.
Pozdrav
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

NASA