• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

1st Observation

Started by astromilke, February 03, 2010, 01:58:19 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

astromilke

Pozdrav svima,

nisam dugo svracao ali evo vracam se na velika vrata ;D i to sa prvim teleskopom in my life (inache poklon od moje drage:) pod mishku Skywatcher newton 76/900 na EQ1 montazi. Znam da nije bog zna sta ali cinjenica je da nemam nikakva iskustva sa teleskopima, a i ne bi zeleo da krenem od "sredine" :)
Normalno, imam par pitanja ali pre svega bi da na neki nacin doprinesem forumu i sa prvom svojom astrofotografijom:



Slikano je sa idiotchichem Canon-om A400 u makro modu i to iz ruke pa mi je trebalo 10-ak shotova da bi me uka*io fokus  ;) - prava improvizacija...

E sad, uz teleskop sam dobio dva okulara - 10mm i 20mm - citavsi par textova na netu skontao sam da je 10mm za blize objekte a 20mm ali onda sam sasvim slucajno nasao Saturn ;) i gledao ga kroz 20mm a onda sam stavio 10 i skontao da sam dobio jos bolje uvecanje sto me je malo zbunilo... Ali to na stranu, snacicu se koji chemu sluzi, ono sto bi mi bilo korisno je to da mi neko da par saveta oko kupovine dodatne opreme tipa okulari, barlow sociva ili sta vec kako bi eventualno dobio neka poboljsanja ukoliko je to uopste moguce sa ovim teleskopom...

Ono sto nisam spomenuo a jeste najvaznije, utisak kad sam sastavljao teleskop, cekao da padne mrak i prvo posmatranje neba je prica koju ne bih u detalje samo cu vam reci da sam sve zive obaveze, ljude, kucne ljubimce i etc skroz smetnuo sa uma, jednom recju - pretvorio sam se u najsrecnije dete na svetu  ;D

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/76900-eq1-luna-76-skywatcher-newton ka teleskopu i sajtu gde je kupljen. Hvala unapred  :)


SW Newton 76/900
EOS 1200D

marino

 cestitke!!
ovakve stvari je takolijepo procitati...sto se okulara tice, ma slobodno koristi oba gdje god zelis..i sam ces vidjeti sto ti je bolje u konkretnom slucaju...

inace ziznu daljinu objektiva podjelis s ziznom daljinom okulara pa dobijes povecanje koje ti odredjeni okular daje na odredjenom teleskpu (objektivu)

u tvojem je to slucaju
900/10=90x
i
900/20=45x

uzivaj i ne zaboravi da i draga pogelda kroz teleskop

m
Vidulini Observatory

CyberianIce

February 03, 2010, 10:33:22 am #2 Last Edit: February 03, 2010, 10:41:14 am by CyberianIce
Hmmm, impresivna fotka! Ja nikako nisam uspeo tako nesto ostro da napravim sa mojim Canon A430 kompakom. Kazes makro a? Bas Makro ili Supermakro fokus?

Interesantno je ovo a, jesam li ja vama pricao kako sam se smrzavao na prvom posmatranju jedno dvadeset km od najblize civilizacije pre neko vece, i kad sam se spakovao da krenem kuci, otpadne mi auspuh pa sam morao jos jedno pola sata da lezim dole na snegu ispod vozila nebi li ga otkacio jer je pukao bas kod prednjeg lonca... I sve to da bi video Mars, Saturn i Mesc. I sad evo lezim u krevetu imam upalu bubrega a verovatno i pluca i pitam se jeli vredelo?

Pa naravno!
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

Quote from: astromilke on February 03, 2010, 01:58:19 am




E sad, uz teleskop sam dobio dva okulara - 10mm i 20mm - citavsi par textova na netu skontao sam da je 10mm za blize objekte a 20mm ali onda sam sasvim slucajno nasao Saturn ;) i gledao ga kroz 20mm a onda sam stavio 10 i skontao da sam dobio jos bolje uvecanje sto me je malo zbunilo... Ali to na stranu, snacicu se koji chemu sluzi, ono sto bi mi bilo korisno je to da mi neko da par saveta oko kupovine dodatne opreme tipa okulari, barlow sociva ili sta vec kako bi eventualno dobio neka poboljsanja ukoliko je to uopste moguce sa ovim teleskopom...


Marino ti je već objasnio kako se računa povećanje kombinacije teleskop/okular ja bih samo dodao da na tvom teleskopu ne bi trebalo ići preko 150x mada bih ja bio prilično konzervativan i zadržao se na max. povećanjima do 100-120 x....
Što se dodatne opreme tiče ni tu ja ne bih za sada ništa dodavao, balrow za sada svakako ne, jednostavno imaš malo nezgodne žižne daljine okulara pa ako bi npr kupio barlow 2x ne bi dobio ništa pošto:  20mm+barlow=10mm a to već imaš a 10mm+barlow=5mm što je već poprilično preko max preporučenog uvećanja za tvoj teleskop...

Dakle za početak koristi što više to što imaš, pogledaj malo po ovom forumu šta bi mogao da posmatraš ili gde da nađeš mape i sl.  i uživaj pa se javi ponovo ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

Imas ti barlowa i od 1.5x i od 3x.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Laci

Quote from: astromilke on February 03, 2010, 01:58:19 am

Ono sto nisam spomenuo a jeste najvaznije, utisak kad sam sastavljao teleskop, cekao da padne mrak i prvo posmatranje neba je prica koju ne bih u detalje samo cu vam reci da sam sve zive obaveze, ljude, kucne ljubimce i etc skroz smetnuo sa uma, jednom recju - pretvorio sam se u najsrecnije dete na svetu  ;D



... i neka tako i ostane  :) ...
Što više prijatnih trenutaka i uživanja u posmatranjima (u društvu je lepše :D)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

astromilke

@ marino
Hvala i hvala na prakticnim savetima i jednacini - polako mi se stvari kristalisu :)
Sto se tice drage - da nije bilo nje moja opsesija bi i dalje ostala sakrivena iza svakodnevnog zivota...

@ CyberianIce
Na mom Canon-u imam samo obican makro ali mozes da probas i sa super ukoliko tvoj ima to - ono sto nisam siguran je to da li sam i zumirao, a to cu probati veceras, nadam se, pa cu ti reci kako je ispalo i sta - mada je uvek najbolje da i sam procackas sve moguce kombinacije - prosle godine sam nesto pokusavao sa mojim starim dvogledom, molerskim stubama (u ulozi stativa) i prikacenog Canon-a za dvogled sa gumicama za tegle :D (ne mozes da zamislis kako je to izgledalo:) i tada sam napravio mali research u smislu koji mod i nacin slikanja daje najbolji rezultat cak sam i uslikao jupiter i njegova dva satelita i to sa digitalnim zumom...

@ sale
Ok, primio k znanju, cisto zelim da se informisem kako bi imao u planu sta bi mogao da nadogradim i sa cim, tek predstoji vezbanje se postojecim okularima ;)
SW Newton 76/900
EOS 1200D

CyberianIce

February 03, 2010, 01:45:13 pm #7 Last Edit: February 03, 2010, 02:00:59 pm by CyberianIce
E pa ni ne mozes da zumiras ako ukljucic supermakro, to i jeste problem sa mojim canon-om, a ja nisam uopste kontao da slikam sa makro modom do sada, verovatno zato mi je autofokus uvek blurovao slike, kazem ti impresioniran sam tvojom slikom meseca...

Btw i tvoj canon verovatno ima supermakro, proceprkaj malo po tome, inace na mom kad ukljucim supermakro, mogu uslikati muvu sa 5cm distance tako kristalno da joj se svaka dlacica na nogama vidi...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Predrag

Quoteprvom svojom astrofotografijom


Pošto je tako, mislim da je najbolje da zameniš ovaj avatar tom slikom. Simbolika! ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

astromilke

Quote from: Predrag on February 03, 2010, 02:57:06 pm
Quoteprvom svojom astrofotografijom


Pošto je tako, mislim da je najbolje da zameniš ovaj avatar tom slikom. Simbolika! ;)


Uh, logicno jeste ali tesko da mogu da se odvojim od mistichnog Enceladusa ;)

Quote from: CyberianIce on February 03, 2010, 01:45:13 pm
E pa ni ne mozes da zumiras ako ukljucic supermakro, to i jeste problem sa mojim canon-om, a ja nisam uopste kontao da slikam sa makro modom do sada, verovatno zato mi je autofokus uvek blurovao slike, kazem ti impresioniran sam tvojom slikom meseca...

Btw i tvoj canon verovatno ima supermakro, proceprkaj malo po tome, inace na mom kad ukljucim supermakro, mogu uslikati muvu sa 5cm distance tako kristalno da joj se svaka dlacica na nogama vidi...


Ceprknuo sam malo net: A430 i A400 Macro: 5 - 47 cm samo sto se za tvoj model pominje supermacro a za moj samo macro e sad isti je raspon ali mislim da je na tvom dosta bolji s'obzirom da je noviji model u stvari ne mislim vec tako pise u par review-a. Uglavnom, probaj sa macro-om u svakom slucaju - sa ili bez AF-a - mislim da sam ovog puta slikao sa AF-om - ne mogu da se setim zbog silnog uzbudjenja ;) nadam se veceras ponovnom astro seshnu  8)


SW Newton 76/900
EOS 1200D

CyberianIce

Kako da ugasim AF? Nemam tu mogucnost, mogu samo da ugasim "AF assist beam" ali aparat mi uvek autofokusira.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

marino

Quote from: CyberianIce on February 03, 2010, 07:31:08 pm
Kako da ugasim AF? Nemam tu mogucnost..

imas mozda meni tipa "manual fokus"?..on bi iskljucio autofokus..pricam napamet..znam da moj stari stari a60 to ima..mislim!! da sam vidio da i neki a400 serija stariji to imaju...e sada-pogledaj po meniju..
m
Vidulini Observatory

marino

Quote from: astromilke on February 03, 2010, 01:28:38 pm
Sto se tice drage - da nije bilo nje moja opsesija bi i dalje ostala sakrivena iza svakodnevnog zivota...


evo prijedloga...ajde malcice obogati pricu o dragoj i tebi i promatranju i nabaci dvije tri slicice, vas dvoje (po danu!) pored teleskopa i mjesec astrofotka..ako si za to objavimo u narednom broju M111..

m
Vidulini Observatory

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on February 03, 2010, 07:31:08 pm
Kako da ugasim AF? Nemam tu mogucnost, mogu samo da ugasim "AF assist beam" ali aparat mi uvek autofokusira.


Zavisi čime slikaš. Izgleda da taj (kao i 98%) kompakta nemaju manual fokus.
AF je koristan, ako ti malo omaneš on popravi. Doduše, ponekad i pokvari.

spadej

A400 nema manual focus. Probaj da podesis taj automatski na "center", tada ce zona fokusiranja biti uza ali preciznija.