• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zvezde najbliže Suncu

Started by Accuphase, April 11, 2012, 02:55:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Accuphase

Naše prve "komšije na nebu"...
http://www.daviddarling.info/encyclopedia/S/starsnearest.html

U radijusu od 12,5 ly



U radijusu od 20 ly



U radijusu od 50 ly



U radijusu od 250 ly


Kizza

Jako zanimljivo  :) Eh kad bi još mogli putovati brzinom svetlosti  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Accuphase

Bilo bi nam sasvim dovoljno i 1/3 c, bez izraženih relativističkih efekata aili i bez potrebe za nezemaljskom tehnologijom u konstrukciji međuzvezdanih brodova !
Kao što vidiš, sa priloženih mapa ima mnogo svetova blizu Sunca, koji su "skoro na dohvat ruke"...

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

tomato011

Ja mislim da se dve civilizacije nikada nece sresti, iz jednog prostog razloga.
Za sve brzine, potrebna je ogromna kolicina goriva. O kocenju posle ubrzanja da se izbegne neka zvezda, planeta, crna rupa, sta god, da ne pricam.

I na kraju, ono najvaznije... Svemirski brod, pri kretanju brzinom svetlosti ili manjom, vecom, kojom god, pri naletu na omanji kamicak od asteroida, raspasce su u paramparcad. Da ne govorim sta bi se desilo ako se naleti na manji asteroid velicine kuce na zlatiboru ili grockoj, ko sta voli i sl. Pa nastala bi rupa u tom nesretnom brodu koja se nicim ne bi mogla pokrpiti :)

Sad, mozda brod ima neki stit, ali opet... oklen energija za taj stit? :)

Teorijska sansa ne postoji za izbegavanje bilo cega pri takvim brzinama! A cak i da se krece brzinom svetlosti, opet se radi o stotinama hiljada godina, potrebnih za let, sto sve price o vanzemaljcima i sl. stvarima svrstava u domen Sci-Fi-ja :)

Sem ako ne izmislimo hyperspace i sl. stvari, od kojih naravno nema nista :)

A najvaznije od svega je da je ljudsko drustvo previse glupo i zauzeto medjusobnim obracunima, da bi se bavilo nekim iole pametnijim stvarima!

kostur

Tomato011 je potpuno u pravu osim jedne stvari... Nijedno telo se ne može kretati brzinom svetlosti  (ne brže, nego brzinom svetlosti). To je zato što foton nastaje od atoma, prepunjen energijom, on se pretvara u svetlost. Može se putovati brzinom svetlosti, ali ako svetlost naleti i na najmanji molekul u svemiru jedan njen deo ostaje tamo, na tom atomu, i ta je svetlost prelomljena, i više nikad nespojiva. Po meni, ja bih do drugih civilizacija skakutavom teorijom. Prvo Mars, pa onda ostala čvrsta tela, pa možda neki asteroid čija se putanja zna itd itd. Pritom niko ne zna šta sve ljudi mogu da izmisle, možda nađemo neki obnovljiv izvor energije koji se obnavlja svake sekunde, pa ga koristimo za sve... možda nađemo neku hranu koja te zasiti za narednih dvadeset godina... ko zna šta će sve biti.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

spadej

Verovatno je, u vreme kada je Kolumbo kretao sa svojim ladjama, neki indijanski vrac predvidjao skori dolazak belaca. A u isto vreme drugi vracevi tvrdili da covek nikad nece moci da nadje toliko veliko drvo da bi napravio ogroman kanu kojim bi presao nepreglednu sirinu okeana.

Ne znam na osnovu ceka Tomato misli da je ljudsko drustvo glupo. Danas se znanje ljudske civilizacije uvecava ogromnom brzinom. Trenutno se svakih 10 godina to celokupno znanje udvostucava. Postoji cak i nauka o znanju (Knowledge management). Covek nezadrzivo ide napred i ja uopste ne sumnjam da ce jednog dana stici i do drugih zvezda. Nasa civilizacija je veoma mlada i tek ce se razvijati. Da li iko moze i da zamisli kako ce izgledati Zemlja za 10000 godina? Ili za 100000? Dinosaurusi su tumarali planetom 200 miliona godina.

tomato011

Na zalost, civilizacije verovatno nece ni biti tada... unisticemo sami sebe... na nauku se sve manje daje, to je problem! Dok oruzje cveta...
A to sa Kolumbom ne moze da se poredi, jer danas covek manje vise zna sve sto treba. Ostalo i sto je nedokucivo, nema puno veze sa kosmickim putovanjima i sl.

Accuphase

Dve zvezde, spektralno bliske Suncu uz to "samostalne" što je zapravo retkost, ipak po svemu sudeći, nisu okružene "svetovima, na kojima buja život"...
- http://www.daviddarling.info/encyclopedia/E/EpsEri.html
- http://www.daviddarling.info/encyclopedia/T/tauCeti.html

Uz to, ni Seti ni Ozma nešto ranije, nisu otkrili nikakve artificijelne radio-talase iz oba zvezdana sistema.

Kizza

U svakom slučaju moramo ići dalje  :) Setimo se da su Kolumba smatrali ludakom i ko zna kako je ubedio kraljicu Španije da mu da tri broda da bi stigao do Indije.
Verujem da će se za 1000 godina rešiti današnji nemogući problemi sa raketnim gorivom i da će mo ipak doseći do neke druge zvezde  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Iskreno se nadam da da Tomato greši, ali kada razmislim racionalo, u pravu je. Iako se ljudsko znanje umnožava gotovo geometrijskom progresijom (ako predpostavimo da se "količina znanja" može meriti), ipak se stiče dojam da ljudsko društvo nazaduje. Ili bar mnogo sporije napreduje nego recimo pre samo 50-ak god. :( Da moramo ići dalje, moramo, ali da li ćemo zaista i mrdnuti dalje od rovera  na Marsu npr. videćemo. Danas, realno gledano, situacija ne deluje ružičasto.

Što se tiče odlaska do najbližih zvezda (zaboravimo za sada one daleke), pa Tomato, naravno da to ne može ovako, natrpaj mnooogo goriva pa ajmo. Ali nije nemoguće čak i sa sadašnjom tehnologijom. Recimo, automatizovani brod sa nekim dobrim AI softverom, nuklearni pogon, jonski motori, mogli bi postići 0,2c. Za 10 god, eto nama izveštaja sa obližnje zvezde. Postoje takve ideje i projekti, ali danas je problem poslati i lender na Mars. Ne tehnički problem, već društveni problem. Mogli su i stari Rimljani doći do Amerike, ali tadašnje društvo nije bilo spremno za to, potrebno je bilo prvo da Evropa preživi sredni vek. (Zamislite gde bi bili danas da je stara Grčka npr. nastavila svoj razvoj do današnjih dana?!?). Očigledno da ni mi nismo spremni za ono što bi tehnološki možda i mogli. Sociolozi mnogo pričaju o tom jazu između tehnološkog i društvenog razvoja. Preveliki jaz je uvek bio problem. Mi smo sada u periodu gde je taj jaz najveći u ljudskoj istoriji.

Predrag

Da ne bi bili previše optimisti ili previše pesimisti prelistajte knjugu "Fizika nemogućeg" koja će vam dati odgovore na ova pitanja. Autor je Mičio Kaku, mada čitaoci AM-a to već znaju.

Jedna izreka ispod naslova Međuzvezdani brodovi:

Po svoj prilici bolji deo čovečanstva nikad neće izumreti - seliće se od sunca do sunca kako budu putovali. I tako, nema kraja životu, intelektu i savršenstvu ljudskog roda. Večno će napredovati.
- Konstantin Ciolkovski, otac raketne nauke
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

spadej

Kada sam imao 7-8 godina, u casopisu "Covjek i Svemir" citao sam: i sa najvecim teleskopom zvezde ce se uvek videti samo kao svetle tackice. To je bilo krajem 70-tih.
Dalje, sredinom 80-tih, kada sam krenuo u srednju skolu, iz predmeta Radio veze ucio sam radio telegrafiju. To je bio najjednostavniji i najjeftiniji nacin komunikaicje u to vreme, siroko koriscen u gradjevinarstvu.
Pocetkom 90-tih, kada sam se zaposlio u servisu digitalnih elektronskih uredjaja, najveca memorija koju sam koristio bila je manja od 1 MegaBajt. Tada sam kupio cudo od uredjaja, Casio DataBank sa cak 64KB memorije,moglo je u njega da stane vise od 3000 telefonskih brojeva i jos kojecega.

Samo 20 godina kasnije, tranzite planeta oko drugih zvezda snimaju cak i astronimi amateri. Radio telegrafiju ne koristi vise niko. Mobilni telefon ili e-mail imaju svi, a kapaciteti hard diskova su vec odavno veci od 1 TeraBajt. Televizija moze da se gleda i na mobilnom telefonu, svaki automobil ima klimu, i kompjuter itd.itd.

Stvarno, ljudsko drustvo veoma nazaduje. I toliko od mene o tome. A kada je rec o Svemiru, meduzvezdanim putovanjima i drugim civilizacijama, vremenska jedinica "1 prosecan ljudski vek" je suvise mala za bilo kakvu racunicu. Moramo da shvatimo, i prihvatimo, da ljudksa civilizacija niti je pocela sa nama, niti ce se sa nama zavrsiti.


NShappy

Spadej, napreduje TEHNIKA a ne društvena svest. Da bismo nastavili sa osvajanjem svemira, manji je problem tehnika. Druge stvari su veći problem.

Imao sam priliku nedavno da prođem neke Afričke i Azijske zemlje. Imaju oni mobilne telefone, iPad-e, računare, vise na internetu, voze automobile i lete avionom. Ali po nekim stvarima, oni su još uvek duboko u srednjem veku. A to je 80% čovečanstva.

Ako nas ne dekne neki baš veliki meteorit ili se ne poubijamo atomskim oružjem, za 1000 godina naravno da ćemo biti redovni bar na Marsu. Ali mi bi na Marsu mogli biti već sada, a i automtizovane expedicije do obližnjih zvezda bi se mogle realizovati već sada, samo kada bi bilo volje. Teraformiranje Marsa je već isprojektovano. Tehnologiju imamo, svest o neophodnosti toga nemamo.

Predrag

Quote from: NShappy on April 19, 2012, 11:18:41 am
napreduje TEHNIKA a ne društvena svest.


Ovo je ključno. Pa i danas postoji na stotine miliona ljudi kojima je put na Mesec i dalje nemoguć i postavljaju najretardiranije pitanje: A zašto sada ne letimo na Mesec kad smo to mogli još pre 40 godina?

Projekat Constellation je bio spreman, a onda je ukinut jer mora vojska da se finansira i slično. Mnogo će još proći dok se ne desi nešto što će naterati ljude da ulože taj veliki i dugočekani novac za ozbiljne projekte.
Jedan primer je mogućnost sigurnog udara ogromnog asteroida za nekoliko godina ili decenija. To bi ubrzalo razvoj svemirskih istraživanja. I primeri slični ovom.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan