• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zvezde najbliže Suncu

Started by Accuphase, April 11, 2012, 02:55:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NShappy

...i šta misliti o ljudskoj svesti i "napretku" kada danas mnogo manje ljudi veruje da smo bili na Mesecu nego pre recimo 30-ak godina.

Kizza

Ipak mislim da grešite u vezi putovanja u svemir.Da li je neko mogao da predpostavi da će "privatnik" organizovati turističko putovanje u Zemaljsku orbitu?Vidimo iz dosadašnjeg iskustva da je uvek umešana vojska a oni su uvek preskupi.Rutan je to i dokazao a ne mogu zamisliti šta bi tek uradio da ima NASA budžet?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

tomato011

Quote from: NShappy on April 19, 2012, 01:46:38 pm
...i šta misliti o ljudskoj svesti i "napretku" kada danas mnogo manje ljudi veruje da smo bili na Mesecu nego pre recimo 30-ak godina.


E bas to i ja stalno ponavljam!

Ja kazem, sezdesete i sedamdesete godine su bile godine znanja i obrazovanja. Osamdesetih je krenula stagnacija...

Danas se ljudsko drustvo potpuno promenilo... najbitnija stvar je sta je obukla i radila Kim Kardashian i neke slicne gluposti. Znanje uopste nije u modi. Sem nekog "instant" obrazovanja, u vidu raznih popularnih knjiga o samonapretku i sl. Da ne spominjem gluposti poput "life coach-inga" i sl. od cega se jezim!

Ne znam da li je to sve smisljeno, ne verujem previse u zavere, ali realno, ljudsko drustvo nikada nije imalo vece sanse za obrazovanje i podizanje svesti a bilo neobrazovanije i mogu slobodno da kazem, glupavije.

Danas je svaka informacija bukvalno na dohvat ruke. A opet, ljudi me zgranu svaki dan svojim neverovatnim neznanjem. I to nije samo neznanje, vec i totalno odsustvo zelje da se ista novo sazna i nauci! Cak se hvale kako to ne znaju!

Posle svega, mislim da je ta demokratizacija informacija i medija ipak donela ogromnu stetu covecanstvu. Istina je da je nama, znatizeljnima, omogucila neuporedivu komunikaciju i saznanje, ali sa druge strane, omoguceno je neverovatnom broju psihopata i ljudi sa psihijatrijskim dijagnozama uopste, zatim raznim teoreticarima zavera da krenu da sire svoje nebulozne teorije.

Kada se na to doda neobrazovana masa, danas covek zaista svasta moze da procita a glupost se siri poput pozara!

Sve mi se cini da svet ide ka tome da ga cini masa od oko 95% glupavih poluzivotinja, potrosaca i 5% elite, koja ce na ovaj ili onaj nacin vladati potrosacima.

Sta ovo znaci za nauku, naravno da ne treba ni diskutovati... Zato kazem, po meni je sama mogucnost za bilo kakav dalji razvoj astronautike potpuno bespredmetan, kada para za to ima sve manje!

Na kraju, tu su i do juce nezamislive drustvene mreze a njihova snaga zaglupljivanja je neverovatna!

Jedan primer. Imam drugaricu koja je zavrsila sega mega "fakultet". Relativno je zgodna i ima gomilu prijatelja na Facebook-u, koje, za razliku od vecine, zaista i poznaje. Voli da se druzi, izlazi i sl.
Radila je ranije neki nocni posao, dezurala nesto i sedela za kompom po celu noc. Sta je iz toga proizaslo?
Umesto da siri svoje (ne)znanje, citajuci nesto pametno, ona je bukvalno postajala opsednuta vladarima iz senke, genetski modifikovanom hranom i uopste, raznim teorijama zavere.

Naravno, sta god da joj se dopalo, to je "nesebicno" serovala sa prijateljima.

Jako bitan deo: obzirom da ima mnogo prijatelja, popularna je i sto je jos bitnije, sta god da napise, to izaziva interakciju drugih korisnika. Time na Facebook serverima njene reci i te kako imaju tezinu. Maltene je neka mini Celebrity!

To je islo dotle da su je neki pametniji likovi vec koristili za promociju raznih proizvoda i usluga. Kada ona nesto napise, to izadje svim njenim prijateljima!!!
Opet, to je zato sto njena rec recimo ima neuporedivo vecu tezinu od moje reci, a ja sam na FB prisutan, samo da me ima, da mogu da kontaktiram ljude koji mi trebaju za posao, devojke bez posredovanja agencija i sl.

Sta tu dobijamo? Ljude od neverovatnog "mikro uticaja", koji su zapravo veoma opasni po svest i obrazovanje drugih ljudi. Ta mala ume dnevno da rasiri po nekoliko prica, od kojih mi se zaista podigne kosa na glavi. Preko nje sam saznao i za neke domace teoreticare zavera, ljude za koje sam siguran da imaju dijagnoze ili bi ih dobili, a svi oni su najcesce bez ikakvog formalnog obrazovanja i radnog mesta, ali takodje svi apsolutno sve znaju, o svemu, od Vasingtona, do Nase i da li smo zaista sleteli na mesec! (I tu temu sletanja na mesec je promovisala i obradila)

I onda kada takve, realno popularne individue, rasire nesto, to se siri dalje po mikro krugovima ljudi sa manjim "uticajem" i ta budalastina, kada je vise puta ponovljena, postaje nekome ko je primitivan i ogranicen, gotovo kao istina!

Covek cak i  kada im odgovori nesto, u fazonu, to je glupost, biva napadnut od strane copora priglupih istomisljenika, kaze mu se da "mraci", da je negativac i sl.

Demokratija jeste teorijski dobra, ali bez dobrog "urednika" koji odredjuje ko kosi a ko vodu nosi (ko prica a ko cuti), pitanje hocemo li doziveti kao covecanstvo 3000-tu godinu, a o putovanju u svemir da ne pricam!

Mozda ako neko udruzi Paris Hilton i Sestre Kardashian da to propagiraju...

Pre zakona fizike, za moje ne bas optimisticne poglede, zasluzno je prventsveno stanje u drustvu danas!!!

Kizza

Gde će i u kom pravcu krenuti ljudsko društvo to se i ne može predpostaviti ali uvek će biti nekih ekstrema,nazadnjaka i ko zna još čega.Ljudi (pametni) su shvatili da će Zemlja biti spržena od Sunca i da je jedina mogućnost SVEMIR!Neka to i bude samo jedna šaćica ali su ipak je to ljudski rod.Kada nas Klingtonci budu pitali zašto vas je tako malo,reći ćemo da nas je pojeo INTERNET  ;D
Šalu na stranu ovo je budućnost: http://en.wikipedia.org/wiki/Spaceport_America
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Tomato je lepo objasnio šta želim reći.

Kizzo, u "demokratskom" društvu šačica je totalno nebitna. Bitno je šta misli većina. Bojim se da nije daleko dan kada će roditelji glasati da li će deca izučavati evoluciju ili kreacionizam, kao što danas odlučuju hoće li deca na veronauku ili građansko vaspitanje.

Lepo je što Rutan leti u Svemir, (tj. samo skače do velike visine), tek sada u 21. veku, a u istom ovom veku nekoliko zemalja u svetu demokratski skida sekularno državno uređenje i vraća religijsku državu. Šta reći?!?

Kizza

Ja vas odlično razumem jer i jedni i drugi uzimaju lekove kad se razbole  ;)
Verujem da će doći vreme življenja a ne preživljavanja.Evo Ja nisam primio platu ali imam porodicu i moram da se borim,nema druge  :)
Moramo otići sa Zemlje ili u brodu ili u s......  ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Quote from: NShappy on April 19, 2012, 08:15:01 pm
Bojim se da nije daleko dan kada će roditelji glasati da li će deca izučavati evoluciju ili kreacionizam


Uh, klinac mi polako raste a od ovaga me je najviše strah. Baš zbog takve demokratije gde i bolest ima pravo da se širi. Ali na žalost, po statistikama stranka koja propagira kreacionizam izgleda da ulazi u parlament. :(

Nego vratimo se temi na vreme dok ne bude lock!

Mnogo je malo popularizatora nauke i kod nas i u svetu. U svetu naravno malo više. Jedino su engleskoj uspeli da urazume političare i sada se kod njih u školama ceni samo nauka.
Finansiranje popularizacije nauke bi trebao da bude osnovni cilj da mladi ne bi skrenuli sa kursa i tako vremenom dobijemo ljude koji pozitivno misle. Tada možemo da razmišljamo o većem novcu za istraživanje svemira.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

tomato011

Quote from: Kizza on April 19, 2012, 05:47:00 pm
Gde će i u kom pravcu krenuti ljudsko društvo to se i ne može predpostaviti ali uvek će biti nekih ekstrema,nazadnjaka i ko zna još čega.Ljudi (pametni) su shvatili da će Zemlja biti spržena od Sunca i da je jedina mogućnost SVEMIR!Neka to i bude samo jedna šaćica ali su ipak je to ljudski rod.Kada nas Klingtonci budu pitali zašto vas je tako malo,reći ćemo da nas je pojeo INTERNET  ;D
Šalu na stranu ovo je budućnost: http://en.wikipedia.org/wiki/Spaceport_America


Ajd' jos ovo i necu vise...

Sa jednim "drustvom" sam se zestoko posvadjao oko manastira ostrog. Sto je najgore, radilo se o bivsim gimnazijalcima, koji mahom imaju i fakultete, neki jos vuku, ali vecinom su to "akademski" obrazovani ljudi.
U ovoj zemlji, sve da im diras, al' ostrog, kao da si im oca i majku ubio.

Krenulo tako sto je devojka koja je zavrsila filologiju krenula da prica kako je neka njena rodjaka naprasno ozdravila u ostrogu. Ja rekao da ili nije bila bolesna ili je imala pogresnu dijagnozu. Tu je onda ona pocela da se ubedjuje sa mnom, kako valjda oni bolje znaju, pa je kao isla bosa do gore, nije se isekla na kamenje i sl. nebuloze.
I tako se prvo par njih, a onda bukvalno grupa od sest - sedam ljudi obrusila na mene i krenula kako ja ne verujem u ostrog, pa tamo lezi onaj cudotvorac, pa kako on nije propao do sada, istrulio, ajde cik ako znam, da im kazem, pa svako zna barem pet njih koji su ozdravili od svih mogucih bolesti dole i otrcali maraton do Beograda.

Ne mogu reci da smo se pobili, ali celo vece je proteklo u raspravi, svaku i najmanju glupost sam im pobio temeljno i argumentovano, da bi se na kraju desila jedna opsta svadja i frustracija i ja ispao "party breaker".
Drugarici koja me je "uvela" u to drustvo i pozvala par puta, bas je bilo neprijatno... Mada im nije smetalo kad sam placao racune za sve...

Ne kazem da su mi to bili sjajni prijatelji, ali eto... vec par godina se ne cujemo!

A najveci crnjak... ja sam medju prvima Srbiji, u svom studiju imao Epilog lasersku "gravericu". Onu sto gori drvo i slicno, sece cak i tanak metal... Radio sam za prevarante iz ostroga suvenire, krajem devedesetih. Na predmetima od drveta nagorevanjem crtao razne motive. Nisu hteli rucno da rade duborez jer im je bilo skupo, a ovaca za sisanje toliko da nisu mogli da se naprodaju.
Posle su kupili svoj laser, da bi sve pare ostale njima...

Jos jednom moram da ponovim, to su sve fakultetski obrazovani ljudi, manje vise, a ja nisam mogao da se nacudim koliko pojma nemaju ni o cemu, sustinski!

Moj stariji (dosta stariji) brat je svoje dete zaista doveo u jako losu situaciju. Od njih recimo 30 u odeljenju, 23 je glasalo za veronauku, par njih su romi za koje se niko ne interesuje a roditelji svega tri ucenika su izabrala gradjansko vaspitanje!
Sta smo dobili? Od malih nogu, deca su se podelila po uverenjima! A sta ceka decu, kojima neki licemerni lazov - svestenik, prica o "veronauci"... Ne mogu da razumem roditelje koji decu u od detinjstva truju dogmama ciji je jedini cilj kontrola i profit na lakovernima, sve to naravno "bez motike"...

Odosmo u off topic, al' ja se samo trudim da potkrepim svoje stavove! :)

morea

Ja mislim da je bas u toj dostupnosti informacija i problem. Jednostavno kad je mozak neprestano bombardovan informacijama nema kad da ih kriticki obradi (osim ukoliko jos u skoli (ili na slicnom mestu)  nije navikao da to rigorozno primenjuje, a vecina ljudi nije ), i prirodno je da ce vremenom krenuti da upija samo one informacije za koje je potrebna mala (ili nikakva) obrada, a ako je ta informacija jos i zvucna.. Na stranu to sto i samo znanje pocinje da gubi na vrednosti, zasto bi sad prosecni Mile iscitavao neke tamo knjige i trudio se da ukapira kako neki princip funkcionise, kad u roku od 15 sekundi od Gugla moze da dobije sve potrebne odgovore. Ako se ne napravi neka intervencija na nivou obrazovanog sistema to ce sve gore i gore da bude, ako ni zbog ceg drugog onda zato sto vecina buducih ucitelja i nastavnika spada bas u takve ljude (svaka cast izuzecima).

Sasa

Sjajni komentari ako mogu da primetim. Ali kasno sam video ovu temu i sad ne mogu na sve da odgovorim. Uglavnom, iako se slažem s ovim pesimističkim ocenama rekao bih da postoji nada. U jednoj kratkoj priči (koju izgleda niko ozbiljno nije shvatio - a možda je i loše napisana) ja sam napisao da svet ulazi u drugi srednji vek. Vidimo kao i u Srednjem veku kako su se slizale država i crkva i kako zajedno (iako se međusobno večito bore za vlast) upravljaju društvom. A to društvo je sve zaglupljenije i zaglupljenije - kao i u Srednjem veku. Sa svoje strane i država i crkva se trude da još više zaglupe društvo - pod izgovorom da tako želi narod, a mi smo, jeli, demokratska zemlja, pa radimo šta narod hoće. Drugim rečima, narodu se nameće nešto iracionalno i kad narod to prihvati onda se kaže: pa eto, narod tako hoće.
U čemu je ipak nada? Pa mislim da se kroz istoriju smenjuju periodi gluposti i pametnosti. Prošlog veka čovečanstvo je doseglo visok nivo razvoja nauke i kulture uopšte, a sada ulazimo u period kada kultura počinje da opada. Drugim rečima, ulazimo u novi srednji vek. Ali, nakon toga ponovo dolazi period razvoja kulture. Naravno, ako preživimo srednji vek  :).

NShappy

Ukratko, to je to. Nailazi novi srednji vek. Imaćemo mi ručne uređaje sa 1 TB radne memorije koji će moći da strimuju 3DHD video u realnom vremenu, putovaćemo kolima i leteti avionom, ali po kulturi, stepenu prosvećenosti, društvenoj svesti i raciu pašćemo daleko ispod sadašnjeg nivoa. Već sada smo mnogo niže nego pre samo 30-ak god.

Neki klik da se to ipak ne desi i da se ovakav pad zaustavi se ni ne nazire.

Inače, 100% se slažem sa Sašom  da će i tome doći kraj. Ali nadam se samo da taj novi srednji vek neće trajati kao prethodni, mnogo stotina godina. I da se nećemo spržiti atomskim bombama. :(

Accuphase

Iz feljtona "Sledećih 50 godina u svemiru" domaćeg naučno-popularnog časopisa "Galaksija", po istoimenoj knjizi Patricka Moora...

- Izvan Sunčevog sistema(No.6 from Galaksija 6-1977)
http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?auto=&page=45&all=GAL_77_06
- Putovanje na zvezde(No.7 from Galaksija 7-1977)
http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?auto=&page=45&all=GAL_77_07
- Skok do zvezda(No.8 from Galaksija 8-1977)
http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?auto=&page=45&all=GAL_77_08