• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kraj Astronomije

Started by Predrag, September 23, 2009, 12:33:37 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sasa

Quote from: CyberianIce on September 23, 2010, 01:24:12 am
Imam samo jednu rec: popularizacija.

Ti izgleda brkaš neke pojmove: popularizacija i volonterski rad nisu iste reči. Popularizacija ne znači besplatan rad. Uzmi najpoznatije popularizatore nauke: Karl Segan, Brajan Grin, Ričard Dokins, Stiven Hoking, itd. da ne nabrajam više, svi oni su primili pare za svoju popularizaciju nauke. Vikipedija ima, ako se dobro sećam, nekoliko desetina zaposlenih ljudi koji lepo zarađuju. Uostalom, čemu povremene akcije prikupljanja para za Viki? A u pitanju su milioni dolara!
Uveren sam da su i Stiven Vajnberg i Lion Lederman za one svoje čuvene knjige dobili novac. Pa to je tako normalno. Te knjige su se prodale u ogromnim tiražima. Kome je otišao taj novac? Izdavačkoj kući? Koliko znam te knjige se ne dele besplatno.

I što bi neko proveo godinu dana radeći zabadava? Itd.

CyberianIce

Ma kako god... Posto nemate pojma o popularizaciji, prepustite popularizaciju onom pretplatniku koji ce svoje kopije da podeli sa ostalima preko warez pirova, pa vi onda zivite od donacija. Vec naslucujem ko bi to mogao biti... E to tako moze onda da se zove popularizacija astronomije na ovim prostorima. Inace stvarno tek sad vidim zasto su neke stvari u ovde dvanaestak milijardi svetlosnih godina iza ostatka sveta.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

Quote from: CyberianIce on September 23, 2010, 11:57:54 pm
Ma kako god... Posto nemate pojma o popularizaciji, prepustite popularizaciju onom pretplatniku koji ce svoje kopije da podeli sa ostalima preko warez pirova, pa vi onda zivite od donacija. Vec naslucujem ko bi to mogao biti... E to tako moze onda da se zove popularizacija astronomije na ovim prostorima. Inace stvarno tek sad vidim zasto su neke stvari u ovde dvanaestak milijardi svetlosnih godina iza ostatka sveta.


Samo neko treba prvo da sedne i da napiše sve te članke pa da ih neki "pametni" pirat nakači na tamo neki server. Internet je prepun informacija, tako da onda nikada neće biti potrebno da se neko posebno lati nečega da radi, po toj logici.

Nego kad reče popularizacija, gde si ti u svemu tome? Da li si održao neko predavanje, stajao pored teleskopa i pokazivao ljudima nešto zanimljivo na nebu, da li si organizovao neki kamp, bilo kakvu vrstu susreta makar i u užem krugu? Šta možeš da navedeš da si uradio i kada i gde? Da li si objavljivao neki štampani magazin, da li si objavljivao neki e-nzin? Da li možeš da nam proslediš linkove toga što si radio? Da li imaš svoje radove na torrentima?

Kratko rečeno, pokaži na svom primeru kako treba da se radi. Daj da vidimo, možda imaš neku ideju vezano za tvoje iskustvo i rezultate? Biće od nesumnjive koristi.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sasa

Quote from: CyberianIce on September 23, 2010, 11:57:54 pm
...Inace stvarno tek sad vidim zasto su neke stvari u ovde dvanaestak milijardi svetlosnih godina iza ostatka sveta.

Pa ja sam naveo precizne, jasne i argumentovane primere kako radi ostatak sveta, bar onaj najrazvijeniji ostatak sveta. On NAPLAĆUJE svoj rad.

Dakle, čudno je što se pozivaš na svet kada taj svet radi suprotno od tvojih stavova.


CyberianIce

Quote from: Sekula on September 24, 2010, 12:20:55 am
Nego kad reče popularizacija, gde si ti u svemu tome? Da li si održao neko predavanje, stajao pored teleskopa i pokazivao ljudima nešto zanimljivo na nebu, da li si organizovao neki kamp, bilo kakvu vrstu susreta makar i u užem krugu? Šta možeš da navedeš da si uradio i kada i gde? Da li si objavljivao neki štampani magazin, da li si objavljivao neki e-nzin? Da li možeš da nam proslediš linkove toga što si radio? Da li imaš svoje radove na torrentima?

Kratko rečeno, pokaži na svom primeru kako treba da se radi. Daj da vidimo, možda imaš neku ideju vezano za tvoje iskustvo i rezultate? Biće od nesumnjive koristi.


E vidis... Ja nikada nisam ni izjavio da ja radim nesto po pitanju popularizacije astronomije ali ipak se trudim. Kao prvo, na nekoliko foruma prevodim i postavljam vesti i zanimljivosti vezane za astronomiju, odgovaram klincima na pitanja, pomazem im koliko mogu, ucestvujem u raspravama...

E sad zanimljiv deo. Hteo sam u gimnaziji Nikola Tesla u Apatinu, u skoli koju sam i sam nekada pohadjao da napravimo nesto kao prezentaciju o amaterskoj astronomiji. Posto tamo ima nekoliko klinaca sa foruma koji se jako interesuju za astronomiju, jedan od njih je cak i nabavio teleskop, trebalo je sa mojim bivsim profesorom da se nadjem i da se dogovorimo oko toga sta i kako, on bi drzao neku astronomsku sekciju ali konta da mu je potrebna necija pomoc. Nikog nemamo u okolini ko bi nam mogao pomoci. Barem to sto i kazes da se donese neki teleskop, iako u skoli imaju jedan, da se pokaze deci kako to izgleda, kako se sa time radi, da se odstampaju neke fotografije koje je radila zajednica sa ovog foruma (Yagodinac, kruska, Laci i ostali) da se napravi mini-izlozba ili neko predavanje. Ali ja mislim da nisam u mogucnosti da sve to odradim iz prostog razloga sto ja nisam sposoban tako nesto da organizujem a takodje ni da odgovaram na sva pitanja koja bi nas mogla zadesiti...

Za sada sam samo mojim prijateljima pokazivao teleskop i neke objekte na nebu cak su i neki od njih bili jako odusevljeni posebno Saturnom ili Jupiterom...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

Quote from: CyberianIce on September 24, 2010, 12:39:35 am
Quote from: Sekula on September 24, 2010, 12:20:55 am
Nego kad reče popularizacija, gde si ti u svemu tome? Da li si održao neko predavanje, stajao pored teleskopa i pokazivao ljudima nešto zanimljivo na nebu, da li si organizovao neki kamp, bilo kakvu vrstu susreta makar i u užem krugu? Šta možeš da navedeš da si uradio i kada i gde? Da li si objavljivao neki štampani magazin, da li si objavljivao neki e-nzin? Da li možeš da nam proslediš linkove toga što si radio? Da li imaš svoje radove na torrentima?

Kratko rečeno, pokaži na svom primeru kako treba da se radi. Daj da vidimo, možda imaš neku ideju vezano za tvoje iskustvo i rezultate? Biće od nesumnjive koristi.


E vidis... Ja nikada nisam ni izjavio da ja radim nesto po pitanju popularizacije astronomije ali ipak se trudim. Kao prvo, na nekoliko foruma prevodim i postavljam vesti i zanimljivosti vezane za astronomiju, odgovaram klincima na pitanja, pomazem im koliko mogu, ucestvujem u raspravama...

E sad zanimljiv deo. Hteo sam u gimnaziji Nikola Tesla u Apatinu, u skoli koju sam i sam nekada pohadjao da napravimo nesto kao prezentaciju o amaterskoj astronomiji. Posto tamo ima nekoliko klinaca sa foruma koji se jako interesuju za astronomiju, jedan od njih je cak i nabavio teleskop, trebalo je sa mojim bivsim profesorom da se nadjem i da se dogovorimo oko toga sta i kako, on bi drzao neku astronomsku sekciju ali konta da mu je potrebna necija pomoc. Nikog nemamo u okolini ko bi nam mogao pomoci. Barem to sto i kazes da se donese neki teleskop, iako u skoli imaju jedan, da se pokaze deci kako to izgleda, kako se sa time radi, da se odstampaju neke fotografije koje je radila zajednica sa ovog foruma (Yagodinac, kruska, Laci i ostali) da se napravi mini-izlozba ili neko predavanje. Ali ja mislim da nisam u mogucnosti da sve to odradim iz prostog razloga sto ja nisam sposoban tako nesto da organizujem a takodje ni da odgovaram na sva pitanja koja bi nas mogla zadesiti...

Za sada sam samo mojim prijateljima pokazivao teleskop i neke objekte na nebu cak su i neki od njih bili jako odusevljeni posebno Saturnom ili Jupiterom...


OK, znači radiš nešto mada koliko vidim možeš i mnogo više nego imaš neke barijere koje možda i nisu neke barijere, ako ćemo iskreno.
Ajde ovako da se dogovorimo, ti samo radi kako misliš da treba kao što će i svi ostali da rade. Očigledno da nemaš dovoljnu težinu niti neki rezultat da osporavaš tudje. Svako ima pravo da svoj radi ceni i poštuje. Isto tako i da traži nadoknadu ako to misli da treba je je to samo njegov rad. Ako neko želi da pristane na te uslove, taj neko će to i da učini. Ako ne želi, neće. Sve je to tržište na kraju krajeva.

Ako hoćeš da izgradiš svoju poziciju i u ovoj malobrojnoj zajednici i da se tvoja reč uvaži sa posebnom težinom, onda svaki dalji tvoj nastup ovde treba da bude: "uradio sam to i to, organizovao sam to i to, posmatrao sam ili još bolje posmatrali smo to i to, želim da pitam to i to, treba mi pomoć itd itd". Ovako, u suprotnom, nije ti ovde onda najbolja sredina za bilo šta drugo.
Shvati ovo kao dobronamerni savet. Sve ostalo je nešto što će nas samo udaljiti i pokidati bespovratno, makar na ovom mestu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

CyberianIce

Hvala na smernicama, primio k' znanju.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

olaf

Zna li netko kako bih mogao doći do specijalnog izdanja Astronomije - Photo Astronomija: Najlepše slike svemira?

Sasa

Ja znam samo jedan način: da dođeš na Letenku ove godine, ali da me pre toga podsetiš da ga donesem (mislim da imam neki broj viška).

mravic

Olaf-e, jesam li ti rekao  :D :D :D ?
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

olaf

Bojim se da neću moći na Letenku ove godine. Mogu te molit da mi pošalješ poštom? Uplatim ti na račun. Ili te ugostim kad budeš u Zagrebu!
Mravic, čini se da si me poslao na pravo mjesto.Tnx!

Sasa

Eh Olafe, ne treba ništa da platiš, ali problem je da odem u poštu. To mi je gore nego bacanje smeća ili usisavanje prašine. Bez preterivanja. Samo zato sam i rekao da je najbolje da časopis preuzmeš na Letenki.

Ali ok, pošalji mi adresu preko sajta AM, pa ćemo videti. Uglavnom, evo našao sam jedan primerak.

olaf

Poslano!
Još jednom hvala