• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sirove / RAW astrofotografije - primeri za obradu

Started by Sekula, July 26, 2012, 08:28:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lajosk

Bravo Kruška!
Izvukao su izgleda sve što se može izvući iz ovog snimka  ,ja bih je možda malo potamnio ali i ovako je super.

5ja

Zanimljivo, morao sam i ja da probam :) Novo iskustvo za mene, pošto prvi put obradjujem tudju fotografiju i prvi put obradjujem fotografiju koja je slikana modifikovanim aparatom.
Korišcen je Fotošop CS4 za obradu. Uradio sam dve različite varijante,
Prva:


Druga:


S obzirom da imam iskustva u obradi samo sa vidljivim delom spektra, ova prva varijanta mi je bila sasvim zadovoljavajuća sa količinom vidljivih regiona prašine i gasa, a onda sam se iznenadio koliko crvene može da se ''iscedi'' iz ove fotografije..  :o
Možda zato što razmišljam ''nemodifikovano'', ali meni je prva varijanta sasvim dovoljna, druga mi je malo preterana iako su na njoj više izraženi okolni regioni, ali na kraju krajeva sve je to subjektivni doživljaj...
Kako se vama čini?

p.s. rendermaxo, svaka čast na fotografiji, dobar stak!
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

rendermaxa

@5ja

Odlicne su obe :) Ja bih isto isao sa prvom varijantom samo zbog broja ekspozicija koji je mali (10x300), da je bar 20 fotki stackovano ova druga bi bila vrh. Na ovako maloj slici se ne vidi, ali pretpostavljam da ti je izaslo dosta suma zbog "rastezanja" na drugoj slici? Sa ovim stackom je po meni najbolja kombinacija ove dve(malo da se vise istakne objekat u prvoj).

Nadam se da ce jos neko da okaci neki svoj stack, na primer Lajos i recimo Iris Nebula (NGC 7023) ;D
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska


nisam okacio pun fajl na drpobox jer sam preterao za 2 gb rama koliko imam na laptopu
a bogami i ovde moze satima da se doradjuju sitni detalji po zelji autora

http://img37.imageshack.us/img37/7204/m8sharpenresize.jpg
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sekula

Lepo Kruška!  :)

Probaj da umesto magente pojačaš crvenu i da u shadow/highlights više izvučeš recimo srednje tonove zbog ovogo centralnog dela u Laguni. Mislim da ćeš imati zanimljivu promenu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

Quote from: Luger on July 26, 2012, 10:30:00 pm
S obzirom da sam nov na ovom forumu, pitao sam se zasto nema takvih primera.Iskreno, ni na kraj pameti mi nisu padala autorska prava. Apelovao bih na Vas koji ste voljni da postavite neku fotografiju da to ucinite i da uz Vasu pomoc i mi neiskusni u obradi naucimo nesto.
Sekula, hvala za pokretanje fenomenalne teme.


Quote from: karlos on July 27, 2012, 10:08:40 am
Prava tema na pravom mestu .Bravo za moderatora !! To je ono što je nedostajalo na ovom forumu.

A što se tiče autorskih prava na fotografije ,ne mora odmah da se od komarca pravi slon. To se lako rešava ...

Neka ljudi koji su u mogućnosti i dobre volje,postave povremeno po koju astrofotografiju ,na poklon ostalima.Tako
neće biti nikakvih zabuna ,a verujem da će mo videti više različitih obrada istih fotografija . Biće jako interesantno
čak i poučno.


Ova mi je tema nekako promakla. Dakle, u Vodiču kroz digitalnu astrofotografiju stavili smo i jednu prekrasnu sirovu fotku maglice M27 koju je snimio Filip Lolić, a do nje možete doći u poglavlju 4 PRAKTIČNE VJEŽBE OBRADE ASTROFOTOGRAFIJA, na stranici 56, pa navalite. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

rendermaxa

Evo jedna varijanta od mene. Nisam menjao boje(da vuce u crveno) vec sam ostavio originalne.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

kruska

July 31, 2012, 09:50:47 pm #23 Last Edit: July 31, 2012, 10:00:11 pm by kruska
osnovni snimak je odlican i sa puno elemenata
maglina sa sjajnim centrom, mnogo medjuzvezdane prasine, filamentima, nekoliko slojeva boja
tako da je dozivljaj za bilo kakvu obradu i vise nego potpun
centar jeste prilicno beo ali ne i hipersaturiran jer sam hteo da se vidi prasina
ovakve slike zasluzuju bar sat vremena obrade (na netu spominju i dan)
hvala bogu sto nam je bog podario ovakvo nesto na nebu da mozemo izvezbati CS,PS...

plava boja u centru je prosto izbila da bi kontrast prasine bio jaci
bar triputa sam radio kombinacije ubijanja pozadine layer tehnikom(divide, subtract, difference)
mada je dovoljno uraditi nakon svega apply image 50% i slika ce odmah potamneti u centru
takav mi je ukus, volim dosta svetle slike jer u mome selu gde ima puno LP ;D ako sklonim svetlinu sklonicu fine detalje
a to je ta granicna magnituda za detalje 14-19 magnituda vidljivosti koju prosto pregazi ulicna rasveta kod mene
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sekula

Odlično Render!  :)   Stvar pristupa obradi, naravno.

Kruška, super, samo nastavi i nadalje.

Dobićete još materijala uskoro. Od 7. do 20. avgusta idem da slikam na Debelom brdu tako da će ciljevi da mi budu mahom ovo, uz Andromedu i Plejade:

http://www.astropix.com/HTML/E_SUM_N/TOC_SUMN.HTM
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Djole

evo i ja sam probao....
inace tema je odlicna...
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

zozo83

meni se svidjaju do sada sve i jedna obrada, cak mi se vise svidjaju malo zatamljene
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

lajosk

Rendermaxa ..!!!
Zapamtite ivo ime!
Počeo je pre godinu -dve a radi kao da je u ovim vodam 10-20 god.
Kažu, neko voli ,neko zna ...Render ZNA !
Ivane, samo napred ....po meni ,trenutno radiš najbolje obrade ...

goksi

Pozdrav!
Vrlo zanimljiva tema, pogotovo za pocetnike. Mislim da bi iskusniji trebali da napisu sta su tacno radili korak po korak kako bi ostali znali gde grese.
Evo i obrada od mene, mada se ogradjujem psoto su mi ovo prve obrade, jos nemam ni teleskop.
U ovoj prvoj brain sam se iznenadio koliko je zvezda snimljeno.