• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Curiosity - na pragu velikog otkrića?

Started by Sekula, November 20, 2012, 01:33:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

kad administrator postavlja link sa b92 onda je krajnje vreme doslo...
SAM je ipak bolji naziv od jelly bean ili ice cream sandwich... verujem da znate na sta mislim,
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sekula

Quote from: kruska on November 21, 2012, 08:58:00 pm
kad administrator postavlja link sa b92 onda je krajnje vreme doslo...
SAM je ipak bolji naziv od jelly bean ili ice cream sandwich... verujem da znate na sta mislim,


Što se B92 tiče jeste on dosta pao čak i ispod nekih dnevnih novina po pitanju nauke, ali ovo je svakako interesantno dešavanje. Ako se završi manje značajnim razmerama po civilizaciju na planeti, ipak zavredjuje pažnju sve ovo. Osim toga, B92 je relativno dobro ovoga puta ispratio informaciju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Kizza

Samo da podsetim naučnike iz NASE da sam izgubio živce i ako sutra ne objave šta su otkrili,raskinućemo saradnju  >:(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sima_Strahota

November 25, 2012, 03:56:44 pm #18 Last Edit: November 25, 2012, 10:36:07 pm by Sekula
Da izvinete, meni idu na *** izjave tipa "E sad cemo da vam kazemo nesto jako vazno...u stvari necemo sad, nego jednom"....
Ako nesto istrazujes, onda cutis dok ne nadjes sta trazis, pa onda lepo objavis. A ne ovo....ovo je cisto glupiranje i paljenje javnosti bez potrebe.
Mislim, ne igramo loto, ne gledamo grand show, pa da moraju da nas loze i drze uz ekran. Javnost koja prati desavanja sa Marsa je dovoljno strpljiva da saceka pravo saopstenje.

Moderator:
Ccc, izrazi, izrazi...
Stavljene zvezdice, naravno.
...

Milan Nikolic

Mislim da je u ovome ključnu ulogu igrala novinarska nestrpljivost. Kada je reč o ovakvim stvarima, NASA nikada ne objavljuje ništa izvan konferencija za štampu.

Verovatno će na sledećoj konferenciji reći o čemu je reč.


Sima_Strahota

Koliko vidim NASA i nije to objavila, nego raznorazne novine.
...

r2d2

Da se našalim.. Sledeća konferencija NASA-e: Jeste istina je,  našli smo da ima života na Marsu, ali  smo našli dokaz da su Maje (i njihov kraj sveta) ipak tačni, te samo otkriće nije važno... :D

Kizza

Evo ponovo deo teksta ,citat:
"Ovo je podatak koji će se naći u istorijskim knjigama", tvrdi Džon Grocinger, glavni NASA-in istraživač u misiji ispitivanja Marsa uz pomoć rovera "Kjuriosti". U razgovoru za "National Public Radio" Grocinger objašnjava da su na pragu epohalnog otkrića, ali zbog predostrožnosti još ne žele da objave o čemu je reč."
I sad šta reći?Imamo ime i prezime pa bar će mo znati ko je kriv.
@r2d2
He,he nije loša šala  ;) samo su požurili nekoliko nedelja  :D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

Ako je to što se piše u novinama ovih dana tačno, onda budite sigurni da neće NASA to prva da objavi već najverovatnije predsednik USA direktnim obraćanjem celokupnoj naciji i svetu generalno. No, kako god, izgleda da se u tom loncu zaista nešto krčka. Pitanje nije samo šta, već i od kada.

Ali, dobro, budimo strpljivi. Ja lično ne bih da učestvujem u širenju glasina koje sam neprovereno čuo kao i mnogi od vas.  ;)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NShappy

Ma nisu našli direktno žive organizme niti njihove fosile, a to je ono što bi trebao da objavi predsednik. Bar jako sumnjam u to. Da jesu, hype same NASA-e bi bio mnooogo veći. Uzmuvali bi se toliko da bi se lako provalio da je nešto jako jako važno u pitanju. Ovako liče ne slične objave o vodi na Marsu, ili metanu u atmosferi. Verovatno su dokazali taj metan.

BTW, a i da nađu žive mikroorganizme, budite ubeđeni, 70% populacije (u Srbiji 90%) će tvrditi da Ameri lažu, da i nisu tamo i bla. bla. bla... Šmrc!

Sekula

November 26, 2012, 05:04:57 pm #25 Last Edit: November 26, 2012, 05:19:04 pm by Sekula
Psihilozi kažu da je potrebno imati u vidu kome i kakvu vest treba da saopštite. Tako recimo, roditelji svojoj deci odlažu neke bitnije informacije da saopšte, tipa: nije te donela roda, do one kako je dete usvojeno ili tvoj otac nije tvoj otac za koga si do sada mislio da jeste i tome slično. Prosto, to se pravda time jer dok je dete malo to ono ne bi moglo da shvati ispravno ili bi recimo imalo dalje posledice na njegov razvoj. Neću da zalazim u to da li je taj princip ispravan ili ne. Ali takav primer može da se primeni i na čovečanstvo. Ono u svom razvoju u nekom trenutku mora da bude pripremljeno da bi odredjenu informaciju moglo da prihvati i prosto rečeno svari. Ne pričam o teroijama zavere, ne znam šta se iza brega valja odnosno šta ne. Alko postavimo tako stvari, odnosno u toj fazi "pripreme" da se jedna tako nova vest do kraja shvati i prihvati takav jedan novi kopernikanski obrt, onda u tome svemu masmediji svakako igraju svoju ulogu u današnjici, industrija zabave, filma itd. Nije ovo nikakva teorija zavere, danas stvari prosto idu tako. Prvo se snimaju filmovi u kojima se tu i tamo pojavi američki predsednik crnac (afroamerikanac, politički korektno bi rekli tamo), pa se tek onda pojavi zaista na izborima jedan takav koji i pobedi.

Ali, zamislimo samo kakve bi implikacije na dalji razvoj to trebalo da ima: pogled na antropocentrično posmatranje kompletnog univerzuma, pristup filozofiji, o religijskim premisama tek da ne pričamo, kulturi, pa sve do najsitnijih pora društava.

Iskreno, ja bih najradije voleo da jedan takav dogadjaj pogodi kompletno čovečanstvo i da ga do srži potrese i protrese. Da konkretno konačno se nadje i objavi neki vanzemaljski artefakt, nalaz koji bi nedvosmisleno potvrdio postojanje života, a da ne govorimo o tome, nekog višeg oblika. Ne toliko zbog toga što bi to bilo dobro samo po sebi, jer nešto ako egzistira to je samo činjenica prema kojoj nikakav bočni stav nekog drugog koji to konstatuje niti umanjuje niti uvećava to isto što je prepoznato, niti je on sam po sebi bitan za proces ili uočenu pojavu. Ali saznanje ovako nečega će biti od neumitnog značaja za dalji razvoj po onog koji je došao do tog saznanja, a to je celokupno čovečanstvo. I to toliko značajno da bi se čak i vreme računalo kao što sada računamo pre i posle Hrista, kao jedna potpuno nova nulta tačka od koje bi se tek krenulo u zaista novu eru.

Naravno, sve ovo je samo jedan osvrt na vest koju svi iščekujemo i za koju samo pretpostavljamo o čemu će biti i kakva. I ja iščekujem da ona neće biti toliko kopernikanska po sve nas, tj možda i hoće za nas koji se bavimo tajnama i lepotama neba, ali je pitanje koliko će biti implikativna po sve ostale Zemljane.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sasa

Mislim da su gore izneta očekivanja preterana. Verujem da je pronađeno nešto organiske materije i ništa više od toga - za sad. Ako na Marsu i postoji ili je postojao život treba da prođe još dosta godina da se to nepobitno utvrdi.

A kada se to utvrdi biće saopšteno odmah. Uostalom, ako se dobro sećam, svojevremeno je je Bil Klinton, u svojstvu predsednika SAD, tako nešto već objavio kada su pronađeni fosili mikroorganizama na meteoritu s Marsa.

Ali, aj videćemo šta će biti. Postaje zanimljivo.

Kizza

Ako je pronađen bilo kakav vanzemaljski život to će biti dobro za Astronomiju a i opravdaće toliko započetih projekata.A kad bi još bio i razuman to bi ukinulo ili promenilo verske raznolikosti i pogrešna tumačenja.Baš smo Radoznali (Curiosity)  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Milan Nikolic

Ako sada i ne otkriju neku formu organizma - u bilo kakvom ostatku ili obliku - sasvim je logično da i na nekim drugim planetama toga mora biti. Što se tiče teologije (tačnije hrišćanstva), ona neće biti dovedena u pitanje kao što nije to bilo ni u slučaju sa Kopernikovim otkrićem. (Zato ne bi trebalo ni da spominjemo te stvari.)

Moje je mišljenje da život buja širom naše Galaksije. Međutim, strašno je komplikovano prevazići tehnološku prepreku za dostizanje idealnih (tj. nastanjivih) egzoplaneta. Ova misija na Marsu samo je jedna ,,radoznalost'' koja može potkrepiti takva uverenja - jer ako ima bilo kakvih dokaza o postojanju mikroorganizama, zašto onda ne bi bilo života i na drugim egzoplanetama koje su jako slične Zemlji.

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?