• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

SF filmovi

Started by Kizza, November 28, 2012, 09:02:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Quote from: Milan Nikolic on November 29, 2012, 06:18:57 pm
Mene najviše ubedači neka scena kada u svemiru pri ravnomernom kretanju (tj. mirovanju), u klasičnoj letelici (kao Spejs Šatl) ljudi osećaju silu gravitacije. I to kao nema veze.


Mene jos vise kada se kamera snima proletanje broda, a ono se cuje VUUUUS kad brod proleti...
...

Accuphase

Quote from: morea on November 29, 2012, 09:50:21 pm
QuoteA sta ocekujes, ne razumem? Ajde mi navedi SF filmove koji imaju dubinu, dramaturgiju, razvoj odnosa izmedju likova, psihologiju i sl.

Evo ja ću, ako se Accuphase ne ljuti

Solaris i Stalker od Tarkovskog; Odiseja i Paklena pomorandža od Kjubrika, Blade Runner od Ridlija Skota, Metropolis od Fric-a Langa, Alfavil od Godarda, Farenhajt 451 od Trifoa, A scanner Darkly od  Linklater-a i td. Kao što vidiš svi navedeni filmovi spadaju u vrhunac sedme umetnosti


Evo ovako druže...
Imam urođenu (ne)sklonost da polemišem s ljudima, koji misle da se vrhunski hi-fi uređaji(moji imenjaci, inače), kupuju isključivo za slušanje tzv. "gospodske muzike", tipa "klasika & jazz", a sve "ostalo" je "iskonski grijeh" !
Drugim rečima, ostvarenja koja si naveo, apsolutno potvrđuju ono što sam napisao, pa... ko razume shvatiće, bar se nadam.

Accuphase

Čudo se niko nije setio do sada, jeste da je "space opera", ali je i filmčina !
http://www.youtube.com/watch?v=8y4crGU7dkg

r2d2

November 30, 2012, 07:40:44 am #33 Last Edit: November 30, 2012, 08:14:46 am by r2d2
Nelogicnosti ima i u  drugim zanrovima filma.  Ali svuda. Mozda u autenticnim dokumentarcima nema. Film sluzi da zabavi ili/i da prenese neku poruku ili da ukaze ili opise  nesto i zbog toga mora da drzi paznju a samim tim ima elementa nerealnog. .. On se kao i ostale umetnosti izrazava simbolicki.  Dansnji bilo koji film karakterise duzina jednog kadra od par sekundi. Zamislite da pricate sa nekim i svaki put odsetate dva metra ulevo da vam ne bi bilo dosadno dok pricate. Filmska industrija globalno zadnjih godina  je postala smece i to tesko, kao da nema nista novo da se kaze (publika je izgleda postala http://www.youtube.com/watch?v=icmRCixQrx8 ...)

QuoteJa SF filmove posmatram kao nesto sto treba da probudi mastu, pruzi vizuelni dozivljalj i sl.
Svakako da od SF filmova covek ne moze ocekivati ne znam kakvu dubinu, filozofiju, unutrasnji tok misli i sl.
A cak i ako postoji tako nesto, cesto bude bez veze, deluje jeftino, jer je SF ipak SF.


Cesto su ljudi barem stotinjak godina po sf-u pljuvali (kada je knjizevnost u pitanju) u odnosu na ostatak knjizevnosti. Sf nikada nije smatran pravim knjizevnim delom jer kako si ti lepo naveo nije bilo:" ne moze ocekivati ne znam kakvu dubinu, filozofiju, unutrasnji tok misli i sl" .  Ciste predrasude.  Posto je film nekako logicna negativna produznica tj zamena za knjigu vidim da se taj stereotip misljenja (*Jeftina zabava) preneo i na film. Dobar reziser uz dovoljno para moze potpuno jednako preneti poruku u bilo kom znaru. Problem je sto za sf ima manje publike, te automatski to postaje ogranicavajuce i pravi se manji broj sf filmova, a sa druge strane koliko ima neSF-fimova жnj prokucije...  .. Psiholoski uticaj sf filma na nauku globalno  nije zanemarljiv ali nije ni toliko znacajan, ali to je sad druga tema..
p.s. Moj ukus je gotovo istovetan sa morea-om  sa jos nekim dopunama, ali to nije bitno...

tomato011

Quote from: Accuphase on November 30, 2012, 12:46:53 am
Quote from: morea on November 29, 2012, 09:50:21 pm
QuoteA sta ocekujes, ne razumem? Ajde mi navedi SF filmove koji imaju dubinu, dramaturgiju, razvoj odnosa izmedju likova, psihologiju i sl.

Evo ja ću, ako se Accuphase ne ljuti

Solaris i Stalker od Tarkovskog; Odiseja i Paklena pomorandža od Kjubrika, Blade Runner od Ridlija Skota, Metropolis od Fric-a Langa, Alfavil od Godarda, Farenhajt 451 od Trifoa, A scanner Darkly od  Linklater-a i td. Kao što vidiš svi navedeni filmovi spadaju u vrhunac sedme umetnosti


Evo ovako druže...
Imam urođenu (ne)sklonost da polemišem s ljudima, koji misle da se vrhunski hi-fi uređaji(moji imenjaci, inače), kupuju isključivo za slušanje tzv. "gospodske muzike", tipa "klasika & jazz", a sve "ostalo" je "iskonski grijeh" !
Drugim rečima, ostvarenja koja si naveo, apsolutno potvrđuju ono što sam napisao, pa... ko razume shvatiće, bar se nadam.


Svi filmovi koje ste naveli, stari su manje vise 30 godina, zar ne? Dakle pricamo o proslom vremenu. Sem toga, naveli ste svega desetak filmova. Sta cemo sa onih par desetina hiljada koji su snimljeni u proteklih par decenija? Pre ce biti da je to izuzetak nego pravilo i da su SF filmovi najcesce limunade, kako sam i naveo.

@Accuphase

A nego cemu sluzi vrhunski Hi-FI?
Neces valjda na uredjaju visoke rezolucije slusati hevi metal, disco, folk,tehno i sl. Lika koji svira elektricnu gitaru smesne dinamike i frekventnog opsega, uz to se deruci iz petnih zila? Sta je tu Hi-Fi?

Hi-fi je akustika, suptilnost akusticnog instrumenta i skolovanog vokala, zabelezena vrhunskim mikrofonima i u odlicnom prostoru, pravljenom za tu namenu. Sta vise, za mene je Hi-Fi veliko razocarenje. Kad sam skupio sistem vredan desetak hiljada, uvideo sam da nemam sta na njemu da slusam. Svaki snimak je mrsav, sem semplera tipa Chesky i sl. Cak su i izdanja popularnog Deutsche gramofona i sl. nedovoljnog tehnickog kvaliteta.

Ekvivalent, hoces kupiti vrhunski teleskop od pola metra sa Televue okularima i gledati sa vrha beogradjanke? Svakako da to nema smisla. Sa te lokacije se nebo i ne vidi.

Ili, hoces li na vrhunskom monitoru od 30" sa najboljim IPS panelom na svetu, gledati fotku sa mobilnog? Nema potrebe. Za fotke sa mobilnog, dovoljan je bilo koji monitor.

Saputnik

Quote from: Kizza on November 29, 2012, 05:58:37 pm
-Alien  - vanzemaljac raste kao čaroban pasulj
          - čas jede ljude a čas stavlja jaje
          - umesto krvi venama mu teče kiselina


Meni ovo uopšte nije nelogično; samim tim što je u pitanju vanzemaljski oblik života može se očekivati potpuno drugačiji način funkcionisanja, i zato SF scenarista mora pustiti mašti na volju - ako to biće funkcioniše i ponaša se isto kao čovjek, onda ga je teško prihvatiti kao vanzemaljca.

Uostalom, primjera koji su izdaleka slični prvoj i trećoj stavci ima u okolini: mladunče plavog kita raste brzinom od oko 90 kg za 24 sata, a bambus 90 cm za 24 h, što je nepojmljivo brže od našeg razvoja, pa onda nije nemoguće zamisliti i da neka vanzemaljska forma života raste još brže ako joj je to neophodno.

Što se tiče treće stavke, vjerovatno se svi sjećamo otkrića od prije nekoliko godina, da u jezeru Mono u Kaliforniji žive bakterije koje u svoju DNK ugrađuju arsen umjesto fosfora; to otkriće je kasnije dovedeno u sumnju i oboreno, ali nije nezamislivo da neki oblik života živi na nečemu što je za nas smrtonosno.

Quote from: tomato011 on November 29, 2012, 07:02:28 pm
Najzad, koga je danas iskreno briga odakle brodu "warp" pogon i sl. gluposti. SF je limunada i to je. 95% publikuma veze sa naukom nema, niti ih ista zanima. Gledaju film kao i svaki drugi.


Mislim da ovim rečeno sve, i potpuno se slažem! Svrha svih proizvoda danas je da zadovolje široke mase i donesu profit. Isto je i sa SF filmovima - cilj je popuniti bioskopske dvorane, a ko hoće realne prikaze univerzuma i života u njemu, neka gleda Viasat Explorer i Discovery.

Jedan SF režiser, ne mogu sad da se sjetim imena, odavno sam to pročitao, je jednom rekao "U redu, 90% SF je smeće. Ali pokažite mi bilo šta na ovom bijelom svijetu od čega takođe 90% nije smeće?!" Šta mislite, da svi filmovi ovjenčani Oskarom ili sve knjige nagrađene Nobelom imaju "dubinu, filozofiju, unutrasnji tok misli", i da glumci Oskarovci savršeno odslikavaju likove koji igraju; recimo, ako igraju ljekara, vi biste im se prepustili da vas operišu?  ;)

Po mom sudu, to je samo SF, ostvarenje napravljeno da vas zabavi par sati kako biste poslije imali o čemu da pričate s društvom, a ne da vas nauči Furijeovim transformacijama! A da li je film dobar ili nije, to je uvijek stvar lične preference i ukusa, i na to se ne može uticati!
SkyWatcher Dobson 200/1200

morea

Quote from: tomato011 on November 30, 2012, 08:22:52 am
Quote from: Accuphase on November 30, 2012, 12:46:53 am
Quote from: morea on November 29, 2012, 09:50:21 pm
QuoteA sta ocekujes, ne razumem? Ajde mi navedi SF filmove koji imaju dubinu, dramaturgiju, razvoj odnosa izmedju likova, psihologiju i sl.

Evo ja ću, ako se Accuphase ne ljuti

Solaris i Stalker od Tarkovskog; Odiseja i Paklena pomorandža od Kjubrika, Blade Runner od Ridlija Skota, Metropolis od Fric-a Langa, Alfavil od Godarda, Farenhajt 451 od Trifoa, A scanner Darkly od  Linklater-a i td. Kao što vidiš svi navedeni filmovi spadaju u vrhunac sedme umetnosti


Evo ovako druže...
Imam urođenu (ne)sklonost da polemišem s ljudima, koji misle da se vrhunski hi-fi uređaji(moji imenjaci, inače), kupuju isključivo za slušanje tzv. "gospodske muzike", tipa "klasika & jazz", a sve "ostalo" je "iskonski grijeh" !
Drugim rečima, ostvarenja koja si naveo, apsolutno potvrđuju ono što sam napisao, pa... ko razume shvatiće, bar se nadam.


Svi filmovi koje ste naveli, stari su manje vise 30 godina, zar ne? Dakle pricamo o proslom vremenu. Sem toga, naveli ste svega desetak filmova. Sta cemo sa onih par desetina hiljada koji su snimljeni u proteklih par decenija? Pre ce biti da je to izuzetak nego pravilo i da su SF filmovi najcesce limunade, kako sam i naveo.




Svi filmovi su najčešće limunade, pogotovo danas, ne samo sf, kao što je ogromna većina muzike loša, ili kao što ogromna većina književnih dela ne zaslužuje da stoji u istoj sobi sa jednim Bulgakovom, Pekićem, Čehovom, Dostojevskim...
Međutim, ako bi sakupio većinu kritičara i od njih zatražio da ti sastave listu  top 10 filmova svih vremena, siguran sam da bi bar polovina njih uvrstila bar tri filma sa ovog spiska, što znači da među najboljim filmovima svih vremena 1/3 do 1/4 otpada na sf, a to dovoljno govori protivno tezi o sf-u kao inferiornom žanru. To što ih danas nema mnogo je samo trend u filmskoj industriji, ne govori ništa o sf-u kao takvom.

Ali evo ako hoćete današnje, DS je već naveo neke (K-PaX, Moon, Man from Earth), Ja sam naveo A scanner darkly, dodao bih Donnia Darka, i siguran sam da ih ima još pošto u zadnje vreme slabo pratim (znam npr. da su ekranizovana par dela Filip K. Dika, tako da to ima potencijal).

Edit
Vidim da je Saputnik rekao nešto slično

earthrealm

Film Moon je meni bio odlican http://www.imdb.com/title/tt1182345/
Tok price je stvarno bio dobar i rasplet pri kraju filma sjajan.

The Man from Earth je super ali nema neke veze sa svemirom. U svakom slucaju vredi ga odgledati

spadej

Kako se bese zove onaj pisac koji je u svojim SF romanima, pominjao geostacionarne satelite i komunikaciju preko njih? Bese to davnih 50-ih. Da li je to sto je on pisao tada SF danas? . Eto primera kada SF nije limunada.

Jedan film nije pomenut, cini mi se, a meni se mnogo svidja i gledao sam ga 100 puta. "Terminator", oba dela. Ako izbacimo putovanje kroz vreme, i robota od mimeticke legure i jos neke "sitnice", ostatak filma moze da bude vrlo realan. Cak i danas sistemi odbrane i naoruzanje, posebno nuklearno, nezamislivi su bez kompjutera. Svake 2 godine udvostrucuje se procesorska snaga, a cak i Sony PlayStation konzola moze da "vozi" balisticku raketu. Softwer je posebna prica. Sta sve mogu roboti danas mogli smo da vidimo nedavno i u Beogradu. Sta ce moci za 10 godina niko ne moze da zamisli. Zar nije realno da bi u nekoj bliskoj buducnosti neki komp mogao malo da zabaguje i "pozeli" da napravi vatromet? Nadam se samo da ce covek biti pametniji i na vreme unistiti "pirotehniku".

Jos jedan SF film, ne ulazeci u kvalitet scenarija, efekata, glume itd. je po meni vredan paznje. "Robokap", i to zbog spoja ljudskog mozga i nervnog sistema sa mehanickim delovima. Danas nam cak ne trebaju ni zice, bezicni interfejs koji cita misli vec moze da se kupi.

Danijel

Quote from: spadej on November 30, 2012, 05:52:22 pm
Kako se bese zove onaj pisac koji je u svojim SF romanima, pominjao geostacionarne satelite i komunikaciju preko njih? Bese to davnih 50-ih. Da li je to sto je on pisao tada SF danas? . Eto primera kada SF nije limunada.
...


Ime mu je Arthur Charles Clarke :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

znam :) , naravno, samo me malcice pogodilo ono SF=limunada.  Bar zbog Klarka to ne stoji.

No, da se vratim na  film,  svi ste, verovatno, gledali Deep impact. Film nije vredan komentara, po meni, ali ideja jeste. Nedavno sam na NG-u gledao nesto o Svemiru, tacnije o tome kako bi se Zemlja mogla braniti od "sudnjeg dana" , i bas ta ideja je bila veoma ozbiljno razmatrana.

Jos jedan film je medju mojim favorittima, Dina-pescana planeta. Plus je dobio zbog toga sto se radnja desava 10.000 i neke godine. Daaaaleka buducnost, u kojoj je tako nesto moguce.

I to je stari film ali ovi novi tesko da zasluzuju kategoriju "SF". Sta je tu "S"?

Accuphase

Quote from: spadej on December 01, 2012, 10:54:32 am
znam :) , naravno, samo me malcice pogodilo ono SF=limunada.  Bar zbog Klarka to ne stoji.

No, da se vratim na  film,  svi ste, verovatno, gledali Deep impact. Film nije vredan komentara, po meni, ali ideja jeste. Nedavno sam na NG-u gledao nesto o Svemiru, tacnije o tome kako bi se Zemlja mogla braniti od "sudnjeg dana" , i bas ta ideja je bila veoma ozbiljno razmatrana.

Jos jedan film je medju mojim favorittima, Dina-pescana planeta. Plus je dobio zbog toga sto se radnja desava 10.000 i neke godine. Daaaaleka buducnost, u kojoj je tako nesto moguce.

I to je stari film ali ovi novi tesko da zasluzuju kategoriju "SF". Sta je tu "S"?


Film "Dina" je neviđena smaračina, u odnosu na roman(e) Franka Herberta je blago rečeno uvreda, čist promšaj u svakom pogledu !
Iskreno se nadam da takva budalaština režiserima neće pasti na pamet i sa asimovljevom zadužbinom, pošto kolaju glasine o skorašnjoj ekranizaciji...

r2d2

QuoteFilm "Dina" je neviđena smaračina, u odnosu na roman(e) Franka Herberta je blago rečeno uvreda, čist promšaj u svakom pogledu !
Iskreno se nadam da takva budalaština režiserima neće pasti na pamet i sa asimovljevom zadužbinom, pošto kolaju glasine o skorašnjoj ekranizaciji...

Auuuu  samo to ne...  ..Ubalatice stagod da urade...  :-X

spadej

Kad kazem da mi se neki SF film svidja, ja najpre gledam o cemu se u filmu radi. Ako radnja ima smisla, i ako ima bar elementarno "S"(science), onda na red dolaze svi ostali faktori. U filmu Dina dopada mi se to sto je radnja smestena u stvarno daleko buducnost.  Jahanje na crvima i slicno je glupost ali mogucnost da u tako dalekoj buducnosti ljudi jos uvek postoje, da su se kao drustvo razvili dotle da mogu da setaju po svemiru, kolonizuju druge planete itd. to je OK.

Mozda ja malo vise fantaziram ali o fantasticnim filmovima i pricamo, zar ne?

Kizza

Svaki SF film ima neku ideju.Naprimer Odiseja 2001 nam govori koliku moć imaju naši tvotci.Mislim na to  kako su ostavili Monolit koji utiče na svest tako da počnemo da razmišljamo.Jedino ne mogu da se setim kakvu ideju nudi Matrix?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?