• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Curiosity - na pragu velikog otkrića?

Started by Sekula, November 20, 2012, 01:33:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

skyfly

Quote from: Milan Nikolic on November 26, 2012, 09:14:35 pm
Ako sada i ne otkriju neku formu organizma - u bilo kakvom ostatku ili obliku - sasvim je logično da i na nekim drugim planetama toga mora biti. Što se tiče teologije (tačnije hrišćanstva), ona neće biti dovedena u pitanje kao što nije to bilo ni u slučaju sa Kopernikovim otkrićem. (Zato ne bi trebalo ni da spominjemo te stvari.)



Tacno tako....vec je bilo na hiljade "prelomnih" otkrica,posle kojih je religija opstajala i uspjesno se prilagodjavala(na zalost)
Samo sto ce posle obvog otkrica propovijedati,"..i stvori bog zemlju,nebo i mars" ;D


Kizza

Ne znam da li da večeras gledam dugoočekivanu konferenciju za medije ili ne: http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2012-377
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

morea

December 03, 2012, 06:44:31 pm #32 Last Edit: December 03, 2012, 07:13:12 pm by morea
Upravo teče predstavljanje rezultata, ukratko - detektovani halogeni ugljovodonici, još uvek se ne zna dal su endogeni, ili donešeni sa Zemlje.

edit
Emily Lakdawalla prenosi konferenciju na twiteru, pa ko želi nek baci pogled

morea

Mala ispravka, loše sam razumeo Emiline tvitove.

Elem, nisu detektovani halogeni ugljovodonici u uzorku tla, već su oni nastali u hem. reakciama prilikom zagrevanja uzorka u mini laboratoriji koja se nalazi na Radoznalome. Halogeni (tj. hlor) potiče od perhlorata ( ClO4-) koji  su u ranijim misijama detektovani. Ono što je nepoznato jeste izvor ugljovodonika sa kojima su perhlorati reagovali. Ili je u pitanju kontaminacija sa Zemlje, ili se nalaze u zemljištu (jel se ovako kaže?) na Marsu.

http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/msl20121203.html

Kizza

Opet zbunjujuće otkriće.Dok ne vidim neki fosil ne verujem  ;)Šalim se naravno,"Radoznali" ima moju podršku i samo neka nastavi  :)
Evo i šta kažu na Discovery News: http://news.discovery.com/space/curiosity-hints-at-mars-organics-perchlorate-121203.html
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?


Kizza

Au,kao da sam na Marsu  :) Zumovi rade odlično  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

skyfly

ova crna tacka kad se zumira iznad planina na horizontu,da li je neko nebesko tijelo u pitanju ili nesto drugo...?

johnny984

Zanimljivo  :) Moguće je i da je neki glitch, ako nije, onda za tu veličinu ja bih rekao da jedino može da bude marsov mesec. Sviše je visoko da bi bilo nešto sa panorame. Tako se bar meni čini.

Inače rover ulazi u novi fazu, a to je put do Mount Sharp-a od oko 8km. Trebaće mu najmanje 10 meseci do godinu dana, mada će to zavisiti i od toga na koliko će zanimljivih stvari nailaziti usput (što će verovatno biti puno) i naravno od eventuelnih problema.

http://mars.jpl.nasa.gov/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=1480
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Kizza

Verovatno je zrnce prašine.I kad ga maksimalono povećam ne mogu da razaznam šta je.Mesec bi trebao da bude svetla tačka a ne ovako tamna.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Kizza

Odlično.Može da se gleda satima.Oštrina je savršena.Evo,meni zanimljivog kamička,pa sam ga izdvojio.Ivice su mu oble u odnosu na ostalo kamenje.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein