• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
March 28, 2024, 06:04:21 pm

Ateizam

Started by kostur, December 22, 2012, 08:18:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Počeo sam da listam reddit (sajt za opuštanje) i pronašao odeljak r/atheism
Čitajući taj odeljak i sam sam rešio jedno pitanje. Ja ne verujem.
Ne želim nikoga da preobratim, niti da nekome nametnem moja razmišljanja vezana za religiju, već želim da sagledam zajedno sa ostalim članovima foruma pogled na svet ateista i pogled na svet teista.

Do srednje škole i ja sam bio teista. Nije važno koje sam bio veroispovesti, jer je to potpuno irelevantno za nauku, posebno za astronomiju. Ko prihvata veru u boga, taj prihvata veru i u ostalo. Takođe sam verovao u postojanje aveti, duhova, demona itd. Međutim, ono što me je nateralo da napustim religiju je upravo ono što me je brinulo - nazadnost. Što sam više verovao u čuda, u boga i ostalo - to sam više nazadovao naučno. Dolazio sam čak i u situacije da se plašim mraka, da ne smem sam da ostanem napolju noću. Zvukovi oko mene su me užasavali. Plašio sam se svega. A onda, došao je reddit, došao je moj školski drug (takođe ateista) i polako sam počeo da gubim veru. ALI - ono što nisam napomenuo je to da sam ja u stvari samo površno bio vernik. Nisam išao u božiju kuću. Nisam se molio. Bog je bio tu samo da zameni ono što nisam poznavao. Kada sam zaključio da se plašim mraka - kap je prelila čašu. Prestao sam da verujem. Pre nekoliko meseci, na seoskoj slavi, ja i jeger smo se lepo proveli. Vratio sam se kući u tri noću, sam, kroz ulicu u kojoj nije radilo osvetljenje. Seo sam na stepenik, pogledao gore i rekao sebi da se ne bojim. Bio sam smiren, gledao sam u nebo. Orion je izlazio, kao i Blizanci. Prepoznavao sam ih kao od šale. Nikakvi zvukovi me nisu plašili. Ništa. Tišina, ja i nebo. Naredne nedelje, izneo sam moj teleskop, i sam samcijat posmatrao nebo. Bez vere. I gle čuda, divno sam se proveo. Mislio sam da ću se plašiti bez alkohola, ali nisam. To veče sam video više objekata nego tokom celog života. Video sam duplo jato (ngc osamsto i nešto, imam zapisano), video sam M31 (ali ne i M110 i M32 zbog zagađenja). Video sam još dosta objekata, uglavnom jata otvorenog tipa. No natrag temi.

r/atheism me je ne samo oslobodio straha od mraka, već i straha od aveti. Jedan od najstrašnijih horor filmova koje sam gledao (The Last Exorcism) sam pogledao juče, i nisam se ič uplašio. Ne verujem u demone. Nema duhova, nema hokus pokusa, sve iluzije su posledica nesavršenosti naših čula. Taj zaključak me je doveo do drugog zaključka. Čovek je samo živo biće. Još jedna vrsta na planeti. U potpunosti nevažan za univerzum, ali ipak mnogo važan sam sebi. Previše je subjektivan, misli najviše na sebe. E pa, takvom čoveku je došao kraj. Odlučio sam da podelim život u dve sfere. Subjektivnu i objektivnu. U subjektivnu sferu spada moj privatan život (interesovanja, škola, društvo), a u objektivnu moje saznanje (fizika, hemija i naravno - astronomija). Te dve sfere se stapaju u jednoj tački - ta tačka sam ja. Ja imam pristup obema sferama. Takođe, te sfere prihvataju određene nauke.
Subjektivna prima društvene nauke i umetnost - istoriju, logiku, psihologiju, filozofiju, muziku, slikarstvo itd.
Objektivna prima prirodne nauke - matematiku, fiziku, biologiju, hemiju, astronomiju.
Iako mi idu više društvene nauke (istorija), ja sam rešio da posvetim život prirodnim naukama. ŽELIM DA ZNAM. Mi smo u potpunosti nevažni, ali će svet nastaviti da se vrti - kako i šta će da bude posle nas, šta će zaustaviti tu rotaciju, kao i šta ima na drugim Zemljama - to je ono što mene zanima. To su pitanja na koja želim odgovor, ali ne odgovor koji će mi neko predstaviti - želim da sam zaključim.

NEMAM NIŠTA PROTIV TEISTA. Da se ne lažemo, Srbija je temeljena na veri, kao i ostale države Balkana. Od svih ljudi koje poznajem 5 % su ateisti.

Izvinjavam se ako je tema neprimerena. Trudio sam se da što manje vređam nečije verovanje. Ukoliko bude obrisana razumeću, ali mi je veoma važno da je pročita bar jedna osoba, jer ova tema predstavlja moje priznanje svetu. Ateista sam.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Danijel

Bravo, lijepo si to opisao :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Accuphase

Svi koji ste čitali Galaksiju, tamo negde sredinom 80-ih, sigurno se sećate njegovih tekstova o "prvim računarskim koracima"...
http://www.velikiprasak.com/2011/04/voja-antonic-crkva-politika-magija/

Danijel

Genijalan tekst, a sjećam se i Voje Antonića i njegovog legendarnog uradi sam kompjutera "Galaksija" kojega su mnogi (na)pravili :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Saputnik

Slazem se, odlican post!  :)

Quote from: kostur on December 22, 2012, 08:18:46 pmNEMAM NIŠTA PROTIV TEISTA.


Nemam ni ja. Ili bolje receno, nijesam imao. A onda sam vremenom skontao da skoro svi teisti, recimo 95% njih, IMA nesto protiv ateista, a isto tako i protiv drugih teista koji, o grijeha, ne pripadaju tom njihovom redu... Tako da danas mislim da bi svijet bez religije bio mnogo bolje mjesto.

Kako jednom neko rece, vjernici zbijaju sale na racun popova, ali ih sablaznjavaju te iste sale na usnama nevjernika...  ::)
SkyWatcher Dobson 200/1200

Sima_Strahota

A ko nije citao Galaksiju, do starih brojeva moze doci ovde: http://pc.sux.org/indexGal.html (nije pirat)

...

Accuphase


Slazem se, odlican post!  :)

Quote from: kostur on December 22, 2012, 08:18:46 pmNEMAM NIŠTA PROTIV TEISTA.


Nemam ni ja. Ili bolje receno, nijesam imao. A onda sam vremenom skontao da skoro svi teisti, recimo 95% njih, IMA nesto protiv ateista, a isto tako i protiv drugih teista koji, o grijeha, ne pripadaju tom njihovom redu... Tako da danas mislim da bi svijet bez religije bio mnogo bolje mjesto.

Kako jednom neko rece, vjernici zbijaju sale na racun popova, ali ih sablaznjavaju te iste sale na usnama nevjernika...  ::)
[/quote]

Da, odišu tolerancijom prema svima...

Kizza

 Ideja nije bila loša ali pogledajte šta se sve dogodilo za poslednjih dve hiljade godina.Život je nešto sasvim drugačije od želja jer i dalje je čovek čoveku najveći neprijatelj.Eh,što bi rekao Bora Čorba,pogledaj nas bar jednom: http://www.youtube.com/watch?v=hFOYEl3ZGwI
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Accuphase

Quote from: Kizza on December 22, 2012, 10:09:04 pm
Ideja nije bila loša ali pogledajte šta se sve dogodilo za poslednjih dve hiljade godina.Život je nešto sasvim drugačije od želja jer i dalje je čovek čoveku najveći neprijatelj.Eh,što bi rekao Bora Čorba,pogledaj nas bar jednom: http://www.youtube.com/watch?v=hFOYEl3ZGwI


Mislim da je pesma sada već debelo ocvalog & prolupalog rokera, zvanog "bora čorba" zapravo upućena bahatoj vlasti i podaničkom mentalitetu, a ne uticaju klera...

Saputnik

Quote from: Accuphase on December 22, 2012, 09:27:50 pm
Da, odišu tolerancijom prema svima...



Haha, dobra karikatura!  ;D

Sad se sjetih da sam baš prije neki dan u Vijestima pročitao tekst, po kome su ateisti treća najbrojnija grupacija, nakon hrišćana i muslimana; oko 16% svjetske populacije su ateisti, a interesantno je da su u Češkoj većina!

http://www.vijesti.me/svijet/svaki-sesti-covjek-svijetu-je-ateista-clanak-105416
SkyWatcher Dobson 200/1200

trut

Definitivno ova planeta bez religije bi bila mnogo mirnije mesto, ratovalo bi se samo zbog resursa a ne zbog verovanja u zmajeve ili device :). Što se tiče straha tu se ne slažem jednostavno ljudi se boje nepoznatog a opet iza toga svega je strah od smrti neko se rodi kao zec a neko kao lav bio vernik ili nevernik. Stvarno ne vidim vezu vere i straha od mraka, horor filmova ili bubamara. U našem slučaju vera i crkva je pomogla da opstanemo kao narod ali kroz prizmu sadašnjosti pitanje je da li je vredelo truda. Usput i ja sam ateista :)

spadej

Ratovi su se oduvek vodili zbog resursa ili drugih interesa. Vera je samo sredstvo, orudje, pomagalo.... da se rat povede, i kasnije da se opravdaju posledice.
Vera nije izmisljena bez razloga. Ne mogu da zamislim svet u kom "Ne ubij" ne znaci nista. Koliko bi bilo tesko pritisnuti okidac, ili potegnuti noz, da vekovima ne slusamo te "zapovesti"? Bozije ili covecije, sve jedno.
Imali smo prilike da na sopstvenoj kozi osetimo kako izgleda svet u kojem je religija samo "opijum za narod". A ako ste rodjeni kasnije, zar ste zaboravili price vasih dedova i oceva? Ja nisam.
Sto se tice Kosturovih strahova, nije on doziveo neko "otkrovenje", ili "otreznjenje", nego je odrastao. I ja sam se plasio mraka kad sam bio mali. Neko poraste pre, neko kasnije. Vera ni sam tim nema veze.

Mislim da rasprava o tome ko je ateista a ko vernik ne prilici bas ovom forumu. Hvalite se time da li ste "osmatrac" ili "fotograf", da li ste "reflektorista" ili "refraktordzija", ili pripadate pokretu "dvogledasa". A da li verujete u Boga, ili ne verujete ni u sta, to zadrzite za sebe. Isto kao i to koju politicku partiju podrzavate, da li volite isti ili suprotan pol i sl. To su neke "zemaljske" stvari. Za ovo cime se mi bavimo potpuno nebitne.
 

Milan Nikolic

Quote from: spadej on December 24, 2012, 08:16:18 pm
Mislim da rasprava o tome ko je ateista a ko vernik ne prilici bas ovom forumu. Hvalite se time da li ste "osmatrac" ili "fotograf", da li ste "reflektorista" ili "refraktordzija", ili pripadate pokretu "dvogledasa". A da li verujete u Boga, ili ne verujete ni u sta, to zadrzite za sebe. Isto kao i to koju politicku partiju podrzavate, da li volite isti ili suprotan pol i sl. To su neke "zemaljske" stvari. Za ovo cime se mi bavimo potpuno nebitne.


Moram sa ovim apsolutno da se složim.

dusanwww

Slažem se s prethodnim postom i mislim da u ovoj temi treba da se postavljaju stvari koje idu u prilog ateizmu

Kizza

  Pošto sam prozvan da sam "denikovac" to jest čovek koji veruje da su nas posetili neka inteligentna bića,ili ti vanzemaljci,moram to i da potvrdim.Neću vas daviti o "dokazima" već me nešto drugo zanima.
Zašto je strašno tako misliti?
Većina ljudi se zgrozi na tu pomisao a jedva čekaju da SETI uhvati vanzemaljski signal.Pa zar mislite da su naučnici toliko naivni da traže nešto što ne postoji?
  Verujem da ih je većina naroda na različitim kontinetima videla te i proglasila za bogove,bića sa ogromnom moći.Kasnije znamo šta se desilo  kada se pojavio Zaratrustra.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?